מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

אבד חסיד מן הארץ-הגר"א גניחובסקי זצוק"ל <קונטרס נפלא להורדה>

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

Re: אבד חסיד מן הארץ וישר באדם אין - הגר"א גניחובסקי זצוק"ל

הודעהעל ידי איש_ספר » א' אוקטובר 14, 2012 8:14 pm

היתי פעם בביתו, תוך כדי שיחה הזכרתי שם של פלוני, הוא שאל אם יש לי את המספר שלו, אמרתי כן, לקח המספר, אמר תלך לחדר השני, יש שם חלב, תשמור שהחתול לא ילקק את כולו, לפי ארשת פניו הבנתי שזה בדיחה והוא מעונין לשוחח אם אותו אחד ביחידות. לאחר מכן שאלתי את אותו פלוני, מה רצה ממך, אמר שהוכיח אותו ברגישות וברכות על שהוציא חוברת פרסום וכלל בה דברי תורה. ולמרות כל הנעימות לא רצה שאשמע או שאדע במה מדובר.

זכורני שבאתי לבקש את רשותו להו"ל את אוצר המפרשים להוריות, ספר כביר וגדול מימדים שהושקע בו מן הסתם הון רב, הוא אמר מיד, בלי שום מחשבה, בשמחה רבה. שאלתי, הרב מעונין בכמה טפסים, אמר, לא, בשביל מה, הרי יש לי ספר אחד וזה מספיק לי.

כתב לי יד"נ : פעם ירד שלג בירושלים, ואני בתור אבא צעיר לא הבנתי שביום כזה אין שולחים את הילדים לחיידר. כמובן שהסעה מסודרת לחיידר לא היתה, ולכן החלטתי לקחת אותו בעצמי. התלבשנו חם והתחלנו ללכת. השלג היה די כבד וכל צעד היה קשה ומסורבל. המכוניות נשרכו אף הם בכבישים בלי סדר ועם הרבה בלגן בתנועה. פתאום... לא הספקתי להבין מה קורה, הגר"א זצ"ל הופיע ממולי, ושואל לאן אתה צריך? אמרתי לו לחיידר (המסורה), הוא ממש נעמד באמצע הכביש, ועצר את המכונית הראשונה שהגיעה, פתח את הדלת דיבר עם הנהג, ודחף אותנו לבפנים.

אגב לא עקבתי אם ציינו זאת בכתבות עליו: בדובב מישרים מהרב מטשבין (בח"ג) יש תשובה אליו בהיותו בחור, ושם מכנה אותו המיול"ח ב"א, הבחור הגדול בתורה וכו'. וכותב לו שם בפנים ולחומר קושיתו וכו'.

גוראריה

הודעהעל ידי גוראריה » א' אוקטובר 14, 2012 8:46 pm

סיפר לי חבר שנסע אתו במונית מעט לפני שנפל למשכב:
"לא יכלתי לדבר עמו מאומה כי כל הזמן דיבר עם הנהג והאיר לו פנים. לפני שירדנו אמר לנהג בחביבות נפלאה: אני לא מכיר אותך כך שמה שאומר לך זה לא לשום מטרה צדדית וכו'. אתה היית משהו משהו!"...
"ומי שלא ראה אותו ואת הנהג באותה שעה לא יוכל להבין."

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ב' אוקטובר 15, 2012 1:30 am

הסיפורים האלה וכיו"ב מקבלים מימד אחר כשיודעים איזה מוח גאוני היה לר' אברהם, איך היה לועס בכזו רכות את כל חשבונות רעק"א, ומסדר פרטי פרטים של הלכות סבוכות, ובמה היה ראשו מונח במשך כל המעל"ע. סיפר לי ידיד שההכרות שלו עם ר' אברהם היתה לפני כארבעים שנה, כשהיה בחור בישיבת טשעבין. הוא עקב אחרי ר' אברהם וראה אותו יושב במקומו במשך שעתיים וחושב, בלי להרדם, בלי לפהק, בלי שום הסחת דעת, יושב וחושב במשך שעתיים רצופות ! בסיום אותו מאמץ מחשבתי אדיר, הוציא ר' אברהם דף מכיסו, ושרבט בו לא יותר משתי שורות !

