מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

צדקה לכל מבקש

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
מיכאל1

צדקה לכל מבקש

הודעהעל ידי מיכאל1 » א' נובמבר 12, 2017 9:19 am

ידידינו ש. ספראי פרסם בעבר בעלון של דרשו מעשה מכלי ראשון בגאון ר"מ שפירא זצ"ל.
וזה תוכנו:
בצומת אחת בה עצר הכרב ניגש לבקש צדקה אדם שלפי מראהו משתמש בחומרים מסוכנים (א.ה. סמים בלע"ז), הגרמ"ש פתח את חלון הרכב ונתן לו נתינה הגונה. וכנשאל על כך השיב בלשון כעין זו: מה אכפת לי מה עושה בכסף מקבל הצדקה אני מקיים את מצוות בוראי בלי לבדוק בציציות המבקש, ובאותה מידה אני מתפלל להקב"ה ומייחל שלא יבדוק בציציותיי.

זכורני כעין מעשים אלו מעוד גדול"י.

עפר ואפר אני תחת כפות רגליהם של החכמים, האך אני תוהה לעצמי בקול, האם זה רצון ה', ומה עם לפני עיוור, וכי לא עדיף לייחד כסף זה וליתנו לעני בן טובים?
נערך לאחרונה על ידי מיכאל1 ב א' נובמבר 12, 2017 1:33 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

לבנון

Re: צדקה לכל מבקש

הודעהעל ידי לבנון » א' נובמבר 12, 2017 9:44 am

כנראה אותו אחד ביקש צדקה בשביל לאכול. והלכה מפורשת היא בשו"ע (יו"ד סי' רנ"א סעיף י'), מי שבא ואמר: האכילוני, אין בודקין אחריו אם הוא רמאי, אלא מאכילין אותו מיד. וכנראה שהוא החליט שלפי מראהו החיצוני א"א לדונו כעבריין, שאז מן הדין אין צריך לתת לו צדקה. עיי"ש בסעיף א'.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' נובמבר 12, 2017 10:19 am

תלוי בדברי רבינו שמשון.
יש על זה אריכות בשו"ת חבל נחלתו ובכלל בפוסקי דורינו (והשיטה היותר רווחת לאסור לתת צדקה בכה"ג).

די לחכימא
שם מלא: ישראל

הודעהעל ידי די לחכימא » א' נובמבר 12, 2017 1:20 pm

בעובר עבירה לתיאבון אין איסור לתת צדקה, וא"כ מה לך להקשות מהרגשים של רמ"ש, אם ההרגש שלך שונה עשה כמו שאתה מרגיש.

דעת נעימה

הודעהעל ידי דעת נעימה » א' נובמבר 12, 2017 3:36 pm

קשה לי אודות קיום מצוות צדקה בנתינה זו, מדברי הגמרא (בבא קמא טז עמוד ב):
"דרש רבא מאי דכתיב (ירמיהו יח, כג) יהיו מוכשלים לפניך בעת אפך עשה בהם אמר ירמיה לפני הקדוש ברוך הוא רבונו של עולם אפילו בשעה שעושין צדקה הכשילם בבני אדם שאינן מהוגנים כדי שלא יקבלו עליהן שכר:"

האם כוונת הגמרא שבנתינת צדקה לעניים שאינם מהוגנים אינו מקיים מצוות צדקה או רק אינו מקבל שכר?

לבנון

הודעהעל ידי לבנון » א' נובמבר 12, 2017 4:27 pm

דעת נעימה כתב:קשה לי אודות קיום מצוות צדקה בנתינה זו, מדברי הגמרא (בבא קמא טז עמוד ב):
"דרש רבא מאי דכתיב (ירמיהו יח, כג) יהיו מוכשלים לפניך בעת אפך עשה בהם אמר ירמיה לפני הקדוש ברוך הוא רבונו של עולם אפילו בשעה שעושין צדקה הכשילם בבני אדם שאינן מהוגנים כדי שלא יקבלו עליהן שכר:"

האם כוונת הגמרא שבנתינת צדקה לעניים שאינם מהוגנים אינו מקיים מצוות צדקה או רק אינו מקבל שכר?

