מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

תפילה בתחפושת

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
גם זו לטובה

תפילה בתחפושת

הודעהעל ידי גם זו לטובה » ה' מרץ 13, 2014 5:11 pm

כתב בשבט הלוי -. אשר שאל, בענין אשר הרבה נוהגים בתחפושת בפורים החלפת בגדים כגון ליטאי עם שטראמל או להיפך אם מותר להתפלל בזה תפלת מנחה או מעריב, עפ"י המבואר או"ח סי' צ"א שצריך כדרך שעומד לפני אנשים חשובים. הנה לדעתי אין חיצונית המלבוש קובע אלא אופן עמדו לפני השי"ת בתפלה ע"ד המבואר סי' צ"ח דיחשוב כאלו שכינה כנגדו, ועומד לפני מלך העולם ועוד ועוד, וכיון שמתפלל ע"פ הלכה והוא מכוסה כהלכה, ואינו עושה שום שחוק אין נפ"מ באיזה בגד עומד.

ודבריו צ"ת, וז"ל המ"ב (צא,יב) ע"פ הפוסקים-- ובזמנינו צריך להשים בעת התפלה כובע בראשו כדרך שהולך ברחוב ולא בכובע הקטן שתחת הכובע כי אין דרך לעמוד כן לפני אנשים חשובים וכ"ש שלאף מיץ. אין להתפלל בבתי שוקיים של פשתן לבד דגנאי הוא לעמוד כן לפני גדולים ומכ"ש כשלובשין סנדל והעקב מגולה. גם אין ללבוש בעת התפלה בתי ידים שקורין הענטשי"ך כדרך עוברי דרכים וקורא אני עליהם אל תבואני רגל גאוה ויד רשעים אל תנידני [ב"ח] ומהח"א דלעיל משמע דאפילו בבתי שוקיים של צמר לבד ג"כ אין נכון והכל תלוי לפי מנהג המקומות. הרמ"מ תיקן שלא לכנס לבהכ"נ במנעלים ארוכים והיינו שטיוויל ואם דרך אותו המקום לעמוד כך בפני גדולים מותר [פמ"ג]:

איש-אחד

Re: תפילה בתחפושת

הודעהעל ידי איש-אחד » ה' מרץ 13, 2014 5:22 pm

בענין קרוב, ראיתי לא פעם חיילים חרדים הלובשים בעת התפילה כובע וחליפה על גבי המדים הצבאיים.
בעיני היה הדבר תמוה מאוד, שכן וודאי מדים צבאיים הינם דרך לעמוד בפני שרים ומלכים, ואף שכובע וחליפה אף הם דרך שכזו, בלבישת כובע וחליפה ע"ג המדים נראה הדבר כחוכא ואיטלולא, שכן אין כאן לא זה ולא זה.

גם זו לטובה

הודעהעל ידי גם זו לטובה » ה' מרץ 13, 2014 5:57 pm

איש-אחד כתב:בענין קרוב, ראיתי לא פעם חיילים חרדים הלובשים בעת התפילה כובע וחליפה על גבי המדים הצבאיים.
בעיני היה הדבר תמוה מאוד, שכן וודאי מדים צבאיים הינם דרך לעמוד בפני שרים ומלכים, ואף שכובע וחליפה אף הם דרך שכזו, בלבישת כובע וחליפה ע"ג המדים נראה הדבר כחוכא ואיטלולא, שכן אין כאן לא זה ולא זה.

אני גם סבור שבימינו ללבוש כובע בלא חליפה אין לזה טעם וריח ועדיף שלא ללבוש כובע כלל [פעם נהגו ללבוש כובע בלא חליפה ]

קטינא דארעא

הודעהעל ידי קטינא דארעא » ה' מרץ 13, 2014 6:34 pm

יצא לאור קובץ תורני של חסידות באבוב בשבוע זה שכתב שם מאמר יהודי בשם הרב משה שולזינגר בו הוא טוען בצדק שאשה יכולה להתפלל עם חלוק בית מכיון שכל כבודה בת מלך פנימה
כל שכן ביום פורים שהכל היו מסכימים לעמוד לפני מלך, ומאן מלכי בימינו - רבנן, בתחפושת אין בזה שום פגם
כנלענ"ד אחרי שיצטרפו איתי ג' גדולי תורה ממבקרי הפורום

