מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מתנות לאביונים דרך קופות הצדקה

דברי תורה, עיוני שמעתתא, חידושי אגדה וכל פטפוטיא דאורייתא טבין
יוסי 10

מתנות לאביונים דרך קופות הצדקה

הודעהעל ידי יוסי 10 » א' מרץ 04, 2012 8:46 pm

קופות הצדקה כותבים שיש אפשרות לתת המעות לפני פורים באופן שיזכו לעני בפורים, ולדידי ספק רב אם יוצאים בזה ידי חובה, אף שי"ל שעיקר המצוה בתוצאה שינתן לעני מתנה בפורים,אבל ודאי י"ל שגם מעשה המתנה צריך להית בפורים, שיש ענין גם בפתיחת ליבו של האדם בפורים שיתן מתנה לעני בפורים, וכשהמעשה לא נעשה בפורים י"ל שלא יצא יד"ח, בפרט שבפשוטו אחר שנתן לקופות הצדקה לפני פורים אינו יכול לחזור בו ול"ג מגמר בלבו ליתן צדקה,וא"כ בפורים עצמו אין כל מעשה מצידו, וגם אם יכריע המכריע ל"כ, נשאלת השאלה,האם אפשר להכריז בראש כל חוצות כי בכך מקימים מצות מתנות לאביונים בצורה המהודרת ביות,אחר שיש מקום לפקפק בדבר.

חקר

Re: מתנות לאביונים דרך קופות הצדקה

הודעהעל ידי חקר » א' מרץ 04, 2012 9:04 pm

כמדומה שהם פרסמו שקודם הפורים המעות בידם רק בתורת פקדון, וממילא מצד זה אין שום גריעותא.
מה שכן, ישנה גריעותא גדולה בהרגשת הלב כשאינו מתרוצץ ביום הפורים לקיים מצוות היום, אבל זה דבר המסור ללבו של כאו"א וכנראה שלא כולם מרגישים זאת.

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » א' מרץ 04, 2012 10:48 pm

מאידך, יש לזכור שלא כל אחד יודע מי הם האביונים, כך שלא תמיד יש אפשרות לקיים את המצוה בעצמו. משא"כ בקופות המאורגנות.

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » ב' מרץ 05, 2012 12:17 am

יוסי 10 כתב: ולדידי ספק רב אם יוצאים בזה ידי חובה,

יוסי 10 כתב:נשאלת השאלה,האם אפשר להכריז בראש כל חוצות כי בכך מקימים מצות מתנות לאביונים בצורה המהודרת ביות,אחר שיש מקום לפקפק בדבר.

בקיצור, אתה מפקפק במרן הגריש"א שליט"א והגאון ר"ח קנייבסבקי שליט"א....

סימנא

הודעהעל ידי סימנא » ב' מרץ 05, 2012 8:36 am

חקר כתב:כמדומה שהם פרסמו שקודם הפורים המעות בידם רק בתורת פקדון, וממילא מצד זה אין שום גריעותא.

אם אין אפשרות להחזיר את הפקדון לבעליו, אין זה פקדון.

חיימקה

הודעהעל ידי חיימקה » ב' מרץ 05, 2012 12:01 pm

אוהב אוצר כתב:
יוסי 10 כתב: ולדידי ספק רב אם יוצאים בזה ידי חובה,

יוסי 10 כתב:נשאלת השאלה,האם אפשר להכריז בראש כל חוצות כי בכך מקימים מצות מתנות לאביונים בצורה המהודרת ביות,אחר שיש מקום לפקפק בדבר.

בקיצור, אתה מפקפק במרן הגריש"א שליט"א והגאון ר"ח קנייבסבקי שליט"א....

יסתכל נא מר בקובץ "לאורם" האחרון [הנמצא כעת בבתי הכנסת]
מה כתבו הגר"נ קרליץ שליט"א והגר"ח קניבסקי שליט"א לגבי נתינה באשראי והפקדה מראש וכו'
ויווכח לראות שאין הדבר פשוט כ"כ

יוסי 10

הודעהעל ידי יוסי 10 » ג' מרץ 06, 2012 1:29 am

לחקר, כמו שכתב סימנא לכאו' האדם הנותן אינו יכול לבקש הכסף מהם ולקחת לעצמו, נמצא שהכסף אינו ברשותו.
מה שאתה כותב שחסר בהרגשת הלב, זה למעשה מה שאני טוען,רק אני טוען שיתכן שזה גוף המצוה שמעשה הנתינה תהיה ביום הפורים עצמו.

לבברכה מצד הבעיה שאתה לא בטוח מי אביון אמיתי, אתה יכול ליתן ביום הפורים עצמו לקופות הצדקה, רק שקופות הצדקה מעדיפים שיתנו לפני יום הפורים,דבר נוסף, נכון שהקופות מפרסמים מקרים נוראים, אבל הם נותנים לעוד הרבה מקרים שאינם בגדר טראגים,אלא למשפחות נזקקות ברמה שאתה מכיר הרבה כמותם,רק מה שאתה מכיר זה לפעמים עדיף כי בדרך כלל מה שאתה מכיר הם קרובים אליך קרבה משפחתית,או חברית,או שכונתית, ויש בזה קדימות לצדקה, מעלה נוספת שמה שאתה מכיר במקרה שהוא לא נתמך ע"י הקופות, בהרבה מקרים הם נזקקים יותר מאלו שהקופות דואגים להם,כמו שאמר מרן הגר"ח גריינימן שליט"א בהקשר זה, כי בדרך כלל מי שהקופות אוספים לו הוא כבר פחות נזקק מאחרים הצנועים היושבים בבתיהם ואף אחד לא שת ליבו עליהם,כמובן שהגר"ח שליט"א אמר את זה כהוראה פרטית, כי לא ניתן לומר זה כהוראה כללית, כי אם כל אחד לא יתן לקופות, המצב יהיה קשה, אבל אחר שרובא דאינשי נותנים לקופות, כי חפצים בהבטחות ובברכות, ושוכחים כי הצדקה האמיתית ליתן צדקה לא ע"מ שיחיה בני, אלא לשם שמים ממש, אז האדם הפרטי יכול בהחלט לקחת שיקול זה לתשומת ליבו.

לגבי הטענה וכי אני מפקפק בדברי הרבנים, אז ראשית,אולי נפסיק ללמוד, נפסיק לחשוב בעצמינו, וזהו, נשאל את הרבנים, אני באתי רק לברר ההלכה,וזה לגיטימי, יש לך הערה ענינית, אדרבה, להגיד מה אני מפקפק וכו', אני באתי עכשיו ללמוד את הסוגיא הזו.

דבר שני, רק אם תראה לי מכתב מהרבנים כי אין כל הידור ליתן ביום הפורים עצמו יותר מאשר לפני יום הפורים יהיה מקום לטענתך,אני לא ראיתי דבר כזה.

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 145 אורחים