מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

האם חייבים לשלם על מכירת עליות?

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
יעקובזון

האם חייבים לשלם על מכירת עליות?

הודעהעל ידי יעקובזון » ג' מרץ 27, 2012 2:59 pm

בבית כנסת שמוכרים את העליות
מלבד המעלה של תשלום על מצוה ,האם יש איזה חיוב לשלם על עלייה? למי הזכות למכור את העלייה לבעל הספר תורה ,או לבעל הבית כנסת[שזה בעצם הציבור] והאם יכול לכפות את התשלום
אשמח לקבל מקורות בעניין

אוהב אוצר

Re: האם חייבים לשלם על מכירת עליות?

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ג' מרץ 27, 2012 3:15 pm

????????????????????????????????????
אתה יכול לבקש מקור, אבל סגנון שאלתך.....
מה פירוש גבאי צדקה? לפי שאלתך אין מושג כזה בכלל...
אתה דואג לנקות את בית הכנסת ולעשות שם בדיקת חמץ [שזה חובה]? לא, נכון? אז מי עושה, הגבאי, למה הוא ??? ולא אתה???
עכשיו אתה קצת חושב אחרת? וזה עוד בלי 'המקורות'....

שבטיישראל

הודעהעל ידי שבטיישראל » ג' מרץ 27, 2012 3:15 pm

עי' מטה אפרים ביום א' דר"ה דיש ענין לעלות לתורה בימים אלו, והענין דווקא לקנות ולפזר ממון על העלייה, עיי"ש

יעקובזון

הודעהעל ידי יעקובזון » ג' מרץ 27, 2012 3:35 pm

אוהב אוצר כתב:????????????????????????????????????
אתה דואג לנקות את בית הכנסת ולעשות שם בדיקת חמץ [שזה חובה]? לא, נכון? אז מי עושה, הגבאי, למה הוא ??? ולא אתה???
מבחינה מוסרית ודאי שצריך לשלם אני ממש מתנצל שגרמתי לרגש שלך לפעול אולם אני שאלתי מבחינה הלכתית מאיזה סעיף אפשר לחייב אותי לשלם [מלבד נדר]

יוסףלוי

הודעהעל ידי יוסףלוי » ג' מרץ 27, 2012 3:38 pm

עיין כאן בדברי חכם באשי
viewtopic.php?f=17&t=9017

יעקובזון

הודעהעל ידי יעקובזון » ג' מרץ 27, 2012 3:40 pm

יוסףלוי כתב:עיין כאן בדברי חכם באשי
viewtopic.php?f=17&t=9017
אתה מבין שאינו דומה עבודה גשמית [איסוף הגניז קבורתה וכו] לממכר רוחני שאין רווח מששי

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ג' מרץ 27, 2012 3:56 pm

ממאי נפשך, כבר הנדר מחייב אותך, אז אתה מחפש עוד?

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' מרץ 27, 2012 4:42 pm

איני מבין. וכי בכדי אסר אדוננו הגר"א מכירת עליות בשבת ויו"ט? הרי אם לא צריך לשלם- אין כאן מקח וממכר.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ג' מרץ 27, 2012 4:50 pm

ליתר דיוק.
הגר"א אסר משום שדומה למקח וממכר.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' מרץ 27, 2012 5:23 pm

יאיר כתב:ליתר דיוק.
הגר"א אסר משום שדומה למקח וממכר.

נכון. כתבתי מהזכרון, ועכשיו ראיתי שכתר"ה צודק.
אפרש גם מעט יותר מה שרציתי לומר מראש- שכל הדיונים בפוסקים על מכירת עליות, ברור שצריך לשלם, כל הדיון הוא על שאלות הלכתיות המסתעפות מכך.

יעקובזון

הודעהעל ידי יעקובזון » ג' מרץ 27, 2012 7:52 pm

אוהב אוצר כתב:ממאי נפשך, כבר הנדר מחייב אותך, אז אתה מחפש עוד?
א. אני יכול למסור מודעה קודם. ב. מי אמר שאני חייב לתרום להבית כנסת או למה שהגבאי מחליט?