גם זו לטובה

הודעהעל ידי גם זו לטובה » ה' מרץ 13, 2014 6:42 pm

קטינא דארעא כתב:יצא לאור קובץ תורני של חסידות באבוב בשבוע זה שכתב שם מאמר יהודי בשם הרב משה שולזינגר בו הוא טוען בצדק שאשה יכולה להתפלל עם חלוק בית מכיון שכל כבודה בת מלך פנימה
כל שכן ביום פורים שהכל היו מסכימים לעמוד לפני מלך, ומאן מלכי בימינו - רבנן, בתחפושת אין בזה שום פגם
כנלענ"ד אחרי שיצטרפו איתי ג' גדולי תורה ממבקרי הפורום

לא זה הטעם שנקט שבה"ל, ולכן עדיין דבריו צ"ת

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' מרץ 13, 2014 7:12 pm

הסברא הזו היתה פשוטה לו. רק התקשה שסוף סוף עצם העובדה שמתחפש הוא סוג של קלות ראש וע"ז כתב מה שכתב.

אנונימי אנונימי

הודעהעל ידי אנונימי אנונימי » ה' מרץ 13, 2014 7:31 pm

איש-אחד כתב:בענין קרוב, ראיתי לא פעם חיילים חרדים הלובשים בעת התפילה כובע וחליפה על גבי המדים הצבאיים.

אני ראיתי באיצקוביץ חסיד חבד שלא היה לו גרטל, הוא הוריד את החולצה והתפלל בגופיה כשהחולצה קשורה סביב מותניו כגרטל
למדתי הלכתא גבירתא שבתורת חבד שלבישת גרטל חשובה מתפילה כעמידה לפני מלך
אחר סיפר לי שראה חסיד חב"ד קושר חוט של מאורר כגרטל

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' מרץ 13, 2014 7:33 pm

זכורני שכבר היה אשכול שמישהו הביא את דברי הגרח"ק בנושא תפילה בתחפושת

איש.dot

הודעהעל ידי איש.dot » ה' מרץ 13, 2014 8:07 pm

קצת קשה למצוא טעם להיתר, שהרי גם אם נאמר כדברי הסוברים לעיל שזהו מצב העמידה ביום פורים, הרי סוכ"ס ברור שאדם העומד בתפילה בתחפושת, אף אם יצליח להעמיד את עצמו במצב נפשי ראוי לתפילה, תהיינה לו הפרעות רבות יותר מצד מי שיסתכל על התחפושת או ירמז עליה או יגחך לכיוונו וכדו' ולא יימלט שתיגרם לו הסחת הדעת מהתפילה ועד למצב של ליצנות וקלות ראש. כך נראה לי.
אמנם, בחסידויות שם נהוג שכולם מחליפים את לבושיהם לקאפטן ותרבוש פורימיים, לכאורה אין את החשש הנ"ל שהרי זהו ממש לבוש רגיל (ביום זה), ושוב אינו לחשש הנ"ל.

קטינא דארעא

הודעהעל ידי קטינא דארעא » ה' מרץ 13, 2014 8:08 pm

איש.dot כתב:קצת קשה למצוא טעם להיתר, שהרי גם אם נאמר כדברי הסוברים לעיל שזהו מצב העמידה ביום פורים, הרי סוכ"ס ברור שאדם העומד בתפילה בתחפושת, אף אם יצליח להעמיד את עצמו במצב נפשי ראוי לתפילה, תהיינה לו הפרעות רבות יותר מצד מי שיסתכל על התחפושת או ירמז עליה או יגחך לכיוונו וכדו' ולא יימלט שתיגרם לו הסחת הדעת מהתפילה ועד למצב של ליצנות וקלות ראש. כך נראה לי.
אמנם, בחסידויות שם נהוג שכולם מחליפים את לבושיהם לקאפטן ותרבוש פורימיים, לכאורה אין את החשש הנ"ל שהרי זהו ממש לבוש רגיל (ביום זה), ושוב אינו לחשש הנ"ל.