המחקר

הודעהעל ידי המחקר » ב' אוקטובר 15, 2012 4:25 pm

מחפש מידע על הסבא של הגר"א, הרב אליהו משה גניחובסקי זצ"ל

ארי במסתרים

הודעהעל ידי ארי במסתרים » ב' אוקטובר 15, 2012 5:04 pm

המחקר כתב:מחפש מידע על הסבא של הגר"א, הרב אליהו משה גניחובסקי זצ"ל

באחד העיתונים ראיתי כתוב שהוא היה אביו והיה ח"כ מטעם המזרחי ומאידך מקורב לחזון איש
בפרשיית גיוס בנות לחם נגד גיוס בנות והחזו"א בירך אותו שיהיה לו בן תלמיד חכם.

אורי אגסי

הודעהעל ידי אורי אגסי » ב' אוקטובר 15, 2012 5:54 pm

ארי במסתרים כתב:

באחד העיתונים ראיתי כתוב שהוא היה אביו והיה ח"כ מטעם המזרחי ומאידך מקורב לחזון איש

אני מבין שהוא ביקש מיד על הסבא-רבה ולא על האב הח"כ

המחקר

הודעהעל ידי המחקר » ג' אוקטובר 16, 2012 8:52 am

ארי במסתרים כתב:

היה מקורב לחזון איש או לאביו הרב מקוסובה זצ"ל?
באיזו תקופה נוצרה ההכרות ביניהם?

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ג' אוקטובר 16, 2012 10:54 am

אשמח לקרוא מעשי רב נוספים על נשוא האשכול (במקום להתעסק מי בדיוק היה הסבא רבא שלו), שלא זכיתי להכירו אישית.
בתודה מראש.

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

הודעהעל ידי מאיר סובל » ג' אוקטובר 16, 2012 6:22 pm

המחקר כתב:היה מקורב לחזון איש או לאביו הרב מקוסובה זצ"ל?

דומני שההיכרות היתה מבני ברק הקטנטנה. ויותר מכך: שניהם גרו בגבעת רוקח.

גאולה בקרוב

הודעהעל ידי גאולה בקרוב » ד' אוקטובר 17, 2012 12:28 am

בקשר למעשה הנפלא במי ששגג וצילצל בפעמון בשבת:
א. משלי יב, טז: "וכוסה קלון- ערום", במובן של הרואה קלון חבירו ומסתירו- חכם (כהבנת הראב"ע בראשית לה, כב בפסוק זה. כמצוי בפסוקי משלי, יש בהם מספר הסברים)
ב. אבות ד, יח: "ואל תשתדל לראותו בשעת קלקלתו".

גם אני הקטן מצטרף לבקשת חכם באשי, שנודה למי שיעלה לכאן עוד הספדים שנאמרו וכו'.

חכם באשי

הודעהעל ידי חכם באשי » ד' אוקטובר 17, 2012 9:40 am

חכם באשי כתב:אשמח לקרוא מעשי רב נוספים על נשוא האשכול (במקום להתעסק מי בדיוק היה הסבא רבא שלו), שלא זכיתי להכירו אישית.
בתודה מראש.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' אוקטובר 17, 2012 9:48 am

יש מקום ב"ה לכולם, גם למבקשים ללמוד לקח ולקחת מוסר, וגם לדורשי קדמוניות.

והנה משהו המשלב את שניהם...
באוצר מפרשים להוריות שיצא לזכר אמו מרת גיטה הדפיס ר' אברהם מחידושי זקנו רש"ז הירשוביץ. והרואה יראה שעשה זאת רק לשם כבודה של אמו.
http://www.otzar.org/aspcrops/150287_33 ... 102012.asp

פנחסויפלל

הודעהעל ידי פנחסויפלל » ה' אוקטובר 18, 2012 1:02 am

שמעתי שבשמ"ע האחרון [יומיים קודם הסתלקותו] נשלחו מס' בחורים מקול תורה לשמחו ע"י מיטת חליו בשע"צ. והיה שוכב הוא ז"ל בחוסר אונים וכמעולף. ואחר ששרו כעשר דק' וטהר וכו', ניעור ונתחזק וסימן להם לגשת איליו, ואמר להם שיאמר לפניהם מה שעלה בדעתו עתה בזמן ששכב. שהנה מאחר שמתחילים לומר משיב הרוח בשמ"ע, מנהג העולם לומר כן 90 פעם כדי להינצל מן הספק. ונסתפק לו אם יש בזה משום איסור 'מכין' לחול לעשות כן ביו"ט עצמו. [יש להוסיף שמסתמא ספיקו היה אי שרי לעשות כן לאחר מנחה].

