מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הפיס לכבודה של תורה

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
שם מלא: הק' ראובן חיים קליין
יצירת קשר:

הפיס לכבודה של תורה

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » ו' מאי 24, 2013 1:10 pm

מפעל הפיס לכבודה שלתורה 5/24/13

12/07/2011 :פרסום תאריך
מפעל הפיס לכבודה של תורה
במעמד רבנים אישי ציבור הזוכים ובני משפחותיהם התקיים טקס מעמד הכרזת שמות הזוכים בפרויקט חיבורים
תורניים "וקנה לך חבר 2 " של מפעל הפיס
כידוע לפני כחצי שנה יצא מפעל הפיס בפרויקט החיבורים תורניים "וקנה לך חבר 2", למגזר הדתי –חרדי. במסגרת הפרויקט הוזמנו בני
תורה וכלל הציבור להגיש חיבורים תורניים הדנים בסוגיית צדקה, מעשר כספים ומתנות עניים. המבוססים על התורה, התלמוד ופרשניו
וההלכה היהודית. הפרויקט זכה להצלחה רבה, כאשר למערכת הגיעו מאות חיבורים תורניים עמוקים ומעניינים שחוברו על ידי תלמידי
חכמים מופלגים מקרב מגוון רחב של הזרמים הדתיים - חרדיים. כך גם, מאות הטלפונים שהגיעו אל המוקד הטלפוני המיוחד, שעמד
לרשותם של המשתתפים, הוכיחו גם הם את המוטיבציה הרבה של הציבור להשתתף בתחרות הייחודית. מערכות חידושי התורה
שנשלחו רוכזו ונבדקו ע"י חבר שופטים שהורכב מפורום רבנים בכיר ומקובל שהוקם במיוחד לצורך הפרויקט.
את הטקס פתח הגר"ד פוברסקי יו"ר ועדת השיפוט, אשר שיבח את מפעל הפיס שנרתם לעידוד כתיבת חידושי תורה,מה שגורם להיות
חלק מהתורה הקדושה. הוא הזכיר את דברי חז"ל שבתחיית המתים יקומו ישיני עפר, מי שעסקו בתורה ומי שתמכו בלומדי תורה" עוד
הוסיף הרב. "ידועים דברי חז"ל, כל מה שברא הקב"ה בעולמו לכבודו ברא ואם כן כל דבר נברא לריבוי כבוד שמים ניתן לומר בבחינה זו
שגם מפעל הפיס נברא לריבוי כבוד שמיים. על ידי מפעל זה של החיבורים התורניים. אין ספק כי מפעל הפיס הוא מפעל חסד ועזרה
לכלל ויהי רצון שימשיכו את מפעלם לריבוי כבוד שמים".
יו"ר מפעל הפיס אלוף במיל עוזי דיין: ברך את הזוכים ואת הרבנים הגאונים חברי וועדת השיפוט. בהמשך דבריו אמר, "שני דברים
שמרו על עם ישראל בגלות, אחת האמונה והדבר השני לימוד התורה, עם ישראל קידש כיעד לאומי את לימוד התורה ובזכות כך תינוקות
של בית רבן ידעו לקרוא ולכתוב מה שאין כן אומות העולם".עוד הוסיף "מפעל הפיס משקיע רבות בפעילות בקרב הקהילה, השקעה אשר
באה לידי ביטוי בעיקר בבינוי כיתות לימוד ובתי ספר ומבנים ציבוריים לרווחת הקהילה. מפעל הפיס, שתומך גם ברוח, יזם את הפרויקט
לעידוד כתיבת חיבורים תורניים כפרויקט תרבותי, המותאם לעולמו הרוחני של המגזר דתי - החרדי.
שאול סוטניק מנכל מפעל הפיס: "מפעל הפיס רואה בסיפוק רב את הצלחתו הגדולה של פרויקט החיבורים התורניים שהתקיים השנה
ובפרויקט שנערך אשתקד. רמתם ואיכותם הגבוהה הן של המשתתפים והן של החיבורים שהגיעו לוועדת השיפוט מוכיחה ללא הפסקה
