מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

סליחות וריקודים?

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
הנני

Re: סליחות וריקודים?

הודעהעל ידי הנני » ג' מרץ 04, 2014 1:02 am

סגי נהור כתב:למה? זו כזו עבירה נוראה, לארגן תזמורת ולרקוד רח"ל? ואולי השמחה אף היא אמצעי להתקרב להשי"ת, ובפרט בעת רצון של התכנסות כ"כ הרבה יהודים יחד לעבדו שכם אחד?

כן, יש בזה חשש גדול ונידונים שלמים בפוסקים. ולכאו' אין שום היתר הלכתי לרקוד לקול תזמורת סתם ללא סיבה מאז חורבן בהמ"ק.

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ג' מרץ 04, 2014 1:30 am

הנני כתב:
סגי נהור כתב:למה? זו כזו עבירה נוראה, לארגן תזמורת ולרקוד רח"ל? ואולי השמחה אף היא אמצעי להתקרב להשי"ת, ובפרט בעת רצון של התכנסות כ"כ הרבה יהודים יחד לעבדו שכם אחד?

כן, יש בזה חשש גדול ונידונים שלמים בפוסקים. ולכאו' אין שום היתר הלכתי לרקוד לקול תזמורת סתם ללא סיבה מאז חורבן בהמ"ק.

גם ללא ריקוד וללא תזמורת אסור לשמוע קול זמר בזמן הזה סתם, כמבואר בפוסקים.

ובכלל, אין לעשות שום דבר סתם, כמבואר בשו"ע סי' רלא, אלא כל מעשיך יהיו לשם שמים.

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ג' מרץ 04, 2014 10:01 am

ניים ושכיב כתב:השמעת מימיך שעשו עצרת ריקודים ברחובה של עיר בראשות גדולי ישראל?

כן. עצרת אסירי עמנואל. מה שם קידוש ה', אף כאן קידוש ה'.

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ג' מרץ 04, 2014 10:01 am

סמבטיון כתב:
סגי נהור כתב:
איש רגיל כתב:אני לא מבין את הדיון.
מחאה וזעקה לביטול גזירת הגיוס, ושמחה עצומה על כך שאנו יודעים שבראנו לכבודו.
האמת שאני גם שמחתי ורקדתי גם על כך שכמעט לא היו מזרחיסטים בעצרת, הם סתם היו הורסים את האוירה.

כמה חבל שבשמחתך העצומה על "שבראנו לכבודו" היתה מעורבת גם שמחה אחרת, הרבה פחות קדושה וטהורה...

מצטרף.
לשמוח על זה שיהודי אינו מבין את ערך התורה? לאן הגענו??!

לשמוח על הבירור שנתברר, מי לה' אלי, ומי שייך ליוונים וממשיכי דרכם.

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ג' מרץ 04, 2014 10:03 am

ניים ושכיב כתב:אליכם אישים אקרא:
לו יצויר שהיה בא אליכם עסקן חמור סבר לפני העצרת ונפשו בשאלתו: ילמדנו רבינו, היות וזכינו בחסדי שמים להיות ממונים על ארגון עצרת ענק שכותרתה: "בזעקך יצילוך קיבוציך. אליכם אחינו כל בית ישראל: קראו אל ה' בחזקה, והן קל כביר לא ימאס תפילת רבים" (לשון הודעת המועצות), האם יש לארגן תזמורת וריקודים לאחר העצרת בגלל (א) שמחת ר"ח אדר, (ב) הציוניסטען ימשיכו במנהגם מימים ימימה ולא ישתתפו בעצרת, (ג) כדי שאנשים לא ילכו הביתה תחת רושם של הרהורי תשובה, (ד) כי התפללנו בציבור של הרבה אנשים (ה) ריקודים הם ההמשך הטבעי לסליחות חוץ מאצל כמה ליטאים בני מאתיים (ו) יש הרבה בעלי תשובה (ז) זכינו להיות שומרי תומ"צ (אני מקוה שכללתי בזה את כל סוגי התשובות שעלו באשכול) ? מה הייתם עונים לו? (רמז: "לא!").

