מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

האם האבות הק' פדו את בכוריהם

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
ירושלמי

האם האבות הק' פדו את בכוריהם

הודעהעל ידי ירושלמי » א' דצמבר 11, 2011 9:23 pm

הנה איתא ביומא שהאבות קיימו את כה"ת כולה.

אני מבקש לדעת אם ביד מישהו מקור ברור ומדוייק האם קיימו גם את פדיון הבן. מסתמא שכן, רק שעלה לי בזה מקום ספק ואשמח לבירור.

לע"ע מצאתי במ"ר פר' ויצא פרשה ע' כדלהלן:
ר' יהושע דסכנין בשם ר' לוי אמר כותי אחד שאל את ר' מאיר אמר לו אין אתם אומרים יעקב אמתי דכתיב (מיכה ז) תתן אמת ליעקב אמר לו הין א"ל ולא כך אמר וכל אשר תתן לי עשר אעשרנו לך א"ל הין אמר לו הפריש שבטו של לוי אחד מעשרה למה לא הפריש א' מי' לשנים שבטים אחרים אמר לו וכי י"ב הן והלא י"ד הן אפרים ומנשה כראובן ושמעון יהיו לי א"ל כ"ש אוסיפתא מיא אוסיף קמחא אמר לו אין את מודה לי שהם ארבע אמהות א"ל הין אמר לו צא מהם ד' בכורות לד' אמהות הבכור קודש ואין קודש מוציא קודש אמר לו אשריך ואשרי אומתך שאת שרוי בתוכה:

ובד' המדרש יל"ע האם באמת פדה כל בכור מבניו? גם מהשפחות? האם גם הם בכלל פטר רחם בישראל (היינו האם לשפחות יש גדר ישראל)?

שילה

Re: האם האבות הק' פדו את בכוריהם

הודעהעל ידי שילה » א' דצמבר 11, 2011 9:32 pm

עניין הפדיון בא בעקבות מכת בכורות.

ואצל ישמעאל לבטח שלא היה פדיון שהרי הכניסה בה עין הרע והפילה.

היא שיחתי

הודעהעל ידי היא שיחתי » א' דצמבר 11, 2011 9:42 pm

מופיע המדרש גם בתרגום יונתן בפרשה

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » א' דצמבר 11, 2011 10:23 pm

המדרש הנזכר מובא גם בפרקי דר"א (וידוע הקשר ההדוק בינו לבין התרגום המיוחס ליב"ע), ושם נוסף, שגבריאל המלאך העלה את לוי לשמים וקידשו כבכור. משהו כזה, אני כותב מהזכרון.

סמל אישי של המשתמש
ארזי ביתר

יעקב אבינו היה בכור, האם פדה עצמו?

הודעהעל ידי ארזי ביתר » ב' דצמבר 14, 2020 1:24 pm

מאן דהוא שאלני האם יש מי מחכמי הדורות שדן מדוע לא מצינו שפדה יעקב את עצמו אחר שנטל מעשיו את הבכורה.

ידוע לי שע"פ פשט אין מקום לשאלה זו, כיון שפדיון הבן שייך רק בפטר רחם, ומ"מ אני מחפש אחר מי שדן בענין זה [אם ישנו כזה].

במסתרים

Re: יעקב אבינו היה בכור, האם פדה עצמו?

הודעהעל ידי במסתרים » ג' דצמבר 15, 2020 7:19 am

מנין לך מה "לא" עשה?
והיכן מצאת שפדה אברהם את יצחק, ויצחק את עשו? ואת"ל שנפדה עשו אפשר לומר שמכר ליעקב את בכורתו הפדויה.

ועיין עוד כאן.
נערך לאחרונה על ידי עזריאל ברגר ב ד' דצמבר 16, 2020 1:09 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.
סיבה: האשכולות מוזגו. יישר כח.

במסתרים

הודעהעל ידי במסתרים » ג' דצמבר 15, 2020 7:27 am

עיין עוד כאן וכאן

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' דצמבר 15, 2020 10:10 am

ירושלמי כתב:לע"ע מצאתי במ"ר פר' ויצא פרשה ע' כדלהלן:
ר' יהושע דסכנין בשם ר' לוי אמר כותי אחד שאל את ר' מאיר אמר לו אין אתם אומרים יעקב אמתי דכתיב (מיכה ז) תתן אמת ליעקב אמר לו הין א"ל ולא כך אמר וכל אשר תתן לי עשר אעשרנו לך א"ל הין אמר לו הפריש שבטו של לוי אחד מעשרה למה לא הפריש א' מי' לשנים שבטים אחרים אמר לו וכי י"ב הן והלא י"ד הן אפרים ומנשה כראובן ושמעון יהיו לי א"ל כ"ש אוסיפתא מיא אוסיף קמחא אמר לו אין את מודה לי שהם ארבע אמהות א"ל הין אמר לו צא מהם ד' בכורות לד' אמהות הבכור קודש ואין קודש מוציא קודש אמר לו אשריך ואשרי אומתך שאת שרוי בתוכה:

?

וצ"ע מדוע מונה ד' בכורות ולא ה' "כי מנשה הבכור".

בן_אליעזר

Re: יעקב אבינו היה בכור, האם פדה עצמו?

הודעהעל ידי בן_אליעזר » ג' דצמבר 15, 2020 7:36 pm

אמנם לא עברתי כה"צ על המלונקק שם (ובו - במלונקק שם..), אך רצו"ב ב' דברים שראיתי בעניין (גם כאלו הקשורים במסתעף, ולא רק אצל יעקב בעצמו).

א] מתוך קונט' "עזרת אליעזר", שו"ת מהגרח"ק על הפרשה (ב' שאלות בשלהי עמוד הא', ובהמשכו בעמוד שלאחריו). האומר בפשטות שהאבות עשו פדה"ב (אך לא מקשר ליעקב ספציפית בגלל הבכורה, ואולי כוונתו גם ע"ז).

ב] מערכה ארוכה מהרב שכטר, ובסוף החלק הרצו"ב (ע' קב, בסופו) דן בהמשך לכל הנ"ל (באופן נסי או טבעי) באם הי' ליעקב אבינו לעשות פדה"ב לבנו יוסף.
קבצים מצורפים
עזרת_אליעזר_שות_הגרחק.pdf
(1.33 MiB) הורד 117 פעמים
מריח_ניחוח_א_פדהב.pdf
(4.14 MiB) הורד 109 פעמים

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 578 אורחים