מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

לימוד קבלה

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
פרנצויז

Re: לימוד קבלה

הודעהעל ידי פרנצויז » א' יולי 19, 2015 3:11 am

כמדומני שבחב"ד לא לומדים קבלה. זו הוראה מהרבי רמ"מ מליובאויטש זצ"ל. אני חושב שכך כתב בכמה מכתבים. האם מישהו יודע לציין מראה מקומות מדוייקים.

חובב_ספרים

הודעהעל ידי חובב_ספרים » א' יולי 19, 2015 8:36 am

אני דברתי פעם עם בחור הלומד בישיבת תומכי תמימים ב770 והוא אמר לי שיש להם סדר בנסתר. למעשה הלימוד היה מכתבי האדמו"ר האמצעי ואולי ההסתר היה מהבחורים שרק חשבו שהם לומדים נסתר.

עט סופר

הודעהעל ידי עט סופר » א' יולי 19, 2015 10:11 am

זוטא כתב:
עט סופר כתב:בציבור הליטאי מקובל שמי שלא מילא כרסו בש"ס ופוסקים אינו מבין מילה אחת קבלה, וכיון שכך אינו לומד קבלה כלל.
בין אותם שלמדו קבלה לאחר שמילאו כרסם ש"ס ופוסקים לא נראה לי שיש בציבור הליטאי פחות מציבור אחר, כמובן שזה יותר בצנעה, ומחוץ לציבור הליטאי נראה שאינו קיים כלל, ובעיקר מתוך הבנה שאנחנו לא מבינים, וזה רק טעימה קלה כמציץ מן החרכים.
השאלה למה קוראים קבלה.
סיפר ת"ח מופלג משכמו ומעלה מתמיד ועובד ה' בעל בקיאות מדהימה בש"ס ופוסקים ובעל הבנה נדירה מאד, שיש לו בן דוד בעל תשובה שהצטרף לאחד החסידויות הגורסות שהעיקר זה קבלה, ומאז הוא מנסה לנסות לשכנע אותו להצטרף לשיעורי קבלה. יום אחד הוא הגיע אליו כולו מרוגש אחוז שרפי קודש וניסה להוכיח לו מה הוא מפסיד מאי לימוד הקבלה, לומד הקבלה הטרי שאל את הת"ח אתה יודע מה זה 'חקל תפוחין קדישין', הת"ח השיב לו 'לא', ה"מקובל" אמר לו חבל שאינך מגיע לשיעור, ובאיטיות והטעמה הסביר לו "השבוע למדנו שזה 'שדה תפוחים קדושים'", הת"ח השיב לו כאלה שיעורים אין שום בעיה שתלמד...

אתה צודק בחלק הראשון שאכן מי שלא מילא כרסו יין ובשר (כלשון הרמב"ם), לא יעסוק בחכמה זו.
אבל למה מי שמילא כרסו, לא לומד??
ואם אתה מכיר מישהו שלומד אנא ספר מיהו!

לא התכוונתי האם מותר ולמי מותר, ברור שאין מקום דיון כזה בפורום
אני בכלל לא דיברתי על אותם שיש לדון האם הם למדו קבלה או קיצצו בנטיעות
התכוונתי רק למה שמצוי שיעורים בקבלה ובחכמת הנסתר לכל דורש, מה עושים שם אני לא יודע דבר אחד ברור זה לא קבלה
מי שאינו בקי בהוויות אביי ורבא, ומשקיע כל מרצו בקבלה, ברור שקבלה הוא לא הבין מימיו
אדם שצריך שוטנשטיין וכיו"ב כדי ללמוד גמרא אין בעיה שילמד קבלה מלבד בזבוז הזמן

געצל

הודעהעל ידי געצל » א' יולי 19, 2015 10:27 pm

פרנצויז כתב:כמדומני שבחב"ד לא לומדים קבלה. זו הוראה מהרבי רמ"מ מליובאויטש זצ"ל. אני חושב שכך כתב בכמה מכתבים. האם מישהו יודע לציין מראה מקומות מדוייקים.

מובא בספרי חב"ד בשם הבעש"ט. עיין בדרך מצוותיך קט"ו עמ' ב' ובמ"מ וציונים.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot] ו־ 712 אורחים