מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

זמן טבילה

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
יוסף משה

זמן טבילה

הודעהעל ידי יוסף משה » ה' יוני 16, 2016 2:38 am

במקום מגורי בחו"ל זמן טבילה לנשים נקבע לפי זמן מוצ"ש (8.5 מעלות). עד כמה שידוע לי, אין צורך לחכות מעבר לזמן הופעת שלשה כוכבים בינונים, ככל שאר דיני דרבנן, שזה באזור 6.5 מעלות (או קצת יותר מאוחר לפי החזו"א).

ראיתי ב'בנין בית נאמן' (סילבר) שבירושלים נוהגים לטבול כעשרים דקות אחרי השקיעה, שזה יותר מוקדם מהנ"ל, וב'שביבי טהרה' (להגרש"א שטרן) כתב ש"במקומות רבים מקפידים שלא לטבול עד שלושים דקות לאחר השקיעה", שזה לא מוקדם מ6.5 מעלות (בערך), וכנ"ל. האם נהוג כך בעוד מקומות? האם גם בא"י יש קהילות שבהם מחכים עד זמן מוצ"ש? ואם כן, למה?

יאיר1

Re: זמן טבילה

הודעהעל ידי יאיר1 » ה' יוני 16, 2016 11:05 pm

גם אני מצטרף לתמיהתך, אמנם אצל האשכנזים רגילים להורות להמתין עד זמן מוצ"ש כל אחד על פי מנהגו.
ההסבר שאני מסביר לעצמי, זה שאם תטבול קודם לכן והמקווה יהיה סמוך ממש לביתה, יתכן ותשמש לפני צאת הכוכבים על פי הדעות המחמירות, ואם תראה דם שוב סתרה את הז' נקיים, ובמקרה שההז' נקיים היה מדינא יהיה בזה איסור דאורייתא. וכיון שאיננו מבדילים בין המקרים אמתי צריכה לשמור ז' נקיים מדינא ואימתי משום המנהג, החמירו בזה כאילו תמיד הוא מדינא. וכיון שלדאורייתא מחמירים שצאת הכוכבים כ 40 דק', החמירו כן גם בטבילה.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 348 אורחים