מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בת אחר בת לגדולי ישראל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
סמל אישי של המשתמש
רימנובער אייניקעל

בת אחר בת לגדולי ישראל

הודעהעל ידי רימנובער אייניקעל » ד' אוקטובר 16, 2013 3:26 pm

אמו של כ"ק מרן אדמו"ר מסטיטשין שליט"א בת אחר בת לרבי מאטעלע טשערנאבילער וגם לרבי אהרן מקארלין, אשת רבי מאיר רוקח שליט"א מקאזלוב בת אחר בת להרה"ק מריזשין זיע"א.אשת רבי בעריש שפירא מנאראל שליט"א בת אחר בת להרה"ק רבי שלום מבעלזא זי"ע, אמו של רבי דוד נחום שפירא שליט"א (בן אחר בן צו דינוב) בת אחר בת ל'הרבי רבי משה לייב מסאסוב זיע"א, אשת רבי משה הלבערשטאם זצ"ל. חבר בד"ץ, וכן אשת רבי אלימלך אשכנזי ממעלבארן זצ"ל בת אחר בת לרבי העניך מאלעסק וגם להרה"ק רבי שלום מבעלזא זי"ע, וכל אחד מכובד להוסיף .

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

Re: בת אחר בת לגדולי ישראל

הודעהעל ידי מאיר סובל » ד' אוקטובר 16, 2013 4:11 pm

א. והא למשפחותם לבית אבותם כתיב??
ב. וכי דרכה של אשה בחסידות לצאת לעורכי המלחמה ולהתגאות בשמות נשים?

סמל אישי של המשתמש
רימנובער אייניקעל

הודעהעל ידי רימנובער אייניקעל » ד' אוקטובר 16, 2013 5:02 pm

מאיר סובל כתב:א. והא למשפחותם לבית אבותם כתיב??
ב. וכי דרכה של אשה בחסידות לצאת לעורכי המלחמה ולהתגאות בשמות נשים?

ואם שמת לב לא הזכרתי שמות נשים, אתה מזכיר לי שהמנחת אלעזר ממונקאטש פסק שלא לכתוב שמות נשים בבית המדרש,למשל על פרוכת של ארון קודש או מעיל של ספר תורה.ולמעשה בבתי מדרש מונקאטש עד היום לא כותבים עליו שם אשה.
נערך לאחרונה על ידי רימנובער אייניקעל ב ו' אוקטובר 18, 2013 6:59 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל

הודעהעל ידי מאיר סובל » ד' אוקטובר 16, 2013 5:17 pm

אתה צודק ואני מבטל הערה ב'

סמל אישי של המשתמש
רימנובער אייניקעל

הודעהעל ידי רימנובער אייניקעל » ד' אוקטובר 16, 2013 5:39 pm

מאיר סובל כתב:אתה צודק ואני מבטל הערה ב'

ילמדנו רבינו,האם יש איסור לפרט יחוס אשה בגלל הפסוק למשפחותם לבית אבותם?

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל

הודעהעל ידי מאיר סובל » ד' אוקטובר 16, 2013 6:36 pm

בפורום מכובד כזה, אין מקום לרשימות משפחולוגיות סתמיות, ואם אין פה "יחוס", כי התורה אומרת שיחוס עובר דרך אבות בלבד, מה הענין לפרט? זה שעשוע בזכרונות סתם. כנלע"ד עם כל הכבוד הראוי.

סמל אישי של המשתמש
שמח

הודעהעל ידי שמח » ד' אוקטובר 16, 2013 7:44 pm

נראה לי שיש איזה חשיבות סמלית, שכן יש הרבה מנהגים שעוברים דווקא מאמא לבת, כמו מנהגים בהפרשת חלה והדלקת נרות, וכן דברים הקשורים ליו"ד ח"ב. ובדרך צחות ניתן להוסיף שטעם החמין בשבת גם הוא עובר בדר"כ מאמא לבת, כך שמי שמתייחס "בת אחר בת" לאדם גדול, יתכן שטעם הטשולנט בביתו הוא כפי שטעמו אצלו...

