מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

שאלה בהלכות שבת

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
מאמין באמת

שאלה בהלכות שבת

הודעהעל ידי מאמין באמת » א' פברואר 04, 2018 8:17 am

ב"ה
רציתי לשאול שאלה בהלכות שבת.
מה הדין כשאני הולך במקום שאין בו עירוב ואני פוגש שם יהודי שאינו שומר תו"מ וברצוני לדעת מה השעה האם יש בעיה הלכתית בזה שאני עוצר אותו לשאול שאני גורם לו בזה לעשות הנחה ברה"ר?
וכן אם הוא כבר עומד במקום אחד האם באופן כזה יש לי בעיה לשאול אותו משום בעיה של מעשה שבת? שהרי אם לא שהוא היה מטלטל את השעון לא היה לי מצב שיהיה לי כאן שעון.
תודה רבה

עזריאל ברגר

Re: שאלה בהלכות שבת

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » א' פברואר 04, 2018 9:21 am

א. לא חשבתי על זה עד היום, אבל אכן לכאורה צריך להיזהר שלא לגרום ליהודי כזה לעצור.
ב. לא פשוט האם באמת השעון איננו מלבוש ולא תכשיט. וגם לא פשוט אם יש דין איסור הנאה ממלאכת הוצאה שאינה משנה דבר בגוף החפץ.
ג. אבל צריך להיזהר מלשאול לו מה השעה, שמא הוא צריך לעשות מלאכה כדי לברר לך את השעה (כגון ללחוץ על כפתור בשעון, או להדליק את מסך הסלולרי וכיו"ב).

מאמין באמת

הודעהעל ידי מאמין באמת » א' פברואר 04, 2018 10:09 am

ב. לא פשוט האם באמת השעון איננו מלבוש ולא תכשיט. וגם לא פשוט אם יש דין איסור הנאה ממלאכת הוצאה שאינה משנה דבר בגוף החפץ.

לפי מה שאתה רוצה לטעון יוצא שאם מישהו יביא לי בשבת משהו ברכב ממקום שאין לי אפשרות להגיע לשם ברגל האם גם כן יהיה מותר לאכול את זה משום שלא נשתנה כלום בגוף הדבר????

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » א' פברואר 04, 2018 10:14 am

מאמין באמת כתב:ב. לא פשוט האם באמת השעון איננו מלבוש ולא תכשיט. וגם לא פשוט אם יש דין איסור הנאה ממלאכת הוצאה שאינה משנה דבר בגוף החפץ.

לפי מה שאתה רוצה לטעון יוצא שאם מישהו יביא לי בשבת משהו ברכב ממקום שאין לי אפשרות להגיע לשם ברגל האם גם כן יהיה מותר לאכול את זה משום שלא נשתנה כלום בגוף הדבר????

בדיוק לזה התכוונתי, שלא פשוט לאסור זאת בדיעבד.
רק להדגיש: לא כתבתי שמותר!!!

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » א' פברואר 04, 2018 10:19 am

מאמין באמת כתב: לפי מה שאתה רוצה לטעון יוצא שאם מישהו יביא לי בשבת משהו ברכב ממקום שאין לי אפשרות להגיע לשם ברגל האם גם כן יהיה מותר לאכול את זה משום שלא נשתנה כלום בגוף הדבר????

מחלוקת הפוסקים בפירות שהגיעו מחוץ לתחום אם צריך לחכות למוצאי שבת.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » א' פברואר 04, 2018 11:17 am

בגלל נוסח השאלה רציתי ראשית להזכיר את הדבר הפשוט שכבר הזכרתי בפעמים קודמות.
שהפורום אינו בית הוראה ויש להתייחס לדברים האמורים רק כדיון תורני ולא כפסיקה בשום צד ועניין.

לעצם העניין שתי הערות

א. הגרמ"פ מבאר ששעון אינו טלטול ומדמה לסודר. כך שאע"פ שהרבה מחמירים שלא כדבריו לכאורה לעניין מעשה שבת יש להקל.

ב. לגבי מה שאתה גורם לו לעשות הנחה. מסברא היה נראה לי שהעוצר לראות מה השעה דומה לעמד לכתף ולא לעמד לפוש וממילא אין כאן הנחה.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » א' פברואר 04, 2018 11:21 am

אוצר החכמה כתב:מסברא היה נראה לי שהעוצר לראות מה השעה דומה לעמד לכתף ולא לעמד לפוש וממילא אין כאן הנחה.

