מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

טיפול בכלב בשבת

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
דרומי

טיפול בכלב בשבת

הודעהעל ידי דרומי » ה' יוני 08, 2017 4:46 pm

שלום לכולם,

אני צריך לצורך עבודה מסויימת מקור המרכז את כל הנושא של טיפול בכלב ביתי בשבת - מצד מוקצה, מלאכת צידה, מלאכת הוצאה, ועוד.

בספרים שחיפשתי בינתיים ממעטים לדבר בכך ישירות, כנראה משום שהדבר אינו מצוי בציבור החרדים, ואשמח להפניה לכל מקור מכל סוג שהוא.

פלגינן

Re: טיפול בכלב בשבת

הודעהעל ידי פלגינן » ה' יוני 08, 2017 5:08 pm

אולי יעזור. מצאתי אצלי [מר' יואל שילה?].
קבצים מצורפים
פתיחת מקרר באמצעות כלב.doc
(54 KiB) הורד 249 פעמים

בסדר

הודעהעל ידי בסדר » ה' יוני 08, 2017 6:04 pm

אולי זה מהגאון רבי משה שטערן בשו"ת באר משה ח"ו סי' נ"ה
קבצים מצורפים
באר משה ח''ו.png
באר משה ח''ו.png (17.33 KiB) נצפה 6249 פעמים

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' יוני 08, 2017 10:23 pm

דרומי כתב:שלום לכולם,

אני צריך לצורך עבודה מסויימת מקור המרכז את כל הנושא של טיפול בכלב ביתי בשבת - מצד מוקצה, מלאכת צידה, מלאכת הוצאה, ועוד.

בספרים שחיפשתי בינתיים ממעטים לדבר בכך ישירות, כנראה משום שהדבר אינו מצוי בציבור החרדים, ואשמח להפניה לכל מקור מכל סוג שהוא.

הכל מבואר במשנ"ב, כל בעלי החיים הם מוקצה ואסור להזיזם. (וכן ללטף שמזיז את שערם).
לגבי צידה יש להבחין באיזה כלב מדובר, אם ביתי לגמרי אין צידה בו, אך אם יכול ללכת לשוטט יש לראות מתי חוזר והאם מורד שאז וודאי שיש איסור לצוד. (קולר, יש לשים רק כשבבית וניצוד ואז אין תוספת צידה).
הוצאה, אם הוא הולך מעצמו אין בעיה, לגרור אסור גם משום מוקצה ויש להיזהר כשאין עירוב שהחבל לא יצא טפח מידו.

בסדר

הודעהעל ידי בסדר » ה' יוני 08, 2017 11:16 pm

ראה גם זה מהנ"ל בחלק ב' סי' כח
קבצים מצורפים
באר משה ח''ב.png
באר משה ח''ב.png (113.02 KiB) נצפה 6217 פעמים

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ה' יוני 08, 2017 11:33 pm

יישר כח!

חלק מהמקורות היו ידועים לי, ועיקר כוונתי היא למצוא אולי כתב איזה פוסק שהכיר את הענין מקרוב "מדריך לטיפול בכלב בשבת"

כשם שמצויים לרוב "מדריך להכנת קפה ותה בשבת" וכיו"ב...

עדיף שיהיה זה פוסק הלכתי שבעצמו מגדל כלב בביתו... מציאות נדירה ואולי בכלל לא קיימת.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ה' יוני 08, 2017 11:46 pm

אולי צריך לחפש רב עיוור עם 'כלב נחיה'...
אגב זכור לי שיש פסק מהגר"מ פיינשטיין להתיר כניסת כלב נחיה לבית כנסת.

בסדר

הודעהעל ידי בסדר » ה' יוני 08, 2017 11:54 pm

וכאן המקום להתריע על מה שראיתי בעיה"ק צפת, שם מסתובבים אנשים עם כיפות על ראשיהם עם כלבים בשב"ק, הרי החבל משמש להכלב ונעשה בסיס לכלב. (אני לא מאמין שמקפידין גם שלא לטלטל הכלב עצמו, אבל זה לא ראיתי). המה יהודים או לא? שומרי שבת למחצה? אולי סתם בעלי תשובה על אם הדרך לשוב אל ד'?

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ו' יוני 09, 2017 12:02 am

בסדר כתב:וכאן המקום להתריע על מה שראיתי בעיה"ק צפת, שם מסתובבים אנשים עם כיפות על ראשיהם עם כלבים בשב"ק, הרי החבל משמש להכלב ונעשה בסיס לכלב. (אני לא מאמין שמקפידין גם שלא לטלטל הכלב עצמו, אבל זה לא ראיתי). המה יהודים או לא? שומרי שבת למחצה? אולי סתם בעלי תשובה על אם הדרך לשוב אל ד'?

