מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ר' משה שיק (ברמ"מ) מבודפשט

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
אויצרניק

ר' משה שיק (ברמ"מ) מבודפשט

הודעהעל ידי אויצרניק » ב' יולי 01, 2013 11:55 pm

סבי-זקני, הגאון ר' משה שיק הי"ד, שימש כרב ביהכנ"ס אהל אסתר בבודפשט עד מלחה"ע השניה. בשואה נלקח לעבודות כפי' ונשרף חיים. אני מחפש פרטים נוספים, רבים ככל האפשר, עליו ועל בית הכנסת 'אוהל אסתר' בו שימש כרב.
אצרף את הידוע לי עליו:
נולד בערך בתר"ס לר' מנחם מענדל שיק, אב"ד סיקסא, בן ר' יעקב שיק (ה"ישרש יעקב", חתן ה"מנוחת אשר" ר' אשר אנשיל יונגרייז (הטשענגער רב)) ונכד ר' דוד שיק (ה"אמרי דוד", בן דודו של המהר"ם שיק). בסביבות תר"צ נשא לאישה את מרת רבקה חנה ע"ה בת ר' יצחק אייזיק האבערפעלד, ששימש כרב ביהכנ"ס אוהל אסתר. בתש"ג נלקח לעבודות כפי' ע"י הונגרים משתפי פעולה. בכ"ט אדר תש"ד שרפו הנאצים את המחנה על יושביו ואז נספה, על פי עדות ניצול.
הייתי רוצה לדעת עוד על תפקידו כרב ביהכנ"ס, על אישיותו, על פעליו - שמעתי מאדם מהעיירה קליינווארדיין שזוכר ש'הרב שיק' היה השוחט, המלמד והרבה היו באים אליו לשאלות הלכתיות וכו'. כמו"כ אשמח לשמוע על ביהכנ"ס אוהל אסתר, ההיסטוריה שלו ומצבו כיום.
בתודה מראש!

סמל אישי של המשתמש
מיללער

Re: ר' משה שיק (ברמ"מ) מבודפשט

הודעהעל ידי מיללער » ג' יולי 02, 2013 1:15 am

ר' מנחם מענדל שיק אב"ד סיקסא היה חתן דוד ר' שמואל זאב יונגרייז בנו של המנוחת אשר.

יוסף שרייבער

הודעהעל ידי יוסף שרייבער » ג' יולי 02, 2013 5:58 am

יכול להיות שיש לי משהו מהמשפחה.

אויצרניק

הודעהעל ידי אויצרניק » ד' יולי 03, 2013 3:42 am

מיללער, אכן כן. ואביו היה חתן המנוחת אשר עצמו, כך שבני רמ"מ שיק היו צאצאי משפחת יונגרייז פעמיים, וכפי הזכור לי נעשו עוד כמה שידוכים בין משפחות אלו.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 605 אורחים