מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

זכות שטיפה

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
אוהב אוצר

זכות שטיפה

הודעהעל ידי אוהב אוצר » א' ספטמבר 04, 2016 10:35 pm

בתחנות דלק מסויימות ישנה הטבה באם מתדלקים בסכום מסוים מקבלים זכות לשטיפת הרכב חינם.
אדם שתידלק אולם לא בסכום הזה [או כלל לא] וזה שלפניו השאיר את הקבלה [לא נתן לו] והשני יכול עמה לשטוף את הרכב.
האם רשאי לעשות זאת או שמא זאת זכותו של המתדלק בסכום הגדול בלבד ואינו רשאי לקחת זאת ע"ד עצמו?

עפר תחת רגליכם

Re: זכות שטיפה

הודעהעל ידי עפר תחת רגליכם » א' ספטמבר 04, 2016 10:49 pm

בשאלות כאלה יש לי כלל ברזל. "מה היה עונה בעל הבית"? הרי, הוא החליט לתת את ההנחה, אז הוא רשאי לקבוע מי כן ומי לא. נדמה לי שכששואלים בעל הבית את השאלה, יענה בשלילה.

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » א' ספטמבר 04, 2016 10:51 pm

עפר תחת רגליכם כתב:בשאלות כאלה יש לי כלל ברזל. "מה היה עונה בעל הבית"? הרי, הוא החליט לתת את ההנחה, אז הוא רשאי לקבוע מי כן ומי לא. נדמה לי שכששואלים בעל הבית את השאלה, יענה בשלילה.

מנין באת לכלל זה? ועוד לקבעו במסמרות של ברזל!

ישראל אליהו

הודעהעל ידי ישראל אליהו » א' ספטמבר 04, 2016 10:54 pm

אדם שקנה חופשי חודשי ונפטר,
יכול מישהו אחר להשתמש במקומו?

גם בזה נראה שלא. כי בעה"ב לוקח בחשבון שחלק לא נוסעים/שוטפים וכו', ואף חלק מתים. ועל סמך זה תכנן את המבצע

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » א' ספטמבר 04, 2016 10:58 pm

ארזי ביתר כתב:
עפר תחת רגליכם כתב:בשאלות כאלה יש לי כלל ברזל. "מה היה עונה בעל הבית"? הרי, הוא החליט לתת את ההנחה, אז הוא רשאי לקבוע מי כן ומי לא. נדמה לי שכששואלים בעל הבית את השאלה, יענה בשלילה.

זה נראה כלל כל כך פשוט, שנשגב מבינתי להבין את קושייתך. הרי כל השאלה היא האם בעל הבית נתן לו את זה או לא, אם נדע שבעל הבית לא רוצה לתת, הרי לך גזל גמור.

בתבונה

הודעהעל ידי בתבונה » א' ספטמבר 04, 2016 11:09 pm

מה היה עונה אם היו שואלים אותו ברדיו האם זכות השטיפה ניתנת להעברה? אם היה עונה שלא, אז אסור
אחרת צריך להתיישב האם בדעת בני אדם מובן שאפשר להעביר, אז מונח במקח התדלוק זכות העברה.
האם הזכות הזו בחשבונית היא כשטר כסף מזומן או כשטר ראיה , אם היחס לזה הוא כשטר כסף מותר
(האם מותר להשתמש בכרטיסייה שנמצאה)

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

הודעהעל ידי ארזי ביתר » א' ספטמבר 04, 2016 11:19 pm

איש גלילי כתב:
ארזי ביתר כתב:

זה נראה כלל כל כך פשוט, שנשגב מבינתי להבין את קושייתך. הרי כל השאלה היא האם בעל הבית נתן לו את זה או לא, אם נדע שבעל הבית לא רוצה לתת, הרי לך גזל גמור.

בעל הבית הרי נתן את זה לאותו אחד שתדלק במחיר המסוים ההוא. מאותו רגע והלאה, מאן יימר שהוא בעלים על ההנחה? הלוא הוא כבר אינו מפסיד מכך כלום.

איש גלילי

הודעהעל ידי איש גלילי » א' ספטמבר 04, 2016 11:32 pm

הבהרת את עצמך יותר טוב, אבל מ"מ לא נראה לי שבעל הבית נתן לו משהו, הוא בסך הכל הבטיח שיתן לו כשיציג את החשבונית.

