מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בר מצוה של הגרח"ק

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
מאיריחיאלק

בר מצוה של הגרח"ק

הודעהעל ידי מאיריחיאלק » ב' מאי 30, 2016 11:17 pm

משהו יודע אודות פרטים של הבר מצוה של הגאון רבי חיים קנייבסקי שליט"א

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

Re: בר מצוה

הודעהעל ידי מאיר סובל » ג' מאי 31, 2016 9:36 pm

נכדו הרב גדליה הוניגסברג כתב בשמו מה היה בכיבוד ומי היו המשתתפים ואלו מתנות בדיוק קיבל וממי כל אחת, בספר "מנחת תודה".

מאיריחיאלק

Re: בר מצוה

הודעהעל ידי מאיריחיאלק » ד' יוני 01, 2016 12:58 am

היה פעם ששאלתי לרבינו בענין הבר מצוה שעשו לו, הגיב רבינו בר מצוה? מי היה עושה? הבר מצוה שלי היה בישיבה בבית יוסף, היה רק יין ועוגה, ובאו החזו"א, והרב מפוניביז', וחברים מהתלמוד תורה, (לישיבת תפארת ציון נכנסתי שנה אחר הבר מצוה), השכן שלנו עשה כמה הזמנות במכונת כתיבה, ואמרתי דרשה בענין היסח דעת בתפלין, ומסתעף לדין טומאה הותרה, שקשור לקרבן פסח ומודפס באחד מספרי אבא, זה היה דרשה שלו, לא הפריעו לדרשה.
קבלתי שבע ספרים, ואלו חלקם מהחזו"א קבלתי חזו"א על עירובין, ואחד הביא מסילת ישרים, ר' יהושע תנחום קרליץ הביא משניות.

מתפעל

Re: בר מצוה של הגרח"ק

הודעהעל ידי מתפעל » ד' יוני 01, 2016 6:34 am

מסופר גם שאביו הקהילות יעקב זצ"ל כתב מה שאמר בבר מצוה בספרו, וכאשר ר' חיים ראה זאת, אמר לאביו בפליאה, הרי זה שלי.
ככה זכור לי, ובאמת לא מובן אם זה שטיקל תורה של ר' חיים, מדוע הביא אביו בספרו מבלי ליתן לבנו קרדיט.

עוד זכור לי שאביו הסטייפלער זצ"ל בנה לר' חיים ארונית ספרים למעט ספרים שקיבל בבר מצוה, מקופסאות עץ של תפוזים.
כך היתה העניות אז.

מי היה ר' יהושע תנחום?

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ד' יוני 01, 2016 10:05 am

מתפעל כתב:מסופר גם שאביו הקהילות יעקב זצ"ל כתב מה שאמר בבר מצוה בספרו, וכאשר ר' חיים ראה זאת, אמר לאביו בפליאה, הרי זה שלי.
ככה זכור לי, ובאמת לא מובן אם זה שטיקל תורה של ר' חיים, מדוע הביא אביו בספרו מבלי ליתן לבנו קרדיט.

מאיריחיאלק כתב:ואמרתי דרשה בענין היסח דעת בתפלין, ומסתעף לדין טומאה הותרה, שקשור לקרבן פסח ומודפס באחד מספרי אבא, זה היה דרשה שלו,

אגב, ר' מאיר יחיאל, אתה שמעת בעצמך ככל הנ"ל או שאתה מצטט ממישהו?

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

הודעהעל ידי מאיר סובל » ה' יוני 02, 2016 12:03 am

מתפעל כתב:
מי היה ר' יהושע תנחום?

אח של רבי ניסים יבל"ח. בן רבי נחום מאיר. שנפטר בקיו"ש.
ובקיצור בן דוד של הגר"ח.

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ה' יוני 02, 2016 3:31 am

קצת באותו עניין.

אם איני טועה שמעתי פעם מרבי בערל פוברסקי שליט"א שהבר מצווה שלו הייתה בחודש אלול, ממש בראשית ישיבת פוניבז', וכל הבר מצווה הייתה בחדר אוכל של הישיבונת הצעירה. (אולי תיאר מה הביאו או שאמר שלא הביאו דבר. איני זוכר)
הבחורים התחילו לרקוד, ואביו (?) נענה ואמר בפליאה עצומה 'ב-א-ל-ו-ל ר-ו-ק-ד-י-ם??!!!.

עיקר הסיפור היו מילותיו האחרונות, ואני הקטן שחונכתי על ברכי חסידות לא הבנתי אותו מעולם, אבל איני יוכל לשכוח את התיאור החי הזה. שאר הפרטים יתכן וטעיתי הרבה.
שמעתי זאת בשנת תש"ס או ס"א, והייתי צעיר מאוד.

גלאגוזים

הודעהעל ידי גלאגוזים » ה' יוני 02, 2016 12:58 pm

לא ידען כתב:קצת באותו עניין.

