מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

אלמלא חטאו ישראל לא ניתנו להם הלכות

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
הרב בן הרב

אלמלא חטאו ישראל לא ניתנו להם הלכות

הודעהעל ידי הרב בן הרב » א' פברואר 28, 2016 12:45 am

נשאלתי אודות מאחז"ל אלמלא חטאו ישראל לא נתנו להם הלכות וכו', אלא רק חמשה חומשי תורה וס' יהושע, האם הכוונה בפשטות שלא היו ניתנים להם פרטי הדינים, והלא תורה בפירושה ניתנה? ויש להאריך בצדדי העניין. האם יש מי שדיבר בזה

יאיר1

Re: אלמלא חטאו ישראל לא ניתנו להם הלכות

הודעהעל ידי יאיר1 » א' פברואר 28, 2016 9:37 am

לא ראיתי שום דבר בזה, אבל הרי אם לא חטאו היו מגיעים לתיקון השלם, ואתה יכול לדמיין לבד שהכל היה שונה ממה שיש לנו היום.
ואם קשה לך, על סמך מה הקב"ה לימד את משה רבנו את כל התורה במשך ארבעים יום, התשובה לכך היא שהרי ידע שיחטאו, וכמו שכתוב בשמות רבה פרשה מג.

שמות רבה (וילנא) פרשת כי תשא פרשה מג

כך אמר משה רבון העולם לא כך אמרת לי (שמות ג) ועתה לכה ואשלחך אל פרעה ואמרתי לך באיזה זכות אתה גואלן הם עובדים עבודת כוכבים ואמרת לי אתה עכשיו רואה אותם עובדים עבודת כוכבים ואני עומד ורואה אותם שהן יוצאין ממצרים ואקרע להם את הים ואביאם אל המדבר ואתן להם את התורה ואראה להם את כבודי פנים בפנים והם מקבלים מלכותי וכופרים בי בסוף ארבעים יום ועושין את העגל

ואם הקושי, שהרי זו התורה, שתורה שבכתב מתפרשת על פי התורה שבעל פה, זה אולי גם לא קשה, שהרי התורה היא אותיותיה, והחלוקה לתיבות משתנה, דלישראל ניתן כך ובשמים היא באופן אחר, כידוע. ואולי גם הפירוש של התורה שבכתב על ידי התורה שבעל פה היה משתנה. וצ"ע.

ארי שבחבורה

הודעהעל ידי ארי שבחבורה » א' פברואר 28, 2016 10:37 am

הרב בן הרב כתב:נשאלתי אודות מאחז"ל אלמלא חטאו ישראל לא נתנו להם הלכות וכו', אלא רק חמשה חומשי תורה וס' יהושע, האם הכוונה בפשטות שלא היו ניתנים להם פרטי הדינים, והלא תורה בפירושה ניתנה? ויש להאריך בצדדי העניין. האם יש מי שדיבר בזה

היכן זה כתוב? בנדרים כתוב שאלמלא חטאו ישראל לא היו ניתנים להם ספרי הנ"ך מלבד ספר יהושע, אבל התורה עצמה בוודאי שהיתה ניתנת בשלימותה.

הרב בן הרב

הודעהעל ידי הרב בן הרב » ב' פברואר 29, 2016 1:02 am

אכן נתערב לי הגמ' בנדרים עם מאחז"ל שמו"ר רפמ"ו עיי"ש וצ"ע

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 379 אורחים