שלמה בן חיים

הודעהעל ידי שלמה בן חיים » ב' ספטמבר 05, 2016 12:59 am

ראה שו"ע חו"מ קפג סעיף ו, אם נתנו לשליח תוספת אם שייך למשלח או לשליח, ושם כל הנידון הוא מחמת שיש לדון אם התוספת ניתנת עבור הקנייה או עבור מי שבא לקנות, אבל לית מאן דפליג שאין יכול אחר לקחת זאת.

הכהן

הודעהעל ידי הכהן » ב' ספטמבר 05, 2016 2:41 am

בחנות מסוימת, נותנים שובר למונית הביתה למי שקונה מעל 400 ש"ח. האם מותר לבעל רכב להעביר את השובר למי שקונה ב395?

שמש

הודעהעל ידי שמש » ב' ספטמבר 05, 2016 11:58 am

ההטבות האלו ניתנות על סמך מס' הרכב המופיע בחשבונית כך שוודאי שלא יתנו לו את ההטבה וגם מוכח מכאן דעת בעה"ב שההטבה היא רק למתדלק עצמו ואפי' היה מעבירו לאחר לא היה מקבל את ההטבה (וכשבעה"ב אינו דורש את מס' הרכב - מה שלא מצוי כלל - לכאורה ויתר ע"כ).

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ב' ספטמבר 05, 2016 2:02 pm

שמש כתב:ההטבות האלו ניתנות על סמך מס' הרכב המופיע בחשבונית כך שוודאי שלא יתנו לו את ההטבה וגם מוכח מכאן דעת בעה"ב שההטבה היא רק למתדלק עצמו ואפי' היה מעבירו לאחר לא היה מקבל את ההטבה (וכשבעה"ב אינו דורש את מס' הרכב - מה שלא מצוי כלל - לכאורה ויתר ע"כ).

בענין דידן זה לא כך.
השאלה האם זה כמו שיק ושטר חוב שחז"ל קבעו שניתנו לאדם מסוים או שזה 'שווה כסף' וכעין מתנה שניתנת להעברה.

שמש

הודעהעל ידי שמש » ב' ספטמבר 05, 2016 2:10 pm

שפיל לסיפא.

עפר תחת רגליכם

הודעהעל ידי עפר תחת רגליכם » ד' ספטמבר 07, 2016 11:35 am

אמנם המונח "כלל ברזל" אולי לא במקמו, אבל העיקרון ברור. הרי בעל הבית יכול גם להפסיק בכל רגע נתון את המבצע, גם בין התדלוק לבין מימוש זכות השטיפה של מישהו. ואז יתבעו אותו? התחנה שלו, והוא מחליט.
אותי מעניין מדוע כל המגיבים הניחו שיסרב. אולי יאשר?

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ד' ספטמבר 07, 2016 11:54 am

ברור שהצעתו של כב' היא טובה, אולם אנו שואלים ע"פ אמת התורה וההלכה, כי ודאי לנו שיש מצבים בדיני ממונות שהצדק הוא לאו דווקא עם בעל הבית.

צופר הנעמתי

הודעהעל ידי צופר הנעמתי » ד' ספטמבר 07, 2016 4:01 pm

עפר תחת רגליכם כתב:אמנם המונח "כלל ברזל" אולי לא במקמו, אבל העיקרון ברור. הרי בעל הבית יכול גם להפסיק בכל רגע נתון את המבצע, גם בין התדלוק לבין מימוש זכות השטיפה של מישהו. ואז יתבעו אותו? התחנה שלו, והוא מחליט.
אותי מעניין מדוע כל המגיבים הניחו שיסרב. אולי יאשר?

???
כמובן שהוא לא יכול להפסיק את המבצע בין התדלוק למימוש ההטבה. זה לא מתנת יומולדת שהוא נותן כי הוא נחמד, זו התחייבות לזכות שטיפת רכב עבור קנייה בסכום מסוים, אי אפשר לבטל אותה כי מתחשק ובהחלט יש מקום לדון מה ההתחייבות הזו כוללת.

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ד' ספטמבר 07, 2016 11:47 pm

מי אני שאאשר מול ידידנו 'צופר הנעמתי' אבל אוכל לומר ודפח"ח!

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 343 אורחים