אם איני טועה שמעתי פעם מרבי בערל פוברסקי שליט"א שהבר מצווה שלו הייתה בחודש אלול, ממש בראשית ישיבת פוניבז', וכל הבר מצווה הייתה בחדר אוכל של הישיבונת הצעירה. (אולי תיאר מה הביאו או שאמר שלא הביאו דבר. איני זוכר)
הבחורים התחילו לרקוד, ואביו (?) נענה ואמר בפליאה עצומה 'ב-א-ל-ו-ל ר-ו-ק-ד-י-ם??!!!.

עיקר הסיפור היו מילותיו האחרונות, ואני הקטן שחונכתי על ברכי חסידות לא הבנתי אותו מעולם, אבל איני יוכל לשכוח את התיאור החי הזה. שאר הפרטים יתכן וטעיתי הרבה.

מרן רה"י שליט"א הגיע לגיל מצוות בעת שלמד בישיבת חברון. וכמדומני שסיפר שאמו הצ' ע"ה שלחה לו לישיבה חבילה של ביסקויטים ובכך חגג את הכנסו לעול תומ"צ.
עוד סיפר כי מאחר ונכנס לישיבת חברון כשנה לפני הבר הבר מצוה, רכש לו אביו מרן זי"ע תפילין כבר אז, כדי שלא יתבייש. אך רה"י מרן הג"ר אהרן כהן זצ"ל ביקש ממנו
שישאיל לו אותם עד הבר מצוה מאחר והיה לו פקפוק בהידורן של התפילין שלו. כך שלמעשה לא הניח תפילין עד לבר מצוה.

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ה' יוני 02, 2016 10:20 pm

גלאגוזים כתב:

מרן רה"י שליט"א הגיע לגיל מצוות בעת שלמד בישיבת חברון. וכמדומני שסיפר שאמו הצ' ע"ה שלחה לו לישיבה חבילה של ביסקויטים ובכך חגג את הכנסו לעול תומ"צ.
עוד סיפר כי מאחר ונכנס לישיבת חברון כשנה לפני הבר הבר מצוה, רכש לו אביו מרן זי"ע תפילין כבר אז, כדי שלא יתבייש. אך רה"י מרן הג"ר אהרן כהן זצ"ל ביקש ממנו
שישאיל לו אותם עד הבר מצוה מאחר והיה לו פקפוק בהידורן של התפילין שלו. כך שלמעשה לא הניח תפילין עד לבר מצוה.

אתה בטוח שלא הייתה לו בר מצווה כמה חודשים אחר כניסתו לפוניבז'?
אולי סיפר את כל הסיפור על אחד מהרמי"ם בחברון בה למד.
איני זוכר פרטים, רק את המשפט האחרון. באלול רוקדים?!.

דן בן יעקב

הודעהעל ידי דן בן יעקב » ד' אוגוסט 03, 2016 5:45 pm

.
נערך לאחרונה על ידי דן בן יעקב ב ה' מאי 17, 2018 2:03 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' אוגוסט 03, 2016 5:48 pm

בקוצר ימים ושנים

שיר ורננים

הודעהעל ידי שיר ורננים » ה' אוגוסט 04, 2016 12:02 am

מעניין לעניין באותו עניין! שמעתי פעם מהגר"א דרוק שליט"א רב דמקו"ח בים' וכיום בגב"ש. שפעם היו ימי ר"ה ושבת סמוכים. ובליל שבת הבחורים שרו (רקדו ?)קצת . להפיג את המתח. ור' חצקל זי"ע נכנס לחדר האוכל להפסיק את החגיגה. פשוט לא היה מסוגל להבין איך מסוגלים לנהוג כך.

טוב לי

הודעהעל ידי טוב לי » ה' אוגוסט 04, 2016 2:52 pm

גלאגוזים כתב:מרן רה"י שליט"א הגיע לגיל מצוות בעת שלמד בישיבת חברון. וכמדומני שסיפר שאמו הצ' ע"ה שלחה לו לישיבה חבילה של ביסקויטים ובכך חגג את הכנסו לעול תומ"צ.

ברשות ראש הישיבה הגרא"י סולובייצ'יק שליט"א מכתבים ששלחה אמו של ר' ברל כשהיה נער צעיר בישיבת חברון, לאמו של רא"י, ובו היא מבקשת שתשים עינה עליו שיאכל טוב ושבגדיו יהיו נאים ומתוקנים.
[איני יודע טיב הקשר בין שתי הרבניות]

