מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מחשבת פיגול בעקידה

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
שמואל דוד

מחשבת פיגול בעקידה

הודעהעל ידי שמואל דוד » ד' נובמבר 23, 2016 9:17 pm

בדרך כלל פיגול הוא מחשבת בעלים כיון שאין לבהמה דעת לפגל וא"כ יש לעיין בעקידת יצחק אם שייך פיגול אם יצחק היה חושב לפגל

נא לציין מ"מ בענין

אבןטובה

Re: מחשבת פיגול בעקידה

הודעהעל ידי אבןטובה » ד' נובמבר 23, 2016 10:09 pm

חוולין ז: מהרש"א ד"ה ומי מחייבא בסו"ד

שמואל דוד

הודעהעל ידי שמואל דוד » ד' נובמבר 23, 2016 10:39 pm

עיינתי שם אולם אינו פושט השאלה

אבןטובה

הודעהעל ידי אבןטובה » ד' נובמבר 23, 2016 10:47 pm

המהרש"א כותב שם שגם בהמה יש לו מחשבה. שכותב על חמור שנותן עיניו בצד זה ואוכל בצד אחר

שמואל דוד

הודעהעל ידי שמואל דוד » ד' נובמבר 23, 2016 10:54 pm

והיינו דאע"ג שיש לבהמה דעת מ"מ אינה בתורת פיגול ודוק'
וכתב לי חכם אחד וז"ל הפיגול תלוי במחשבת המקריב.
אמנם אמרו מדרש אגדה (בובר) בראשית פרשת וירא פרק כב:
"אמר ישמעאל ליצחק אני גדול ממך שאני קבלתי מילה ואני בן י"ג שנה והיה בידי למחות ולא מחיתי, ואתה כשקבלת המילה היית בן שמונה ימים, ולא היה בך כח למחות, לכך לא מחית, אמר לו יצחק על אבר אחד אתה מייראני, אילו אמר לי הקדוש ברוך הוא ברוך שמו שאקריב את עצמי הייתי מקריב ולא הייתי מסרב, לכך נאמר והאלהים נסה את אברהם".
יש כאן משמעות שגם יצחק נחשב כמקריב את עצמו, ולפי זה צריך שגם כוונתו תהא שלימה.עכ"ל

אבןטובה

הודעהעל ידי אבןטובה » ד' נובמבר 23, 2016 11:18 pm

אבל אין ריבוי לזה שיהיה מועיל פיגול וגם בבמה צריך רבוי מזאת תורת בזבחים קכ:
ועל קרבן אדפ היה צריחך ריבוי מיוחדת וגם שהעקידה הי"ל דין במה

פלתי

הודעהעל ידי פלתי » ד' נובמבר 23, 2016 11:59 pm

שמואל דוד כתב:בדרך כלל פיגול הוא מחשבת בעלים כיון שאין לבהמה דעת לפגל וא"כ יש לעיין בעקידת יצחק אם שייך פיגול אם יצחק היה חושב לפגל
נא לציין מ"מ בענין

אולי אתה תביא מ"מ לענין שבדרך כלל פיגול הוא מחשבת בעלים.
בפשטות הוא מחשבת המקריב דהיינו הכהן, ולא הבעלים. אמנם יש תנא דס"ל שגם בעלים יכולים לפגל.
ועוד, מה שכתבת שהטעם שהבעלים מפגלים הוא משום שאין לבהמה דעת לפגל. מה זה הדברים האלו? וכי בבהמה זה תלוי? גם אם היה לה דעת לפגל היא לא היתה יכולה לפגל את עצמה. האם ראית את הדברים כתובים באיזה מקום? אנא ציין מ"מ, כי לעת עתה זה נראה לי בדיחה לא מוצלחת.

שברי לוחות

הודעהעל ידי שברי לוחות » ה' נובמבר 24, 2016 2:44 am

שמעתי (מהגרי"ד שלזינגר שליט"א) בשם אחד מן המגידים מירושלים על מה שאומרים מי שענה ליצחק בנו כשנעקד על גבי המזבח, שתפילתו של יצחק היתה שלא יפגל במחשבתו את הקרבן, על דרך המובא במדרש שביקש מאברהם שיעקדנו כדי שלא יזוז ויפסול את הקרבן, ואכן נענה בתפילתו ונקרב איל תחתיו שלא היה בו פסול. כל הוא הפירוש בערך, ואיני יודע מי הוא בעל השמועה

אבןטובה

הודעהעל ידי אבןטובה » ה' נובמבר 24, 2016 3:11 am

נודע הקו' לראב"י שבעלים מפגלים כל סוטה יפגל קרבנה כדי שלא תיבדק לה המים

שמואל דוד

הודעהעל ידי שמואל דוד » ה' נובמבר 24, 2016 3:50 am

הגרי"ע כתב ספר שלם ע"ז גבורות שמונים

שמואל דוד

הודעהעל ידי שמואל דוד » ה' נובמבר 24, 2016 5:30 pm

פלתי כתב:
שמואל דוד כתב:בדרך כלל פיגול הוא מחשבת בעלים כיון שאין לבהמה דעת לפגל וא"כ יש לעיין בעקידת יצחק אם שייך פיגול אם יצחק היה חושב לפגל
נא לציין מ"מ בענין