מדובר בתחום מעניין ורלוונטי".
הרב משה אבוטבול ראש עיריית בית שמש ומ"מ יו"ר מרכז השלטון המקומי הודה להנהלת מפעל הפיס ולעומד בראשה אלוף במיל עוזי
דיין "ברצוני להודות לפעל הפיס על העשייה המשותפת עם העיר בית שמש בבניית בתי ספר ותלמודי תורה, שעד כמה שהבניין נראה
לכאורה גשמי, אולם ברגע שנכנסים לשם תלמידי החמד ולומדים תורה, המבנה הופך להיות "רוחניות" וכבר אמרו חז"ל שדירה נאה =
כיתה נאה מרחיבה דעתו של אדם. עונג רב וכבוד לבית שמש שאחד החתנים הזוכים בתחרות הוא מבית שמש – עיר התורה והיראה".
כמו כן נשא דברים בשבח הפרויקט וחיבורים הזוכים הגאון רבי מסעוד בן שמעון שליט"א.
את דבר הזוכים ובני משפחותיהם הביא הגאון רבי אברהם יצחק לפקוביץ, בנו של מרן ראש הישיבה זצ"ל ואביו של של הזוכה במקום
השני הרב משה דוד לפקוביץ. הרב בירך את היוזמה הברוכה של מפעל הפיס ואמר בשם אביו זצוק"ל כי יש להקדיש מחשבה בכל פעם
שלומדים לחדש חידושי תורה, אך יחד עם זאת יש להקפיד שלא להתעכב על כך יותר מידי, ולהמשיך בלימוד בלי הפסקות מופלגות
לצורך חידוש דברים חדשים.
בהמשך הערב הוכרזו שמות הזוכים והוזמנו לקבלת הפרס ותעודת הוקרה מידי הרבנים ועוזי דיין יו"ר מפעל הפיס.
במקום הראשון - הרב חיים יעקב פילץ החיבור אותו שלח עסק בסוגיית "חיוב ממון בצדקה" שזכה – ב 20,000 ₪ והוצאת ספר של
חידושי תורתו על ידי רשת ספרי "אור החיים".
במקום השני - הרב משה דוד לפקוביץ, החיבור אותו שלח עסק בסוגיית "חובת פאה אי תליא בתחילת הקציר" שזכה ב –10,000
.₪מפעל הפיס לכבודה שלתורה 5/24/13
במקום השלישי - הרה"ג אלחנן מילר שליט"א "בדין אמירתו לגבוה כמסירתו להדיוט בצדקה" שזכה ב – 5,000 ₪
הזוכים במקומות רביעי – עשירי קיבלו כרטיס ספר של "אור החיים" על סך 1,000 ₪ לקניית ספרי קודש.
במקום הרביעי זכה, הרב יהודה שטיין, החיבור אותו שלח עסק בסוגיית " ספק ממון עניים – לקט שכחה פאה, מעשר עני, צדקה".
במקום החמישי זכה, הבה"ח ישי ברעם נ"י - החיבור אותו שלח עסק בסוגיית " גדר תעזוב לעניים"
במקום השישי זכה, הרב יוסף מילר, החיבור אותו שלח עסק בסוגיית " בגדרי מצות מתנות עניים, צדקה ומעשר כספים"
במקום השביעי, זכה הרב אהרן רייך, החיבור אותו שלח עסק בסוגיית "תרמו שטר מזויף לצדקה ולא ברור מי, על מי ההפסד"
במקום השמיני, זכה הרב יצחק פנחס חיבורו עסק בסוגיית " בדין גבאי בית הכנסת שהניח מעות הצדקה עם מעותיו ונגנב או
שפשע בהם ונאבדו"
במקום התשיעי, הרב אברהם ניסים, חיבורו עסק בסוגיית " דן בגדר צדקה – "אם מחמת נדר או גם שייך בה דין אמירתו לגבוה"
במקום העשרי זכה, הרב אורי בצלאל פישר חיבורו עסק בסוגיית "אשת איש שנתנה צדקה"
למשתתפים במעמד חולקה חוברת יוקרתית ומרשימה אשר הודפסה במיוחד עבור אירוע הסיום כוללת בתוכה את עשרת החיבורים שעלו
לגמר, מאמרים פרי עטם של חבר ועדת השיפוט וגדולי ישראל. בהמשך תופץ החוברת ברשת ספרי "אור החיים".

