מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ז' טבת-151 שנה ללידת ראש גולת אריאל האמרי אמת מגור זי"ע

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
אישנמ

ז' טבת-151 שנה ללידת ראש גולת אריאל האמרי אמת מגור זי"ע

הודעהעל ידי אישנמ » ה' ינואר 05, 2017 5:46 pm

עיין "מאיר עיני הגולה" אות תקס"ד-תקס"ו, ובסו"ס הנ"ל מכתב ל"ו מה שכתב החידושי הרי"מ ביום לידתו לאבי היולדת רבי יודל קמינר.

בספר "רבינו זצ"ל מגור" ע' 14 כותב ר' בנימין מינץ: "נולד בשבעה בטבת תרכ"ו, זמן קצר לפני פטירתו של זקינו בעל חידושי הרי"ם,שנפטר אותה שנה בכ"ג באדר, חסידים זקינים סיפרו, שאביו זקינו היה מבקש לראותו יום יום, היו מביאים אותו לפניו והוא היה מסתכל בו, ראה בעיני רוחו שלגדולות מיועד הנער".

בספר "מגדולי התורה והחסידות" חכ"ב ע' ט"ו כותב הרא"י ברומברג: "...הרי"ם שמח ביותר שזכה לראות זרע מנכדו ר' לי'ב'לה והיה משתעשע בנינו ולוקחו על זרועותיו, לימים כשנעשה ר' אברהם מרדכי אדמו"ר וביקר בא"י בפעם הראשונה שאלו הרב ר' צבי פסח פרנק אם הכיר את סבו זקנו הרי"ם, והשיב לו ר' אברהם מרדכי:"אמנם בינקותי הייתי מוטל בחיקו של סבי-זקיני,אבל בטוח אני אילו ידע מי ומה אני היה משליכני מעל פניו".(מפורסם סיפור דומה עם רבי משה'ניו מבאיאן-קראקא).

וע"ע "אדמור"י גור" מהרי"ל לוין ע' 71, ו"ראש גולת אריאל ח"א ע' ט"ו, וכו'

כלבאשבוע

Re: ז' טבת-151 שנה ללידת ראש גולת אריאל האמרי אמת מגור זי"ע

הודעהעל ידי כלבאשבוע » ו' ינואר 06, 2017 12:29 am

אני רק שואל שאלה תמימה: עם כל ההבנה שלי כלפי חסידיו, האם בזמנו הוא באמת היה 'ראש גולת אריאל'?
הרי בזמנו היו גאונים גדולים ומנהיגים רבים.
ובפרט שאין מה להשוות מול החפץ חיים, האחיעזר ועוד שהם באמת הנהיגו את הדור בפועל והוא לא התיימר לעקוף אותם.

אפשר

הודעהעל ידי אפשר » ו' ינואר 06, 2017 1:00 am

כלבאשבוע כתב:אני רק שואל שאלה תמימה: עם כל ההבנה שלי כלפי חסידיו, האם בזמנו הוא באמת היה 'ראש גולת אריאל'?
ובפרט שאין מה להשוות מול החפץ חיים, האחיעזר ועוד שהם באמת הנהיגו את הדור בפועל והוא לא התיימר לעקוף אותם.

מה אתה מדבר? בשעתו הוא בפולין היה מלך ישראל ממש, הרבה יותר מהח"ח והאחיעזר. בעסקנות חוץ היה האחיעזר יותר מעורב, אבל בפולין פנימה הוא היה הכל, כל האגו"י על פיו, כל הנידונים כמה להתקרב למזרחי וכו', הכל נחתך ע"פ, ואהדת ההמונים היה גדול יותר כלפיו, האחיעזר הסתובב לבד והכי הרבה עם כמה מקורבים, הא"א היה מוקף המון על כל תזוזה, כל מה שיש בגור היום היה גם אז, וזה הקפיץ גם כח הנהגתו. גם ביקוריו הרבים לא"י והכרעותיו לענין הרב קוק וכו', הסיבה שאתה לא יודע ומרגיש, [כל שאר החברים כאן יגידו שאתה סגור וכו', אבל אני לא כן עמדי] הוא משום שעסקנותו היתה בצורה סגורה ושקטה.

י. אברהם

הודעהעל ידי י. אברהם » ו' ינואר 06, 2017 1:06 am

מה מקור הביטוי 'ראש גולת אריאל'?
והאם מי שמשתמש בביטוי הנ"ל אכן מתכוין לומר שפלוני הי' המנהיג של הדור היחידי ואין עוד?

