מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הרב אליהו לוין שליט"א

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
מאת הלוי

Re: הרב אליהו לוין

הודעהעל ידי מאת הלוי » ו' ספטמבר 09, 2016 10:13 am

בני ברקי כתב:מענין, שבויקפדיה בערך על הרב משה לוין רב העיר נתניה מופעים רק שני צאצאים בנו עמיהוד לוין ובתו וחתנו הגאון מרדכי שטרנברג ר"י הר המור. האם אכן הגאון הנ"ל אכן בנו או אולי הוא משפחה בצורה אחרת?
אגב, הוא חתנו של האדמור ממודזיץ-פלטבוש?

תואר "הגאון" או "הרב" אצלך מופיע רק בצמוד לאנשים מחוג מסוים??

מאת הלוי

הודעהעל ידי מאת הלוי » ו' ספטמבר 09, 2016 10:15 am

שיף כתב:באגרון דווקא הוא מופיע
וגם יש שם בת נוספת הנשואה לחיים משה ב"ר ראובן טרופ
ודוקא גב' שטרנברג לא מופיעה יחד עם שאר המשפחה

אכן כמדומה שמשה טרופ הנ"ל הוא פרופ' בעל שם שניסה להפריך את תורת האבולוציה בספר שהו"ל.
נערך לאחרונה על ידי מאת הלוי ב ש' ספטמבר 10, 2016 10:35 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

שלמה בן חיים

הודעהעל ידי שלמה בן חיים » ו' ספטמבר 09, 2016 11:47 am

ראית פעם ת"ח בסדר גודל שלו שיושב על שפת מדרכה או על גדר אבנים נמוכה בתנוחה כזאת ומדבר בלימוד??

כן ראיתי את מרן הגאון ר יחיאל מיכל פיינשטיין זצ"ל יושב יום יום על הגדר בלכתו לכולל שלו כל יום בהיותו זקן מאד, ר' מיכל לא היה מקורי בכלל למשל, וגם ר' אליהו לוין לא. מה הקשר בין מקוריות לישיבה על הגדר? זה בסך הכל מראה שהם נורמלים וכשהם רוצים לשבת הם יושבים, אך אתה צודק כנראה שלהיות נורמלי היום זה מאד מקורי.....

ישבב הסופר

הודעהעל ידי ישבב הסופר » ו' ספטמבר 09, 2016 8:23 pm

... לבוש מעיל חורף וללא כובע.
איני יודע אם אתה מכיר את המקום בו זה צולם, אפי' אברך טיפוסי עם שטעלע של נושא ונותן אחרי הצהריים בישיבה קטנה היה מרגיש קצת לא בנוח להתיישב שם.
טוב, אם אתה חושב שהוא לא מקורי, לדעתי אתה מתכחש לעובדו או שיש לנו מחלוקת בפירוש המונח מקורי.

מאת הלוי

הודעהעל ידי מאת הלוי » א' ספטמבר 11, 2016 9:03 pm

ישנו איזה סיפור ששמעתי שבזמן שאשתו היתה חולה נאלץ פעם אחת ליסע איתה לצורך רפואי כלשהו וזה היה סמוך לשבת ובחזרה מהנסיעה נתקע באיזה תחנת דלק כל השבת.

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ד' נובמבר 30, 2016 8:22 pm

מאת הלוי כתב:ישנו איזה סיפור ששמעתי שבזמן שאשתו היתה חולה נאלץ פעם אחת ליסע איתה לצורך רפואי כלשהו וזה היה סמוך לשבת ובחזרה מהנסיעה נתקע באיזה תחנת דלק כל השבת.

כן, הסיפור הזה היה בשבת שובה לפני שאשתו נפטרה (ז' חשון, כמדומה לי) תשס"ד. הם חזרו מרופא במאנהאטען והיו פקקים ענקים בדרך, ולכן נתקע שם לשבת. בליל שבת ראה שאשתו סובלת יותר מדי, ובהיותה חולה מסוכנת שאל מאת גוי אחד (כמדומה לי שהגוי היה\היתה שוטר\ת, ולא פחד ממנו\ה) לקחת אותה ללעיקוואוד. הוא נשאר שם כל השבת.