מקור: http://www.pais.co.il/News/Pages/120711.aspx

שלח

Re: הפיס לכבודה של תורה

הודעהעל ידי שלח » ו' מאי 24, 2013 1:33 pm

האם מותר למלא פייס?שמעתי שהרב עובדיה אוסר,כמו כן האם אין בעיה של התמכרות להימורים,ובדרך כלל הם מבזבזים את כספם,האם מותר להשתתף בדברים מעין אלו,שזה פירסומת לדברים לא הכי טובים,שאלתי היא,האם יש יותר תועלת או הפסד,מדבר זה?והאם כדאי לרבנים לשתף פעולה עם דבר זה?מצד שני מפעל הפיס עושה גם דברים טובים לחברה,בקיצור איך להתיחס לדבר הזה?

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

הודעהעל ידי מאיר סובל » א' מאי 26, 2013 12:08 am

לגבי ה"תחרות" של חידושי התורה:
לפי התוצאות נראה ברור ששיקולי השופטים הם רק מי הכי מיוחס ומפורסם ולא דבר אחר.
לבני תורה "אלמוניים" אין סיכוי. כי זה לא יביא למפעל הפיס את הפרסומת שהם רוצים.

תתארו לכם טקס חלוקת פרסים עם ליפקוביץ' ופילץ בין הנואמים, ובלעדיהם...

לגבי איסור מילוי טפסי פייס - זה תלוי [לפי דעת הגרע"י] במחלוקת המחבר והרמ"א, ולכן לדעתו לספרדים אסור.
אם הם משכנעים בגלל ה"תרומה לקהילה" שיש בחלק מהכסף שמפעל הפיס מרוויח, לבניית מוסדות חינוך ורווחה בציבור השומר תומ"צ.
אולי זה גופא סיבה לאסור - כי אם נחשב רוכש כרטיס פיס כשותף בתוצאות שנעשת בכספו, בתור גרמא, הוא שותף לא רק במיעוטם שנבנים ונתרמים במחוזות השומרי תומ"צ, כי אם גם שותף ברובם הנבנים בריכוזים הכלליים, שם הם בית ועד לכפירה ולזנות וכו'.
(לעניות דעתי, אינו שותף לא לזה ולא לזה. וזה רק "פרסומת". מי שרצה באמת לתרום למבנה ציבורי 20 שקל = שיתרום ישר לשם... וכל ענין הפיס הוא לספק את יצר הדמיונות של אלו שיש להם. כעין מס ממשלתי על הדמיון שחייב כל אדם לשלם למדינה בהתאמה לשיעור הדמיון שהתברך בו, מי שמדמיין מעט ישלם קצת. ומי שמשלם הרבה ישלם יותר...).

סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
יצירת קשר:

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » א' מאי 26, 2013 12:16 am

מאיר סובל כתב:לגבי ה"תחרות" של חידושי התורה:

גם אני חשבתי כן אבל אינו מוכרח והוא האשמה חמור להטיל עליהם בלי הכרח. על כן דנתי אותם לכף זכות.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' מאי 26, 2013 10:00 am

על עצם ההיתר למלא כרטיסי לוטו יש מאמר של מרן הגרא"א כהנא-שפירא זצ"ל(המתיר לכל העדות)

לבב

הודעהעל ידי לבב » א' מאי 26, 2013 8:01 pm

כבר דרשו חכמים על ארגון דומה 'וקשרתם - וכתבתם' = כל שישנו בקשרים ישנו בכתיבה...

עט סופר

הודעהעל ידי עט סופר » ב' מאי 27, 2013 9:30 am

מאיר סובל כתב:לגבי ה"תחרות" של חידושי התורה:

תתארו לכם טקס חלוקת פרסים עם ליפקוביץ' ופילץ בין הנואמים, ובלעדיהם...