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ו' ינואר 06, 2017 11:22 am

אפשר כתב:
כלבאשבוע כתב:אני רק שואל שאלה תמימה: עם כל ההבנה שלי כלפי חסידיו, האם בזמנו הוא באמת היה 'ראש גולת אריאל'?

מה אתה מדבר? בשעתו הוא בפולין היה מלך ישראל ממש, הרבה יותר מהח"ח והאחיעזר. בעסקנות חוץ היה האחיעזר יותר מעורב, אבל בפולין פנימה הוא היה הכל, כל האגו"י על פיו, כל הנידונים כמה להתקרב למזרחי וכו', הכל נחתך ע"פ, ואהדת ההמונים היה גדול יותר כלפיו, האחיעזר הסתובב לבד והכי הרבה עם כמה מקורבים, הא"א היה מוקף המון על כל תזוזה, כל מה שיש בגור היום היה גם אז, וזה הקפיץ גם כח הנהגתו. גם ביקוריו הרבים לא"י והכרעותיו לענין הרב קוק וכו', הסיבה שאתה לא יודע ומרגיש, [כל שאר החברים כאן יגידו שאתה סגור וכו', אבל אני לא כן עמדי] הוא משום שעסקנותו היתה בצורה סגורה ושקטה.

בס' מכתבי הפני מנחם יש מכתב שהוא אומר שיש שחושבים שהא"א עסק רק לגור והוא יודע כמה זה לא נכון. (כמדומני זה עליו).

פרמישלאן

הודעהעל ידי פרמישלאן » א' ינואר 08, 2017 12:16 pm

אני רק שואל שאלה תמימה: עם כל ההבנה שלי כלפי חסידיו, האם בזמנו הוא באמת היה 'ראש גולת אריאל'?

בדיוק בשבת זו שמעתי מיהודי שנמצא ברשותו מכתב שכתב האדמו"ר מהר"ש מלובלין להאמרי אמת לפני מלחמת העולם, ומתואר שם "מנהיגו של ישראל"

אישנמ

הודעהעל ידי אישנמ » א' ינואר 08, 2017 9:42 pm

הגאון רבי דניאל אלתר סיפר השנה בנאומו מוצאי שבת בועידת אגוד"י באמריקא שהגאון רבי יחזקאל סרנא פעם אמר באסיפת רבנים שהוא מקנא שלוש פרעזענליכקייטין מהדור הקודם 1 האמרי אמת שהנהיג תפלה בזמנה ורבבות אלפי חסידים עד היום מקפידים על תפלה בזמנה 2 רבי מאיר שפירא שהנהיג הדף יומי ועי"ז רבבות אלפי ישראל מקושרים לתורה 3 שרה שנירר זכותה שהקימה בית יעקב שהעמיד רבבות אלפי בתים בישראל=ישב שם ראש ישיבה צעיר הגאון רבי ברוך שמעון שניאורסון ראש ישיבת טשעבין ולא רצה לדבר לפניו, אך כשיצא ר"י סרנא אמר: הוא לא יודע שלכל ג' דברים הנ"ל אשם הרבי מגור [=שבזכותו קיים כל הנ"ל]

פרמישלאן

הודעהעל ידי פרמישלאן » ב' ינואר 09, 2017 12:38 am

הרה"ח הגאון רבי אליעזר דוד פרידמאן שליט"א [בעל מפי ספרים וסופרים] סיפר כי שמע מהאמרי חיים שאמרי אמת היה המנהיג הדור בה"א הידיעה.

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ב' ינואר 09, 2017 11:45 am

כל העדויות שצדיקים 'התבטאו' שהוא היה מנהיג הדור אינן צריכות. זה ברור לכל מי שקצת חי את האישים ואת התקופה.
אבל למאי נפקא מינה. רק לפוליטיק ולהשוואות מי יותר גדול ומפורסם.

שבילי דנהרדעא

הודעהעל ידי שבילי דנהרדעא » ד' ינואר 11, 2017 12:41 am

אפשר כתב:

והאם פולין זה כבר כל הגולה?

י. אברהם

הודעהעל ידי י. אברהם » ד' ינואר 11, 2017 12:44 pm

שבילי דנהרדעא כתב:והאם פולין זה כבר כל הגולה?

(בלי ליכנס לנידון האשכול)
פולין לא היתה כל הגולה. אך לדוגמא, מספר היהודים בעיר ווארשא לחוד, היה בערך כמו מספר היהודים בכל מדינת ליטא יחד.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 601 אורחים