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ה' אוקטובר 18, 2012 7:59 am

בתל תלפיות שהועלה כאן בפורום הובא שהרב אלישיב התיר בזה שאין בזה משום הכנה.

סעיף

הודעהעל ידי סעיף » ה' אוקטובר 18, 2012 12:17 pm

האם יש כאן מישהו שיכול להעלות את הכתבה היפה שכתב היום הסופר האומנותי יעקב ב. פרידמן בעיתון בקהילה?

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ש' אוקטובר 20, 2012 7:03 pm

1.jpg
1.jpg (739.35 KiB) נצפה 16227 פעמים

2.jpg
2.jpg (424.39 KiB) נצפה 16227 פעמים

Scan_Pic0054 (4).jpg
Scan_Pic0054 (4).jpg (459.22 KiB) נצפה 16227 פעמים

Scan_Pic0054 (5).jpg
Scan_Pic0054 (5).jpg (474.59 KiB) נצפה 16227 פעמים

Scan_Pic0054 (6).jpg
Scan_Pic0054 (6).jpg (493 KiB) נצפה 16227 פעמים

9.jpg
9.jpg (668.55 KiB) נצפה 16227 פעמים

Scan_Pic0054 (8).jpg
Scan_Pic0054 (8).jpg (168.18 KiB) נצפה 16227 פעמים

Scan_Pic0055.jpg
Scan_Pic0055.jpg (489.63 KiB) נצפה 16227 פעמים

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ש' אוקטובר 20, 2012 7:22 pm

מאיר סובל כתב:
המחקר כתב:היה מקורב לחזון איש או לאביו הרב מקוסובה זצ"ל?

דומני שההיכרות היתה מבני ברק הקטנטנה. ויותר מכך: שניהם גרו בגבעת רוקח.

וליתר דיוק: שבע מדריגות הפרידו בין בית משפ' גניחובסקי לבין בית הרב קרליץ.

תמיהני על אגדה ישנה זו: בשנת תשי"ג כשהתקיימה ההצבעה המדוברת בכנסת, היה כבר הגר"א גניחובסקי זצ"ל בחור כהלכה. שנה אח"כ כבר חיבר ספר ושלוש שנים אח"כ כבר נבחן על כמה סדרים בשו"ע.
ולמלאך פיל"ד הפתרונים.

מבקש דעת

הודעהעל ידי מבקש דעת » ד' אוקטובר 24, 2012 11:12 pm

אם אפשר להעלות הכתבה מהפלס עם אפשרות להורדה.

סמל אישי של המשתמש
מיללער

הודעהעל ידי מיללער » ה' אוקטובר 25, 2012 3:37 pm

הגר"א זצ"ל מלפני שנה בוחן בחורי ישיבת סאטמאר במונרו בבית האדמו"ר מהר"א מ'סאטמאר שליט"א
קבצים מצורפים
x9q2_VizitRYTchebin11.jpg
x9q2_VizitRYTchebin11.jpg (45.96 KiB) נצפה 16081 פעמים

מאירי

הודעהעל ידי מאירי » ש' אוקטובר 27, 2012 8:41 pm

את ה'אגדה' הבאה שמעתי לפני שנים, כל פעם על מישהו אחר, פעם על 'בחור מחברון', ופעם על איזה גדול אחר, אך הפעם שמעתיו מפי ת"ח נאמן שהעובדא מיוחסת להגר"א גינחובסקי זצ"ל, המעשה מוכר, אך כשמזהים את ר' אברהם בתמונה זה כ"כ מתאים, זה היה כל ישותו, ועוצם פקחותו:
היה זה באחד מאלפי הפעמים שנסע ר' אברהם באוטובוס כדרכו, והנה לפתע מתישבת לצידו אשה... (זה היה עוד הרבה לפני עידן המהדרין, וקול 'הדרת הנשים' טרם יצא על הארץ), נו מה עושים עכשיו? איך מסלקים אותה מפה בלי שתרגיש איזה צל של פגיעה ח"ו?
לא אדם כהג"ר אברהם זצ"ל יאבד עשתונות, ותיכף פנה אל האשה באומרו:
"סליחה אני מתנצל אבל כדאי שתדעי שיש לי 'כרוספדין'..."
אשה זו ודאי לא ידעה מה זה 'כרוספדין' (ולמי שעוד לא יודע: ציצית), רק חשבה שמדובר באיזו 'מחלה' מדבקת, ותיכף עזבה את המקום לרווחתו של ר' אברהם זצ"ל...