רבי ברוך שפירא נוהג לומר וקשרתם וכתבתם כל שאינו בקשירה אינו בכתיבה...

סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
יצירת קשר:

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » ג' אוקטובר 15, 2013 10:05 pm

לבסוף מה קרה בזה?

פנימי

הודעהעל ידי פנימי » ד' אוקטובר 16, 2013 1:57 pm

שלח כתב:האם מותר למלא פייס?שמעתי שהרב עובדיה אוסר

לפי מה שהבנתי מהתשובה ביביע אומר - הוא לא אוסר לקנות כרטיס, הוא רק אומר שהכסף של הזכיה הוא גזל, כי כשהאדם קונה הוא לא נותן בלב שלם את הכסף. וא"כ אם לא זכית הכל בסדר...

היה לי למעשה שקניתי באיזה חנות שנתנו שם על כל קניה מעל X ש"ח כרטיסי גירוד של חיש גד, וזכיתי ב20 ש"ח. ולפי מה שנתבאר יהיה אסור לקחת את הכסף, אע"פ שלא קניתי את הכרטיס, כי האיסור הוא לא בקניה אלא בזכיה.
בזמנו מה שעשיתי זה שמכרתי את הכרטיס הזוכה לאשכנזי, כך שאין לי כבר בעיה של גזל, שהרי הוא נתם לי מכספו, ולאחר מכן שיעשה מה שהוא רוצה, הרי גם לפי הגרע"י זה אסור רק לספרדים

דניאל

הודעהעל ידי דניאל » ד' אוקטובר 16, 2013 2:24 pm

פנימי כתב:בזמנו מה שעשיתי זה שמכרתי את הכרטיס הזוכה לאשכנזי, כך שאין לי כבר בעיה של גזל, שהרי הוא נתם לי מכספו, ולאחר מכן שיעשה מה שהוא רוצה, הרי גם לפי הגרע"י זה אסור רק לספרדים
לדידי פשיטא לי שאסור לעשות כן כי לשיטתך גם לאשכנזי אסור.

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ד' אוקטובר 16, 2013 2:28 pm

דניאל כתב:
פנימי כתב:בזמנו מה שעשיתי זה שמכרתי את הכרטיס הזוכה לאשכנזי, כך שאין לי כבר בעיה של גזל, שהרי הוא נתם לי מכספו, ולאחר מכן שיעשה מה שהוא רוצה, הרי גם לפי הגרע"י זה אסור רק לספרדים

מזכיר את השאלה לגבי שספרדי יסמוך על קפילא ארמאי, ויטעם, והאשכנזי יסמוך על טעימתו.

פנימי

הודעהעל ידי פנימי » ד' אוקטובר 16, 2013 2:36 pm

דניאל כתב:

זה לא שייך לנידון אם מותר לספרדי לבקש מאשכנזי לעשות דבר שאסור לו
לא ביקשתי מאותו אשכנזי כלום! אני מוכר לו את הכרטיס, מצידי שיעשה ממנו עפיפון. זה שאני יודע שהוא יקח איתו את הכסף, זה לא כבר לא ענייני. הוא לא שליח שלי על לקיחת הכסף.

האיסור היחיד ששייך כאן הוא לפני עוור, ולא נראה לי שיש מישהו שיאסור לי להושיט לאשכנזי בשר משחיטה שאסורה לספרדי. כל מה שיש לאסור זה לבקש ממנו לעשות משהו שאסור לי ולא לתת לו משהו ושיעשה איתו מה שירצה.

אני מקוה שאני ברור.

איש רגיל

הודעהעל ידי איש רגיל » ד' אוקטובר 16, 2013 3:06 pm

פנימי כתב:האיסור היחיד ששייך כאן הוא לפני עוור, ולא נראה לי שיש מישהו שיאסור לי להושיט לאשכנזי בשר משחיטה שאסורה לספרדי. כל מה שיש לאסור זה לבקש ממנו לעשות משהו שאסור לי ולא לתת לו משהו ושיעשה איתו מה שירצה.

