מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

קניית תרופה למי שאינו חבר בקופת חולים

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
סמל אישי של המשתמש
שטייגעניסט

Re: קניית תרופה למי שאינו חבר בקופת חולים

הודעהעל ידי שטייגעניסט » ג' מאי 19, 2015 4:15 pm

השאלה מתחלקת לשניים, אם כבר קנית בגלל שהייתה צריך אותה באמת, לאחר שקנית בא אליך חבר ואמר לך שהוא גם זקוק לה, מותר לך לתת לו את התרופה, כי אחרי שהתרופה שלך הינך רשאי לעשות בה ככל העולה על רוחך, והרי זה כדין הנותן מטבע לעני ליקח לו טלית וכו'. אולם אם זה שלא תיקח את התרופה יגרום לך לחלות ולבוא שוב לרופא שיתן לך שוב את המרשם או מרשם לתרופה יקרה יותר ייתכן שאסור. אולם לכתחילה ללכת לקנות אל דעת לתת לחבר צריך לעיין בדין מזונות של אשה שצמה ואינה אוכל את מזונותיה שאאל"ט הכסף שייך לה. וצל"ע.

למי שכעס על משכורתם של רופאי עיינים במרפאות של קופות החולים: אני מציע לו שלא יחלה לעולם, כי כל החולים צועקים שהרופאים שקופות החולים מגייסות אינם מספיק מומחים, כי הרי המומחים פונים לרפואה הפרטים בגלל עדיפות כלכלית. אני חושב שהדיון בזה מיותר.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ג' מאי 19, 2015 5:31 pm

הרב שטייגניסט הואיל בטובך לבדוק מה שכתבתי שם.
--
ואתמצת שוב.
א. לא מדובר כאן בביזנעס' והם אינם אמורים להרויח, ומשום כך לא איכפת לי אם הם צועקים שלא לעשות כן, אלא כופין על מדת סדום, והרי הם אינם מפסידים מזה.
ב. גם נניח שהם כן מפסידים ושלא כפי שהבאתי מכמה מקומות עדיין יתכן ומותר לגנוב מהם היות והם נקראים גופים נתמכים מכספי המדינה ושלא על דעת כן קיבלו את הכסף, עובדה היא שאסור להם להתחלק ברווחים, לכן אין בעיה לגנוב מהם, שהם משלי ומשל הצבור הם נוטלים.
ג. כאשר אין כל פורפורציה למשכרות שלהם עם המשכרות בשוק וראה שם שבאוחדת כל רוקח מטעם הקופה מקבל מעבר ל18 אלף ש"ח ועוד כהנה ברור הדבר שמדובר בגזל ממש.
וקבל את האמת ממי שאמרה.

משכורת של רוקח במאוחדת.jpg
משכורת של רוקח במאוחדת.jpg (14.07 KiB) נצפה 4761 פעמים

ולא מדובר ברוקח אחראי.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' מאי 19, 2015 6:16 pm

אולם, כמו שכתב הרב ברזילי - מי שמרמה את הקופה אינו לוקח משיאני השכר (שכרם לא נפגע מכך) אלא פוגע במבוטחים האחרים

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ג' מאי 19, 2015 6:20 pm

עם הטענה של הרב ברזילי בהחלט הסכמתי.
ולדעתי על זה צריך לדון כאן, האם שאר נפגעים מכך אם לאו.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ג' מאי 19, 2015 6:32 pm

על זה אין מה לדון זו שאלה עובדתית

לוי

הודעהעל ידי לוי » ד' מאי 20, 2015 12:37 am

שומו שמים!

לולי ראיתי בעיני את הדיון כאן לא האמנתי!

מתחילה לא עלה בדעתי שיש מי שיצדיק את הגזילה הזו. והנה אני רואה כי יש ויש.

תופעה מוזרה אנו רואים. בני תורה "משלנו", שיקפידו על ניפוץ לשמה בציצית, כוס של קידוש בשיעור חזו"א, מעמיד דמעמיד בסוכה, ועוד חומרות יקרות וחשובות, והנה כאשר מגיעים לאיסור החמור של גזילה, (גזל מקטרג בראש...) מגבבים היתרים משונים ודחוקים, (משכורות עתק, כופין על מידת סדום, ועוד שטויות).

כנראה מתקיים כאן מאמר חז"ל על גזל "נפשו של אדם מחמדתן".

האם ישנו רב בר סמכא אחד כלשהו שהתיר לגנוב מקופת חולים על סמך הטענות הנ"ל?
[אינני מדבר על רבנים מסוגו של "אחד ממחברי זמננו" הנזכר לעיל, בעל ההיתר של "הבעל חייב ברפואת אשתו". הייתי משתוקק לדעת מיהו אותו מחבר, פשוט כדי לדעת שלא לסמוך על סברותיו בעניינים אחרים].

האם בשאר איסורי תורה אנו רגילים להסתמך על סברות כאלו מבלי לקבל אישור מרב בר סמכא מוכר ומקובל?