(להשלמת הדברים: אחד הסימנים שהסיפור אכן אירע עם ר' אברהם זצ"ל, הוא עצם העובדה שיש הרבה גירסאות על בעל המעשה, סביר להניח שידו של הנפטר הדגול בכך..., מתאים היה לו לספרו בעצמו על איזה יהודי פלוני או בחור אלמוני..., ואכן פלא היאך בכל זאת נודע הדבר שהוא הוא בעל המעשה...)

עשוי לנחת

הודעהעל ידי עשוי לנחת » ש' אוקטובר 27, 2012 9:43 pm

מאירי כתב:את ה'אגדה' הבאה שמעתי לפני שנים, כל פעם על מישהו אחר, פעם על 'בחור מחברון', ופעם על איזה גדול אחר, אך הפעם שמעתיו מפי ת"ח נאמן שהעובדא מיוחסת להגר"א גינחובסקי זצ"ל, המעשה מוכר, אך כשמזהים את ר' אברהם בתמונה זה כ"כ מתאים, זה היה כל ישותו, ועוצם פקחותו:
היה זה באחד מאלפי הפעמים שנסע ר' אברהם באוטובוס כדרכו, והנה לפתע מתישבת לצידו אשה... (זה היה עוד הרבה לפני עידן המהדרין, וקול 'הדרת הנשים' טרם יצא על הארץ), נו מה עושים עכשיו? איך מסלקים אותה מפה בלי שתרגיש איזה צל של פגיעה ח"ו?
אשה זו ודאי לא ידעה מה זה 'כרוספדין' (ולמי שעוד לא יודע: ציצית), רק חשבה שמדובר באיזו 'מחלה' מדבקת, ותיכף עזבה את המקום לרווחתו של ר' אברהם זצ"ל...

מעניין איך הסיפור הזה הגיע לרב זילברשטיין בתור נידון הלכתי, יחד עם צרור סיפורים דומים....

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל

הודעהעל ידי מאיר סובל » ש' אוקטובר 27, 2012 10:33 pm

אי משום הא - איך זה הגיע לגר"י זילברשטיין - אין דרך קצרה מזו, שהרי היו בקשר וידידות מאז בחרותם בסלבודקה.

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » א' אוקטובר 28, 2012 11:29 am

מאירי כתב:את ה'אגדה' הבאה שמעתי לפני שנים, כל פעם על מישהו אחר, פעם על 'בחור מחברון', ופעם על איזה גדול אחר, אך הפעם שמעתיו מפי ת"ח נאמן שהעובדא מיוחסת להגר"א גינחובסקי זצ"ל, המעשה מוכר, אך כשמזהים את ר' אברהם בתמונה זה כ"כ מתאים, זה היה כל ישותו, ועוצם פקחותו:

(להשלמת הדברים: אחד הסימנים שהסיפור אכן אירע עם ר' אברהם זצ"ל, הוא עצם העובדה שיש הרבה גירסאות על בעל המעשה, סביר להניח שידו של הנפטר הדגול בכך..., מתאים היה לו לספרו בעצמו על איזה יהודי פלוני או בחור אלמוני..., ואכן פלא היאך בכל זאת נודע הדבר שהוא הוא בעל המעשה...)

מי שהכיר את ר' אברהם ולו הכרות שטחית, יודע שסיפור כזה להד"ם אצלו, הוא לא היה מקים אשה שיושבת לידו בשו"א אלא היה קם בעצמו. בלי שום ספק.