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' מרץ 28, 2012 7:54 am

יעקובזון כתב:
א. אני יכול למסור מודעה קודם. ב. מי אמר שאני חייב לתרום להבית כנסת או למה שהגבאי מחליט?

לכאורה זה דמי לנודר ע"ד רבים, שצריך לקיים לפי מה שאמרו הרבים.
ואם מוסר מודעא לפני כן, הוי כגזל, שהרי אם ידעו שלא מתכוון לקיים נדרו- לא היו נותנים לו את העליה.

יעקובזון

הודעהעל ידי יעקובזון » ד' מרץ 28, 2012 2:50 pm

בברכה המשולשת כתב:
יעקובזון כתב:

לכאורה זה דמי לנודר ע"ד רבים, שצריך לקיים לפי מה שאמרו הרבים.
ואם מוסר מודעא לפני כן, הוי כגזל, שהרי אם ידעו שלא מתכוון לקיים נדרו- לא היו נותנים לו את העליה.
כן אבל עדיין לא ברור למי שייכות העליות כך שגזל לכאורה אין פה

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' מרץ 28, 2012 4:34 pm

העליות שייכות לציבור. מה כאן הספק?

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ד' מרץ 28, 2012 5:00 pm

יש לדון מי הסמיך הגבאים לעשות החלטות בדברים הונגעים להנהלת ביהכ"נ, ולכאורה צריך החלטת כל חברי בהכ"נ. יהיה איך שיהיה למעשה כל זמן שהגבאים דואגים לכל צרכי בהכ"נ והציבור מסכים בשתיקה למעשיהם יש להניח שיש בזה הסכמת הציבור גם לגי מכירת העליות.

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' מרץ 28, 2012 9:38 pm

עמקן כתב:יש לדון מי הסמיך הגבאים לעשות החלטות בדברים הונגעים להנהלת ביהכ"נ, ולכאורה צריך החלטת כל חברי בהכ"נ. יהיה איך שיהיה למעשה כל זמן שהגבאים דואגים לכל צרכי בהכ"נ והציבור מסכים בשתיקה למעשיהם יש להניח שיש בזה הסכמת הציבור גם לגי מכירת העליות.

ירושלמי מגילה- שלושה מבני הכנסת כבית הכנסת.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ד' מרץ 28, 2012 10:19 pm

עמקן כתב:יש לדון מי הסמיך הגבאים לעשות החלטות בדברים הונגעים להנהלת ביהכ"נ, ולכאורה צריך החלטת כל חברי בהכ"נ. יהיה איך שיהיה למעשה כל זמן שהגבאים דואגים לכל צרכי בהכ"נ והציבור מסכים בשתיקה למעשיהם יש להניח שיש בזה הסכמת הציבור גם לגי מכירת העליות.

עיין בהרחבה בספר 'סמכות הרוב בהלכה' לרב יצחק נמני שליט"א.

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ה' מרץ 29, 2012 11:16 am

בברכה המשולשת כתב:

