מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

לא לשנות בין הבנים

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
דרומי

לא לשנות בין הבנים

הודעהעל ידי דרומי » ד' אוגוסט 30, 2017 9:55 am

כתב הרמב"ם (הל' נחלות ספ"ו): "צוו חכמים שלא ישנה אדם בן בין הבנים בחייו, אפילו בדבר מועט, כדי שלא יבואו לידי תחרות וקנאה, כאחי יוסף עם יוסף".

ויש לדון, האם ציווי זה מוטל על האב והאם בלבד, או שגם הבנים צריכים לעזור להם בזה?...

כלומר, אם בן מרגיש שהוריו מפלים אותו לטובה, האם עליו לומר להם זאת או אפילו לסרב לקבל מהם?

דוגמא מעשית: אם פלונית אוהבת במיוחד את בנה פלוני ומזמינה אותו ואת משפחתו אליה לעתים תכופות, בשונה מאחיו. האם ראוי לו לומר לאמו, למה את מזמינה אותי הרבה, הרבה זמן כבר לא הזמנת את אח אלמוני?

קראקובער

Re: לא לשנות בין הבנים

הודעהעל ידי קראקובער » ד' אוגוסט 30, 2017 10:15 am

יש דיון אם חיוב מצוות הוא על הבן או שזה רק חיוב על אביו מדין חינוך ואתה מחדש שגם חיוב חינוך על שאר הבנים חיובו על הבן...

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ד' אוגוסט 30, 2017 11:47 am

לכאורה הענין רחב מדי.
הגיוני שלפעמים השיקולים ואולי גם העובדות אינן ידועות לכל האחים.
בדוגמא שציין הרב דרומי נראה לי שאין מן הראוי שבן יאמר כן לאמו וגם לא נראה לי שזה יעזור.
יתכן שיש אופנים שבהם כן כדאי להסב את תשומת לב ההורים לכך שיש אפליה אב ל צריך לעשות זאת בזהירות ובכבוד הראוי.
יתכן גם שההורים מודעים לאפליה ועושים זאת בכונה מסיבות שאולי מוצדקות ואולי לא אבל נראה לי שקשה יהיה לשכנע אותם לנהוג אחרת. אולי כשנראה שעשים זאת בלא תשומת לב אפשר להסב את תשומת לבם בעדינות

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' אוגוסט 30, 2017 11:50 am

דרומי כתב:כתב הרמב"ם (הל' נחלות ספ"ו): "צוו חכמים שלא ישנה אדם בן בין הבנים בחייו, אפילו בדבר מועט, כדי שלא יבואו לידי תחרות וקנאה, כאחי יוסף עם יוסף".

ויש לדון, האם ציווי זה מוטל על האב והאם בלבד, או שגם הבנים צריכים לעזור להם בזה?...

כלומר, אם בן מרגיש שהוריו מפלים אותו לטובה, האם עליו לומר להם זאת או אפילו לסרב לקבל מהם?

דוגמא מעשית: אם פלונית אוהבת במיוחד את בנה פלוני ומזמינה אותו ואת משפחתו אליה לעתים תכופות, בשונה מאחיו. האם ראוי לו לומר לאמו, למה את מזמינה אותי הרבה, הרבה זמן כבר לא הזמנת את אח אלמוני?

ראה אביו עובר על דברי תורה וכו'.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' אוגוסט 30, 2017 12:45 pm

כאן זה שונה, כי הוא לא רק רואה את אביו כו', אלא מסייע בידו בפועל.

עובדיה חן

הודעהעל ידי עובדיה חן » ד' אוגוסט 30, 2017 2:21 pm

דרומי כתב:כאן זה שונה, כי הוא לא רק רואה את אביו כו', אלא מסייע בידו בפועל.

באופן שהוא רואה שזה מצער את אחיו לכאורה וודאי שצריך להמנע,אך עם אינו רואה צער אחיו אולי הם מבינים את העניין הזה.

אשר ברא

הודעהעל ידי אשר ברא » ד' אוגוסט 30, 2017 8:52 pm

קראקובער כתב:יש דיון אם חיוב מצוות הוא על הבן או שזה רק חיוב על אביו מדין חינוך ואתה מחדש שגם חיוב חינוך על שאר הבנים חיובו על הבן...

הדין הוא גם בגדולים.

דרומי כתב:כאן זה שונה, כי הוא לא רק רואה את אביו כו', אלא מסייע בידו בפועל.

ולשאר האחים ברור שצריכים לכה"פ להראות פנים זועפות שלא לעבור על לפני עוור וגו' [- ולהם הרי הוא דאורייתא אע"פ שהאב לא מחוייב רק מדרבנן כנודע].

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 503 אורחים