מבקש חכמה

הודעהעל ידי מבקש חכמה » א' אוקטובר 28, 2012 1:08 pm

בחישוקי חמד (סנהדרין לא,ב באדיבות פרוייקט השו"ת) מסופר כך:

סיפר לנוסע לצדו שיש לו כרוספדין, והנוסע העם הארץ ברח ממנו
מעשה באחד שנסע באוטובוס והגה בתלמודו בשקידה מופלאה, לפתע נכנס אדם שאינו שומר תורה ומצוות, ואחז בידו עיתון שאין רוח חכמים נוחה הימנו, ולאוזניו היו צמודות אוזניות המשמיעות מוזיקה מרעישה, והחליט להתיישב דוקא לצד הבחור המתמיד, הבחור שהמוזיקה המרעישה, הפריע לו ללמוד, החל להצטמצם ונדחק לצד. "מדוע אתה בורח ומצטמצם?", שאל האיש בגסות. השיב הבחור אני חוזר משערי צדק. ומתברר שיש לי כרוספדין, שאל אותו והוא מדבק, ענה לו הבחור, 'מאד', האיש מיהר לקום, ובחר לו מקום ישיבה מרוחק.
רופא שישב במושב הסמוך לבחור, שאלו מה זה מחלת הכרוספדין שטרם שמעתי עליה. הבחור ענה לו כרוספדין אינה מחלה, אלא זה התרגום של אונקלוס [במדבר טו לח] לציצית, ודע לך כי לא שיקרתי, משום שבאמת חוזר אני כעת משערי צדק, ומה שאמרתי שהמחלה מדבקת, זאת על פי דברי המשנה, מצוה גוררת מצוה.
ובסיפור זה הבחור לא עבר על אונאת דברים, ואינו דומה לסיפור שלעיל, כי אונאת דברים הוא דבר המסור ללב, ונאמר בו 'ויראת מאלוקיך', כי הקדוש ברוך הוא מעניש על הכוונה, וכיון שהבחור לא התכוון לצערו, אלא שהתכוון שלא יפריענו מלימודו, לא עבר על אונאת דברים, אבל בסיפור דלעיל, שהאיש נתכוון לצער את האנשים, כדי שיוכל לשבת, עבר על אונאת דברים.

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל

הודעהעל ידי מאיר סובל » א' אוקטובר 28, 2012 2:02 pm

איש_ספר כתב:

מי שהכיר את ר' אברהם ולו הכרות שטחית, יודע שסיפור כזה להד"ם אצלו, הוא לא היה מקים אשה שיושבת לידו בשו"א אלא היה קם בעצמו. בלי שום ספק.

בחיים לא היה פוגע באדם. ואם היה קם היתה נפגעת, ומשא"כ בפטנט הזה.

מאירי

הודעהעל ידי מאירי » א' אוקטובר 28, 2012 3:57 pm

צריך גם ליקח בחשבון שכפי הסיפור מוכח שלא מדובר שישב חיצוני לצד המעבר, אלא ליד החלון והיא חסמה את גישתו לצאת, ויש הבדל גדול.
בכל מקרה נשמח אם מישהו נוסף יוכל לברר שוב את מקור העובדא.

מאירי

הודעהעל ידי מאירי » א' אוקטובר 28, 2012 4:03 pm

מבקש חכמה כתב:בחישוקי חמד (סנהדרין לא,ב באדיבות פרוייקט השו"ת) מסופר כך:

סיפר לנוסע לצדו שיש לו כרוספדין, והנוסע העם הארץ ברח ממנו
מעשה באחד שנסע באוטובוס והגה בתלמודו בשקידה מופלאה, לפתע נכנס אדם שאינו שומר תורה ומצוות, ואחז בידו עיתון שאין רוח חכמים נוחה הימנו, ולאוזניו היו צמודות אוזניות המשמיעות מוזיקה מרעישה, והחליט להתיישב דוקא לצד הבחור המתמיד, הבחור שהמוזיקה המרעישה, הפריע לו ללמוד, החל להצטמצם ונדחק לצד. "מדוע אתה בורח ומצטמצם?", שאל האיש בגסות. השיב הבחור אני חוזר משערי צדק. ומתברר שיש לי כרוספדין, שאל אותו והוא מדבק, ענה לו הבחור, 'מאד', האיש מיהר לקום, ובחר לו מקום ישיבה מרוחק.
רופא שישב במושב הסמוך לבחור, שאלו מה זה מחלת הכרוספדין שטרם שמעתי עליה. הבחור ענה לו כרוספדין אינה מחלה, אלא זה התרגום של אונקלוס [במדבר טו לח] לציצית, ודע לך כי לא שיקרתי, משום שבאמת חוזר אני כעת משערי צדק, ומה שאמרתי שהמחלה מדבקת, זאת על פי דברי המשנה, מצוה גוררת מצוה.
ובסיפור זה הבחור לא עבר על אונאת דברים, ואינו דומה לסיפור שלעיל, כי אונאת דברים הוא דבר המסור ללב, ונאמר בו 'ויראת מאלוקיך', כי הקדוש ברוך הוא מעניש על הכוונה, וכיון שהבחור לא התכוון לצערו, אלא שהתכוון שלא יפריענו מלימודו, לא עבר על אונאת דברים, אבל בסיפור דלעיל, שהאיש נתכוון לצער את האנשים, כדי שיוכל לשבת, עבר על אונאת דברים.