יש לי באמתחתי הרבה סיפורים ודברים ששמעתי ממנו ואולי אחזור ע"ז.

מה שכתב אחד על ענין הקנאות. אני יכול להגיד משמו כאשר ניסו לגרור אותו להמחלוקת בא"י. הוא אמר לי "אני נולדתי שם ונתגדלתי שם ולמדתי בפונוביז', ואין לי שום הבנה במה שקורה שם. איך אפשר לי להתערב?".

הוא היה באמת מאד קרוב להרב שך, הן בלימוד הן במילי דעלמא, אבל בעיקר בלימוד. אחרי פטירת הרב שך היה הולך לדבר בלימוד עם הרב אלישיב. הגם שהיום הוא שולח שאלות מסויימות להגרח"ק, ובפרט בענייני רפואה וסיבוכים בחק ששואלים אותו עליהם, הרי הוא שולח אליו. אמנם בלימוד הרי הוא מדבר עם הגרז"נ גולדברג והוא מעריץ גדול של הגאון ר' דוד פיינשטיין.

בענייני עגונות יש לו ספר, והוא מפורסם כמומחה עצום. מאז מגדל התאומים היה מעורב בכמה סיפורים אחרים של עגונות, כולל שתים בחצי שנה האחרונה. מספרים סיפור שכאשר הלך לאסוף כסף עבור הכולל שלו אחרי סיפור מגדל התאומים, אמר למאן דהו שבכולל שלו למדו עגונות והיה צורך בעולם לאברכים כזה לפסוק שאלה חמורה כזה, והגביר לא התפעל "הרי זה מקרה נדיר, למה יש כ"כ צורך לזה". לא זמן רב אחרי זה קרה הצונאמי במזרח הרחוק וגם אז היה שאלת עגונות שהגיע לשלחנו של הרב אליהו לוין.

חוץ משתי אחיות ואח בארץ, יש לו עוד אח בלעיקוואוד, אשר בשם 'יהודה' יכונה.

דודי צח

הודעהעל ידי דודי צח » ו' דצמבר 02, 2016 10:44 am

שהיתי באיזה 'סדר ראשון' בכולל שלו בלייקווד - כשלפתע הוא לוקח 2 כיסאות ומשכיב עצמו עליהם, ותופס איזו תנומה בת רבע שעה.

זה מתאים לתמונה ולתיאור של קודמיי.

וזאת למודעי, בניגוד לציבור העממי התורני בארה"ב שרבים מתנהגים בפשטות, אולם העולם הרבני ונושאי המשרה הם הרבה יותר מהודרים ומעונבים מאשר בארצה"ק. כך שמקוריותו וטבעיותו היא חידוש בכל אתר ואתר

בעקבי הצאן

הודעהעל ידי בעקבי הצאן » ב' דצמבר 05, 2016 1:51 pm

גם אני שמעתי עליו, ואמרו לי שהוא יודע את כל סוגיות הש"ס בעיון עמוק ולא היו אלה דברים של גוזמא. כמו שאומרים על כל בר בי רב.
אם יש לעוד אנשים סיפורים ותיאורים על אדות הרה"ג הנ"ל אנא אל תמנעו טוב...

בן מלך

הודעהעל ידי בן מלך » ב' דצמבר 05, 2016 11:10 pm

ראש כתב:למדתי שנים רבות בישיבת רח''ע ואינני זוכר כזה דבר.
מתשנ''ט עד תשס''ז.

יש למישהו תמונה?

ג"א למדתי שם פחות או יותר בשנים הללו, ואני לא זוכר אותו, אבל אני כן זוכר שסיפרו עליו שהוא היה מגיע לישיבה. כנראה שזה היה בשנים מוקדמות יותר.