בפשטות הוא מחשבת המקריב דהיינו הכהן, ולא הבעלים. אמנם יש תנא דס"ל שגם בעלים יכולים לפגל.
ועוד, מה שכתבת שהטעם שהבעלים מפגלים הוא משום שאין לבהמה דעת לפגל. מה זה הדברים האלו? וכי בבהמה זה תלוי? גם אם היה לה דעת לפגל היא לא היתה יכולה לפגל את עצמה. האם ראית את הדברים כתובים באיזה מקום? אנא ציין מ"מ, כי לעת עתה זה נראה לי בדיחה לא מוצלחת.

viewtopic.php?f=7&t=7217&p=315326#p315317
עי' שם ודו"ק

אבןטובה

הודעהעל ידי אבןטובה » ה' נובמבר 24, 2016 9:09 pm

אומר שם דבר זה בלי שום מקור דאם הקרבן הוא בר דעת אז אין המקריב יכול לעשות פיגול אלא הנקרב וזה צע"ג

פלתי

הודעהעל ידי פלתי » ה' נובמבר 24, 2016 9:53 pm

שמואל דוד כתב:
פלתי כתב:
נא לציין מ"מ בענין

viewtopic.php?f=7&t=7217&p=315326#p315317
עי' שם ודו"ק

האם זהו המקור שלך שבדרך כלל פיגול הוא מחשבת בעלים משום שאין לבהמה דעת לפגל? וכך אתה כותב את זה בפשטות כאילו היה זה מפורש בגמרא ובראשונים. הדברים תמוהים ביותר (גם אם תמצא כן בעוד כמה תורות חסידיות).
ובר מן דין, כיון שזה המקור שלך, אם כן כתוב שם בפירוש שיצחק היה יכול לפגל את עצמו, אז מה הוא שכתבת: וא"כ יש לעיין?

גזע תרשישים

הודעהעל ידי גזע תרשישים » ו' נובמבר 25, 2016 12:45 am

שברי לוחות כתב:שמעתי (מהגרי"ד שלזינגר שליט"א) בשם אחד מן המגידים מירושלים על מה שאומרים מי שענה ליצחק בנו כשנעקד על גבי המזבח, שתפילתו של יצחק היתה שלא יפגל במחשבתו את הקרבן, על דרך המובא במדרש שביקש מאברהם שיעקדנו כדי שלא יזוז ויפסול את הקרבן, ואכן נענה בתפילתו ונקרב איל תחתיו שלא היה בו פסול. כל הוא הפירוש בערך, ואיני יודע מי הוא בעל השמועה

מהרש"א תענית טו' ע"א

גזע תרשישים

הודעהעל ידי גזע תרשישים » ו' נובמבר 25, 2016 12:46 am

גזע תרשישים כתב:
שברי לוחות כתב:שמעתי (מהגרי"ד שלזינגר שליט"א) בשם אחד מן המגידים מירושלים על מה שאומרים מי שענה ליצחק בנו כשנעקד על גבי המזבח, שתפילתו של יצחק היתה שלא יפגל במחשבתו את הקרבן, על דרך המובא במדרש שביקש מאברהם שיעקדנו כדי שלא יזוז ויפסול את הקרבן, ואכן נענה בתפילתו ונקרב איל תחתיו שלא היה בו פסול. כל הוא הפירוש בערך, ואיני יודע מי הוא בעל השמועה

מהרש"א תענית טו' ע"א
שכחתי להוסיף שהמהרש"א אומר שאברהם התפלל

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ו' נובמבר 25, 2016 1:36 am

אבןטובה כתב:המהרש"א כותב שם שגם בהמה יש לו מחשבה. שכותב על חמור שנותן עיניו בצד זה ואוכל בצד אחר

יש לציין שבדברות משה כתוב שמפני כבודו של המהרש"א צריך להשמיט הקטע הזה ותלמיד טועה וכו'

שברי לוחות

הודעהעל ידי שברי לוחות » ו' נובמבר 25, 2016 1:58 am

גזע תרשישים כתב:
גזע תרשישים כתב:

מהרש"א תענית טו' ע"א
שכחתי להוסיף שהמהרש"א אומר שאברהם התפלל

מדברי המהרש"א אין נראה כלל לכאורה שזהו כוונתו, אלא שהתפלל אברהם שיקובל קרבן העולה על מה שאולי חאט במחשבתו, עיי"ש

שמואל דוד

הודעהעל ידי שמואל דוד » ו' נובמבר 25, 2016 6:56 am

סליחה רב פלתי, טעיתי. איני יודע הלכות פיגול וכל מה ששלחתי לפורום הוא ממה שאמר לי חבירי

פלתי

הודעהעל ידי פלתי » ו' נובמבר 25, 2016 7:04 am

שמואל דוד כתב:סליחה רב פלתי, טעיתי. איני יודע הלכות פיגול וכל מה ששלחתי לפורום הוא ממה שאמר לי חבירי

מודה ועוזב ירוחם

שמואל דוד

הודעהעל ידי שמואל דוד » ו' נובמבר 25, 2016 10:40 am

עיין קובץ שיעורים ח"א בהקדמה

שמואל דוד

הודעהעל ידי שמואל דוד » ו' נובמבר 25, 2016 6:21 pm

ובספר אפריון (להגר"ש גאנצפריד) פרשת וירא

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 522 אורחים