שלמה בן חיים

הודעהעל ידי שלמה בן חיים » א' אוגוסט 07, 2016 12:39 am

אפרופו סיפורי בר מצוות של פעם. אבי זצ"ל בבר מצוה של נכדו הראשון קם אחר שהפריעו לחתן הבר מצוה בדרשתו על ידי שירה כנהוג, וכה היו דבריו: 'רבותי, לא כך מפריעים לדרשת הבר מצוה, אספר לכם איך כן מפריעים. בהיותי בר מצוה, חגיגת הבר מצוה שלי היתה קידוש קטנטן אחר התפלה בישיבת לומז'א, עיקר ההכנה לבר מצוה לא היתה הכנת העוגות אלא הכנת השטיקל תורה שנאמר על ידי והוכן לי על ידי אבי, מייד אחר התפלה בשבת קודש עשו קידוש בהיכל הישיבה, ואני נעמדתי ופתחתי בשאלה שהכין לי אבי זצ"ל, רק סיימתי לומר את השאלה ומייד פצחו כל האריות יושבי הכולל בישיבת לומז'א והתווכחו ביניהם על הקושיא, הדבר נשכח לחלוטין שיש כאן ילד בר מצוה שצריך להמשיך במשא הדרשה, וכך הסתיימה לה חגיגת הבר מצוה שלי, זהו כך יאה וכך נאה להפסיק את דרשת חתן בר המצוה.......' אבי זצ"ל דיבר כמה תרמה לו סוג ההפרעה הזו, ואיזה חינוך לריתחא דאורייתא נספג בדמו מהפרעה כעין זו לדרשתו.......

שנדע אשר לא נדע

הודעהעל ידי שנדע אשר לא נדע » א' אוגוסט 07, 2016 10:55 pm

טוב לי כתב:
גלאגוזים כתב:מרן רה"י שליט"א הגיע לגיל מצוות בעת שלמד בישיבת חברון. וכמדומני שסיפר שאמו הצ' ע"ה שלחה לו לישיבה חבילה של ביסקויטים ובכך חגג את הכנסו לעול תומ"צ.

ברשות ראש הישיבה הגרא"י סולובייצ'יק שליט"א מכתבים ששלחה אמו של ר' ברל כשהיה נער צעיר בישיבת חברון, לאמו של רא"י, ובו היא מבקשת שתשים עינה עליו שיאכל טוב ושבגדיו יהיו נאים ומתוקנים.

שמעתי ממרן הגרב"ד שליט"א, כי באותה אוניה שבה נמלטו הוא ומשפחת אביו זצ"ל, שהתה גם הרבנית בת רבי יצחק ווינשטיין, מי שלימים נישאה להגרי"ד זצ"ל, ואף הגרי"ד עצמו היה על אותה אונייה [וכן הגרח"ש ליבוביץ זצ"ל ועוד]
כאשר הגרב"ד אירס את בנו עם בת הגרח"ש ליבוביץ, אמר הגר"ד פוברסקי זצ"ל להגרח"ש "מיר זענען דאך שיפ'ס ברידער" [הרי אנחנו אחים לאונייה]
מכאן אתה למד על טיב הקשר בין שתי הרבניות, 'אחיות לאונייה'.

מאיריחיאלק

הודעהעל ידי מאיריחיאלק » ג' אוגוסט 09, 2016 9:59 pm

לעומקו של דבר כתב:
מתפעל כתב:מסופר גם שאביו הקהילות יעקב זצ"ל כתב מה שאמר בבר מצוה בספרו, וכאשר ר' חיים ראה זאת, אמר לאביו בפליאה, הרי זה שלי.

מאיריחיאלק כתב:ואמרתי דרשה בענין היסח דעת בתפלין, ומסתעף לדין טומאה הותרה, שקשור לקרבן פסח ומודפס באחד מספרי אבא, זה היה דרשה שלו,

אגב, ר' מאיר יחיאל, אתה שמעת בעצמך ככל הנ"ל או שאתה מצטט ממישהו?

מפי מו"ל דרך שיח

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ג' אוגוסט 09, 2016 10:22 pm

שנדע אשר לא נדע כתב:
טוב לי כתב:

שמעתי ממרן הגרב"ד שליט"א, כי באותה אוניה שבה נמלטו הוא ומשפחת אביו זצ"ל, שהתה גם הרבנית בת רבי יצחק ווינשטיין, מי שלימים נישאה להגרי"ד זצ"ל, ואף הגרי"ד עצמו היה על אותה אונייה [וכן הגרח"ש ליבוביץ זצ"ל ועוד]
כאשר הגרב"ד אירס את בנו עם בת הגרח"ש ליבוביץ, אמר הגר"ד פוברסקי זצ"ל להגרח"ש "מיר זענען דאך שיפ'ס ברידער" [הרי אנחנו אחים לאונייה]
מכאן אתה למד על טיב הקשר בין שתי הרבניות, 'אחיות לאונייה'.

זו היתה הילדה?

שנדע אשר לא נדע

הודעהעל ידי שנדע אשר לא נדע » ד' אוגוסט 10, 2016 3:02 pm

אכן גם הגרי"ד סאלאוויציק כבחור וגם אשתו לימים נמלטו באותה ספינה [אם הבנתי נכון את השאלה]

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 258 אורחים