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ב' דצמבר 05, 2016 11:25 pm

הכרתי את האיש לפני שנים, אפשר לומר עליו שהוא "אברך אמתי" בלא קשר לגילו, עמל בתורה, הוא פשוט לומד טוב וזה הרבה מאד מאד, גם זה שהלך לנכר ושם המשיך כפי מסורת רבותיו כאן, זה נתן לו את הניחוח שלו במקום בו הוא חי, אבל להגיד שיש בו איזו מקוריות זה מוגזם, לא חושב שהוא גם מתיימר לכך.

בעקבי הצאן

הודעהעל ידי בעקבי הצאן » ב' דצמבר 05, 2016 11:54 pm

שמעתי שהיה לו קשר מיוחד עם הגרי"ד סולובייצ'יק, ובו ובהגר"ג נדל מחשיב אותם לרבותיו המובהקים.

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ג' דצמבר 06, 2016 12:01 am

בעקבי הצאן כתב:שמעתי שהיה לו קשר מיוחד עם הגרי"ד סולובייצ'יק, ובו ובהגר"ג נדל מחשיב אותם לרבותיו המובהקים.

תאמר לי אתה,, איך אפשר להיות תלמיד מובהק של שני אנשים הסתורים כ"כ זה את זה, למעלה מהשגתי הדלה!

שלמה בן חיים

הודעהעל ידי שלמה בן חיים » ג' דצמבר 06, 2016 12:12 am

פרי יהושע כתב:הכרתי את האיש לפני שנים, אפשר לומר עליו שהוא "אברך אמתי" בלא קשר לגילו, עמל בתורה, הוא פשוט לומד טוב וזה הרבה מאד מאד, גם זה שהלך לנכר ושם המשיך כפי מסורת רבותיו כאן, זה נתן לו את הניחוח שלו במקום בו הוא חי, אבל להגיד שיש בו איזו מקוריות זה מוגזם, לא חושב שהוא גם מתיימר לכך.

גם אני מצטרף להנ"ל, כבר כתבתי כן לעיל, והדברים ברורים למי שמבין שמקוריות לא מתחילה בשכיבה על ספסל באמצע הסדר, ולא מסתיימת בלשבת על גדר...

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ג' דצמבר 06, 2016 12:21 am

פרי יהושע כתב:
בעקבי הצאן כתב:שמעתי שהיה לו קשר מיוחד עם הגרי"ד סולובייצ'יק, ובו ובהגר"ג נדל מחשיב אותם לרבותיו המובהקים.

תאמר לי אתה,, איך אפשר להיות תלמיד מובהק של שני אנשים הסתורים כ"כ זה את זה, למעלה מהשגתי הדלה!

עכשיו אתה מתחיל לראות ה'מקוריות' שלו. לא בדברים חיצוניים ולא בלבושו, אלא בדרך מחשבתו.
אדרבא, מי שחושב שאינו אלא מתמיד, שיואיל נא בטובו לעיין בספריו ולספר לנו למי הוא דומה.

לא רק שהיה קרוב להגרי"ד והגר"ג נדל, היה מריץ את שאלותיו בלימוד להרב שך, ונכנס פעמיים ליחידות אצל האדמו"ר מליובאוויטש. הוא סיפר לי דברים ששמע לפני כששים שנה מאת הרב יעקב רוזנטל זצ"ל והיה נכנס להאדמו"ר מריבניץ בארה"ב.

בהלכות רבית והלכות קידוש החודש הרי הוא מצטיין במיוחד, ולומד את הדברים כעל סוגיות בעלות לומדות כשאר הסוגיות. כאשר באים אליו בשאלות למעשה ברבית, הרי הוא מנתח את השוק כאילו הנתיבות והתומים היו הסוחרים.

יש עדיין הרבה לספר עליו, אם אך לא נתמקד בשטויות.

