מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

גר בזמה"ז דרבנן?

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
זיז שדי

גר בזמה"ז דרבנן?

הודעהעל ידי זיז שדי » ג' יוני 04, 2024 3:13 am

אני צריך מ"מ לשיטת הרמב"ן (הובא בקצה"ח) דהדין דשליחותיהו קא עבדינן הוא רק דרבנן ומן התורה אין לנו דיינים כלל. ויוצא לפי"ז דכל גר בזמה"ז הוא גוי גמור מן התורה. וצ"ע

במסתרים

Re: גר בזמה"ז דרבנן?

הודעהעל ידי במסתרים » ג' יוני 04, 2024 3:33 am

יש לבדוק ספר דרכי הוראה הלכות גירות עמוד קסד "קבלת גרים בב"ד בזמן הזה"

יבנה

הודעהעל ידי יבנה » ג' יוני 04, 2024 9:11 am

HaimL

הודעהעל ידי HaimL » א' יוני 09, 2024 5:44 pm

זיז שדי כתב:אני צריך מ"מ לשיטת הרמב"ן (הובא בקצה"ח) דהדין דשליחותיהו קא עבדינן הוא רק דרבנן ומן התורה אין לנו דיינים כלל. ויוצא לפי"ז דכל גר בזמה"ז הוא גוי גמור מן התורה. וצ"ע

אך מי אמר שמה"ת צריך בית דין לגירות, דילמא סגי במילה וטבילה והרצאת דמים גם שלא בפני בי"ד, ורבנן אצרכוהו בפני שלושה.

ידבר פי

הודעהעל ידי ידבר פי » א' יוני 09, 2024 10:49 pm

HaimL כתב:
זיז שדי כתב:אני צריך מ"מ לשיטת הרמב"ן (הובא בקצה"ח) דהדין דשליחותיהו קא עבדינן הוא רק דרבנן ומן התורה אין לנו דיינים כלל. ויוצא לפי"ז דכל גר בזמה"ז הוא גוי גמור מן התורה. וצ"ע

אך מי אמר שמה"ת צריך בית דין לגירות, דילמא סגי במילה וטבילה והרצאת דמים גם שלא בפני בי"ד, ורבנן אצרכוהו בפני שלושה.

ברמב"ן יבמות דמ"ו אכן נקט דהדין שליחותייהו הוא רק דרבנן (אכן בהמשך דבריו כ' דאפשר שהוא מה"ת) וכ' דהטעם דמקבלין גרים בזה"ז אף דמוכח שם מהסוגיא דשלשה מעכבא (דגבי קדושין וגיטין כל דמקדש וכו' אבל גבי גר היכי מנסבינן ליה בת ישראל) דאף דבעינן שלשה מ"מ לא בעינן מומחין, או משום דילפי' מלדורותיכם שמקבלים בזה"ז כמו שמקבלים גרים בזה"ז אף דלי"ל הרצאת דמים(ע' כריתות ד"ט)עיי"ש בדבריו, ועיי"ש ברשב"א ששילב ב' הטעמים ביחד דמלדורותיכם מוכח דל"ב מומחין (וצ"ע אי עפשר להעמיס כן ברמב"ן), עכ"פ בדבריהם שם מבואר דהוו גרים מה"ת כמו שכתבו דאי לא היכי מנסבינן ליה בבת ישראל (אמנם ע' רשב"א גיטין פח' ב' דמשמע דהווא תקנתא וצ"ע)
וע"ע נתה"מ סי' א וצ"ע

בן האלקשי

הודעהעל ידי בן האלקשי » ב' יוני 10, 2024 10:33 am

HaimL כתב:

שם ביבמות
"אמר רבי חייא בר אבא אמר רבי יוחנן גר צריך ג' משפט כתיב ביה "
לא נראה שזה דרבנן

HaimL

הודעהעל ידי HaimL » ב' יוני 10, 2024 2:12 pm

בן האלקשי כתב:
HaimL כתב:

שם ביבמות
לא נראה שזה דרבנן

ועוד איתא בגמרא ביבמות, ת"ר (דברים א, טז) ושפטתם צדק בין איש ובין אחיו ובין גרו מכאן א"ר יהודה גר שנתגייר בב"ד הרי זה גר בינו לבין עצמו אינו גר וכו', ואעפ"כ, כיוון דקראי לא בגירות כתיבי אלא בד"מ ובמנחות ונסכים, נראה דה"ל אסמכתא בעלמא.

ידבר פי

הודעהעל ידי ידבר פי » ב' יוני 10, 2024 3:43 pm

HaimL כתב:
בן האלקשי כתב:
HaimL כתב:

שם ביבמות
לא נראה שזה דרבנן

ועוד איתא בגמרא ביבמות, ת"ר (דברים א, טז) ושפטתם צדק בין איש ובין אחיו ובין גרו מכאן א"ר יהודה גר שנתגייר בב"ד הרי זה גר בינו לבין עצמו אינו גר וכו', ואעפ"כ, כיוון דקראי לא בגירות כתיבי אלא בד"מ ובמנחות ונסכים, נראה דה"ל אסמכתא בעלמא.

אם הוא גר גמור מה"ת היאך שייך לפסוק שהוא אינו גר ולהתירו בנכרית ולעבור על כה"ת כולה.
והדבר ממפורש להדיא ברמב"ן שם (שהעתקתי לעיל) דליכא למימר אסמכתא דרבנן הוא דאמרי' התם נתגייר בינו ובין עצמו אינו גר.
הכלל היוצא מד' הסוגיא והראשונים שם דזה ברור 1. דשלשה מעכב מה"ת 2. דבזה"ז מקבלים גרים והוא גר מה"ת (ודלא כדברי פותח האשכול דהוא גר מדרבנן דא"כ היה אסור בבת ישראל) ובהטעם נאמרו בראשונים שם כמה אופנים כמו שהבאתי לעיל.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 324 אורחים