מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מה הפשט - פנחס הוא אליהו הנביא

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
ברסלב

מה הפשט - פנחס הוא אליהו הנביא

הודעהעל ידי ברסלב » ג' יולי 10, 2012 11:58 pm

במדרש אמרו, אמר ריש לקיש הוא פנחס הוא אליהו, וכן הוא בפרקי דרבי אליעזר פרק מ"ו, מאידך ראב"ע חולק על כך, ובזוהר הק' יש לכאו' סתירה בין הדברים, פעם נאמר שם, אמר ר"א אליהו דא פנחס, ואילו בפרשת כי תשא נאמר שם, פנחס הוא אליהו ודאי בדרגא חדא.
האם מישהו יודע בזה דברים ברורים, אם האיש פנחס נותר בחיים והוא הוא היה אליהו הנביא זכור לטוב, או אפשר שהוא רק בבחינת, וכפי שמשמע מדברי הזוהר הק' בפרשת כי תשא.
וקצת יש להביא ראיה מזה שאמרו פנחס זה אליהו, ולכאו' היה להם לומר, אליהו זה פנחס. שהרי אליהו אחר פנחס היה, אלא הכוונה בזה, שנשמת פנחס ונשמת אליהו היינו הך, אם כי שאין זה ראיה כל כך.
אשמח לשמוע דעת חכמי בית המדרש כאן.

צביב

Re: מה הפשט - פנחס הוא אליהו הנביא

הודעהעל ידי צביב » ד' יולי 11, 2012 12:11 am

שמעתי שזה מבואר היטב בשער הגלגולים [בפרקים רבים]

ברסלב

הודעהעל ידי ברסלב » ד' יולי 11, 2012 1:35 am

הרב צביב לא לזה התכוונתי וראה שוב למקורות שציינתי, אם אליהו הנביא הוא ממש פנחס, או שנשמת אליהו אשר קינא לשם השם צבקאות, זהו בעצם הנהגה, של פנחס, וכך משמע מראב"ע ועוד הרבה.

צביב

הודעהעל ידי צביב » ד' יולי 11, 2012 1:59 am

אמרו שדברי שערהגלגולים עמוק מאוד[אולי יותר משאר השערים]
ומה שמבאר שם איזו נשמה היתה לפינחס בכל דור עיי"ש
נערך לאחרונה על ידי צביב ב ד' יולי 11, 2012 3:28 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' יולי 11, 2012 9:59 am

כל העניין התבאר בארוכה בספר רמות גלעד (על ענייני אליהו הנביא) של ידידי הרב אליעזר וייספיש הי"ו ח"א שער שני פרק א. הספר נמצא באוצר.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ד' יולי 11, 2012 10:04 am

אוצר החכמה כתב:כל העניין התבאר בארוכה בספר רמות גלעד (על ענייני אליהו הנביא) של ידידי הרב אליעזר וייספיש הי"ו ח"א שער שני פרק א. הספר נמצא באוצר.

יש עוד הרבה מה להרחיב אחרי מש"כ ב'רמות גלעד', אך לא נראה שזהו המקום המתאים לכך.

אחשדרפנטובסקי

הודעהעל ידי אחשדרפנטובסקי » ד' יולי 11, 2012 10:34 am

לייטנר כתב:
אוצר החכמה כתב:כל העניין התבאר בארוכה בספר רמות גלעד (על ענייני אליהו הנביא) של ידידי הרב אליעזר וייספיש הי"ו ח"א שער שני פרק א. הספר נמצא באוצר.

מה נפשך, אם יש לך מה להרחיב אז תרחיב, ואם אין כאן המקום המתאים, אז אל תרחיב, אבל גם אל תספר לנו שיש לך הרבה מה להרחיב, כי כאן בודאי אין המקום להתרברבות בעלמא. מה זה בדיוק נותן לנו שיש לך מה להרחיב.
שמעתם מילתא מעליא, יש לו הרבה מה להרחיב.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ד' יולי 11, 2012 11:03 am

אחשדרפנטובסקי כתב:
לייטנר כתב:

מה נפשך, אם יש לך מה להרחיב אז תרחיב, ואם אין כאן המקום המתאים, אז אל תרחיב, אבל גם אל תספר לנו שיש לך הרבה מה להרחיב, כי כאן בודאי אין המקום להתרברבות בעלמא. מה זה בדיוק נותן לנו שיש לך מה להרחיב.
שמעתם מילתא מעליא, יש לו הרבה מה להרחיב.

האמירה בכך היא שמי שבאמת מתעניין בנושא, ידע שאין די במש"כ ברמות גלעד, בלשון המעטה.
כתבתי שיש מה להוסיף, אך לא משלי, ולא כל דבר ניתן לכתוב כאן.

ו'התרברבות', מאן דכר שמיה? כלום מכירים אותי כאן שיצא לי מזה כבוד?!

"ועתה הניחה לי", והמבין יבין.
נערך לאחרונה על ידי לייטנר ב ד' יולי 11, 2012 5:43 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

אחשדרפנטובסקי

הודעהעל ידי אחשדרפנטובסקי » ד' יולי 11, 2012 11:12 am

לייטנר כתב:האמירה בכך היא שמי שבאמת מתעניין בנושא, ידע שאין די במש"כ ברמות גלעד, בלשון המעטה.

