מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

האם רק אברהם אבינו נתנסה בעשרה נסיונות?

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
דרך ישרה

האם רק אברהם אבינו נתנסה בעשרה נסיונות?

הודעהעל ידי דרך ישרה » ד' נובמבר 17, 2021 12:03 am

'עשרה נסיונות נתנסה אברהם אבינו ע"ה ועמד בכולם להודיע חיבתו' וכו'.
חלק מהנסיונות הם קשיים שעבר ולא הרהר אחר הבורא ית'
ואני מתבונן ורואה שיעקב אבינו עבר שתים עשרה נסיונות מהסוג הזה:
א. לשמוע לאמא שלו (כיבוד אם) לקחת הברכות למרות הסכנה שיכול להיות בזה, ב. לראות שאכן יצא לו בעיה מהרמיה – שצריך לברוח, ולא להרהר אחר מצות כיבוד אם להיות תוהה על הראשונות. ג. ללכת לקחת שידוך בידים ריקניות ולבטוח בה' שיצליח למצוא שידוך, עזרי מעם ה'. ד. לראות שלמרות שבטח בה' כביכול זה לא עזר, וצריך לעבוד קשה בשביל השידוך. ה. הייתי ביום אכלני חורב וקרח בלילה ותחלף את משכורתי עשרת מונים. ו. הפחד מהמלחמה עם עשיו, וההישענות על ה' בזה. ז. המלחמה עם שרו של עשיו. ח. קניית המקום משכם במאה קשיטה (שאצל אאע"ה נחשב נסיון שהקב"ה אמר לו שהארץ שלו והוא צריך לשלם טבין ותקילין על מערת המכפלה, וא"כ ה"נ י"ל לגבי יעקב). ט. מעשה שכם ודינה. י. מיתת רחל. יא. היעלמות יוסף. יב. ירידה למצרים
למה לא משבחים את יעקב אבינו בנסיונות שעברו עליו?

דרך ישרה

Re: האם רק אברהם אבינו נתנסה בעשרה נסיונות?

הודעהעל ידי דרך ישרה » ה' נובמבר 18, 2021 9:55 am

תגובה שקיבלתי:
עיין כאן עמוד ה' בשם נפש דוד (עליו - עיין עמוד ג')
https://www.kolhalashon.com/PDF/Shiurim ... 438213.pdf

המנין של הנסיונות שלו קצת אחרת ממה שמניתי, וגם שלדידי' יש עשר ולפי החשבון שלי יש שתים עשרה.

מיהו קצת צל"ע ד'אשר פדה את אברהם' משמע דאברהם לא היה צריך לעבור את זה, ואילו כאן שיעקב נתנסה עשר נסיונות, ואברהם התנסה עשר נסיונות, למה זה נקרא שפדה את אברהם?
מיהו עתה אני חושב שבאמת הכוונה לשני הנסיונות הנוספים על עשר, שאכן תוס' פירשו (סנהדרין יט:) שפדאו מצער גידול בנים היינו ממעשה דינה ומעשה יוסף.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 167 אורחים