זה לשון הבית הלוי בדרוש הצדקה:
וזהו ג"כ ביאור הכתוב ויהיו מוכשלים לפניך בעת אפך עשה בהם, ואיתא במס' ב"ב (דף ט), אמר ירמיה רבש"ע אפי' בשעה שכובשים את יצרם ומבקשים לעשות צדקה הכשילם בבני אדם שאינם מהוגנים. דהרי ודאי דשוב לא יגיע לו עונש של מעלים עין מן הצדקה, דמה היה לו לעשות בזה, ואדם יראה לעינים, ורק שלא קיים המצוה, ומ"מ הרי הוא פטור מחיובה, ורק בעת האף אין לו מצוה שתגן עליו, וזהו שאמר בעת אפך עשה בהם. אבל המשכיל אל דל, ימלטהו ה' בכל עת.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' נובמבר 12, 2017 6:53 pm

מצ"ב מש"כ בס"ד בספרי
קבצים מצורפים
צדקה לרשע.docx
(17.15 KiB) הורד 174 פעמים

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » א' נובמבר 12, 2017 10:07 pm

בפשטות הכוונה להכשילם באינם מהוגנים שאינם רשאים ליטול מן הצדקה, ואז לא מתקיימת המצווה.
אדם שנוטל חומרים אחרי שהורגל עליהם, יש חיוב לזונו ככל עני לכאורה, ואם משתמש בכסף לחומרים הללו זו שאלה בפנ"ע. לא בטוח שאין בזה מצוה.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ב' נובמבר 13, 2017 10:02 am

ארז"ל: מי שאין בו דעה - אסור לרחם עליו.
ועוד, שנתינת כסף שבו הוא יזיק לעצמו - אינה אהבה אלא שנאה, ומאן דעלך סני - לחברך לא תעביד!

הגע בנפשך: אם היה זה אחיך - האם היית נותן לו כסף שיהיה לו לקניית סמים?!

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ב' נובמבר 13, 2017 12:11 pm

עזריאל ברגר כתב:ארז"ל: מי שאין בו דעה - אסור לרחם עליו.
ועוד, שנתינת כסף שבו הוא יזיק לעצמו - אינה אהבה אלא שנאה, ומאן דעלך סני - לחברך לא תעביד!

הגע בנפשך: אם היה זה אחיך - האם היית נותן לו כסף שיהיה לו לקניית סמים?!

מהיכא תיתי שאדם שהתמכר נחשב שאין לו דעה. תחילתו בפשיעה וסופו באונס, וזה קורה גם לחכמים. כרגע הוא חולה ונזקק וכמעט אין לו בחירה.
אם זה היה א... ל"ע והוא היה מסתובב אומלל ברחובות באופן שהשאלה היא לא אם אלא איך, הייתי בודאי עוזר לו במצוקתו. ודאי שהייתי עושה הכל כדי שייגמל במקביל.

מיכאל1

הודעהעל ידי מיכאל1 » ב' נובמבר 13, 2017 3:39 pm

לא נראה לי שהעזרה ל.... הייתה לתת לו כסף שיש סבירות גבוהה ישמש אותו למנה נוספת של סם.

ארזי הלבנון

הודעהעל ידי ארזי הלבנון » ב' נובמבר 13, 2017 3:57 pm

זכורני שראיתי שני התייחסויות לדבר:
האחת, בספר 'תורתך שעשועי' לרב זילברשטיין, והשנייה בספר 'ואין למו מכשול' (חלק א, לפני עיור לא תתן מכשול) לרב אברהם ישראל. אינם תחת ידי כעת, אך יש מהנ"ל מי שאומר לא לתת כלל משום לפני עיור. ויש מי שאומר שבהיות ומצוות צדקה היא מן התורה, ואיננו יודעים לאיזו מטרה אותו מסכן יקח את הכסף. שהרי עם על הסמים שהוא צורך, עדיין הוא צריך לחם לאכול ובגד ללבוש, על יש לתת לו על כל פנים כמה פרוטות. משום ספק דאורייתא לחומרא. עד כאן מזכרוני.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ב' נובמבר 13, 2017 5:18 pm

מיכאל1 כתב:לא נראה לי שהעזרה ל.... הייתה לתת לו כסף שיש סבירות גבוהה ישמש אותו למנה נוספת של סם.

האם ראית פעם איך נראה מכור שאין לו סם במשך תקופה?

מתישהוא

הודעהעל ידי מתישהוא » ג' נובמבר 14, 2017 2:07 am

לבנון כתב:כנראה אותו אחד ביקש צדקה בשביל לאכול. והלכה מפורשת היא בשו"ע (יו"ד סי' רנ"א סעיף י'), מי שבא ואמר: האכילוני, אין בודקין אחריו אם הוא רמאי, אלא מאכילין אותו מיד. וכנראה שהוא החליט שלפי מראהו החיצוני א"א לדונו כעבריין, שאז מן הדין אין צריך לתת לו צדקה. עיי"ש בסעיף א'.

בזה אתה צודק שההלכה מפורשת בשו"ע, אבל בזה אינך צודק - בהקשר שעשית בין הלכה מפורשת זו ובין המעשה שהובא כאן. כי במעשה נאמר שנתן לעני מתנה הגונה, כלומר ממון, ואילו בשו"ע מפורש ש"מאכילין" אותו דוקא, כלומר שנותנים לו אוכל. והרי פשוט שאם יש אפשרות לתת לו אוכל - לא על זה היא השאלה באשכול.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 524 אורחים