מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מידע על כמה רבנים שנעלמו <רא"י אבעלסון -ר"י שחור>

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
אני ואפסי

מידע על כמה רבנים שנעלמו <רא"י אבעלסון -ר"י שחור>

הודעהעל ידי אני ואפסי » ג' דצמבר 21, 2010 12:00 am

מצורף פה הצגתי העתק מ"המגיד" ובו מודעה מאשה קשת רוח מרת שרה ליפסאן שגרה בנוא יארק (והרב אברהם יוסף אש מאשר דבריה), היא מציגה את עצמה כחמותה של הגאון ר' אברהם יואל אבעלסאן שהיה רב בכמה קהלות ביניהם טאראב, סטאביסק ואדעסי, ולפי דבריה גם בשקלוב, התכתב עם כל גדולי דורו וערך את קובצי חידו"ת בשם "כנסת חכמי ישראל" ויש ממנו קונטרס עץ חיים בתקנות עגונות. האשה מתעוננת שלא שמעה מחתנה זה זמן רב.
קבצים מצורפים
IMG_2502.JPG
IMG_2502.JPG (68.2 KiB) נצפה 6811 פעמים

אתנחתא

Re: מידע על כמה רבנים שנעלמו

הודעהעל ידי אתנחתא » ג' דצמבר 21, 2010 12:10 am

http://www.hebrewbooks.org/43211

http://www.hebrewbooks.org/44068

היה רב ידוע, התכתב הרבה עם רבנים. (למה לא משתמשים במאגרים לפני ששואלים?)
נערך לאחרונה על ידי אתנחתא ב ג' דצמבר 21, 2010 12:14 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

אני ואפסי

הודעהעל ידי אני ואפסי » ג' דצמבר 21, 2010 12:13 am

בסגנון זה הננו מצרף עוד העתק, והוא מודעה שנכתבה מבאסטאן מדינת מאסאטשוסעס, ע"י רב מקומי ששמו היה הרב חיים שלום שחור, והיה רב ומטיף בקהלת אהל אברהם לבית מארקוס.

במכתבו מבקש לדעת אם מישהוא שמע אודות אביו הישיש ר' יחיאל בן יעקב שחור, הרב שחור היה מחסידי לאדי וליובאוויטש, וכנראה היה כאחד מהמפורסמים שבהם ואף כינוהו "ר' יחיאל קאוונער", הישיש היה בדרכו לעלות לארה"ק ולהשתקע בירושלים עיה"ק, ומאז שעזב את עירו לא שמע ממנו.

הננו סקרן לדעת אם אכן הגיע למחוז חפצו, ומה היה אישיותו בכלל ובפרט.
קבצים מצורפים
IMG_2506.JPG
IMG_2506.JPG (77.2 KiB) נצפה 6775 פעמים

אני ואפסי

הודעהעל ידי אני ואפסי » ג' דצמבר 21, 2010 12:16 am

הקונטרסים שיצאו לאור על ידו היו לאחרי שנעלם....

אני ואפסי

הודעהעל ידי אני ואפסי » ג' דצמבר 21, 2010 12:21 am

בבית עקד נרשם ספר "שלום ירושלים" מר'חיים שלום שחור חליפת מכתבים בין חובב ציון וישוב א"י ושני מתנגדיו, נויורק תרס"ט 26 עמודים

אני ואפסי

הודעהעל ידי אני ואפסי » ג' דצמבר 21, 2010 12:24 am

אתנחתא כתב:http://www.hebrewbooks.org/43211

http://www.hebrewbooks.org/44068

היה רב ידוע, התכתב הרבה עם רבנים. (למה לא משתמשים במאגרים לפני ששואלים?)

מה שאלה הוא זה, בודאי שלא חדשת לי כלום בהצגת הלינקים כי כל זה מצאתי כבר לפנ"ז, דברי העליתי "פאר אינטערעסאנטקייט", ולדעת אם יש סיפור סביב המודעה.

תוך כדי דיבור

הודעהעל ידי תוך כדי דיבור » ג' דצמבר 21, 2010 12:35 am

אני ואפסי כתב:מצורף פה הצגתי העתק מ"המגיד" ובו מודעה מאשה קשת רוח מרת שרה ליפסאן שגרה בנוא יארק (והרב אברהם יוסף אש מאשר דבריה), היא מציגה את עצמה כחמותה של הגאון ר' אברהם יואל אבעלסאן שהיה רב בכמה קהלות ביניהם טאראב, סטאביסק ואדעסי, ולפי דבריה גם בשקלוב, התכתב עם כל גדולי דורו וערך את קובצי חידו"ת בשם "כנסת חכמי ישראל" ויש ממנו קונטרס עץ חיים בתקנות עגונות. האשה מתעוננת שלא שמעה מחתנה זה זמן רב.