והנה לעיל חלוקים עלי רבותי שקטנם עבה ממתני, ועלי לחזור בי.
אבל כמדומני שיש פה סיבה שמקשה עלינו לומר שהריקודים הם תינוקיים, והיא שאמירה זו טומנת בחובה שאלה קשה:
מי הוא זה ואי זה הוא שמחליט עבור הציבור הגדול והקדוש מה לעשות במקום גדולי הדור?

אם כתבתי לא לפי כבודו של מישהו, נא להודיעני ואערוך את הודעתי.

(ח) לשמוח על הקידוש ה' הגדול והנשגב, בהתכנסות רבבות אלפי ישראל, להכריז קבל עם ועולם: ה' הוא האלוקים! אין עוד מלבדו! התורה היא חיינו! הייתי עונה: "כן" רבתי, לכן גם רקדתי.

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ג' מרץ 04, 2014 10:03 am

ישמח משה כתב:אכן זה נעסע על דעת הגדולים כפי שרואים בוידאו שגם הרה"ג ראובן אלבז שליט"א רקדבשמחה ובשירים
בברכה
הצב"י :משה די בוטון

אכן זה נעשה על דעת הגדולים כפי שרואים בוידאו שגם הרה"ג ראובן אלבז שליט"א רקד בשמחה ובשירים
בברכה
הצב"י :משה די בוטון

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ג' מרץ 04, 2014 11:08 am

עדיין איני מבין למה הדיון הזה מתמשך ללא ביסוס כאילו נעשתה איזו שהיא עבירה או איסור או עברו על תקנת חז"ל
יום זה מעיקרו לא מיועד לסליחות ועצרת תפילה
אחד השיקולים המרכזיים של הקדמת העצרת הוא בגלל הבחירות בבית שמש
שוב, היה צריך 'היתר' לסליחות וכד'.
זו עצרת מחאה ואיחוד הציבור החרדי, רק על האחדות הזאת היה אפשר לא להגיד תחנון אם זה לא היה ר"ח.

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ג' מרץ 04, 2014 3:12 pm

גאולה בקרוב כתב:אישית אני לא באתי מצד ריחוק המקום

בזמן ההפגנה בכפר מיימון נגד ההתנתקות גם היית בריחוק מקום?

סגי נהור

הודעהעל ידי סגי נהור » ג' מרץ 04, 2014 10:55 pm

ארזי ביתר כתב:לשמוח על הבירור שנתברר, מי לה' אלי, ומי שייך ליוונים וממשיכי דרכם.

נו טוב, יעשה כל אחד את חשבון נפשו מה מקורה האמיתי של השמחה הזו...

תורה תמימה

הודעהעל ידי תורה תמימה » ו' מרץ 07, 2014 10:31 am

גם זו לטובה כתב:כמד' שמעולם לא היה כדבר הזה, מחד גיסא לערוך תפילה וסליחות לבטל את הגזירה הנוראה, ומאידך גיסא לפתוח בשירה וריקודים, בסוד ונהפוך הוא, ושמא השירה והריקודים נעשו שלא ע"ד הרבנים.

בהקלטת האירוע שניתן לשמעה בקול הדף שומעים בירור את המנחה הרשמי קורא לתזמורת לנגן ואחר כך קורא לציבור לפתוח מעגלים לקול התזמורת

מאירי

הודעהעל ידי מאירי » ו' מרץ 07, 2014 11:37 am

תורה תמימה כתב:
גם זו לטובה כתב:כמד' שמעולם לא היה כדבר הזה, מחד גיסא לערוך תפילה וסליחות לבטל את הגזירה הנוראה, ומאידך גיסא לפתוח בשירה וריקודים, בסוד ונהפוך הוא, ושמא השירה והריקודים נעשו שלא ע"ד הרבנים.