סליחה, למה הכוונה "בסיפור דלעיל"? זהו המשך ציטוט או דברים משלך? ברור שגם בסיפור דידן נחשב שלא נתכוין לצער אלא להציל עצמו מהבעיה שקיימת בישיבה לצד אשה באוטובוס (וזאת מבלי להיכנס לנקודת ההלכה שאין זה המקום כאן).
עצם הסיפור של הר' זילברשטיין, כפי שצויין לעיל, אינו ראיה להפרכת הסיפור דידן, כיון שהוא נוהג 'לעבד' סיפורים כדי ליצור את ההיכי תמצי כידוע, ויתכן שלקח הסיפור דידן וסיפרו על בחור וכו' עם שינויים והוספות.

מבקש חכמה

הודעהעל ידי מבקש חכמה » א' אוקטובר 28, 2012 4:14 pm

הכל ציטוט מהחישוקי חמד והסיפור דלעיל באדם שרוקן תחנה כדי שיהיה לו מקום לשבת על ידי שיצר מצג שווא שהוא חולה במחלה מסוכנת ומדבקת.

שחר

הודעהעל ידי שחר » ג' נובמבר 06, 2012 11:23 pm

שמעתי היום:
באחד מנסיעותיו של הג"ר אברהם זצ"ל, אירע שישב איזה בחור 'אחורי אשה', פנה ר"א ז"ל לבחור בתחנונים שיואיל להחליף עמו מקום היות ורצונו 'לראות את הנוף'... הבחור נאות ותיכף פשט הר"א את מעילו והניח על המשענת מקדימה... וכל הדרך הפנה ראשו לנוף... וגם הראה לבחור בהתפעלות כמה הנוף עוזר לו ומרגיעו, ועד היום הבחור (אולי כבר אבא לכמה) סבור לתומו שזה היתה המטרה...

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ג' נובמבר 06, 2012 11:36 pm

שחר כתב:שמעתי היום:
באחד מנסיעותיו של הג"ר אברהם זצ"ל, אירע שישב איזה בחור 'אחורי אשה', פנה ר"א ז"ל לבחור בתחנונים שיואיל להחליף עמו מקום היות ורצונו 'לראות את הנוף'... הבחור נאות ותיכף פשט הר"א את מעילו והניח על המשענת מקדימה... וכל הדרך הפנה ראשו לנוף... וגם הראה לבחור בהתפעלות כמה הנוף עוזר לו ומרגיעו, ועד היום הבחור (אולי כבר אבא לכמה) סבור לתומו שזה היתה המטרה...

אם הבחור עד היום חושב שזאת המטרה, מי סיפר את הסיפור הזה, ומניין לו הפרטים החסרים?

ברזילי

הודעהעל ידי ברזילי » ד' נובמבר 07, 2012 1:06 pm

קבלתי במייל, ואני מצרף, באישור המחבר, קונטרס אגן הסהר -- דברי חיזוק והתעוררות, ומקצת מהנהגותיו של הגר"א גנחובסקי.
קבצים מצורפים
הנהגות הרב גנחובסקי.pdf
(535.39 KiB) הורד 809 פעמים

סמל אישי של המשתמש
איש_ספר
מנהל האתר

הודעהעל ידי איש_ספר » ד' נובמבר 07, 2012 1:31 pm

יש"כ.
סיפורים נפלאים מאד
[הסיפור בעמ' 11 על ריבוי פרטיו חסר טעם וכמובן שהרב אמר מקרר מחמת עדינותו, שגם היא תכונה טובה ללמוד ממנו].

