מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

קדימות בצדקה לארגון "הצלה"

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
ש. ספראי

קדימות בצדקה לארגון "הצלה"

הודעהעל ידי ש. ספראי » ה' אוגוסט 02, 2018 8:45 pm

אני עני כותב מאמר על סדרי העדיפויות בצדקה ויש לי התלבטות היכן למקם את ארגוני ההצלה. הנה הקטע שכתבתי ואשמח למראי מקומות בענין. תודה מראש.

הצלת נפשות קודמת לכל המטרות האחרות ואפילו להחזקת תלמוד תורה. כך נפסק במפורש בשולחן ערוך וברבים מספרי הפוסקים. לכן כשמבקשים מאיתנו לתרום להשתלת לב או כליה, להטיס חולה לחו"ל, לפדות שבוי שנשקפת סכנה לחייו או לעני שאין לו אוכל ועלול לגווע מרעב, הם קודמים לכל הצרכים האחרים.
האם תמיכה בארגוני הצלה, כמו מד"א, "הצלה" ו"איחוד הצלה", נחשבים לראשונים בסולם העדיפויות של התמיכה בצדקה? אינני יודע. מצד אחד, הם מצילים מאות מאות נפשות בשנה. הסטיסטיקה קובעת שארגוני ההצלה מצילים חיים בכל יום ויום. רק בשבוע האחרון קראנו ב'קוראים אלעד' על החייאה בת 40 דקות, שביצעה פארמדיקית ויו"ר דגה"ת בעיר הרב אבי שטרן, לפעוט בן שלשה ימים. ההחייאה הזאת הצילה את חיי העולל. אך מצד שני, לא מדובר בפיקוח נפש העומד כעת על הפרק, אלא תמיכה בפיקוח נפש עתידי, הנשען על מקרים בעבר. הפוסקים כתבו שפיקוח נפש עתידי אינו נחשב לפיקוח נפש עכשוי, ולכן אינני יודע היכן למקם את מיקום התמיכה (החשובה, ללא ספק) בארגוני ההצלה השונים, בסולם העדיפויות שלנו.

אוהב עמו

Re: קדימות בצדקה לארגון "הצלה"

הודעהעל ידי אוהב עמו » ש' אוגוסט 04, 2018 11:17 pm

אני כותב בזהירות, ומדגיש כי אינני מכיר את האירגונים האלה מקרוב.
אך צריך לבדוק האם תרומה לארגונים אלו היא תרומה ל100% של הצלת חיים או שחלק מהתרומה יהיה כדי לממן את הטרקטורון המיוחד שהגיע ביבוא ממלזיה ויש לי מומחיות מיוחדת לחילוץ ברעידות אדמה של 8.5 בסולם ריכטר ומעלה או סירת השייט המהירה משבדיה שיכולה להציל חייו של אברך שנתקע על קרחון לא תקפ"ץ בכנרת וכו'

קראקובער

הודעהעל ידי קראקובער » ש' אוגוסט 04, 2018 11:40 pm

אוהב עמו כתב:אני כותב בזהירות, ומדגיש כי אינני מכיר את האירגונים האלה מקרוב.
אך צריך לבדוק האם תרומה לארגונים אלו היא תרומה ל100% של הצלת חיים או שחלק מהתרומה יהיה כדי לממן את הטרקטורון המיוחד שהגיע ביבוא ממלזיה ויש לי מומחיות מיוחדת לחילוץ ברעידות אדמה של 8.5 בסולם ריכטר ומעלה או סירת השייט המהירה משבדיה שיכולה להציל חייו של אברך שנתקע על קרחון לא תקפ"ץ בכנרת וכו'

הם מוכנים לכל תרחיש אפשרי, מה רע בזה? ובפרט שמדובר בהוצאה זניחה מתקציב הארגון.

לענין

הודעהעל ידי לענין » א' אוגוסט 05, 2018 12:10 am

צריך לדון גם בפנים נוספות.
אינני מכיר את הארגונים שהזכיר כת''ר, אבל בחלקם ודאי השבת מתחללת בריש גלי, הפריצות חוגגת, ואין אף רב שמפקח על הנעשה [אני מדבר כמובן על הארגונים שאינם רואים את עצמם ככפופים להלכה ולנושאי דגלה. בנוגע לארגונים החרדיים, אינני אומר דבר וחצי דבר, וכבר היה כאן אשכול בזה].
האם גם בזה צריך להתייחס לשיקולי קדימה בצדקה בלא נתינת מקום לדברים שהזכרתי?

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אליהו בן עמרם ו־ 94 אורחים