מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

ארכיוני היהדות החרדית <בקשה>

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
יגאל10

ארכיוני היהדות החרדית <בקשה>

הודעהעל ידי יגאל10 » א' מרץ 17, 2013 8:56 pm

לצורך עבודת כתיבה על דמות מסויימת ביהדות החרדית -אגו"י (כוונתי במאה האחרונה),
אני זקוק לפרטים ומידע על כל ארכיון הקיים כיום בנוגע ליהדות החרדית בארץ ובאירופה - מכתבים; מסמכים וכו'.
כולל תוכן ודרכי גישה/התקשרות.

תודתי נתונה מראש.

[את הארכיון המצויין (ובעל השירות האדיב) של מרכז אגו"י ירושלים כבר מצאתי.]

סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
שם מלא: הק' ראובן חיים קליין
יצירת קשר:

Re: ארכיוני היהדות החרדית <בקשה>

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » א' מרץ 17, 2013 10:06 pm

פעם הייתי חוקר באיזה ענין בארכיון הציוני המרכזי (מול התחנה המרכזית בי-ם) ושם מצאתי הרבה מסמכים הקשורים לאגוד"י לגבי בקשות לעלייה (מתקופה שלפני השואה). אולי כדי לעיין שם:
http://www.zionistarchives.org.il/Pages/Default.aspx

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » א' מרץ 17, 2013 10:19 pm

לגבי הארכיון של פא"י מעזבונו של בנימין מינץ, כדאי לפנות לבני משפחתו לברר.
ישנו ארכיון של ועה"פ העולמי (גור), אך אינו מתוחזק וקשה מאד הגישה אליו.
כדאי לעיין גם בגנזכי "העדה החרדית", ודאי יש שם חומר קשור, ניתן לפנות לסד"ד ר' חיים ווייס.
ארכיון אגו"י בארה"ב, שם נמצא עזבון ר' יעקב רוזנהיים, לפני עשרות שנים פרצה שם שריפה גדולה שכילתה חלקים גדולים, לא ידוע לי המצב שם כיום.

בספרו של חיים שלם על השואה "עת לעשות להצלת ישראל", הוצאת ביאליק תשס"ז, מפרט את הארכיונים בנושאי אגו"י שנעזר בהם, ומצבם.

קיים גם עזבון ר' אהרן גודמן, ממנהיגי אגו"י באנגליה, כנראה נמצא אצל משפחתו.
כמו כן ישנם גם עוד ארכיונים פרטיים.

יגאל10

הודעהעל ידי יגאל10 » א' מרץ 17, 2013 10:23 pm

יישר כח.

אשמח אם תפרטו למי יש ארכיונים פרטיים.

----

מי הם בני משפ' בנימין מינץ?
האם לבית יעקב הלל ליברמן יש ארכיון?

סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
שם מלא: הק' ראובן חיים קליין
יצירת קשר:

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » א' מרץ 17, 2013 10:51 pm

מחולת המחנים כתב:ארכיון אגו"י בארה"ב, שם נמצא עזבון ר' יעקב רוזנהיים, לפני עשרות שנים פרצה שם שריפה גדולה שכילתה חלקים גדולים, לא ידוע לי המצב שם כיום.

חשבתי שר' משה קולדני הוא יו"ר הארכיון של אגו"י בארה"ב.

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

הודעהעל ידי מאיר סובל » ב' מרץ 18, 2013 12:21 am

ר' צבי פרץ ביאליסטוצקי מחזיק ארכיון רציני, גנזך קידוש השם שמעל כולל גור ברחוב מלצר בב"ב בהנהלת ר' דוד סקולסקי מחזיקים ארכיון מאוד רציני, לא רק של השואה. כל הארכיון של עיתון "שערים" נמצא שם.

יחזקאל

הודעהעל ידי יחזקאל » ב' מרץ 18, 2013 6:18 am

מחולת המחנים כתב:קיים גם עזבון ר' אהרן גודמן, ממנהיגי אגו"י באנגליה, כנראה נמצא אצל משפחתו.

האם אלמנתו לא נישאת בשעתו בזו"ש לרי"ט ווייס הגאב"ד דהאידנא ?