בהקלטת האירוע שניתן לשמעה בקול הדף שומעים בירור את המנחה הרשמי קורא לתזמורת לנגן ואחר כך קורא לציבור לפתוח מעגלים לקול התזמורת

עם כל הנסיון לחתור תחת ה"בעיות" שהיו או לא היו, כדאי להתמקד בהצלחות, והעדויות שזורמות מכל כיוון כהד מתמשך, מהמגזר הלא חרדי, מעידים כאלף עדים שעיקר קידוש השם שהיה בעצרת זהו הסיום המוצלח של השמחה היהודית האמיתית שפרצה בקהל הרבבות.
במאמר המוסגר יש גם לזכור שהסליחות היו בא' דר"ח, שאמנם גם בו מעיקה"ד אין לומר, ואעפ"כ הורו להתיר, אבל בב' דר"ח יתכן שלא היו מקילים, ובפוסקים יש צירוף להקל בדברים מסויימים בא' דר"ח ואין ספק שצד זה היה לעיני הגר"ש וואזנר שליט"א בפסקו בענין, שמטעם זה הוחלט לסיים עד השקיעה, והריקודים שהיו מבין השמשות ואילך היוו את החלוקה בין הימים, בביטוי מוצלח של 'משנכנס [א'] אדר' במוחלט.

מזמור שיר

הודעהעל ידי מזמור שיר » ו' מרץ 07, 2014 1:02 pm

בעיצומו של יום הכיפורים, בסיומה של תפלת המוספין, אומרים את הקדיש בשירה ובשמחה. לפי השואלים שכאן, אין לזה מקום...

משולש

הודעהעל ידי משולש » ו' מרץ 07, 2014 1:41 pm

אני הבנתי שהריקודים היו בבחינות חיזוק גדול לתורה, כנגד ההכרזה שלימוד הוא פשע.
וראה תיאורו של ר' אליה על עליתם של ישיבת קלם השמימה, שהם עשו את כל הדרך מהישיבה עד שדה הקטל בשירה ובזמרה. (לא שאני משווה ח"ו בינינו לבין הקדושים. אבל זה רק מראה לנו שכאשר אנחנו עומדים בפני נסיון עלינו לשמוח בתורה ובמצוות וזה מסייע לנו לעבור את הניסיון בהצלחה).

לוי

הודעהעל ידי לוי » ו' מרץ 07, 2014 3:44 pm

לעצם השאלה על הריקודים, שמעתי ממקור נאמן שהיתה זו הוראתו של מרן הגראי"ל שליט"א, במטרה למנוע חשש של אלימות והתפרעות במהלך פיזור ההמונים.

בקשר לכיפות הסרוגות, אינני חושב שהיחס הבוטה שהופגן כאן, אכן ראוי ומגיע לאלו שכן השתתפו בעצרת למרות קריאתם של רבנים מסוגו של דרוקמן. כמי שמכיר מעט אנשים מחוגים אלו המכונים חרד"ל, אני חייב להסתייג גם מהאמירה שכל בחוריהם שקועים באייפון.

עם זאת אינני יכול להתאפק מלכתוב את מה שאמרתי לידיד יקר, חרד"לניק ירא שמים, שמסתייג במוצהר מהתנהגותם של אנשי מפלגת הבית היהודי.
וכך אמרתי לו:
אני לא כועס עליך על שהצבעת בפעם האחרונה לבית "היהודי". באמת לא חשבתם שזה מה שהם יעוללו.
אבל אני מאד כועס על כך שגם בבחירות הבאות תצביע להם!
[הסיבות ידועות כבר מעכשיו: עוצמה לישראל ממילא לא יעברו את אחוז החסימה, ולהצביע למפלגה חרדית בכלל לא בא בחשבון, הרי הם לא לומדים את ספרי הרב קוק.... ולא קוראים לרבנים שלנו בתואר "הרב",... ועוד סיבות ידועות].

הנ"ל שקע במחשבה כמה רגעים, ואז אמר במבוכה: אתה צודק.

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ש' מרץ 08, 2014 9:28 pm

לוי כתב:בקשר לכיפות הסרוגות, אינני חושב שהיחס הבוטה שהופגן כאן, אכן ראוי ומגיע לאלו שכן השתתפו בעצרת למרות קריאתם של רבנים מסוגו של דרוקמן. כמי שמכיר מעט אנשים מחוגים אלו המכונים חרד"ל, אני חייב להסתייג גם מהאמירה שכל בחוריהם שקועים באייפון.

היחס הבוטה פה הוא כלפי אלו שלא השתתפו, אך לא על עצם אי השתתפותם, אלא על מה שזה אומר.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 508 אורחים