וכדי למנוע חילול ה' ולזות שפתים, שלא יאמרו כי החרדים מתירים לגנוב מקופת חולים, ביררתי בסביבתי, ולא מצאתי מי שנוהג היתר בזה.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ד' מאי 20, 2015 4:29 am

בס"ד.
כאשר זה נהנה וזה לא חסר נפסק להלכה שבדיעבד כופין על מדת סדום, וביקשתי לומר, שכאן כאשר הן אינם אמורות להרויח כופין על מדת סדום גם לכתחילה, בהנחה שהן אינם מפסידים מכך, ורק נמנע מהן רווחים.
--
בכל אופן לדעתי צריך למחוק את האשכול - וזה ממש לא מתאים לפני חג מתן תורה להתעסק עם שטויות, גם איני רוצה שכל ניק ימצא לו עתה מקום לפרוע ממני את חובו, להכות את רעהו בסתר!!!
ובכל העוצמה.
על כן בקשתי שטוחה למנהלי האתר שליט"א שיעקרו את האשכול ויפה שעה אחת קודם.
לילה טוב.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ד' מאי 20, 2015 8:26 am

לומד_בישיבה כתב:בכל אופן לדעתי צריך למחוק את האשכול - וזה ממש לא מתאים לפני חג מתן תורה להתעסק עם שטויות, גם איני רוצה שכל ניק ימצא לו עתה מקום לפרוע ממני את חובו, להכות את רעהו בסתר!!!
ובכל העוצמה.
לילה טוב.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ד' מאי 20, 2015 8:28 am

יאיר כתב:
לומד_בישיבה כתב:בכל אופן לדעתי צריך למחוק את האשכול - וזה ממש לא מתאים לפני חג מתן תורה להתעסק עם שטויות, גם איני רוצה שכל ניק ימצא לו עתה מקום לפרוע ממני את חובו, להכות את רעהו בסתר!!!
ובכל העוצמה.
לילה טוב.

ומה עם 'רואה האורות'?
memberlist.php?mode=viewprofile&u=5420

חוקר_ומקובל

הודעהעל ידי חוקר_ומקובל » ד' מאי 20, 2015 9:04 am

אין לכם בושה? יש כאן אשכול שנושא ונותן בהלכה, ואתם באים ומכניסים בו שטויות על שכר הגבוה במשק ושאר ירקות, ואח"כ אתם דורשים מחיקה?!

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ד' מאי 20, 2015 9:58 am

חוקר_ומקובל כתב:אין לכם בושה? יש כאן אשכול שנושא ונותן בהלכה, ואתם באים ומכניסים בו שטויות על שכר הגבוה במשק ושאר ירקות, ואח"כ אתם דורשים מחיקה?!

א. סלח לי, אין לי כל מושג מה כבודו אומר, אכן כך, מבקשים למחוק בגלל השטויות - וזה קורה במשפחות הכי טובות, ראה אשכולות שלי מהשבוע האחרון יותר מוצלחות.
ב. כל מה שנכתב כאן קשור לעצם השאלה וההלכה בנידון, אך לא השכלתי להסביר את עצמי טוב, ולכן אני מבקש מחיקה, וכבר הסברתי עצמי כמה וכמה פעמים.
ואפשר שדי בזה בערב מתן תורה.
זה פורום של זאבים וחיות אדם??,
דומני שכבר היה מספיק.
-
יאיר אין לי מושג למה אתה רומז.
--
לא רציתי וגם נתבקשתי שלא להגיב יותר באשכול אך הצלחת להרגיז אותי.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ד' מאי 20, 2015 11:52 pm

בענין זה נהנה וזה לא חסר וכופין על מדת סדום ניתן לעיין באנציקלופדיה תלמודית כרך יב, זה נהנה וזה לא חסר.
-
אבקש לנצל את האשכול לשאלה שמטרידה אותי מזמן.

ארגון חסד שמעסיק עובדים במסגרת הטלמרקטינג שלהם, ופעמים קרה שההכנסות לא היו כפי הציפיות ועליהם להחליט מי קודם, הנצרכים שבעבורם התרימו, מאידך העובדים טוענים שעליהם לקבל שכר כפי שהובטח להם – מה הדין במקרה כזה.
--
אני מעלה את השאלה כאן, כי בעצם זה מה שקורה במוסדות כמו קופות החולים שאם יש להם גירעונות מי שסובל מכך הם בתי החולים ובעקבות כך החולים, העובדים בקופה אינם סובלים.

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

הודעהעל ידי מאיר סובל » ה' מאי 21, 2015 12:14 am

כשאני תורם דרך טלפון, ראשית מחשבתי על הטלפניות, הלא בדר"כ זה נשות אברכים שמצוה לתת להם פרנסה דרך כבוד.
יתכן שזו צדקה יותר אמיתית מהסיפור שאוספים בשבילו.