בעקבי הצאן

הודעהעל ידי בעקבי הצאן » ג' דצמבר 06, 2016 12:44 am

פרי יהושע כתב:

אינני יודע מה הפריע לך בסינתזה בין השניים האם כביכול הסתירה בסגנון הלימוד ודרך המחשבה שבוודאי אדם הממוצע והמצומצם אינו יכול להבין איך משלבים בין השניים (על אף שהגר"ג עצמו עם כל היותו תלמידו המובהק של החזו"א התקרב לרב מבריסק) אך שמא אולי אדם מקורי הוא זה שמצליח לתפוס ולשאוב ב' סגנונות שונים ולהביאם לפונדק אחד.
ובנושא "המקוריות" יש איזשהו עוול שאנשים מסוימים רואים מקוריות אך ורק בהתבטאויות בנושאי אמונה ומחשבת ישראל וכדו' ואינם מוכנים לקבל מקוריות בסגנון עיון שונה ממחשבה עמוקה באמת שגם זהו דבר "מקורי" .

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ג' דצמבר 06, 2016 12:45 am

איני בטוח שללכת לזה ולזה וגם לזה כבר מעיד על איזו מקוריות, במקרה זה כבר כתבתי כי עמדתי על טיבו לפני שנים... ואכן אני מעריכו כערכו, אבל מקוריות אולי זה בעיניים של ליקווד...

בעקבי הצאן

הודעהעל ידי בעקבי הצאן » ג' דצמבר 06, 2016 1:05 am

אחד הדברים ששמעתי עליו, שזהו דבר שמוכיח על גדלותו, זה, שהיום אנו רגילים שיש ת"ח שעיקר עיסוקם הוא בהלכה, ויש שהם יותר בעיון הישיבתי ה"תיאוריתי" ופחות בלמעשה,וכן בלימוד הסוגיא, שני הדרכים האלו בתחילת לימודם כל סוגיא, יפנו כל אחד לכיוונו שלו.
אבל הרה"ג הנ"ל כל סוגיא לומד אותה בדרך ההבנה כביכול "התאורתית" ומנסה להגדיר כל דבר בצורה עמוקה, ובסוף הסוגיא ממילא יודע את ההלכה למעשה, וכך היה אצלו עם "רבית", וכן עם "עגונות", וכן בכל נושא "בחושן משפט" ויוכחו דברים אלו מתוך ספריו שאין בהם כמעט שום עניין של הלכה למעשה ובכל זאת כל מכריו יגידו שהוא מגדולי הפוסקים בדורינו,(וכן ידוע שבסיפור עם "העגונות ממגדלי התאומים" הרב אלישיב מעצמו הפנה אליו בלי שהוא יתעסק עם זה לפני כן).
ואולי זהו השילוב בין שתי רבותיו, היכולת ללמוד וגם להוציא ספר על מסכת חולין והלכות שחיטה שכל הנושאים שם הם לא שייכים להלכה, אלא חידושים וביאורים (שזה כבר נדיר ו"מקורי" כי חוץ מהגרי"ד מבוסטון אינני יודע כמה אנשים ידעו ללמוד ולחדש גם במסכתות ששייכות לכאו' אך ורק להלכה למעשה)אך מאידך מתוך זה לשלוט בהלכ' שחיטה ולהיות מומחה נדיר בעניינים אלו.(כך שמעתי מבעל מח"ס "שיחת חולין" על הרה"ג הנ"ל שהוא דיבר איתו בענייני שחיטה והוא מומחה נדיר בנושא זה)שמי שמכיר את דרך רבותיו הנ"ל יכול לדעת שזהו ממש סינתזה של דרך לימודם.

בעקבי הצאן

הודעהעל ידי בעקבי הצאן » ג' דצמבר 06, 2016 1:07 am

פרי יהושע כתב:איני בטוח שללכת לזה ולזה וגם לזה כבר מעיד על איזו מקוריות, במקרה זה כבר כתבתי כי עמדתי על טיבו לפני שנים... ואכן אני מעריכו כערכו, אבל מקוריות אולי זה בעיניים של ליקווד...

אז אולי תוכל לפרוס בפנינו את תורת ה"מקוריות" האמיתית.

