מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

עניני בטחון השתדלות וכו'

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
צדיק613

עניני בטחון השתדלות וכו'

הודעהעל ידי צדיק613 » ה' ספטמבר 15, 2016 1:56 am

חז"ל מספרים שרחב"ד התפלל על פרנסה וקיבל משמים רגל זהב . בלילה חלם שהשולחן שלו מעוה"ב חסר רגל. והלך ושאל לאשתו האם היא רוצה שלעתיד יחסר רגל מהשולחן שלהם וכמובן היא לא רצתה.

מה שיש לברר האם לקבל פרנסה וכל דברים טובים יורד מחלקו של עוה"ב או רק במקומות מסיומים, כגון במקרה זו שנעשה לו נס גלוי וכמ"ש בחז"ל שמנכים לו מזכיותיו?

אם יש למישהו מראה מקומות בענין זו זה מאוד יעזור לי. להרבה אנשים יש להם הרגשה שא"א שיהיה הכל טוב או עוה"ז או יוה"ב האם זה אמת?

פרי יהושע

Re: עניני בטחון השתדלות וכו'

הודעהעל ידי פרי יהושע » ה' ספטמבר 15, 2016 7:48 am

הלא ברור ששם שונה כיון שקיבל בדרך נס מיעט כביכול בתפישה הרוחנית שלו מעוה"ב וכימת אותה לגשמיות וממילא איבד מהעולם הבא שלו.

צדיק613

הודעהעל ידי צדיק613 » ה' ספטמבר 15, 2016 2:26 pm

פרי יהושע כתב:הלא ברור ששם שונה כיון שקיבל בדרך נס מיעט כביכול בתפישה הרוחנית שלו מעוה"ב וכימת אותה לגשמיות וממילא איבד מהעולם הבא שלו.

על אף שזה מילתא דמסתבר האם יש מי מהקדמנים שכתבו סברא זו.
ובכלל יש מאמר העולם שאי אפשר לקבל גם וגם למשל יש אנשים שאומרים שעשיות היא על החשבון הנחת או אריכות ימים. או שגשמיות בעוה"ז זה על חשבון עוה"ב האם יש לזה מקור או זה סיפורי סבתא.

ביליצר

הודעהעל ידי ביליצר » ה' ספטמבר 15, 2016 2:54 pm

מקור הרמבם דונתתי גשמכם בעתם ושכר מצוה בהאי עלמא ליכא ולכן הוי רק היכי תימצי לרוחניות יוכל לסייע,

צדיק613

הודעהעל ידי צדיק613 » ה' ספטמבר 15, 2016 4:02 pm

ביליצר כתב:מקור הרמבם דונתתי גשמכם בעתם ושכר מצוה בהאי עלמא ליכא ולכן הוי רק היכי תימצי לרוחניות יוכל לסייע,

אין כוונתי על שכר כוונתי האם כשמתפללים על שפע גשמי זה מוריד מדברים אחרות.
עצם לרצות דברים גשמיים האם זה על חשבון דברים אחרים

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ה' ספטמבר 15, 2016 8:04 pm

תענית כ:

דאמר רבי ינאי לעולם אל יעמוד אדם במקום סכנה ויאמר עושין לי נס שמא אין עושין לו נס, ואם תימצי לומר עושין לו נס מנכין לו מזכיותיו.

אשר ברא

הודעהעל ידי אשר ברא » ה' ספטמבר 15, 2016 9:32 pm

מעשה בתלמיד אחד של רבי שמעון בן יוחאי שיצא חוצה לארץ ובא עשיר והיו התלמידים רואין אותו ומקנאין בו והיו מבקשים הן לצאת לחוצה לארץ וידע ר"ש והוציאן לבקעה אחת של פגי מדון ונתפלל ואמר בקעה בקעה מלאי דינרי זהב התחילה מושכת דינרי זהב לפניהן אמר להם אם זהב אתם מבקשים הרי זהב טלו לכם אלא היו יודעין כל מי שהוא נוטל עכשיו חלקו של עוה"ב הוא נוטל שאין מתן שכר התורה אלא לעוה"ב הוי "וַתִּשְׂחַק לְיוֹם אַחֲרוֹן".
מעשה ברבי שמעון בן חלפתא שבא ערב שבת ולא היה לו מאן להתפרנס יצא לו חוץ מן העיר והתפלל לפני האלהים וניתן לו אבן טובה מן השמים נתנה לשולחני ופרנס אותה שבת אמרה אשתו מהיכן אלו אמר לה ממה שפרנס הקב"ה אמרה אם אין אתה אומר לי מהיכן הן איני טועמת כלום התחיל מספר לה אמר לה כך נתפללתי לפני האלהים וניתן לי מן השמים אמרה לו איני טועמת כלום עד שתאמר לי שתחזירה מוצאי שבת אמר לה למה אמרה לו אתה רוצה שיהא שולחנך חסר ושולחן חבירך מלא והלך ר' שמעון והודיע מעשה לרבי אמר לו לך אמור לה אם שולחנך חסר אני אמלאנו משלי הלך ואמר לה אמרה לו לך עמי למי שלמדך תורה אמרה לו ר' וכי רואה אדם לחבירו לעוה"ב לא כל צדיק וצדיק הוה ליה עולם בעצמו שנאמר (קהלת יב, ה): "כי הולך האדם אל בית עולמו וסבבו בשוק הסופדים" עולמים אין כתיב אלא עולמו כיון ששמע כן הלך והחזיר. (שמות רבה נ"ב, ג')