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ב' מרץ 18, 2013 2:03 pm

יחזקאל כתב:
מחולת המחנים כתב:קיים גם עזבון ר' אהרן גודמן, ממנהיגי אגו"י באנגליה, כנראה נמצא אצל משפחתו.

האם אלמנתו לא נישאת בשעתו בזו"ש לרי"ט ווייס הגאב"ד דהאידנא ?

הגרי"ט ווייס נשא את אלמנתו של הר"ר אוריאל צימער ז"ל שהיה מהוגי הדעות של פאג"י.
אף הוא כר' אהרן גודמן היו מהאגף הימיני של אגו"י, ווראוי הוא ר' אוריאל לאשכול מיוחד על דמותו המיוחדת.

יגאל10

הודעהעל ידי יגאל10 » ג' מרץ 19, 2013 9:04 am

האם ר"צ ווינמן מחזיק ארכיון?

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל

הודעהעל ידי מאיר סובל » ג' מרץ 19, 2013 11:08 am

יגאל10 כתב:האם ר"צ ווינמן מחזיק ארכיון?

כן, וגדול מאוד.
אבל נדמה לי שהתמקד בעיקר על תחומים ספציפיים של דת-מדינה בארץ.

יודל'ה

הודעהעל ידי יודל'ה » ד' מרץ 20, 2013 12:31 am

תברר אצל החוקר התורני הרב משה אייזיק בלוי הנעזר בכתביו בקולמוס והיכל הבעש"ט החבד"י בארכיונים פרטיים ג"כ כנראה, ויעשירך מדע.

יגאל10

הודעהעל ידי יגאל10 » ד' מרץ 20, 2013 12:43 am

כמדומה שמעולם לא כתב משה אייזיק בלוי ב'היכל הבעש"ט'.

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל

הודעהעל ידי מאיר סובל » ד' מרץ 20, 2013 2:54 am

עכ"פ מחקרי משה בלוי שייכים לתקופה הקודמת לפני מאה השנים האחרונות, ולא לאגו"י ולמאה האחרונה.

שבטיישראל

הודעהעל ידי שבטיישראל » ד' מרץ 20, 2013 6:36 pm

מחולת המחנים כתב:בספרו של חיים שלם על השואה "עת לעשות להצלת ישראל", הוצאת ביאליק תשס"ז, מפרט את הארכיונים בנושאי אגו"י שנעזר בהם, ומצבם.

חייים שלם השתמש הרבה עם ארכיונים פרטיים שאינים נגישים לציבור, וכגון אוסף המכתבים של ר' חיים ישראל אייז ז"ל מציריך
חכמו"כ חשוב לדעת על הפלגים השונים באגו"י, ובעיקר הפלג הימיני של "הקנאים" דעליהם נמנו רח"י אייז ור' משה בלויא וכדו', ומאידך הצד השמאלי "הציונים" ומנהיג הפולני של אגו"י אי'צה מאיר לוין, שצד הימני באגו"י החשיבו אותו כציוני לכל דבר, ואף יש מכתבים שבהם הם כותבים עליו כל דבר אסור.
(אגב, בפרשת סעמניצער כתב ר"מ בלויא לר"י אייז - "חסיד גור אין להם שום פרינציפים ...")

מחולת המחנים כתב: קיים גם עזבון ר' אהרן גודמן, ממנהיגי אגו"י באנגליה, כנראה נמצא אצל משפחתו.
כמו כן ישנם גם עוד ארכיונים פרטיים.

שוב, ר' אהרן (Harry) גוגמאן ז"ל וחביריו מחבר ההנהלה של אגו"י באנגליה היו מהימין של אגו"י, ובמידה מסויימת נחשבים כ"קנאים" לכל דבר, איצ'ה מאיר לוין שנא את ר"א גודמאן שנאת יעקב לעשיו, ופעל רבות להעבירו ממשרתו באגו"י (יש לי תח"י מכתב בנושא מחבר הנהלת אגו"י באנגליא ר' גד'ל היילפערן ז"ל)
ובאופן כללי יצויין שגם ארגון צעירי אגו"י באנגליא השתיייך תמיד לצד הימין

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ה' מרץ 21, 2013 10:19 am

ר' משה בלוי לא היה נקרא 'ימין' אף פעם, כשם שרבי יצחק מאיר לוין חתנו של הרבי מגור שנערץ על כל גדולי הדור, לא היה נקרא מעולם 'שמאל'. ממרחק השנים אפשר לטעות ולהטעות. השמאל היו הפועלים. ד"ר ברויאר ואחריו ר"ב מינץ.