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ג' דצמבר 06, 2016 1:11 am

בעקבי הצאן כתב:
פרי יהושע כתב:

אינני יודע מה הפריע לך בסינתזה בין השניים האם כביכול הסתירה בסגנון הלימוד ודרך המחשבה שבוודאי אדם הממוצע והמצומצם אינו יכול להבין איך משלבים בין השניים (על אף שהגר"ג עצמו עם כל היותו תלמידו המובהק של החזו"א התקרב לרב מבריסק) אך שמא אולי אדם מקורי הוא זה שמצליח לתפוס ולשאוב ב' סגנונות שונים ולהביאם לפונדק אחד.
ובנושא "המקוריות" יש איזשהו עוול שאנשים מסוימים רואים מקוריות אך ורק בהתבטאויות בנושאי אמונה ומחשבת ישראל וכדו' ואינם מוכנים לקבל מקוריות בסגנון עיון שונה ממחשבה עמוקה באמת שגם זהו דבר "מקורי" .

לא התכוונתי שא"א לשלב שיטות שונות ואפי' לפעמים מנוגדות, בהחלט אפשר, אבל במקרה זה, מי שהעריך את זה לא היה מעריך את האחר ולהפך, אבל יתכן שבכ"ז הלך לשניהם אכן הוא מקבל גדול וכל דבר היה רץ לשאול את הרב שך בשעתו, דבר זה עוד לא עושה אותו מקורי, ואכן אינו כזה בפירוש, אבל הוא עמל בתורה וגם לומד כדרך הישיבתית וגם ברבות השנים גם הלכה למעשה, וכי לא כך כל ת"ח, והכי לכתוב חידושים על מסכתות לא ישיבתיות זה כבר מקורי, נו באמת, אבל אין עניין להיות מקורי העיקר שהוא מה שהוא, איני בא לזלזל בו, אבל למה לכתוב סתם....

בעקבי הצאן

הודעהעל ידי בעקבי הצאן » ג' דצמבר 06, 2016 1:32 am

אני שם לב שהסתכלותך על משמעות המקוריות מתבטאת בשוני בהכרח השקפתי או עצמאות ואי הזדקקות לגדולי תורה הקלאסיים אבל צר לי אני חושב שאתה טועה, לשיטתך נניח ר' חיים מבריסק לא היה מקורי הוא בסך הכל למד בצורה שונה אך היה שמרן מאוד בנושאים אחרים וכו'.
לפי דעתי מקוריות מתבטאת בדרך חשיבה שונה גם בהשקפה וכדו' אך בעיקר במחשבה שונה בלימוד בהסתכלות מקורית בהגדרות קולעות . אינני יודע כמה פוסקים בימינו יכולים לכתוב תשובה הלכתית בנושא של עגונה ולהתבסס על יסוד של ר' חיים מבריסק.
אולי תחשוב קצת על הדברים.(אגב רוב חידושיו הם על המסכתות הישיבתיות וכן כבר בתחילת דרכו התעסק בהלכה למעשה כמו שחיטה ועניינים שבסדר זרעים שסדר זה הוא למד בחברותא עם הגר"ג נדל, )

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ג' דצמבר 06, 2016 1:56 am

בעקבי הצאן כתב:אני שם לב שהסתכלותך על משמעות המקוריות מתבטאת בשוני בהכרח השקפתי או עצמאות ואי הזדקקות לגדולי תורה הקלאסיים אבל צר לי אני חושב שאתה טועה, לשיטתך נניח ר' חיים מבריסק לא היה מקורי הוא בסך הכל למד בצורה שונה אך היה שמרן מאוד בנושאים אחרים וכו'.
לפי דעתי מקוריות מתבטאת בדרך חשיבה שונה גם בהשקפה וכדו' אך בעיקר במחשבה שונה בלימוד בהסתכלות מקורית בהגדרות קולעות . אינני יודע כמה פוסקים בימינו יכולים לכתוב תשובה הלכתית בנושא של עגונה ולהתבסס על יסוד של ר' חיים מבריסק.
אולי תחשוב קצת על הדברים.(אגב רוב חידושיו הם על המסכתות הישיבתיות וכן כבר בתחילת דרכו התעסק בהלכה למעשה כמו שחיטה ועניינים שבסדר זרעים שסדר זה הוא למד בחברותא עם הגר"ג נדל, )