אומר מעט

Re: אבד חסיד מן הארץ-הגר"א גניחובסקי זצוק"ל <קונטרס נפלא להו

הודעהעל ידי אומר מעט » ה' נובמבר 08, 2012 3:11 pm

שמעתי שהיתה כתבה יפה ביתד האם יכול מישהו להעלותה לכאן

סמל אישי של המשתמש
זאגער ישן

הודעהעל ידי זאגער ישן » ו' נובמבר 09, 2012 8:00 pm

ברזילי כתב:קבלתי במייל, ואני מצרף, באישור המחבר, קונטרס אגן הסהר -- דברי חיזוק והתעוררות, ומקצת מהנהגותיו של הגר"א גנחובסקי.

בעמ' 82 כתוב "מורי ורבי הכ"מ אמר שהכיר את בנו של הדברי מלכיאל" וכו'. מן הסתם המכוון לבנו יונה הנזכר כאן.

אורי אגסי

הודעהעל ידי אורי אגסי » א' נובמבר 11, 2012 2:42 pm

מ"נוה ההיכל": הספדו של תלמידו הגרי"י ווייס אב"ד נוה אחיעזר:
קבצים מצורפים
171-נוה ההיכל- חיי שרה - קטן שהגדיל בזימון + הספד על הגרא גנחובסקי זצל.pdf.jpg
171-נוה ההיכל- חיי שרה - קטן שהגדיל בזימון + הספד על הגרא גנחובסקי זצל.pdf.jpg (478.6 KiB) נצפה 15540 פעמים

אורי אגסי

הודעהעל ידי אורי אגסי » א' נובמבר 11, 2012 2:55 pm

.
קבצים מצורפים
2.pdf.jpg
2.pdf.jpg (253.51 KiB) נצפה 15535 פעמים

שחר

הודעהעל ידי שחר » א' נובמבר 11, 2012 4:28 pm

איש_ספר כתב:

כעת אפשר לצרף סימוכין להנ"ל מעמוד 35 בקובץ הנ"ל, ומצו"ב.
קבצים מצורפים
כרוספדין.pdf
(21.82 KiB) הורד 669 פעמים

הגהמ

הודעהעל ידי הגהמ » א' נובמבר 11, 2012 7:58 pm

במשפחה האנגלית (אולי תורגם גם בעברית, לא ראיתי) יש כתבה יפה עליו מבן-דוד שלו ר' מנחם גנק (יו"ר הOU ומותיקי תלמידיו של הגרי"ד מבוסטון וידיו רב לו בהרבצת תורת רבו). שם יש סיפור נפלא שסיפר ר"א זצ"ל על מעשה שאירע לו בקשר לספרו שהוציא לאור לז"נ אמו. גם צורף תמונה משיר שחיבר ר"א בהיותו בן עשר לבד לרגל הולדת הבן דוד שלו. ניכרים בו כשרונותיו הגדולות כבר בגיל צעיר.

מזמור שיר

הודעהעל ידי מזמור שיר » ג' נובמבר 13, 2012 8:49 pm

ראיתי רשימה מהגר"מ דייטש הרב דרמ"ש, שלמד אצל ועם הגרא"ג, וסיפר שם סיפור מענין: פעם למד עם ארבעה בחורים. באמצע רצה ללמוד עמם קטע מהאחיעזר, ורצה שיהיה ספר לפניו וספר לפניהם. דא עקא, שבביהמ"ד היה רק ספר אחד. נגשו לאוצה"ס, גם שם היה אחיעזר אחד.ולצרפם אי אפשר, שכן בכרך שבביהמ"ד כתוב שלא להוציא מביהמ"ד, ובכרך שבאוצר כתוב שלא להוציא מכתלי האוצר. ר' אברהם לא הסכים שיעברו על ההוראות הנ"ל, והורה להביא שלחן ארוך, הציבוהו כשראשו האחד בביהמ"ד וראשו השני באוצר הספרים, וכך למדו כאשר כל ספר נשאר בין כתלי מקומו...

סמל אישי של המשתמש
בית שביעי

הודעהעל ידי בית שביעי » ג' נובמבר 13, 2012 10:34 pm

ראיתי בספרי תולדות הגאוה"ק רבי שלמה זלמן ורבי שלמה'קע מזוועהיל זצ"ל, שכשהתיישבה אשה לצדם המתינו עד לתחנה הבאה וירדו.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 215 אורחים