מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הרב חנן פורת ז"ל: עשיית דברים לשמם

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
גאולה בקרוב

הרב חנן פורת ז"ל: עשיית דברים לשמם

הודעהעל ידי גאולה בקרוב » ה' אוקטובר 06, 2011 10:01 pm

הרב חנן פורת ז"ל, נלב"ע לפני שלושה ימים.
היה ידוע בעיקר בתחום של ישוב הארץ, השקולה כנגד כל המצוות (לא חידוש שלי...), אבל היה גם גדול בלימוד תורה, ובמידות טובות וישרות. "דורש טוב לעמו, ודובר שלום לכל זרעו". אין לתאר גודל זכויותיו.

קיבלתי היום מכתב מחבר, שאותו חבר כתב מאמר סקירה על ספר של הרב חנן, ובתגובה קיבל מכתב זה מהרב חנן.
אני בכל אופן מאד התפעלתי מההרגשה ומהפחד שהדברים לא יעשו לגמרי לשם שמים.
וכך כתב:
קראתי בעיון את מאמרך ..על ספרי והוא גרם לי נחת ושמחה רבה. בעיקר שמחתי על כך ש..לא נתפס רק לצדדים החיצוניים האסתטיים ול"מדרשי השיר"-החשובים כלעצמם, אלא העמיק להתבונן במאמרים גופם ולהצביע על הנקודות שאכן ביקשתי להאיר לפני המבקש ללמוד פשוטו של מקרא-ביושר לבב. כמובן שיש מקום להרחיב ולהעמיק בדברים שכתבת וגם בהיבטים נוספים שנסיתי להצביע עליהם בספרי..ובוודאי עוד נמצא זמן בחסדי ה' להרחיב בדברים.
מכל מקום לדבר אחד אני מייחל: שהשמחה על ששימחתי תלמידי חכמים בדברי תורה, שהיא ישרה מצד עצמה, לא תביא אותי לזחיחות דעת חלילה ולשמץ גאווה, וגם לא תגרום לי "לדקדק יותר בפסיעותי" כבתו של ר' חנינא בן תרדיון [עיין במסילת ישרים במידת הטהרה וד"ל]..."

[חברים, אני מדבר כאן על האיש, ובבקשה שלא נכנס בערב יוכ"פ לויכוחים השקפתיים על מדינת ישראל והתנחלויות, מה שכבר "התכתשנו" פעם בפורום זה, עד שננעל האשכול...]

גמר חתימה טובה לנו ולכל בית ישראל
אשריכם ישראל, לפני מי אתם מיטהרין!
גאולה בקרוב

לייטנר

Re: הרב חנן פורת ז"ל: עשיית דברים לשמם

הודעהעל ידי לייטנר » ה' אוקטובר 06, 2011 10:06 pm

יש לחנן פורת תיאור בספר 'את אחי אנכי מבקש' על נסיעה שלו בעיו"כ לצפון. בדרכו חזרה הוא פוגש ירושלמים עטויים ב"פיג'מות" (אאל"ט, השתמש במילה זו), מתוודע אליהם ומסייע להם בפנצ'ר. התיאור קולח, אם יש מי שיש בידו הספר, ויכול להעלות את הפרק בספר, יבורך.

גוראריה

הודעהעל ידי גוראריה » ה' אוקטובר 06, 2011 10:25 pm

גאולה בקרוב כתב:הרב חנן פורת ז"ל, נלב"ע לפני שלושה ימים.
היה ידוע בעיקר בתחום של ישוב הארץ, השקולה כנגד כל המצוות (לא חידוש שלי...), אבל היה גם גדול בלימוד תורה, ובמידות טובות וישרות. "דורש טוב לעמו, ודובר שלום לכל זרעו". אין לתאר גודל זכויותיו.