הרב ואזנר מדבר על שינוי מזערי בלבוש ולא על תחפושת של גורילה

איש.dot

הודעהעל ידי איש.dot » ה' מרץ 13, 2014 8:12 pm

קטינא דארעא כתב:הרב ואזנר מדבר על שינוי מזערי בלבוש ולא על תחפושת של גורילה

נו נו... תנסה אתה לשים נוצה אדומה על הכובע ביום פורים, ותדווח לי כמה ראשים יסובו אליך בשעת התפילה.

קטינא דארעא

הודעהעל ידי קטינא דארעא » ה' מרץ 13, 2014 8:15 pm

איש.dot כתב:
קטינא דארעא כתב:הרב ואזנר מדבר על שינוי מזערי בלבוש ולא על תחפושת של גורילה

נו נו... תנסה אתה לשים נוצה אדומה על הכובע ביום פורים, ותדווח לי כמה ראשים יסובו אליך בשעת התפילה.

בנוסח היה כתוב ליטאי עם שטריימל סליחה שטראמל

מרן המשגיח

הודעהעל ידי מרן המשגיח » ה' מרץ 13, 2014 10:02 pm

קטינא דארעא כתב:יצא לאור קובץ תורני של חסידות באבוב בשבוע זה שכתב שם מאמר יהודי בשם הרב משה שולזינגר בו הוא טוען בצדק שאשה יכולה להתפלל עם חלוק בית מכיון שכל כבודה בת מלך פנימה
מישהו הבין? אני לא
אבל אולי זה בגלל שאני רק משגיח ולא ראש ישיבה...

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ו' מרץ 14, 2014 12:52 am

הדברים מובאים בשו"ת שבה"ל ח"י סי' יח וכן בשערי ימי הפורים [טשזנר] עמ' נז.

(המקורות מספר 'כי בא מועד להרה"ג בנימין חוטא שליט"א)

קולמוס הסופר

הודעהעל ידי קולמוס הסופר » ו' מרץ 14, 2014 12:53 am

בס"ד
בית הלל מג 107.JPG
בית הלל מג 107.JPG (35.32 KiB) נצפה 8523 פעמים

במחיצת רבינו ר יעקב קמינצקי.JPG
במחיצת רבינו ר יעקב קמינצקי.JPG (27.81 KiB) נצפה 8523 פעמים

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ו' מרץ 14, 2014 1:04 am

לכן נראה [מי אני הקטן בכלל שיחזק את דברי פוסק הדור שבט הלוי] שמבחינת 'היכון' יש בזה כי עטוף כדבעי וראש גם.
וגם אם נדון מבחינת שעומד בזה לפני מלכים, הרי אותו מלך לא יודע אם הוא ליטאי שהחליף את לבושו וכד' ויש כאלו ואם יהיה בבית כנסת אחר לא יוכלו לדעת מה הוא באמת
משא"כ בדבר מוזר וחריג שליכא שני עניינים אלו ויהיה אסור.

קטינא דארעא

הודעהעל ידי קטינא דארעא » ו' מרץ 14, 2014 11:43 am

מרן המשגיח כתב:
מישהו הבין? אני לא

אני הבנתי
מכיון שכל כבודה בת מלך פנימה אין כאן עמידה לפני מלך שלא בצורה מכובדת מכיון שזהו כבודה
הרב ואזנר מדבר על ענין אין עומדים להתפלל אלא מתוך כובד ראש וע"ז ענה שהעיקר בכוונה הפנימית, ואילו בענין מלבושים מכובדים עניתי את שעניתי

מרן המשגיח

הודעהעל ידי מרן המשגיח » ו' מרץ 14, 2014 11:52 am

קטינא דארעא כתב:
מרן המשגיח כתב:
מישהו הבין? אני לא

אני הבנתי
מכיון שכל כבודה בת מלך פנימה אין כאן עמידה לפני מלך שלא בצורה מכובדת מכיון שזהו כבודה
הרב ואזנר מדבר על ענין אין עומדים להתפלל אלא מתוך כובד ראש וע"ז ענה שהעיקר בכוונה הפנימית, ואילו בענין מלבושים מכובדים עניתי את שעניתי
עדיין לא הבנתי ועמך הסליחה
כל כבודה ב"מ פנימה זה שאיננה יוצאת לחוץ ולא שלובשת חלוק ונעלי בית