ממרחק השנים והשואה, ניתן גם לכתוב הפולנים מול ציריך. אין בדיחה יותר עצובה מכך. אגודת ישראל בפולין, מנתה כמיליון וחצי חברים משלמי דמי חבר. בציריך? ובישראל -בתש"ח - אחר כל עליות אנשי פולין ושארית הפליטה וכו' - כ30,000 איש. כשרובם מאנשי פולין. אין זה מקטין מאישיות ר' משה בלוי ור' חיים ישראל אייז ז"ל.

לצטט מכתב מפרשת סעמינצער, הרי זה מבזה את כותבו. ירושלים בושה במה שעשו לה כמה חצופים. אם כבר צוטט ספרו של מנחם פרידמן 'חברה ודת' יהיה מעניין לראות מה העלימו מ'שבטי ישראל' או מה מעדיף להעלים מאיתנו...

מר הרי גודמן (כך כינה את עצמו) היה מדינאי ולא אידאולוג.
'חבריו מהנהלת אגו"י בלונדון' - אפי' ידידו הנאמן הרב אברהם משה באב"ד מסונדרלנד, (חמיו של הרבי מביאלה) התקשה להסתדר איתו.

ולסיום: סיפר ר' מנחם פרוש: "תמיד הסבירו לי שר' הערי גודמן הוא ימני, ואילו ר' יצחק מאיר 'מתון'. הייתי בלונדון בט' באב, וראיתי כיצד לאחר הקינות, פתח הרי גודמן, את העיתון המקומי לרווחה וקראו. נזכרתי איך בשנה שעברה. ואני בתוככי ירושלים, התפללתי יחד עם רבי איטשע מאיר ולאחר הקינות הוא ישב ובכה מאין הפוגות עד חצות היום, על החורבן. אמרתי "הנה הקיצונים והנה המתונים"...

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ה' מרץ 21, 2013 4:33 pm

לא ידען כתב:מר הרי גודמן (כך כינה את עצמו) היה מדינאי ולא אידאולוג.
'חבריו מהנהלת אגו"י בלונדון' - אפי' ידידו הנאמן הרב אברהם משה באב"ד מסונדרלנד, (חמיו של הרבי מביאלה) התקשה להסתדר איתו.

ולסיום: סיפר ר' מנחם פרוש: "תמיד הסבירו לי שר' הערי גודמן הוא ימני, ואילו ר' יצחק מאיר 'מתון'. הייתי בלונדון בט' באב, וראיתי כיצד לאחר הקינות, פתח הרי גודמן, את העיתון המקומי לרווחה וקראו. נזכרתי איך בשנה שעברה. ואני בתוככי ירושלים, התפללתי יחד עם רבי איטשע מאיר ולאחר הקינות הוא ישב ובכה מאין הפוגות עד חצות היום, על החורבן. אמרתי "הנה הקיצונים והנה המתונים"...

חבל שהכותב הנכבד נסחף לדיבורים ברמה לא מכובדת על שוכן עפר, שעשה בכל ימיו גדולות ונצורות לטובת היהדות החרדית, וידועה חיבתו של ר' יעקב רוזנהיים לר' אהרן גודמן, אפילו בשנים שמחלוקת תהומית נתגלעה בין ר' אהרן לבין מנהיגי אגו"י בירושלים, ואגב דבריך על רבי אברהם משה באב"ד שכאילו התנגד לדרכו של ר' אהרן גודמן, שמור עמדי מכתבו של הרב מסונדרלנד (עכ"פ מהשנים הראשונות לאחר קום המדינה), בו הוא כותב למנהיגי אגו"י בירושלים שאינו מוצא פגם בדרכו ובהתנהלותו של ר' אהן גודמן, ועוד כמה דברים מעניינים אודות השעה והזמן.