קיבלתי היום מכתב מחבר, שאותו חבר כתב מאמר סקירה על ספר של הרב חנן, ובתגובה קיבל מכתב זה מהרב חנן.
אני בכל אופן מאד התפעלתי מההרגשה ומהפחד שהדברים לא יעשו לגמרי לשם שמים.
וכך כתב:
קראתי בעיון את מאמרך ..על ספרי והוא גרם לי נחת ושמחה רבה. בעיקר שמחתי על כך ש..לא נתפס רק לצדדים החיצוניים האסתטיים ול"מדרשי השיר"-החשובים כלעצמם, אלא העמיק להתבונן במאמרים גופם ולהצביע על הנקודות שאכן ביקשתי להאיר לפני המבקש ללמוד פשוטו של מקרא-ביושר לבב. כמובן שיש מקום להרחיב ולהעמיק בדברים שכתבת וגם בהיבטים נוספים שנסיתי להצביע עליהם בספרי..ובוודאי עוד נמצא זמן בחסדי ה' להרחיב בדברים.
מכל מקום לדבר אחד אני מייחל: שהשמחה על ששימחתי תלמידי חכמים בדברי תורה, שהיא ישרה מצד עצמה, לא תביא אותי לזחיחות דעת חלילה ולשמץ גאווה, וגם לא תגרום לי "לדקדק יותר בפסיעותי" כבתו של ר' חנינא בן תרדיון [עיין במסילת ישרים במידת הטהרה וד"ל]..."

[חברים, אני מדבר כאן על האיש, ובבקשה שלא נכנס בערב יוכ"פ לויכוחים השקפתיים על מדינת ישראל והתנחלויות, מה שכבר "התכתשנו" פעם בפורום זה, עד שננעל האשכול...]

גמר חתימה טובה לנו ולכל בית ישראל
אשריכם ישראל, לפני מי אתם מיטהרין!
גאולה בקרוב

"מדרשי השיר"?

מיוחס

הודעהעל ידי מיוחס » א' אוקטובר 09, 2011 12:18 pm

מר חנן פורת הלך לעולמו
צעירי הצאן שיגלשו לכאון יחשבו שמי יודע איזה צדיק נשגב הלך אנו המבוגרים עוד זוכרים את המפד"ל עוד לפני שגססה כאשר שמענו את דבריו מעל כל בימה הרבה מהמאבקים והנשק שהיהדות החרדית היתה צריכה לבזבז היו בעקבות היותו של איש זה ח"כ מהד"ל ולכן ודאי שההגדרה עליו בתואר עשית דברים לשמם הינה תואר נכבד אך השאלה היא לשם מי לשם מי,
חבל לי על טור זה, רק להציל את הקורא מטעות שמנססים סלחנים למיניהם להטעות. וברכתי שתנצב"ה במהרה

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » א' אוקטובר 09, 2011 12:46 pm

מיוחס כתב:מר חנן פורת הלך לעולמו
צעירי הצאן שיגלשו לכאון יחשבו שמי יודע איזה צדיק נשגב הלך אנו המבוגרים עוד זוכרים את המפד"ל עוד לפני שגססה כאשר שמענו את דבריו מעל כל בימה הרבה מהמאבקים והנשק שהיהדות החרדית היתה צריכה לבזבז היו בעקבות היותו של איש זה ח"כ מהד"ל ולכן ודאי שההגדרה עליו בתואר עשית דברים לשמם הינה תואר נכבד אך השאלה היא לשם מי לשם מי,
חבל לי על טור זה, רק להציל את הקורא מטעות שמנססים סלחנים למיניהם להטעות. וברכתי שתנצב"ה במהרה

חבל באמת על תגובתך, שאמנם לא תפגע בכהוא זה בזכרו של הנפטר הגדול, אך בהחלט מצרפת אותך לאחד מתגרני השוק.

חיים

הודעהעל ידי חיים » א' אוקטובר 09, 2011 8:39 pm

לייטנר כתב:
מיוחס כתב:מר חנן פורת הלך לעולמו

חבל באמת על תגובתך, שאמנם לא תפגע בכהוא זה בזכרו של הנפטר הגדול, אך בהחלט מצרפת אותך לאחד מתגרני השוק.

בלי לפגוע בזכרו של הנפטר הדגול, רציתי להזכיר כי (אם אני לא טועה) לא נפתח אשכול דומה בפורומינו לא על הרב מנחם פרוש ולא על הרב שלמה לורנץ זכרונם לברכה, כך שתחושת איבוד פרופרציות מסויימת שישנה בפתיחת אשכול זה, אינה מעידה על תגרנות בעלמא.
[בסגנון אחר: אם הרב חנן פורת ז"ל היה חרדי, לא היה נפתח עליו אשכול במסגרת זו. והדברים איפוא מדברים בעד עצמם.]
נערך לאחרונה על ידי חיים ב א' אוקטובר 09, 2011 8:42 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » א' אוקטובר 09, 2011 8:41 pm

ייתכן שהסיבה שעל הנ"ל לא נפתחו אשכולות, היא משום שבין הכותבים בפורום אין מתלמידיו או מתלמידי תלמידיו.

