מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מ"מ של עין משפט - לא כ"כ קשור או ט"ס?

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
אוהב אוצר

עין משפט - דפו"ר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » א' אוגוסט 28, 2016 2:36 pm

האם אחד כאן יכול לעזור לי מהי הוצאת הש"ס בו נדפס לראשונה העין משפט?

פלגינן

Re: עין משפט - דפו"ר

הודעהעל ידי פלגינן » א' אוגוסט 28, 2016 6:38 pm

אוהב אוצר כתב:האם אחד כאן יכול לעזור לי מהי הוצאת הש"ס בו נדפס לראשונה העין משפט?

יושטיניאן ש"ו-שי"א.

אוהב אוצר

מ"מ של עין משפט - לא כ"כ קשור או ט"ס?

הודעהעל ידי אוהב אוצר » א' אוגוסט 28, 2016 10:37 pm

מסכת יומא דף נא ע"א: ולרב ששת אדמוקים לה באילו של אהרן לוקמה בפסח [וכאן האות של העין המשפט] דדוחה את השבת ואת הטומאה ועושה תמורה.
עין משפט אות ג: רמב"ם הלכ' קרבן פסח פ"א ה"ח. וּמַקְטִירִין חֶלְבֵי פְּסָחִים כָּל הַלַּיְלָה עַד שֶׁיַּעֲלֶה עַמּוּד הַשַּׁחַר. בַּמֶּה דְּבָרִים אֲמוּרִים כְּשֶׁחָל אַרְבָּעָה עָשָׂר לִהְיוֹת בְּשַׁבָּת שֶׁהֲרֵי חֶלְבֵי שַׁבָּת קְרֵבִין בְּיוֹם טוֹב. אֲבָל אִם חָל אַרְבָּעָה עָשָׂר לִהְיוֹת בְּחל אֵין מַקְטִירִין חֶלְבֵי חֹל בְּיוֹם טוֹב:
מ"מ זה מופיע ב[רוב] [ה]גמרות והוצאות הש"ס.

בפרויקט השו"ת צויין אות יח: שְׁחִיטַת הַפֶּסַח וּזְרִיקַת דָּמוֹ וּמִחוּי קְרָבָיו וְהֶקְטֵר חֲלָבָיו דּוֹחִין אֶת הַשַּׁבָּת. שֶׁאִי אֶפְשָׁר לַעֲשׂוֹתָן קֹדֶם הַשַּׁבָּת שֶׁהֲרֵי קָבוּעַ לוֹ זְמַן שֶׁנֶּאֱמַר (במדבר ט ב-ג) 'בְּמוֹעֲדוֹ'. אֲבָל הַרְכָּבָתוֹ וַהֲבָאָתוֹ מִחוּץ לַתְּחוּם וַחֲתִיכַת יַבָּלָתוֹ בִּכְלִי אֵינָן דּוֹחִין אֶת הַשַּׁבָּת שֶׁהֲרֵי אֶפְשָׁר לַעֲשׂוֹתָן קֹדֶם הַשַּׁבָּת. וְאִם יָכוֹל לַחְתֹּךְ יַבַּלְתּוֹ בְּיָדוֹ בְּשַׁבָּת חוֹתֵךְ. וְאִם הָיְתָה יְבֵשָׁה חוֹתְכָהּ אֲפִלּוּ בִּכְלִי שֶׁאֵין שְׁבוּת בַּמִּקְדָּשׁ כְּלָל. וְכֵן צְלִיָּתוֹ וַהֲדָחַת קְרָבָיו אֵינָן דּוֹחִין אֶת הַשַּׁבָּת שֶׁהֲרֵי אֶפְשָׁר לַעֲשׂוֹתָן לְאַחַר הַשַּׁבָּת:

מה נראה לת"ח היקרים? הדבר נחוץ לנו ביותר להוצאה של ספר מסוים.
בברכת התורה למסייעים.

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » א' אוגוסט 28, 2016 10:38 pm

קיים באוצר החכמה?

השואל מרבו

הודעהעל ידי השואל מרבו » א' אוגוסט 28, 2016 11:02 pm

פלגינן כתב:
אוהב אוצר כתב:האם אחד כאן יכול לעזור לי מהי הוצאת הש"ס בו נדפס לראשונה העין משפט?

יושטיניאן ש"ו-שי"א.

כמודמה שבדפו"ר של העין משפט לא נדפס העין משפט על כל הש"ס, רק על הדברים הנוהגים בזמן הזה. ומכיון שמדבריך בבית מדרש נראה שאתה מחפש בעיקר על מס' יומא נ"א, צריך לבדוק במאמרו של הגרנ"ר על הדפסת התלמוד מתי ועל ידי מי נדפס העין משפט על יומא (עכ"פ על הדפים שאינם נוהגים בזה"ז) לראשונה.

השואל מרבו

הודעהעל ידי השואל מרבו » א' אוגוסט 28, 2016 11:13 pm

השואל מרבו כתב:
פלגינן כתב:

יושטיניאן ש"ו-שי"א.