לגבי השעון - יש מקום לסברתך. לגבי הארנק שיש לו בכיס וכל כיו"ב - לא נראה לי.
ועכ"פ אם אתה עוצר אדם ברחוב לשאול אותו איך מגיעים למקום פלוני, והוא נעמד להסביר לך - זאת לכאורה בעיה.

וגם אני מצטרף לאזהרה שלא לפסוק על סמך הוראת ניקים שאין ידוע אם הוסמכו להוראה וכו', וכפשוט שכל הדיונים כאן הם להגדיל תורה ולהאדיר, ולדלות את החרסים שמא תחתיהם ימצאו מרגליות.

מאמין באמת

הודעהעל ידי מאמין באמת » א' פברואר 04, 2018 12:21 pm

ב"ה
הטענה שלך לגבי שעון שמתירים בזה לגבי טלטול הרי הסיבה משום שאני יכול לומר שזה תכשיט או בגד וכו אך נגיד שהיה לו שעון כיס שבכזה אופן אין לי את ההיתר וזה יחשב בטוח לטלטול. האם בכזה אופן יהיה לי בעיה של מעשה שבת?

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » א' פברואר 04, 2018 12:29 pm

[quote=
אוצר החכמה כתב:מסברא היה נראה לי שהעוצר לראות מה השעה דומה לעמד לכתף ולא לעמד לפוש וממילא אין כאן הנחה.

לג.[/quote]
למה הוא דומה כעומד לכתף? בעומד לכתף העמידה הינה חלק מנשיאת המשא ולכן אינה מהווה הפסק ועמידה לפוש מחלקת בין הנשיאה עד הנפישה לבין זו שאחריה. לכאורה עצירה כדי לראות מה השעה אנה קשורה לנשיאת החפץ והיא רק מפסיקה בין ההליכות. מדוע זה ייחשב כעמידה לפוש?

מאמין באמת

הודעהעל ידי מאמין באמת » א' פברואר 04, 2018 1:47 pm

[quote="אוצר החכמה"

א. הגרמ"פ מבאר ששעון אינו טלטול ומדמה לסודר. כך שאע"פ שהרבה מחמירים שלא כדבריו לכאורה לעניין מעשה שבת יש להקל.
.[/quote]

ב"ה
זה יהיה נכון מה שכתבת באופן שיש לו באמת שעון יד שזה אני יכול להתיר את זה משום שדומה להגדיל או לתכשיט! אך למשל באופן שיש לו שעון כיס שאז אין לי את ההיתר! האם בעזה אופן אני צריך לחשוש למעשה שבת משום שאם לא במלאכת טלטול שלו לא היה לי כאן שעון או לא?

עושה חדשות

הודעהעל ידי עושה חדשות » א' פברואר 04, 2018 9:53 pm

הגר''א גניחובסקי.png
הגר''א גניחובסקי.png (41.97 KiB) נצפה 3463 פעמים

עבד הזמן

הודעהעל ידי עבד הזמן » א' פברואר 04, 2018 11:04 pm

הבעיה של רבנו הגרא"ג הייתה בעצם הטלטול של אותו אדם ולאו דווקא על זה שייחשב כהנחה כשעוצר לדבר איתו.
וזה שהגרא"ג החמיר על שעון אינו אומר שיש צדדים להקל, וכדרכו המופלאה שהחמיר על עצמו.

ר' יונה

הודעהעל ידי ר' יונה » ג' פברואר 06, 2018 12:25 am

עזריאל ברגר כתב:
מאמין באמת כתב:ב. לא פשוט האם באמת השעון איננו מלבוש ולא תכשיט. וגם לא פשוט אם יש דין איסור הנאה ממלאכת הוצאה שאינה משנה דבר בגוף החפץ.

בדיוק לזה התכוונתי, שלא פשוט לאסור זאת בדיעבד.
רק להדגיש: לא כתבתי שמותר!!!

מתני' סוף שבת: נכרי שהביא צורכי כלה או מת ימתין בכדי שיעשו, ולי"ד אם שונה בזה ישראל מנכרי.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' פברואר 06, 2018 9:21 am

ר' יונה כתב:מתני' סוף שבת: נכרי שהביא צורכי כלה או מת ימתין בכדי שיעשו, ולי"ד אם שונה בזה ישראל מנכרי.

שם מדובר על הבאה מחוץ לתחום, או על מלאכה שנעשתה בגוף החפץ (נעקר מהמחובר וכיו"ב).
ויש דברים שמחמירים באמירה לגוי יותר מיהודי.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 429 אורחים