מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

שאלות בענייני צ'ק שמתגלגל

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
ממרומי היער

שאלות בענייני צ'ק שמתגלגל

הודעהעל ידי ממרומי היער » ה' יוני 16, 2016 10:00 am

א. מה הדין אם שילמתי למישהו בצ'ק, והוא לא פדה אותו עד שהתפוגג (חצי שנה), האם נשארתי חייב כיוון שבפועל לא שילמתי, או שאני יצאתי ידי חובתי, וזה שהוא לא פדה, הוא איבד ממונו בידיים (אע"פ שאני הרווחתי מכך)?
ב. אם תאמר בשאלה ב' שעלי לפרוע את הצ'ק למרות הזמן שעבר כי בפועל לא שילמתי, מה הדין אם שילמתי בצ'ק שאינו שלי, והמקבל לא פדה עד שהתפוגג, ועכשיו רוצה שוב את חובו. במקרה זה אני בוודאי שילמתי ע"י ערך הצ'ק שהיה אצלי ונתתיו. האם עדיין נאמר שבפועל המקבל לא קיבל את חובו, או שאני את שלי נתתי והוא איבד ממונו בידיים?
ג. מה הדין אם אני שילמתי בצ'ק והמקבל העביר לאחרים, והאחרים לא פדו עד שהתפוגג, אם תמצי לומר בשאלה ב' שצריך לשלם, האם גם כאן אתחייב לשלם למקבלי הצ'ק האחרים, או שאני לבעל חובי שילמתי והוא אף שילם לאחרים, אלא שהם איבדו את הערך בידיהם, ולאו בעלי דברים דידי הם? או שבפועל זה צ'ק שלי שהגיע אליהם ולא נפדה?
ד. את"ל בשאלה ד' שלאו בעלי דברים דידי הם. והם יתבעו את מי שנתן להם, שהוא בעצם קיבל ממני, האם הוא יוכל לחזור אלי ולתבוע, או שאני את שלי שילמתי לו, והמקבלים ממנו עשו לו נזק שאינו קשור אלי?
ה. מה הדין אם נתתי צ'ק שקיבלתי מראובן למישהו אחר, הצ'ק המשיך להתגלגל עד שנעלמו עקבותיו. לאחר זמן, ראובן התקשר אלי, שהצ'ק כבר התפוגג ולא נפדה. האם ראובן זכה מן ההפקר, או שאני יכול לטעון לראובן, תן לי התשלום שוב, כי הרי אתה חייב לשלם לי ואתה לא שילמת, זה שאני השתמשתי בצ'ק והוא נעלם, זו זכיה שלי מן ההפקר ולא שלך?

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

Re: שאלות בענייני צ'ק שמתגלגל

הודעהעל ידי מאיר סובל » ה' יוני 16, 2016 11:37 am

א. יש חיוב תשלום. נתת לו אופציה שהיא עצמה שווה כסף למימוש נגדך ולא השתמש בזה. כמדומה שזה לא תלוי במחלוקת הפוסקים הרחבה בהגדרת צ'ק, ואפילו הגרי"ש אלישיב לשיטתו שצ'ק הוא ככסף מזומן לענין דיני כסף, פסק שזה לא נחשב שבוצע תשלום אם לא נפדה ופג תוקפו.

ב. ואילך: החיוב חוזר לבעל הצ'ק החתום עליו שאמור להגבות מחשבונו ולא נגבה, לא לזה שהביאו. אולי טכנית לא מצד הדין רק בתורת קיצור גביה מבעל הצ'ק זה חוזר אחור דרך אלו שגלגלו והם משלמים עד שישלם לאחרון שיביא לו.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 499 אורחים