דרך אגב אם כבר הוזכר ר' מנחם פרוש אודות ר' אהרן גודמן, אציין רק את פרשת גניבת השם "המזכיר המדיני של אגודת ישראל", שר' אהרן נשא בו עוד מימי הכנסיות הגדולות.

ולסיום מאמרו של הרה"ג רבי שמחה עלבערג ז"ל על ר' אהרן גודמן בירחון "הפרדס" לאחר פטירתו, (רבי שמחה כפי שידוע כלל לא נמנה על הנקרא "האגף הימני" באגו"י, אך עכ"ז ידע להוקיר איש אמת).
http://www.hebrewbooks.org/pdfpager.asp ... =5&hilite=

לא ידען

הודעהעל ידי לא ידען » ה' מרץ 21, 2013 7:19 pm

מחולת המחנים כתב:
לא ידען כתב:מר הרי גודמן (כך כינה את עצמו) היה מדינאי ולא אידאולוג.

חבל שהכותב הנכבד נסחף לדיבורים ברמה לא מכובדת על שוכן עפר, שעשה בכל ימיו גדולות ונצורות לטובת היהדות החרדית, וידועה חיבתו של ר' יעקב רוזנהיים לר' אהרן גודמן, אפילו בשנים שמחלוקת תהומית נתגלעה בין ר' אהרן לבין מנהיגי אגו"י בירושלים, ואגב דבריך על רבי אברהם משה באב"ד שכאילו התנגד לדרכו של ר' אהרן גודמן, שמור עמדי מכתבו של הרב מסונדרלנד (עכ"פ מהשנים הראשונות לאחר קום המדינה), בו הוא כותב למנהיגי אגו"י בירושלים שאינו מוצא פגם בדרכו ובהתנהלותו של ר' אהן גודמן, ועוד כמה דברים מעניינים אודות השעה והזמן.

דרך אגב אם כבר הוזכר ר' מנחם פרוש אודות ר' אהרן גודמן, אציין רק את פרשת גניבת השם "המזכיר המדיני של אגודת ישראל", שר' אהרן נשא בו עוד מימי הכנסיות הגדולות.

ולסיום מאמרו של הרה"ג רבי שמחה עלבערג ז"ל על ר' אהרן גודמן בירחון "הפרדס" לאחר פטירתו, (רבי שמחה כפי שידוע כלל לא נמנה על הנקרא "האגף הימני" באגו"י, אך עכ"ז ידע להוקיר איש אמת).
http://www.hebrewbooks.org/pdfpager.asp ... =5&hilite=

הכותב אינו נכבד. אך תודה על המחמאה.
שים לב שלא כתבתי שום חסרונות על אנשים, כתבתי אופי. יש הבדל בין אופי לחסרונות. [size=50]אולי התכוון כב' לכותב שלפניי שאכן הוא נכבד, ואף היה צריך להיזהר בלשונו. [/size]

לא ידוע לי חיבתו של ר' יעקב רוזנהיים אליו. ידועים לי פעליו העצומים אצל כל הגדולים, כאשר ר' הרי גודמן פנה לאו"מ נגד מדינת ישראל בעניין הגיוס בנות ובעקבות זאת רצתה המדינה לבטל את ההכרה עליה עמל הרי"מ לוין בחינוך העצמאי, ואכן הגדולים בקשו והתחננו כמה פעמים מגודמן עד שנאות לבטל את פנייתו לאו"מ. (הכל ממוסמך)

כתבתי עליו ידידו הנאמן. ואכן רבי אברהם משה באב"ד היה ידידו הטוב כמעט עד שנותיו האחרונות. לא כתבתי שהתנגד לדרכו, כשם שלא הסכים עמה.
יהיה מגוחך מצידי לקחת מר' גודמן את הכשרונות ואת המעשים הטובים שעשה. קטונתי.
עוד מקור על ר' הרי גודמן: יומני משה שרת בזמן הכנסיה הגדולה הרביעית.

יגאל10

הודעהעל ידי יגאל10 » ד' מרץ 27, 2013 10:14 pm

היכן נמצא ארכיונו של ר"פ הכהן לוין? האם ב'בית יעקב למורות'?

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 427 אורחים