כבר הבאתי בעבר את דעת האג"מ (או"ח ח"ה סימן יג) שמאריך לבאר שיסוד איסור לפני עור הוא שאסור לעשות מכשול דחטא בעולם, אף אם החוטא אינו יודע שזה חטא. והביא שהמשנ"ב בשם הפמ"ג משמע דלא כדבריו. וסיים 'מ"מ הרוצה להקל כפי שמשמע שהכריע כן המשנה ברורה, יכול לסמוך עליו, כי הרי הוא מרן דדורות בתראי בהוראות דעניני אורח חיים'.
ולדעת האג"מ לכאו' אסור לך להושיט לאשכנזי בשר האסור לדעת הב"י, כיון שלדעתו אליה אתה מחוייב יש בזה איסור.
ויתכן שבזה אף המשנ"ב יודה. ואין עיתותי בידי בשביל להסביר.

פנימי

הודעהעל ידי פנימי » ד' אוקטובר 16, 2013 3:12 pm

מה שהבאת שם מדובר על מי שלא יודע שיש איסור. אבל כאן אין ענין של ידיעה אלא של ויכוח. מלבד זאת זה לא שאני יודע שאסור והוא יודע שמותר, אלא אני נוהג שאסור והוא נוהג שמותר. זכור לי שראיתי את הסברא הזאת בשם הגרש"ז אויערבאך (כמדומה לי שהנושא היה היתר מכירה בשביעית)
יש תשובת מהרשד"ם שמאריך מאד במנהג של שני אנשים כשאחד מחמיר ואחד מקל. ואני לא בסוגיה כך שקשה לי להביא מקורות, אבל די ברור לי שלא שייך לפני עוור במח' הפוסקים.

זיל בתר רובא

הודעהעל ידי זיל בתר רובא » ד' אוקטובר 16, 2013 3:20 pm

מה הקשר. אסור לך לגרום שמישהו יגזול אותי כי אתה גורם לי נזק, וזה בדיוק מה שאתה עושה כאן לשיטתך שאסור.

אבל אולי תסביר את סברת היביע אומר הרי הכסף כבר אבוד לגמרי מהקונה הקודם ונתן אותו בהחלט. ואם נחשב גזול אסור לך לקנות בחנות הזאת שום דבר ולקבל עודף. אא"כ דיבר במקרה שמשלמים רק לאחר שנודעה הזכייה, אבל אם כן הוא אין החיש גד שלך כן.

פנימי

הודעהעל ידי פנימי » ד' אוקטובר 16, 2013 3:43 pm

אני חושב שהאיסור הוא יותר לקנות מן הגנב, כמו החולק מן הגנב.

לצערי ביבי"א שם לא ביאר כ"כ מה האיסור במפורש, (עד כמה שזכור לי, ראיתי את התשובה לפני שנים), ואני זוכר שהתחבטתי ג"כ במה שאתה שואל

סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
יצירת קשר:

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » ו' דצמבר 06, 2013 2:31 pm

מה קרה לבסוף? מי זכה?

סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
יצירת קשר:

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » ו' מאי 16, 2014 1:45 pm

ראיתי מודעה היום שעושים אותו דבר גם השנה ו"הסוגיא" שרוצים עליה מאמרים היא שמיטה וניתן לקבל טופס להשתתפות בחנויות ספרים אור החיים.

מבקש חכמה

הודעהעל ידי מבקש חכמה » ש' יוני 07, 2014 10:53 pm

יש אפשרות לקרא את המאמרים הזוכים? אולי מישהו יכול להעלות את החוברת?

סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
יצירת קשר:

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » ש' יוני 07, 2014 11:06 pm

לפני כמה שבועות ראיתי החוברת בכמה מקומות ששם חלקו אותם בחינם.

הוה אמינא

הודעהעל ידי הוה אמינא » א' יוני 08, 2014 1:56 am

החוברת היא מהשנה שעברה.
מה עם השנים שקדמו? לא ראיתי חוברות. גם ברשת אור החיים חיפשתי ולא ראיתי.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 471 אורחים