בקיצור בתור הפסיכולוג של הפורום אני מייעץ לך להמנע מלעולל לעצמך אי נעימויות בעתיד.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ד' יולי 11, 2012 1:47 pm

אחשדרפנטובסקי כתב:
לייטנר כתב:האמירה בכך היא שמי שבאמת מתעניין בנושא, ידע שאין די במש"כ ברמות גלעד, בלשון המעטה.

בקיצור בתור הפסיכולוג של הפורום אני מייעץ לך להמנע מלעולל לעצמך אי נעימויות בעתיד.

בקיצור, לא היית צריך לכתוב משהו, אם זה נגע רק להבנה שלך, שהרי לא חידשת משהו בהודעותיך או בעצתך המחכימה...

ברסלב

הודעהעל ידי ברסלב » ד' יולי 11, 2012 1:47 pm

לייטנר כתב:"ועתה הניחה לי", והמבין יבין.

הניחה לי. עדיין לא שמענו שהתפלל משה עליהם והוא אומר הניחה לי, אלא כאן פתח לו פתח והודיעו שהדבר תלוי בו, שאם יתפלל עליהם לא יכלם.

אז, בבקשה הרב לייטנר, אם יש לך מה להוסיף בזה, מבלי להפנות לספרים, נשמח להחכים.

חיס

הודעהעל ידי חיס » ו' יולי 13, 2012 1:21 pm

ברסלב כתב:במדרש אמרו, אמר ריש לקיש הוא פנחס הוא אליהו, וכן הוא בפרקי דרבי אליעזר פרק מ"ו, מאידך ראב"ע חולק על כך, ובזוהר הק' יש לכאו' סתירה בין הדברים, פעם נאמר שם, אמר ר"א אליהו דא פנחס, ואילו בפרשת כי תשא נאמר שם, פנחס הוא אליהו ודאי בדרגא חדא.
האם מישהו יודע בזה דברים ברורים, אם האיש פנחס נותר בחיים והוא הוא היה אליהו הנביא זכור לטוב, או אפשר שהוא רק בבחינת, וכפי שמשמע מדברי הזוהר הק' בפרשת כי תשא.
וקצת יש להביא ראיה מזה שאמרו פנחס זה אליהו, ולכאו' היה להם לומר, אליהו זה פנחס. שהרי אליהו אחר פנחס היה, אלא הכוונה בזה, שנשמת פנחס ונשמת אליהו היינו הך, אם כי שאין זה ראיה כל כך.
אשמח לשמוע דעת חכמי בית המדרש כאן.

ואמרו חז"ל "פינחס הוא אליהו"
מקורו במדרש המובא בילקוט שמעוני המובא בתחילת הפרשה: אמר רבי שמעון בן לקיש פינחס הוא אליהו, אמר לו הקב"ה אתה נתת שלום בין ישראל וביני בעולם הזה, אף לעתיד לבוא אתה הוא שעתיד ליתן שלום ביני לבין בני שנאמר (מלאכי ג, כ"ד כ"ה): הנה אנכי שולח לכם את אליהו הנביא לפני בוא יום ה' וגו' והשיב לב אבות על בנים.
אמנם בהמשך הדברים הסגנון שונה הילקוט שמעוני ממשיך להביא את פרקי רבי אליעזר (פרק מו) רבי אליעזר אומר הסב הקב"ה שמו של פינחס בשמו של אליהו ז"ל מתושבי גלעד, מלמד שעשה תשובת ישראל בהר הגלעד שנאמר (כה, י"ב) הנני נותן לו בריתי (מלאכי ב, ה) בריתי היתה אתו החייים והשלום ונתן לו חיי העולם הזה וחיי העולם הבא, ונתן לו שכר טוב והיתה לו לזרעו אחריו ברית כהנת עולם.

גם רש"י במסכת בבא מציעא (דף קי"ד ע"ב ד"ה לאו כהן), והרשב"ם במסכת בבא בתרא (דף קכ"א ד"ה אחיה השילוני) הביאו את הדברים בסגנון הפוך מהסגנון הנפוץ : ואיכא למאן דאמר - "אליהו זה פנחס"
ולכאורה סגנון זה צודק יותר שהרי פנחס קדם לאליהו, הסגנון גם מתאים לדברי רבי אליעזר האומר הסב הקב"ה שמו "של פנחס בשמו של אליהו" לשון המקובל בעולם עפ"י הליקוט ...

ברסלב

הודעהעל ידי ברסלב » ו' יולי 13, 2012 1:31 pm

יישר כוחך הרב חיס שליט"א.

ההוא תלמידא

הודעהעל ידי ההוא תלמידא » ש' יולי 14, 2012 10:47 pm

ברשב"ם ב"ב (קכא:) ובתוס' שם מבואר דלמ"ד פנחס הוא אליהו, הוא כפשוטו ממש.

ולעניין הסדר - עי' להגחיד"א בספר מדבר קדמות בערך אליהו.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 425 אורחים