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ה' ספטמבר 15, 2016 9:43 pm

צדיק613 כתב:
פרי יהושע כתב:הלא ברור ששם שונה כיון שקיבל בדרך נס מיעט כביכול בתפישה הרוחנית שלו מעוה"ב וכימת אותה לגשמיות וממילא איבד מהעולם הבא שלו.

על אף שזה מילתא דמסתבר האם יש מי מהקדמנים שכתבו סברא זו.
ובכלל יש מאמר העולם שאי אפשר לקבל גם וגם למשל יש אנשים שאומרים שעשיות היא על החשבון הנחת או אריכות ימים. או שגשמיות בעוה"ז זה על חשבון עוה"ב האם יש לזה מקור או זה סיפורי סבתא.

ישנו ביטוי מהקדמונים, "לא כל אדם זוכה לב' שולחנות", זה דווקא מתאים לצד שהעלתם.

ביליצר

הודעהעל ידי ביליצר » ה' ספטמבר 15, 2016 11:45 pm

צדיק613 כתב:
ביליצר כתב:מקור הרמבם דונתתי גשמכם בעתם ושכר מצוה בהאי עלמא ליכא ולכן הוי רק היכי תימצי לרוחניות יוכל לסייע,

אין כוונתי על שכר כוונתי האם כשמתפללים על שפע גשמי זה מוריד מדברים אחרות.
עצם לרצות דברים גשמיים האם זה על חשבון דברים אחרים

הרמבם אומר שפרנסה הוא היכי תימצי לרוחניות ואינו שכר ולמה שינכו לו מזכויותיו.?

צדיק613

הודעהעל ידי צדיק613 » ש' ספטמבר 17, 2016 11:08 pm

אשר ברא כתב:
מעשה בתלמיד אחד של רבי שמעון בן יוחאי שיצא חוצה לארץ ובא עשיר והיו התלמידים רואין אותו ומקנאין בו והיו מבקשים הן לצאת לחוצה לארץ וידע ר"ש והוציאן לבקעה אחת של פגי מדון ונתפלל ואמר בקעה בקעה מלאי דינרי זהב התחילה מושכת דינרי זהב לפניהן אמר להם אם זהב אתם מבקשים הרי זהב טלו לכם אלא היו יודעין כל מי שהוא נוטל עכשיו חלקו של עוה"ב הוא נוטל שאין מתן שכר התורה אלא לעוה"ב הוי "וַתִּשְׂחַק לְיוֹם אַחֲרוֹן".
מעשה ברבי שמעון בן חלפתא שבא ערב שבת ולא היה לו מאן להתפרנס יצא לו חוץ מן העיר והתפלל לפני האלהים וניתן לו אבן טובה מן השמים נתנה לשולחני ופרנס אותה שבת אמרה אשתו מהיכן אלו אמר לה ממה שפרנס הקב"ה אמרה אם אין אתה אומר לי מהיכן הן איני טועמת כלום התחיל מספר לה אמר לה כך נתפללתי לפני האלהים וניתן לי מן השמים אמרה לו איני טועמת כלום עד שתאמר לי שתחזירה מוצאי שבת אמר לה למה אמרה לו אתה רוצה שיהא שולחנך חסר ושולחן חבירך מלא והלך ר' שמעון והודיע מעשה לרבי אמר לו לך אמור לה אם שולחנך חסר אני אמלאנו משלי הלך ואמר לה אמרה לו לך עמי למי שלמדך תורה אמרה לו ר' וכי רואה אדם לחבירו לעוה"ב לא כל צדיק וצדיק הוה ליה עולם בעצמו שנאמר (קהלת יב, ה): "כי הולך האדם אל בית עולמו וסבבו בשוק הסופדים" עולמים אין כתיב אלא עולמו כיון ששמע כן הלך והחזיר. (שמות רבה נ"ב, גז')

תודה על מאמרי חז"ל אלו אבל שני המקורות המדובר בנס מעל לדרך הטבע ויתכן רק שם זה בא מחשבונו לעוה"ב

צדיק613

הודעהעל ידי צדיק613 » ש' ספטמבר 17, 2016 11:11 pm

.[/quote]
ישנו ביטוי מהקדמונים, "לא כל אדם זוכה לב' שולחנות", זה דווקא מתאים לצד שהעלתם.[/quote]
אני תמיד הבנתי שלזכות לגשמיות זה מוציא את הראש מלימוד התורה, זה בטוח שלרצון חזק בגשמיות היא סתירה לכתרו של תורה

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 529 אורחים