חיים

הודעהעל ידי חיים » א' אוקטובר 09, 2011 8:45 pm

ידוע לך שהרב 'גאולה בקרוב' הוא תלמידו של הרב חנן פורת ז"ל?

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » א' אוקטובר 09, 2011 8:46 pm

אם לא למד אצלו ממש, בוודאי (מידיעה) למד אצל מי שלמד אצלו.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' אוקטובר 09, 2011 8:48 pm

גם לענ"ד האשכול אין לו מקום.
מדרשי השיר זה כנראה קשור לשירים החילוניים שהיה מעלה בעלון השבתי שלו (מעט מן האור), לצד קטעים מדברי חז"ל.
יש כאלו שוקראים לזה 'הרמוניה' ובעברית זה נקרא שעטנז. ויש גם הגדרות אחרות.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » א' אוקטובר 09, 2011 8:52 pm

התשובה צריכה להיות 'איפה לא?'.
אקצר ואומר שמלבד מספר ישיבות שלימד בהן, הקים ישיבה ועמד בראשה במשך תקופה.
[בסגנון אחר: אם הרב חנן פורת היה חרדי, לא היתה כלל שאלה אם לכנותו 'הרב' וכו'].

אחשדרפנטובסקי

הודעהעל ידי אחשדרפנטובסקי » א' אוקטובר 09, 2011 8:58 pm

בסדר, עשינו לא זכרון, ההספדים נגמרו. אני מציע למנהלי האתר לנעול את האשכול הזה לפני שיגיע ללה"ר והכפשות.

חיים

הודעהעל ידי חיים » א' אוקטובר 09, 2011 9:03 pm

לייטנר כתב:התשובה צריכה להיות 'איפה לא?'.

חבל שפותח האשכול לא ציין עובדה זו.
אם הוא היה חרדי, היו לבטח מציינים דבר ראשון שהוא העמיד תלמידים בכמה ישיבות, ואף שימש כראש ישיבה באחת התקופות.

גאולה בקרוב

הודעהעל ידי גאולה בקרוב » א' אוקטובר 09, 2011 10:33 pm

אני רוצה "להתנצל" על עצם פתיחת האשכול, שיש כאן כאלו שתמהו על כך...
האמת שהסתפקתי בדבר, ואח"כ הכרעתי כן לפתוח בגלל שההגדרה היא "חכמים ורבנים, צדיקים ויראים", ומה שאני יודע על הרב חנן זצ"ל שהוא בהחלט כלול בכך, ולא היה סתם "עסקן ציבורי".
במקום אחד ראיתי שגם נסמך לרבנות, אבל אין לי מידע בדוק בענין.
הרב חנן היה איש של תורה, של לימוד תורה, ונכון שבשנות עסקנותו יתכן שפחות עסק בש"ס ופוסקים ויותר בתנ"ך ומפרשיו, והרבה ספרי מחשבה ומוסר, אבל זה דבר נפוץ שיש התמחות בדבר מסויים, ולא כל משגיח רוחני בישיבות הוא גדול גם בש"ס ופוסקים.

עכ"פ גם לשיטת המפקפקים, אני מקווה שלא הפסידו מלקרוא משהו עליו, ורובם עמדו יפה בנסיון שלא סתם להשמיץ אדם בגלל שאינו מהחוג המדוייק שלהם...

חיים

הודעהעל ידי חיים » ב' אוקטובר 10, 2011 1:16 am

לייטנר כתב:התשובה צריכה להיות 'איפה לא?'.

הודעה זו של לייטנר [הנראית תלושה] באה כתגובה להודעה קודמת שלי:
היכן הוא לימד?
[לייטנר שפרסם את תגובתו לא הבחין שההודעה נמחקה, או שמחיקת ההודעה נקלטה מאוחר יותר. הודעה זו באה בעקבות קובלנתו של לייטנר בפרטי.]