במטותא, לא שקלוב דליטא אלא סוקולוב דפולין. ואכן הרב אבלסון המפורסם כיהן שם בתחילת דרכו. ואולי היעלמותו הנזכרת במודעה מעניינת זו, היתה על רקע מעברו לכהונה בסטאוויסק, אלא שאיני זוכר באיזו שנה עבר (המודעה היא מתרל"ה).

אתנחתא

הודעהעל ידי אתנחתא » ג' דצמבר 21, 2010 1:01 am

סליחה.

מאיזו שנה המדועה אודות ר' יחיאל שחור?

בר ששת

הודעהעל ידי בר ששת » ג' דצמבר 21, 2010 1:13 am

המודעה על חסיד ליאדי שנעלם, מעלה בזכרוני אסוסציאטיבית, את סיפורו של 'חיים גראבוביצער' ה'נופל',
שנעלם מחצר הצמח צדק ונדד לטשארנובל, מתנגדים, משכילים, וחוזר חלילה...

ספרו היותר עמוק של פישל שניארסון.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' דצמבר 21, 2010 1:20 am

תוך כדי דיבור כתב:
אני ואפסי כתב:מצורף פה הצגתי העתק מ"המגיד" ובו מודעה מאשה קשת רוח מרת שרה ליפסאן שגרה בנוא יארק (והרב אברהם יוסף אש מאשר דבריה), היא מציגה את עצמה כחמותה של הגאון ר' אברהם יואל אבעלסאן שהיה רב בכמה קהלות ביניהם טאראב, סטאביסק ואדעסי, ולפי דבריה גם בשקלוב, התכתב עם כל גדולי דורו וערך את קובצי חידו"ת בשם "כנסת חכמי ישראל" ויש ממנו קונטרס עץ חיים בתקנות עגונות. האשה מתעוננת שלא שמעה מחתנה זה זמן רב.

במטותא, לא שקלוב דליטא אלא סוקולוב דפולין. ואכן הרב אבלסון המפורסם כיהן שם בתחילת דרכו. ואולי היעלמותו הנזכרת במודעה מעניינת זו, היתה על רקע מעברו לכהונה בסטאוויסק, אלא שאיני זוכר באיזו שנה עבר (המודעה היא מתרל"ה).

טעות נפוצה. כיו"ב עשו לר' שלמה היילפרין אבי ר' יחיאל בעל סדר הדורות, שבשער סדה"ר דפוס וארשא הכתירוהו לרב בשקלוב. כמו שהעיר ר' נפתלי משכיל לאיתן במבוא לתולדות סדה"ר במהדרותו.
הסיפור כאן די מוזר, לא כ"כ מתיישב על הלב גיאוגרפית שהרב אבעלסון (כיום נשתקע שמו אבל בדורו היה מפורסם עד דכונה ע"י ר' שלמה הכהן, נר ישראל מדברנא דאומתיה ועוד) יהיה רב בסוקלוב. [תוכ"ד, זו מנין לך?]
הרב אבעלסון נפטר בתרס"ג באודיסה וחידו"ת עם מעט מתולדתיו וחידושי תורה יו"ח הרבנים הגאונים, נדפסו בספר עץ חיים, ירושלים תשמ"ה. אין באוצר לע"ע וצריך להשיגו.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' דצמבר 21, 2010 1:23 am

בר ששת כתב:המודעה על חסיד ליאדי שנעלם, מעלה בזכרוני אסוסציאטיבית, את סיפורו של 'חיים גראבוביצער' ה'נופל',
שנעלם מחצר הצמח צדק ונדד לטשארנובל, מתנגדים, משכילים, וחוזר חלילה...

ספרו היותר עמוק של פישל שניארסון.

אם כבר, אז: גארביצר.

אתנחתא

הודעהעל ידי אתנחתא » ג' דצמבר 21, 2010 1:48 am

למה? לפחות באידיש השם חיים גראוויצער.

אין מקשין על אסוסיציות.. אך באמת עדיין צ"ע איזה חוט מקשר בין חסיד שנעלם לבין חסיד הנופל....