ז"ל הירושלמי (פ"ג הל"ב) ג' מבה"כ כבה"כ כו' מה אנן קיימין אם בשקיבלו עליהן אפי' אחד אם בשלא קיבלו עליהן אפילו כמה אלא כן אנן קיימין בסתם ע"כ, ובשו"ת הרשב"א ח"א סימן תרי"ז ופירוש ואם כשקבלו עליהם בני העיר כל מה שיעשו השבעה במכר זה אפילו אחד נמי, ואם בשלא קבלו עליהם מה שיעשו בדבר זה אפילו היו כמה אין ממכרן מכר, והעמידוה בסתם כלומר כשהעמידו עליהם הציבור שבעה פרנסים סתם לפקח על עסקי הציבור, לפיכך כשהן שבעה יש להם רשות לכל דבר כאלו עשו כן כל בני העיר, אף על פי שלא העמידו אותם על דבר זה בפי', אבל פחות משבעה אין כחן שוה להיותם ככל בני העיר עד שיטלו רשות בפירוש מן בני העיר עכ"ל, וכעין זה בר"ן (מגילה ז: מדפי הרי"ף בד"ה והיכא) ומבואר בזה להדיא שא"א לאדם לבוא מצד עצמו ולעשות דברים עבור הציבור בלי מינוי מהם.
ומה דיש להסתפק הוא שאם למעשה הגבאים עושים הכל עבור הציבור והציבור רואים ושותקים וגם משתתפים איתם פעולה אולי זה נחשב למינוי מהציבור, ובפרט שאין זה הגון להטיל כל הטורח ואחריות על כתפי הגבאים ולבוא רק בטענות כשנעשה דבר שלא לרצונו.
יהיה איך שיהיה כל זה שייך רק על העבר על מכאן ולהבא בודאי יש לציבור הכח להחליט שהם אינם מסכימים להגבאים ורוצים גבאים אחרים או שהם רוצים להגביל כח הגבאים לדברים מסויימים ושאר דברים יקבעו באופן אחר כגון ע"י בחירת כל חברי הקהילה.

יעקובזון

הודעהעל ידי יעקובזון » ה' מאי 03, 2012 7:49 pm

יעקובזון כתב:
אוהב אוצר כתב:????????????????????????????????????
מבחינה מוסרית ודאי שצריך לשלם אני ממש מתנצל שגרמתי לרגש שלך לפעול אולם אני שאלתי מבחינה הלכתית מאיזה סעיף אפשר לחייב אותי לשלם [מלבד נדר]

האם אפשר לכפות בדרך זו את הציבור לממן את הבדיקת חמץ וכו'

בברכה המשולשת

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ה' מאי 03, 2012 9:22 pm

עמקן כתב:
בברכה המשולשת כתב:

ז"ל הירושלמי (פ"ג הל"ב) ג' מבה"כ כבה"כ כו' מה אנן קיימין אם בשקיבלו עליהן אפי' אחד אם בשלא קיבלו עליהן אפילו כמה אלא כן אנן קיימין בסתם ע"כ, ובשו"ת הרשב"א ח"א סימן תרי"ז ופירוש ואם כשקבלו עליהם בני העיר כל מה שיעשו השבעה במכר זה אפילו אחד נמי, ואם בשלא קבלו עליהם מה שיעשו בדבר זה אפילו היו כמה אין ממכרן מכר, והעמידוה בסתם כלומר כשהעמידו עליהם הציבור שבעה פרנסים סתם לפקח על עסקי הציבור, לפיכך כשהן שבעה יש להם רשות לכל דבר כאלו עשו כן כל בני העיר, אף על פי שלא העמידו אותם על דבר זה בפי', אבל פחות משבעה אין כחן שוה להיותם ככל בני העיר עד שיטלו רשות בפירוש מן בני העיר עכ"ל, וכעין זה בר"ן (מגילה ז: מדפי הרי"ף בד"ה והיכא) ומבואר בזה להדיא שא"א לאדם לבוא מצד עצמו ולעשות דברים עבור הציבור בלי מינוי מהם.
ומה דיש להסתפק הוא שאם למעשה הגבאים עושים הכל עבור הציבור והציבור רואים ושותקים וגם משתתפים איתם פעולה אולי זה נחשב למינוי מהציבור, ובפרט שאין זה הגון להטיל כל הטורח ואחריות על כתפי הגבאים ולבוא רק בטענות כשנעשה דבר שלא לרצונו.
יהיה איך שיהיה כל זה שייך רק על העבר על מכאן ולהבא בודאי יש לציבור הכח להחליט שהם אינם מסכימים להגבאים ורוצים גבאים אחרים או שהם רוצים להגביל כח הגבאים לדברים מסויימים ושאר דברים יקבעו באופן אחר כגון ע"י בחירת כל חברי הקהילה.

בבתי הכנסת שאני מכיר הגבאים נבחרים ע"י כל חברי הקהילה, ולכך כיוונתי מעיקרא

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 438 אורחים