אולי כבודו ילמד הלכות שבת לפני שכותב שטויות והשמצות על אנשים שכל 'פשעם' בהחזקת כלב.
החבל לא בסיס לכלב ועי' שו"ע או"ח סי' שיז הל' ז "אם היה קשור בפרה ורוצה לקושרו באבוס מותר בכל חבל". אך גם לו יהא שהוא בסיס כל שאינו מקפיד (מחוסר ידע) במוקצה אינו יהודי???
בעבר לכל אדם היו בהמות וחיות לרוב ומה הדעות הכוזבות אותם אתה מפיץ כאן?? בושה!
(אולי יש לדון לזכות שכבודו גדל בבני ברק ודומיה)
אין שום בעיה הלכתית ללכת עם כלב בשבת!!!
יש להיזהר בכמה דינים פשוטים ותו לא!
נערך לאחרונה על ידי אש משמים ב ו' יוני 09, 2017 12:12 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

מנצפך

הודעהעל ידי מנצפך » ו' יוני 09, 2017 12:10 am

אש משמים כתב:
בסדר כתב:וכאן המקום להתריע על מה שראיתי בעיה"ק צפת, שם מסתובבים אנשים עם כיפות על ראשיהם עם כלבים בשב"ק, הרי החבל משמש להכלב ונעשה בסיס לכלב. (אני לא מאמין שמקפידין גם שלא לטלטל הכלב עצמו, אבל זה לא ראיתי). המה יהודים או לא? שומרי שבת למחצה? אולי סתם בעלי תשובה על אם הדרך לשוב אל ד'?

אולי כבודו ילמד הלכות שבת לפני שכותב שטויות והשמצות על אנשים שכל 'פשעם' בהחזקת כלב.
החבל לא בסיס לכלב ועי' שו"ע או"ח סי' שיז הל' ז "אם היה קשור בפרה ורוצה לקושרו באבוס מותר בכל חבל" וגם לא יהא שהוא בסיס כל שאינו מקפיד (מחוסר ידע) במוקצה אינו יהודי???

די!! די!! רגוע, מי עשה לך?? מה זה האש מן ההדיוט הזה??? אי אפשר להגיב יותר בעדינות? בושה...

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ו' יוני 09, 2017 12:13 am

מה זה להוציא לעז על אנשים מתוך בורות תורנית??
להפך, הוא אינו 'בסדר'...

בסדר

הודעהעל ידי בסדר » ו' יוני 09, 2017 12:18 am

אש משמים כתב:

החבל לא בסיס לכלב ועי' שו"ע או"ח סי' שיז הל' ז "אם היה קשור בפרה ורוצה לקושרו באבוס מותר בכל חבל". אך גם לו יהא שהוא בסיס כל שאינו מקפיד (מחוסר ידע) במוקצה אינו יהודי???
(אולי יש לדון לזכות שכבודו גדל בבני ברק ודומיה)
אין שום בעיה הלכתית ללכת עם כלב בשבת!!!
יש להיזהר בכמה דינים פשוטים ותו לא!

אולי גם אתם ממגדלי כלבים?... כנראה שכן, אחרת לא הייתי מקבל תשובה כזה... אני העליתי סברא ממבט יסודי דיני מוקצה, ויסוד בסיס הוא כשההיתר משמש לאיסור. ובדיוק כן הוא כאן. לא חשבתי על הדין בסי' שי"ז, ואדרבה, תבאר כאן למה לא יהיה בסיס, תחת לקלל אותי בגחלת 'אש'...
ובדרך אגב, אותם אנשים שראיתי עם הכלבים שם בגן המצודה, ראיתי גם שוברים מהאילנות עצים, וכשעוררתי אותם ע"ז כמעט שקיבלתי ע"ז מכות נמרצות, וברחתי משם כמטחוי קשת. ובצירוף שניהם הטובים העליתי את הספק אם הם שומרי שבת או לא! הבנתם?!...

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ו' יוני 09, 2017 1:32 am

בסדר כתב:אולי גם אתם ממגדלי כלבים?... כנראה שכן, אחרת לא הייתי מקבל תשובה כזה... אני העליתי סברא ממבט יסודי דיני מוקצה, ויסוד בסיס הוא כשהאיסור משמש להיתר. ובדיוק כן הוא כאן. לא חשבתי על הדין בסי' שי"ז, ואדרבה, תבאר כאן למה לא יהיה בסיס, תחת לקלל אותי בגחלת 'אש'...

איני מגדל כלבים ואין לי שום קשר רחוק לכלבים אלא שאין דעתי סובלת את הקנאים הגדולים שא' ב' אינם יודעים. וכבר דנתי לזכות שכנראה גדלת בבני ברק ודומיה ושם הרי ה'לא מקובל' איסור דאורייתא הוא ואכמ"ל.
לפי הנראה בסיס הוא כשההיתר משמש לאיסור אך כאן החבל הוא כלי בפנ"ע וראוי גם לשימושים אחרים ואין בקשירתו לכלב ביטול החבל כדבר בפני עצמו ואינו כבסיס שכל כולו מעמיד להאיסור.
אגב, יש ללמוד היטב איך להוכיח את מי ומתי כדי לא להכשל בדאורייתא!