תוך כדי דיבור

הודעהעל ידי תוך כדי דיבור » ג' דצמבר 21, 2010 8:27 am

כך מועתקות אצלי תולדות חייו, ע"פ 'האנציקלופדיה של הציונות הדתית' [ותראה שגם אם גיאוגרפית זה די רחוק, כרונולוגית זה מסתדר]:

נולד במריאמפול תר"א, כיהן כרב בסוקולוב ואחר כך בסטוויסק ועוד, ובתרמ"ג נתמנה לרב ומו"צ באודסה. עמד בקשרי מכתבים עם רבים מגדולי דורו, בין השאר בהקשר פולמוס גדול שהיה בין רבני אודסה בעניין חליצת מומר (ראה קונטרס 'תקנת עגונות', אודסה תרמ"ז). הוציא לאור בין תרנ"ג לתר"ס את הקובץ התורני 'כנסת חכמי ישראל', בו נדפסו חידושי תורה מאת רבים מגדולי הדור וכן מאת המו"ל עצמו, שחיבר גם את הספר 'שרשרות החושן'. נפטר בטרם עת בשנת תרס"ג.

והן אמנם כשאני מפשפש קצת, אני מוצא שבידיעת-הספד שכתב ב'המליץ' בן אודסה לאחר פטירת הרב אבלסון, כתב שלאחר שלמד תורה "בישיבת ה' ראזענטאל" במריאמפול, "הוכתר בכתר הרבנות עיר סאקאלקא (פלך סעדליץ)", כלומר סוקולקה. ועתה על כרחנו באחד משני המקורות נפלה טעות עקב דמיון השם (אבל גם מוכח שהקושיה הגיאוגרפית אינה, כי מחוז שדליץ גם הוא בפולין), וייכן שידיעה זו מ'המגיד' יכולה להכריע שהטעות נפלה בידיעה שב'המליץ'.

בר ששת

הודעהעל ידי בר ששת » ג' דצמבר 21, 2010 9:01 am

אתנחתא כתב:למה? לפחות באידיש השם חיים גראוויצער.

אין מקשין על אסוסיציות.. אך באמת עדיין צ"ע איזה חוט מקשר בין חסיד שנעלם לבין חסיד הנופל....

לחכם המשיב על האסוסיאציות.
ברגע של אתנחתא, הגע בעצמך, מה חשב בנו של הנופל משך כל אותו זמן שנעדר אביו מביתו?!...
ומי יודע אולי אותו נעדר היווה השראה לסיפור...

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ג' דצמבר 21, 2010 1:53 pm

תוך כדי דיבור כתב:כך מועתקות אצלי תולדות חייו, ע"פ 'האנציקלופדיה של הציונות הדתית' [ותראה שגם אם גיאוגרפית זה די רחוק, כרונולוגית זה מסתדר]:

נולד במריאמפול תר"א, כיהן כרב בסוקולוב ואחר כך בסטוויסק ועוד, ובתרמ"ג נתמנה לרב ומו"צ באודסה. עמד בקשרי מכתבים עם רבים מגדולי דורו, בין השאר בהקשר פולמוס גדול שהיה בין רבני אודסה בעניין חליצת מומר (ראה קונטרס 'תקנת עגונות', אודסה תרמ"ז). הוציא לאור בין תרנ"ג לתר"ס את הקובץ התורני 'כנסת חכמי ישראל', בו נדפסו חידושי תורה מאת רבים מגדולי הדור וכן מאת המו"ל עצמו, שחיבר גם את הספר 'שרשרות החושן'. נפטר בטרם עת בשנת תרס"ג.

והן אמנם כשאני מפשפש קצת, אני מוצא שבידיעת-הספד שכתב ב'המליץ' בן אודסה לאחר פטירת הרב אבלסון, כתב שלאחר שלמד תורה "בישיבת ה' ראזענטאל" במריאמפול, "הוכתר בכתר הרבנות עיר סאקאלקא (פלך סעדליץ)", כלומר סוקולקה. ועתה על כרחנו באחד משני המקורות נפלה טעות עקב דמיון השם (אבל גם מוכח שהקושיה הגיאוגרפית אינה, כי מחוז שדליץ גם הוא בפולין), וייכן שידיעה זו מ'המגיד' יכולה להכריע שהטעות נפלה בידיעה שב'המליץ'.

סקולקה ושעדליץ שניהם סמוכות לגרודנא, והרי הם בפולין הליטאית מקום טבעי לרבנות עבורו משא"כ סאקאלאוו.
ברשימת רבני סקולקה שפרסם ר"מ צינוביץ בספר יזכור שלה, נעדר שמו של הרב אבעלסון.
ידוע לי שהיו עיירות שונות בשם סאקאלאוו. וחוששני שגם שעדלץ הסמוכה לגרודנא לא היא שעדליץ הידועה.
אולי עיון באהלי שם גוטליב יעזור קצת.
ובכן, מאפס ידע אני מושך ידי מענין זה...

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ג' דצמבר 21, 2010 6:27 pm

אתנחתא כתב:סליחה.

