מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

קידושין חוזרים בטבעת או כסף

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
נחומצ'ה

קידושין חוזרים בטבעת או כסף

הודעהעל ידי נחומצ'ה » ג' יוני 21, 2022 5:16 pm

סיפור טרי משבוע שעבר.

חתן עומד תחת חופתו. מקדש את זוגתו לעתיד בטבעת זהב. אומר בקולו : הרי את מקודשת לי וכו'

א' העדים מעיר: לא שמעתי היטב את כל הנוסח.

אדמו"ר המסדר קידושין שמבין בטיב גיטין וקידושין [שהתעטר בכתר האדמורות, לא לקח סידור קידושין עד שלמד היטב את כל ההלכות. בנוסף לרב שמתלווה לכל חופה. חוץ מכך, הוא נוהג להניח בכיסו ב' טבעות לעת מחסור ובעיות. ובדיוק אז, שכח לקחת טבעות...]
שואל אם יש כאן למישהו שטר כסף? על אתר המחותן מוציא מכיסו שטר כחול של מאתיים. ונותן במתנה לאדמו"ר. האדמו"ר מקנה זאת לחתן. הוא מגביה כנהוג. ונותן שוב לכלתו באמירת 'הרי את מקודשת לי וכו'. ותודה לקל, ה'עֵד' הקשיב ושמע.

נשאלת השאלה, מדוע לא לקדש שוב בטבעת? היו שאמרו, כי הכלה קנתה זאת. אך מאידך טוענים: שכל הקנין של הטבעת היה על דעת שתתקדש, ואם לא התקדשה, זה לא שלה.

מה אומרים החברים?

כדכד

Re: קידושין חוזרים בטבעת או כסף

הודעהעל ידי כדכד » ג' יוני 21, 2022 5:24 pm

לא היה צריך בכלל קידושין שניים
הרי לא גרע מעסוקין באותו ענין
הרי העדים ראו את נתינת הטבעת והבינו בדיוק למה הוא נותן לה את זה ואין שום חיסרון במה שאחד העדים לא שמע טוב את כל הנוסח.
כיוון שכך, מה שהצריכו קדושין שניים הוא רק לרווחא דמילתא וברור מאד למה אי אפשר לקחת מהכלה את הטבעת שהיא שלה בדין ולהקנותה שוב לחתן.
נבצר ממני להבין מדוע הוצרך ל200 ש"ח והלא אשה מתקדשת בפרוטה והי' יכול לעשות ותו דבר גם עם ש"ח 1 או אם רצונו בשטר בשטר של 20 ש"ח

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » ג' יוני 21, 2022 5:34 pm

כדכד כתב:לא היה צריך בכלל קידושין שניים
הרי לא גרע מעסוקין באותו ענין
הרי העדים ראו את נתינת הטבעת והבינו בדיוק למה הוא נותן לה את זה ואין שום חיסרון במה שאחד העדים לא שמע טוב את כל הנוסח.
כיוון שכך, מה שהצריכו קדושין שניים הוא רק לרווחא דמילתא וברור מאד למה אי אפשר לקחת מהכלה את הטבעת שהיא שלה בדין ולהקנותה שוב לחתן.
נבצר ממני להבין מדוע הוצרך ל200 ש"ח והלא אשה מתקדשת בפרוטה והי' יכול לעשות ותו דבר גם עם ש"ח 1 או אם רצונו בשטר בשטר של 20 ש"ח

שטר מאתיים זה היה מקרי.. זה מה שיש למחותן..

במסתרים

הודעהעל ידי במסתרים » ג' יוני 21, 2022 5:56 pm

כדכד כתב:וברור מאד למה אי אפשר לקחת מהכלה את הטבעת שהיא שלה בדין ולהקנותה שוב לחתן.

למה א"א לבקש ממנה שתתן את הטבעת במתנה לחתן? ואם משום מראית עין תתן לרב והוא יתן לחתן.

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ג' יוני 21, 2022 6:27 pm

לא סמכה דעתה
אם אמרו את זה על מקרים אחרים בגמרא למה לא יאמרו את זה על לקחת לה את הטבעת בשביל שיחזירו לה

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » ג' יוני 21, 2022 6:58 pm

שוב נאמר לי שבגליון האחרון 'השיעור השבועי' של הגר"י יוסף, הובא בא' ההערות סיפור מעין זה.
והביא מחלוקת בענין [לקחת מהכלה את הטבעת] ודעת אביו להקל, שאפשר לקחת מהכלה

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ג' יוני 21, 2022 7:07 pm

אני הייתי לפני שנים בחתונה שא' העדים אמר שלא שמע ומסדר הקדושין עשה מעשה דומה עם שטר של 20 ש"ח ואמר שזה רק לרווחא דמילתא כי מדינא הקדושין הראשונים תפסו כמו שכתבתי לעיל.
אם יובא מה המחלוקת שהזכיר הראש"ל ומה היתה הסברא של אביו להתיר לקחת טבעת מהכלה היה עדיף

נחומצ'ה

הודעהעל ידי נחומצ'ה » ד' יוני 22, 2022 10:58 pm

אגב, לאחר קבלת השטר מהמס"ק החתן אמר בנוסח הבא:
הרי את מקודשת לי בשטר של מאתיים זה, כדת משה וישראל..

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ב' יוני 27, 2022 6:37 pm

לכאורה אם אמר בשטר אולי חשבה שמתקדשת בקדושי שטר וזה אינו כי זה קידושי כסף.
חוץ מזה, למה אמר שטר של מאתים ולא אמ מאתים מה שזה אינו תקין, ואולי חשבה שזה מאתים משהו אחר ולא סמכה דעתה

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 283 אורחים