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ו' יוני 09, 2017 1:36 am

על החזקת כלב שלא לצורך יעויי' לשונו של השבה"ל ח"ו סו"ס רמא.
נערך לאחרונה על ידי מה שנכון נכון ב א' יוני 11, 2017 12:32 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ו' יוני 09, 2017 6:09 am

אש משמים כתב:

הכל מבואר במשנ"ב, כל בעלי החיים הם מוקצה ואסור להזיזם. (וכן ללטף שמזיז את שערם).

הזזת השיער טלטול??? וא"כ איך אתה מתיר למשוך בחבל הרי ודאי מזיז השיערות???

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ו' יוני 09, 2017 12:08 pm

נהר שלום כתב:
אש משמים כתב:

הזזת השיער טלטול!!! לא התרתי למשוך בחבל אלא לאחוז בחבל. וכמו שאם הכלב בא ונוגע באדם אין האדם מטלטל אלא הכלב אותו הדבר אם אוחז בחבל וע"י תזוזת הכלב שיערו זז הרי שהכלב טלטל את שיערו.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' יוני 09, 2017 12:28 pm

הויכוחים פה מוכיחים שאכן יש צורך במדריך מעשי בן ימינו, ואכן אני צריך אותו גם לטובת יהודים מהסגנון שהזכירו כאן באחת התגובות (מגן המצודה בצפת...).

אולי אחד הרבנים ביהודה ושומרון כתב משהו? (מן הסתם יש שם יותר כלבים הן בשל המנטליות הכללית והן לצורכי שמירה)

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ו' יוני 09, 2017 6:15 pm

אש משמים כתב:
נהר שלום כתב:
אש משמים כתב:

הזזת השיער טלטול!!! לא התרתי למשוך בחבל אלא לאחוז בחבל. וכמו שאם הכלב בא ונוגע באדם אין האדם מטלטל אלא הכלב אותו הדבר אם אוחז בחבל וע"י תזוזת הכלב שיערו זז הרי שהכלב טלטל את שיערו.

א"כ איך מותר לדדות חיה ועוף בשבת?

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ו' יוני 09, 2017 7:14 pm

שוב ראיתי במשנ"ב שמותר לדדות רק משום הפסד וצעב"ח דאם לא היה אסור משום שמטלטל האיברים (לא נראה שחשש לשיער).

לפי דבריך אסור לנגוע בשום חיה (בעלת שיער) כמו בביצה משום שודאי יטלטל השיער.

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » ש' יוני 10, 2017 11:22 pm

נהר שלום כתב:שוב ראיתי במשנ"ב שמותר לדדות רק משום הפסד וצעב"ח דאם לא היה אסור משום שמטלטל האיברים (לא נראה שחשש לשיער).

עי' ביה"ל ס' שב "מקנחה בזנב הסוס" שמביא 'תוספת שבת' שאוסר באופן ברור, אכן שם נשאר בצ"ע, ולפיכך כתבתי לאיסור.

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » א' יוני 11, 2017 12:42 am

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » א' יוני 11, 2017 5:47 am

אש משמים כתב:
נהר שלום כתב:שוב ראיתי במשנ"ב שמותר לדדות רק משום הפסד וצעב"ח דאם לא היה אסור משום שמטלטל האיברים (לא נראה שחשש לשיער).

עי' ביה"ל ס' שב "מקנחה בזנב הסוס" שמביא 'תוספת שבת' שאוסר באופן ברור, אכן שם נשאר בצ"ע, ולפיכך כתבתי לאיסור.

המשנ"ב כותב שדבר זה לא הוזכר בשום אחד מהפוסקים. ובתשובות הגר"א נבנצאל כתב להקל בזה משום שהמשנ"ב נשאר בצ"ע.
קבצים מצורפים
PrintPDF.pdf
(188.61 KiB) הורד 140 פעמים

אש משמים

הודעהעל ידי אש משמים » א' יוני 11, 2017 2:26 pm

נהר שלום כתב:
אש משמים כתב:

המשנ"ב כותב שדבר זה לא הוזכר בשום אחד מהפוסקים. ובתשובות הגר"א נבנצאל כתב להקל בזה משום שהמשנ"ב נשאר בצ"ע.

תיובתא דהגרא"נ תיובתא

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' יוני 11, 2017 2:55 pm

תודה לכל המשתתפים בדיון ובפרט להרב יבנה, נה"ש ולייטנר על הקישורים הפרקטיים

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » א' יולי 30, 2017 6:02 am

כעת ראיתי חידוש בשם שו"ת דברי שלמה שניידער (ח"ב סי' קי"ז) שלהוציא הכלב בשבת הוי עובדא דחול.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 635 אורחים