גם אני מצטרף לשאלת התאריך של המודעה אודות הרב שחור, בהמודעה מוזכר הבן ר' חיים שלום שחור כרב ומטיף בבהכנ"ס אהל אברהם בבוסטון, בספר אמת ואמונה (בוסטון תרנ"ה) יש הסכמה ממנו ומוזכר כרב ומטיף לעדת 'משכן ישראל' בבוסטון בשנת תרנ"ה.
http://www.hebrewbooks.org/pdfpager.asp ... t=&pgnum=3

אני ואפסי

הודעהעל ידי אני ואפסי » ג' דצמבר 21, 2010 6:37 pm

שני דיבורים מהרב שחור שנאמרו ע"ד הלצה מדרך החיים באמעריקא
http://hebrewbooks.org/pdfpager.aspx?re ... 58&hilite=
http://hebrewbooks.org/pdfpager.aspx?re ... 85&hilite=

אני ואפסי

הודעהעל ידי אני ואפסי » ג' דצמבר 21, 2010 6:57 pm

מיללער כתב:

גם אני מצטרף לשאלת התאריך של המודעה אודות הרב שחור, בהמודעה מוזכר הבן ר' חיים שלום שחור כרב ומטיף בבהכנ"ס אהל אברהם בבוסטון, בספר אמת ואמונה (בוסטון תרנ"ה) יש הסכמה ממנו ומוזכר כרב ומטיף לעדת 'משכן ישראל' בבוסטון בשנת תרנ"ה.

זה מתאים בדיוק לההיסטורי' של בהכנ"ס אהל אברהם המכונה "מרקוס' שוהל" (וכך הוא חותם א"ע על המודעה -לבית מארקוס), שעמדה על תלה רק עד שנת 1895 שזהו תרנ"ה בתאריכים שלנו.

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ג' דצמבר 21, 2010 7:50 pm

והפעם לא הרב נעלם רק שהרב השיב האבידה, העיתון המליץ תרנ"ג, אוגוסט 1893

פרטים על הרב הלל פריעדלענדר מאטיק (יוטיקא?) מחוז ניו יארק?
קבצים מצורפים
getimageCAQOKW00.png
getimageCAQOKW00.png (18.85 KiB) נצפה 6455 פעמים

אני ואפסי

הודעהעל ידי אני ואפסי » ג' דצמבר 21, 2010 8:49 pm

מיללער כתב:

י''ח כסלו תרמ''ו

א טאטע

הודעהעל ידי א טאטע » ד' דצמבר 22, 2010 1:23 pm

בזכרוני שפריעדלענדער הזה הן' רעוורענד ומטיף ולא יותר.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

Re: מידע על כמה רבנים שנעלמו <רא"י אבעלסון -ר"י שחור>

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' דצמבר 22, 2010 8:37 pm

תמונות בנו ונכדו של רא"י אבעסלאהן:
Scan_Pic0031.jpg
Scan_Pic0031.jpg (88.95 KiB) נצפה 6331 פעמים

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ג' ינואר 25, 2011 8:58 pm

מצאתי את המודעה במכ"ע 'מחזיקי הדת' שי"ל בלבוב משנת תרמ"ב, חשבתי לפתוח אשכול על הגה"ק ר' יעקב מליסא בעל החוו"ד ונתיה"מ ושאר חיבורים ופירושים ועל צאצאיו ובני משפחתו, ואולי מן הנכון להעלות פה מקודם את המודעה ולבקש מידע על (ר') יחיאל מיכל ב"ר יצחק סיכאווער מעיה"ק צפת שעיגן את אשתו מרת שיינדל ב"ר מרדכי לייבוש לורברבוים בן החוות דעת? וכמו"כ נראה שאחי' ר' אברהם לארבערבוים כ"כ היה גר בצפת באותה תקופה.
קבצים מצורפים
Lorberbaum.JPG
Lorberbaum.JPG (119.43 KiB) נצפה 6237 פעמים

בור הגולה

הודעהעל ידי בור הגולה » ג' ינואר 25, 2011 9:52 pm

יש משפחה ידועה בירושלים בשם לוברבוים, שהם צאצאי המשפחה מצפת.

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ג' מאי 20, 2014 2:36 am

איש_ספר כתב:הרב אבעלסון נפטר בתרס"ג באודיסה וחידו"ת עם מעט מתולדתיו וחידושי תורה יו"ח הרבנים הגאונים, נדפסו בספר עץ חיים, ירושלים תשמ"ה. אין באוצר לע"ע וצריך להשיגו.

האם הספר עדיין לא נכנס לאוצר? אפשר למצוא אותו בהרבה בתי מדרשים וישנו בהישג ידי.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 464 אורחים