כמודמה שבדפו"ר של העין משפט לא נדפס העין משפט על כל הש"ס, רק על הדברים הנוהגים בזמן הזה. ומכיון שמדבריך בבית מדרש נראה שאתה מחפש בעיקר על מס' יומא נ"א, צריך לבדוק במאמרו של הגרנ"ר על הדפסת התלמוד מתי ועל ידי מי נדפס העין משפט על יומא (עכ"פ על הדפים שאינם נוהגים בזה"ז) לראשונה.

עיינתי שם ואכן כן הוא, ע"ש עמ' נ"א. והדפוס הראשון שנדפס על כל יומא - ע"ש עמ' ק"ג שהוא דפוס אמשטרדם תע"ד-תע"ז, והוא אכן נמצא בה"ב ועיינתי שם ואכן איתא שם כמו בבר אילן - הל' י"ח!

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » א' אוגוסט 28, 2016 11:32 pm

השואל מרבו כתב:עיינתי שם ואכן כן הוא, ע"ש עמ' נ"א. והדפוס הראשון שנדפס על כל יומא - ע"ש עמ' ק"ג שהוא דפוס אמשטרדם תע"ד-תע"ז, והוא אכן נמצא בה"ב ועיינתי שם ואכן איתא שם כמו בבר אילן - הל' י"ח!

יש"כ גדול על ההחכמה! רק שאיני יודע למי כב' מתכיון והיכן ניתן לעיין בזה, אשמח מאד גם אני לעיין במקום ההוא.

השואל מרבו

הודעהעל ידי השואל מרבו » א' אוגוסט 28, 2016 11:40 pm

אוהב אוצר כתב:
השואל מרבו כתב:עיינתי שם ואכן כן הוא, ע"ש עמ' נ"א. והדפוס הראשון שנדפס על כל יומא - ע"ש עמ' ק"ג שהוא דפוס אמשטרדם תע"ד-תע"ז, והוא אכן נמצא בה"ב ועיינתי שם ואכן איתא שם כמו בבר אילן - הל' י"ח!

יש"כ גדול על ההחכמה! רק שאיני יודע למי כב' מתכיון והיכן ניתן לעיין בזה, אשמח מאד גם אני לעיין במקום ההוא.

אם אתה מתכוון להגרנ"נ - אז הכוונה למאמר על הדפסת התלמוד לר' רפאל נתן רבינוביץ בעל דקדוקי סופרים. נמצא באוצר.

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » א' אוגוסט 28, 2016 11:45 pm

כוונתי היתה למה שכתב כב': צריך לבדוק במאמרו של הגרנ"ר על הדפסת התלמוד מתי ועל ידי מי נדפס העין משפט על יומא
מיהו והיכן המאמר הזה נמצא?

השואל מרבו

הודעהעל ידי השואל מרבו » א' אוגוסט 28, 2016 11:48 pm

אוהב אוצר כתב:כוונתי היתה למה שכתב כב': צריך לבדוק במאמרו של הגרנ"ר על הדפסת התלמוד מתי ועל ידי מי נדפס העין משפט על יומא
מיהו והיכן המאמר הזה נמצא?

זהו ר' רפאל נתן רבינוביץ שהזכרתי [רק לא כתבתי את הר"ת נכון], תקיש באוצר החכמה [אם יש לך - אתה הרי אוהב אוצר...] "מאמר על הדפסת התלמוד" - ותמצא.

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » א' אוגוסט 28, 2016 11:52 pm

יש"כ, מצאתי את הספר. סליחה על ההטרדה, עיינת במאמר? א"כ, תוכל לרשום לי היכן במדוייק?

השואל מרבו

הודעהעל ידי השואל מרבו » א' אוגוסט 28, 2016 11:55 pm

אוהב אוצר כתב:יש"כ, מצאתי את הספר. סליחה על ההטרדה, עיינת במאמר? א"כ, תוכל לרשום לי היכן במדוייק?

כבר כתבתי: עמ' נ"א ועמ' ק"ג.

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » א' אוגוסט 28, 2016 11:58 pm

מחילה, מחילה, יש"כ גדול ביותר.

השואל מרבו

הודעהעל ידי השואל מרבו » ב' אוגוסט 29, 2016 12:02 am

אוהב אוצר כתב:מחילה, מחילה, יש"כ גדול ביותר.

בשמחה רבה!!!

יהודה בן יעקב

Re: מ"מ של עין משפט - לא כ"כ קשור או ט"ס?

הודעהעל ידי יהודה בן יעקב » ב' אוגוסט 29, 2016 12:42 am

לכא' ודאי צדקו המגיהים בפרוייקט השו"ת, שהרי למה לא להביא את מקור הדברים הישירים, ולהביא רק אסמכתא מתוך הנכתב.
וכבר ראיתי כמה וכמה ט"ס בעין משפט, כך שאי"ז מרתיע לומר שאף כאן יש ט"ס.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 419 אורחים