ברזילי

הודעהעל ידי ברזילי » ה' מאי 21, 2015 10:25 am

לומד_בישיבה כתב:ארגון חסד שמעסיק עובדים במסגרת הטלמרקטינג שלהם, ופעמים קרה שההכנסות לא היו כפי הציפיות ועליהם להחליט מי קודם, הנצרכים שבעבורם התרימו, מאידך העובדים טוענים שעליהם לקבל שכר כפי שהובטח להם – מה הדין במקרה כזה.
נל"פ שמוטל על הארגון לפרוע חובותיו שהגיע זמנם, וכ"ש שכר שכיר, לפני תמיכה בנצרכים.

סמל אישי של המשתמש
שטייגעניסט

הודעהעל ידי שטייגעניסט » ה' מאי 21, 2015 12:00 pm

כמובן שעליהם לפרוע את חובותיהם לעובדים, להזכירך זהו לאו דאוריתא, אולם מיד לאחר מכן הם צריכים לסגור את הארגון ולהפסיק לאסוף כסף, כי התורמים בוודאי אינם נותנים את כספם בשביל לפרנס מנגנון שאוכל ואינו עושה.

ברזילי

הודעהעל ידי ברזילי » ה' מאי 21, 2015 12:23 pm

שטייגעניסט כתב:כמובן שעליהם לפרוע את חובותיהם לעובדים, להזכירך זהו לאו דאוריתא, אולם מיד לאחר מכן הם צריכים לסגור את הארגון ולהפסיק לאסוף כסף, כי התורמים בוודאי אינם נותנים את כספם בשביל לפרנס מנגנון שאוכל ואינו עושה.
הכל לפי הענין. לפעמים יש גרעון זמני אבל ככלל הארגון ממלא את תפקידו כראוי, ואם כן יש טעם בהמשך בפעילות, ולעיתים אחרת. השיקול צריך להיות ארוך טווח, כמו בכל גוף כלכלי אחר שאיננו מתפרק מייד כשהוא בגרעון תפעולי. אם נחזור למקרה שעליו נסבה השאלה - אינני חושב שצריך למהר ולסגור קופת חולים משום שהיא בגרעון (דומני שכל הקופות היו בגרעון תפעולי באיזו שהיא שלב).

שאלה אחרת היא - האם התורמים יודעים איזה חלק מכספם מיועד למימון המנגנון ואיזה מגיע ליעד הנרצה. ודאי רצוי היה שארגונים מן הסוג הזה יפרסמו דוחות מסודרים כך שכל תורם או מועמד לתרום יוכל לבדוק את הדברים בעצמו (וחלקם אכן עושים זאת). שוב, לדוגמא שלנו, התורם (כלומר המדינה) יודע היטב את מבנה תקציבן של קופות החולים ומפקח על פעילותן פיקוח הדוק.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ה' מאי 21, 2015 2:53 pm

ברזילי כתב:שאלה אחרת היא - האם התורמים יודעים איזה חלק מכספם מיועד למימון המנגנון ואיזה מגיע ליעד הנרצה. ודאי רצוי היה שארגונים מן הסוג הזה יפרסמו דוחות מסודרים כך שכל תורם או מועמד לתרום יוכל לבדוק את הדברים בעצמו (וחלקם אכן עושים זאת). שוב, לדוגמא שלנו, התורם (כלומר המדינה) יודע היטב את מבנה תקציבן של קופות החולים ומפקח על פעילותן פיקוח הדוק.

בדרך כלל אנשים מבקשים לדעת אם יש לעמותה סעיף 46 ואישור ניהול תקין. האינטליגנטים יותר ובפרט פילנתרופים-תורמים http://mystarnameblog.com/category/%D7% ... %99%D7%9D/ מבקשים אישור ודירוג מארגון מידות
כאן http://www.midot.org.il/
או מאגרון אחר שמדרגת את העמותת.
וראה כאן http://www.guidestar.org.il/he

ועל דעת כן הם תורמים.

ובארצות הברית מבקשים DEBBUCPIBLE TAX

--
בזמנו שאלתי את הרב שפרן ולדעתו פשוט הדבר שהעובדים קודמים שאם לא כן, גם כאשר יש מספיק כסף בארגון היה אסור לתת משכורות לעובדי הארגון, שהרי התורמים אינם תורמים עבור משכורות אלא לצדקה – והוסיף ואמר שאם זה קורה יותר מפעם אחד אסור להחזיק מוסד כזה. וכפי שכתב הרב שטייגניסט.

לומד_בישיבה

הודעהעל ידי לומד_בישיבה » ה' מאי 21, 2015 7:13 pm

מקודם דיברתי עם הרב שפרן (כל אחד יכול לדבר עמו טלפונית. בדרך כלל משתים וחצי בצהרים עד השעה 3 ורבע) והשיב לי כדבר פשוט שאסור להשתמש בכרטיס קופ"ח של חבר, לדעתו אילו מקורות המימון היה מהמדינה היה מקום להתיר, אך לדעתו מקורות המימון שלהם לאו דווקא מהמדינה, אלא הם עצמם גם מגייסים כסף ולא כל המקורות שלהם הינו מקופת המדינה.
הטלפון שלו הוא 03-6772246

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 164 אורחים