קטינא דארעא

הודעהעל ידי קטינא דארעא » א' מרץ 16, 2014 12:29 am

מרן המשגיח כתב:כל כבודה ב"מ פנימה זה שאיננה יוצאת לחוץ ולא שלובשת חלוק ונעלי בית

כל כבודה בת מלך פנימה אומר שכבודה להיות בתוך הבית, וממילא אף חלוק בית הוא בגד מכובד בשבילה אף אם לא תצא עימו לרחוב
סבורני שאפילו חולה הנמצא בפיג'מה ישתדל שלא לשבת לשולחן שבת עם פיג'מה ויעשה מאמץ ויתלבש
ואעפ"כ נשי דידן אינם רואים חסרון לשבת עם חלוק בשולחן שבת
הוי אומר כל כבודה בת מלך פנימה

אנונימי אנונימי

הודעהעל ידי אנונימי אנונימי » א' מרץ 16, 2014 12:51 am

קטינא דארעא כתב:
מרן המשגיח כתב:כל כבודה ב"מ פנימה זה שאיננה יוצאת לחוץ ולא שלובשת חלוק ונעלי בית

כל כבודה בת מלך פנימה אומר שכבודה להיות בתוך הבית, וממילא אף חלוק בית הוא בגד מכובד בשבילה אף אם לא תצא עימו לרחוב
סבורני שאפילו חולה הנמצא בפיג'מה ישתדל שלא לשבת לשולחן שבת עם פיג'מה ויעשה מאמץ ויתלבש

השאלה היא כזו,
לפי פשוטו המושג של עומד לפני מלך אינו סתם שלא יהיו מצוות בזויות עליו, אלא כאילו הוא יוצא מעצמו לפגישה חשובה, עם בורא עולמים
ממילא ענין כל כבודה לא שייך לכאן שהרי אם יבוא לכאן אדם חשוב הרי תתלבש כל אשה לכבודו

מבקש תורה

הודעהעל ידי מבקש תורה » א' מרץ 16, 2014 6:09 pm

שאלה זו שאלתי קמיה מרן הגר"ח קניבסקי שליט"א:
שאלה: בחור שנתחפש כל יום הפורים בקיטל או בחליפה שאין דרכו ללבוש, האם מותר לו להתפלל כך שמו"ע או שצריך ללבוש בגדיו הרגילים.
והשיבנו בזה"ל: אם יכול נכון שיתלבש.

ומשמע דבשעת הדחק שפיר דמי להתפלל עם תחפושת

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' מרץ 16, 2014 10:59 pm

הלא אפילו לגבי מי ששתוי מעט מיקל המהרש"ל קל וחומר לעניין זה שבעצם מעיקר הדין די במה שמכסה את לבו כמבואר בגמרא

קולמוס הסופר

הודעהעל ידי קולמוס הסופר » ב' מרץ 17, 2014 7:45 am

בס"ד
הבאתי לעיל מספר בית הלל מ"ג.
הנה הערה של חד מחשיבי חבריין שם.
בית הלל מג 106 1.JPG
בית הלל מג 106 1.JPG (29.67 KiB) נצפה 8439 פעמים

2.JPG
2.JPG (17 KiB) נצפה 8439 פעמים

איש.dot

הודעהעל ידי איש.dot » ב' מרץ 17, 2014 2:56 pm

קטינא דארעא כתב:כל כבודה בת מלך פנימה אומר שכבודה להיות בתוך הבית, וממילא אף חלוק בית הוא בגד מכובד בשבילה אף אם לא תצא עימו לרחוב

מן הענין ושלא ממין הענין -
במחילה, ר' קטינא, חושבני שחלוק בית פשוט בשלחן שבת זה קצת זלזול עצמי. לא חסרות עקרות בית רבות, שבהגיע השבת תשבנה לשלחן לא כמו עוזרת בית, אלא כמלכה בראש. (ואם כוונתך לתרבות החלוקים האמריקאיים - הרי הולכות בהן כל היום, והם מכובדים, ואין ספק שמותר להתפלל בהם. משא"כ חלוקי אר"י ואכמ"ל).

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 108 אורחים