מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הרב'ה של הח"ח בירושלים. מיהו?

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
כח עליון

הרב'ה של הח"ח בירושלים. מיהו?

הודעהעל ידי כח עליון » ג' אפריל 03, 2018 1:10 pm

שמעתי מנכדו של ר' משה אליעזר בייער (כאן הובא עליו - viewtopic.php?p=153658#p153658)

סבי היה גר בעיירת מוטלה, הח"ח בהסתובבו בין העיירות לצורך מכירת ספריו היה מגיע גם לעיירת מוטלה, בזמן שהותו שם היה קובע חבורתא עם השוחט ללימוד הלכות, אז היה מצטרף סבי בתור בחור לחברותא, וכך נוצר קצת קשר ביניהם. כשהגיע לגיל גיוס לצבא - אז היה אפשרות להתחמק מהצבא ע"י בריחה במשך שנה, החליט לעלות לארץ ישראל, אבל לא רצה לעלות בלא להפרד מהח"ח, כשהגיע אליו, אמר לו הח"ח 'אתה עולה לאר"י מסתמא תהיה בירושלים, יש לי בקשה ממך, הרב'ה שלי (אולי היה מלמד א' ב' שלו, או משהו אחר, אני לא יודע) גר שם, אני רוצה שתמסור לו מכתב'. הגיע לירושלים מצא את ביתו דפק על הדלת אמרו לו שא"א להכנס בהיותו זקן וחלוש, אמר 'אין רצוני אלא למסור מכתב' כשהחל ללכת נקרא אל אותו רב'ה, אמר לו 'אתה יודע מה כתב לי הח"ח? הוא כתב לי, שמתסמא אני הולך להתפלל מידי פעם בכותל המערבי, אז הוא מבקש ממני שאני יתפלל עליו שיהיה לו יראת שמים'

מיהו אותו רב'ה?

כח עליון

Re: הרב'ה של הח"ח בירושלים. מיהו?

הודעהעל ידי כח עליון » ג' אפריל 03, 2018 2:37 pm

ובזה יישב לי סיפור שהיה עם ר' הלל זקס וקושייתו על דברי הגרי"ז

ומצאתי אותו בקובץ ששלח לי חבר, מתוך "ישורון" על ר' הלל:
באחת מנסיעותיו של ר' אהרן לאר"י, אליהן היה מצטרף לעיתים רבינו, נכנס עם ר' אהרן לבית הרב מבריסק זצ"ל שקיבל את ר' אהרן בחביבות רבה . רבינו שהיה אז צעיר לימים קיים את הנאמר בחז"ל את ה' אלקיך תירא לרבות תלמידי חכמים, ועמד מאחור נחבא אל הכלים, כפי שתיאר זאת 'פחדתי אפילו לנשום'. לאחר ששוחח ביניהם, הציגו ר' אהרן בפני הגרי"ז כנכדו של החפץ חיים. אז שאל ר' אהרן את הרב מבריסק, איך קרה שהח"ח אשר היה גאון מופלג לא התפרסם בגאונותו כי אם בצדקותו. והשיבו הגרי"ז שאין זה קושיא, שכן "רצון יראיו יעשה", ולא היה רצון הח"ח שיתפרסם כגאון. ואמר רבינו שלא העיז להקשות א"כ אמאי נתפרסם שהוא צדיק, שודאי גם זה לא היה לרצונו. לאחר שנים מרובות כשכבר היה נשוי ודר בארץ ישראל, נתעוררה בביתו שאלה של בליעת בשר וחלב בכלי 'פיירקס', אם לדונו ככלי זכוכית שאינו בולע או ככלי חרס שאין לו תקנה. והלך לשאול רב שהיה דר בשכנותו, שהכירו כעמל בתורה. כשנכנס לבית הרב ושאלו, ביקשו הרב שיביא לפניו משנה ברורה חלק ה' והחל מעיין במשנה ברורה ובביאור הלכה, ותוך כדי כך הפטיר לעצמו, 'אזא גאון', 'אזא גאון'. סיפר לו רבינו את שאמר הרב מבריסק, והקושיא שנתקשה בדבריו. חייך אותו רב, ואמר: אמת, אבל את צדקותו, גם הוא עצמו לא ידע, וממילא לא ביקש על כך.
עפ"י הסיפור לעיל אכן לא אחז עצמו (מספיק?) ליר"ש גם בגיל זיקנה.

אמנם שם ב"ישורון", הובא המשך:
לימים אמר רבינו שאין זו האמת, ובודאי שהח"ח הכיר היטב את מדריגתו. כשם שלא יתכן לומר - ושוטה מי שחושב כך - שמשה רבינו, אשר נאמר בו "והאיש משה עניו מאד מכל האדם אשר על פני האדמה" לא ידע את מדריגתו. אדרבה, לא היה מי שהכיר את מדריגת משה רבינו יותר ממנו. כך כל השלימים, יודעים את מדרגתם בוודאי.

מתפעל

Re: הרב'ה של הח"ח בירושלים. מיהו?

הודעהעל ידי מתפעל » ג' אפריל 03, 2018 5:31 pm

האם ידוע באיזו שנה עלה ר' משה אליעזר ארצה ?

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 396 אורחים