מקוריות הוגדרה כבר ע"י הרב הוטנר בכמה מכתבי הסכמות שלו, כמקצת מים חיים הבאים מהמקור שמטהרים במשהו, אדם מקורי הוא אדם שהצליח לבטא איזה קול פנימי, והצליח להשמיע אותו גם לאחרים, הגר"ח החזו"א הרב קוק אכן עשו כך, וגם הרב הוטנר עשה כך, וגם בהגרנ"ד היתה רוח של מקוריות, הוא חשב משהו והלך איתו עד הסוף גם אם יש שלא קבלו אותו, בהגרי"ד הבן של הברסק רב לא הייתה כל מקוריות למשל, מי שהצליח להרים יצירה חדשה הוא היה מקורי וכל אחד מבין למה הכוונה, הרב אליהו לווין אינו מקורי כלל ועיקר, וגם אם פוסק הלכה עפ"י הגר"ח זה ממש ממש לא נחשב בעיני מקורי, ומעולם לא אמרתי שמקורי זה אדם עם מחשבות עצמאיות שלא כגדול"י, אבל זה אדם שהצליח לנבוע משהו מעצמו, צריך בד"כ גם כשרון רב לזה, מה שלא מצוי בנשוא האשכול [ושוב בלא כוונה להוריד מכבודו במאום].

ליטוואק פון בודאפעסט

הודעהעל ידי ליטוואק פון בודאפעסט » ג' דצמבר 06, 2016 2:23 am

המקוריות של הרב לוין איננה בזה שפוסק הלכות עפ"י סברות בסוגיות. יש לו כשרון מיוחד וגישה עצמאית לכל דבר. הסברות שלו בהלכה הם מקוריים, ואופן הביטוי הוא מקורי. גם אלו ידידיו מנוער, שנשארו בא"י ולפי דעת כמה מגיבים לא היו אמורים להתפעל ממנו משום שהם לא אמריקאיים, מדברים עליו בהפלגה, ומשום המקוריות שלו.

ומשום המקוריות הזה הצליח ל'עשות סוגיות' מחלקי התורה שאינם כ"כ ידועים, גם אצל בעלי הלכה. הוא השקיע אונו ומרצו בהלכות כתובות וחידש חידושים מאלפים בכל העניינים שם. האיר את הסוגיות של רבית באופן שלא היה טרם בואו, ועוד ועוד.

וגם במילי דעלמא ובדברים שוליים רואים את המקוריות שלו. כשניסה ללכת משכונה אחת לחברתה בירושלים הלילה, הסתכל ברקיע והלך עפ"י הכוכבים. ד"ז אינו חידוש גדול, אבל זה מראה רב הגווניות של האיש.

אפשר

הודעהעל ידי אפשר » ד' דצמבר 07, 2016 11:07 am

מאת הלוי כתב:ג. האם הוא קשור למשפ' הרב אריה לוין?

אינו קשור כלל

אפשר

הודעהעל ידי אפשר » ד' דצמבר 07, 2016 11:09 am

מאת הלוי כתב:לאחר חקירה קטנה העליתי בחכתי מעט אודות האיש והנראה בזה שמדובר בגאון עצום שאינו מפורסם דיו כראוי לגודלו . לפי תיאורים של כמה ת"ח מדובר באחד מן הגדולים ממש. עילוי עצום שידיו רב לו בכל מקצועות התורה.

בארה"ב הוא מפורסם דיו, נחשב מגדולי הת"ח שם, ואם עשרה הם, הוא בכללם, ורק כך הוא דרכו של עולם, המוזיקה שלהם אנחנו שומעים בו ביום, והת"ח אחר שבעים שנה.

וואלף

Re: הרב אליהו לוין שליט"א

הודעהעל ידי וואלף » ו' דצמבר 09, 2016 4:49 am

למד בלייקווד כמה שנים בבחרותו וגם הי' מגיד שיעור בישיבה בסקרנטן (ראש הישיבה היום הוא הרב שניידמן) בעודו בחור.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 163 אורחים