גאולה בקרוב

הודעהעל ידי גאולה בקרוב » ב' אוקטובר 10, 2011 7:52 am

בקשר לביקורתו של הרב איש ספר היקר על המדרש-שיר:
גם אני באופן אישי אין לי נגיעה בכאלו, וגם איני מכיר כלל עולם זה של שירה חילונית, אבל אני יכול "להבין" מי שבאופן חינוכו היה לו מגע בזה, ומוצא בחלק מהשירים אלו (כמובן, הכשרים והמעולים שבהם!) טעם, של אמונה, ואהבת העם והארץ.
'לעלות ניצוצות' קוראים לזה בקבלה...
עכ"פ לענ"ד צריך כל הזמן להתחזק בהכרה שכשם שפרצופיהם שונים כך דעותיהם שונות, וכל אחד מיוחד ומוצא טעם וענין בדברים אחרים, והעיקר שהכל ע"פ התורה ובכשרות.

גאולה בקרוב

הודעהעל ידי גאולה בקרוב » ב' אוקטובר 10, 2011 9:02 am

ומצד בקשת האמת אעיר שלא מדוייק שלמדתי אצל מישהו מתלמידי הרב חנן,
אני למדתי בישיבות שעלבים, מרכז הרב וקדומים, ואף אחד שם לא היה מ"תלמידיו",
וכנראה כוונת ליטנר שכולם ידידיו ומוקיריו.

ועוד בנוגע ל"הבנת השני": סך הכל מאחורי כל אחד מאיתנו יש מישהו יותר "קנאי", ופחות "חדשן",
שאינו משתמש במחשב, שאינו מקבל שום כסף מהמדינה, שמדבר ולומד רק באידיש, שאשתו הולכת בשאל, ועוד אלף דברים.
כשם שאני "מבין" את מקומי, כך יש עוד המון אנשים, שכל איש "עולם קטן" (מהרש"א בסנהדרין, וכבר לפניו), ובעולם של השני יש דברים שמוזרים לי...

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ב' אוקטובר 10, 2011 9:30 am

גאולה בקרוב כתב:ומצד בקשת האמת אעיר שלא מדוייק שלמדתי אצל מישהו מתלמידי הרב חנן,
אני למדתי בישיבות שעלבים, מרכז הרב וקדומים, ואף אחד שם לא היה מ"תלמידיו",
וכנראה כוונת ליטנר שכולם ידידיו ומוקיריו.

לא התכוונתי לכך, אלא ממש כפשוטו, ודו"ק.

תיקו

הודעהעל ידי תיקו » ב' אוקטובר 10, 2011 10:26 am

ועי' בספר החדש שיחות עם ר' אהרן ליכטנשטין שמנסה למצוא דברי מוסר בספרות אנגלית.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' אוקטובר 10, 2011 11:20 am

תיקו כתב:ועי' בספר החדש שיחות עם ר' אהרן ליכטנשטין שמנסה למצוא דברי מוסר בספרות אנגלית.

זה לא הענין, ואומרים שגם הגרי"ס דרש חכמה זו מגויים.
מה שצרם בפרסומים שלו היתה התערובת. שילוב בין דברי נביאים וחז"ל לבין רחל המשוררת.
אבל אין ענין לספר אחר מיטתו, ועוד מי יעמוד בדרגתו כיום אחר סאת היסורין שנחל כאן בשנים האחרונות רח"ל.
ורק התייחסתי לשאלה שנשאלה כאן.
וליקרנו הרב גאולה נימא, חכם עיניו בראשו לא לספר בשבח אדם שעלולים אחרים לבוא לספר בגנותו וכמ"ש הח"ח.

גאולה בקרוב

הודעהעל ידי גאולה בקרוב » ב' אוקטובר 10, 2011 11:31 am

לליטנר: אני עומד בדעתי, ולא שמעתי ממנו ולא מתלמידו... רק מצד העמדת האמת, אבל לא עקרוני כלל. הפעם היחידה שזוכרני שראיתיו, היא מכפר מיימון הידוע.

לרב איש ספר: אם כן, הוא אבק לשון הרע, שאין אדם ניצול ממנו בכל יום. אחזור בתשובה.
האמת שלא חשבתי שיגיעו לדבר בגנותו, ודאי לא סמוך ליוכ"פ, ויחסית העסק די רגוע כאן בינתיים, ב"ה.
מצידי ועדיפותי שאכן ינעל האשכול, לפני שיתעוררו המקטרגים...

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 335 אורחים