עתניאל בן קנז

הודעהעל ידי עתניאל בן קנז » ד' אוקטובר 16, 2013 11:47 pm

רימנובער אייניקעל כתב:אמו של כ"ק מרן אדמו"ר מסטיטשין שליט"א בת אחר בת לרבי מאטעלע טשערנאבילער וגם לרבי אהרן מקארלין, אשת רבי מאיר רוקח שליט"א מקאזלוב בת אחר בת להרה"ק מריזשין זיע"א.אשת רבי בעריש שפירא מנאראל שליט"א בת אחר בת להרה"ק רבי שלום מבעלזא זי"ע, אמו של רבי דוד נחום שפירא שליט"א (בן אחר בן צו דינוב) בת אחר בת ל'הרבי רבי משה לייב מסאסוב זיע"א, אשת רבי משה הלבערשטאם זצ"ל. חבר בד"ץ, וכן אשת רבי אלימלך אשכנזי ממעלבארן זצ"ל בת אחר בת לרבי העניך מאלעסק וגם להרה"ק רבי שלום מבעלזא זי"ע, וכל אחד מכובד להוסיף .

אולי תסביר לי מה הענין של 'בת אחר בת'. האם מצאת איזה מקור לדבר, מישהו המחשיב זאת, או סתם קוריוז?

אני מכיר כמה אנשים שהם 'אחין אחר אחין' מישמעאל בן נתניה. וגם אשה ש'אחינית אחר אחינית' של 'בת הש"ך'.

סמל אישי של המשתמש
רימנובער אייניקעל

הודעהעל ידי רימנובער אייניקעל » ו' אוקטובר 18, 2013 6:40 am

עתניאל בן קנז כתב:
רימנובער אייניקעל כתב:אמו של כ"ק מרן אדמו"ר מסטיטשין שליט"א בת אחר בת לרבי מאטעלע טשערנאבילער וגם לרבי אהרן מקארלין, אשת רבי מאיר רוקח שליט"א מקאזלוב בת אחר בת להרה"ק מריזשין זיע"א.אשת רבי בעריש שפירא מנאראל שליט"א בת אחר בת להרה"ק רבי שלום מבעלזא זי"ע, אמו של רבי דוד נחום שפירא שליט"א (בן אחר בן צו דינוב) בת אחר בת ל'הרבי רבי משה לייב מסאסוב זיע"א, אשת רבי משה הלבערשטאם זצ"ל. חבר בד"ץ, וכן אשת רבי אלימלך אשכנזי ממעלבארן זצ"ל בת אחר בת לרבי העניך מאלעסק וגם להרה"ק רבי שלום מבעלזא זי"ע, וכל אחד מכובד להוסיף .

אולי תסביר לי מה הענין של 'בת אחר בת'. האם מצאת איזה מקור לדבר, מישהו המחשיב זאת, או סתם קוריוז?

אני מכיר כמה אנשים שהם 'אחין אחר אחין' מישמעאל בן נתניה. וגם אשה ש'אחינית אחר אחינית' של 'בת הש"ך'.

מאוד אהבתי את הלומדות שלכם. ממש מתוק מדבש.

סמל אישי של המשתמש
רימנובער אייניקעל

הודעהעל ידי רימנובער אייניקעל » ו' אוקטובר 18, 2013 6:58 am

הרבנית של האדמו"ר ממאכנובקא בני ברק זצ"ל היתה בת אחר בת להרבי רבי משה לייב מסאסוב זיע"א, והרבנית משינאווא מונסי שליט"א בת אחר בת להרה"ק רבי שלום מבעלזא זי"ע. ואחיותיו של הרה"צ רבי משה הלברשטאם זצ"ל הים בת אחר בת להרה"ק רבי שלום מבעלזא זי"ע
נערך לאחרונה על ידי רימנובער אייניקעל ב ב' אוקטובר 21, 2013 5:34 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

היימישער

הודעהעל ידי היימישער » ו' אוקטובר 18, 2013 1:22 pm

אם כבר בת אחר בת הם צריכות להיות מיוחסות לרבניות ולא לרבנים.

ומה אתה אומר על רעיון של מתכונת, בן אחר בת אחר בן וכו', או להיפך...

הסרפד

הודעהעל ידי הסרפד » ו' אוקטובר 18, 2013 6:30 pm

לבת אחר בת יש עכ"פ חשיבות גנטית כמו בן אחר בן

אבן זועקת

הודעהעל ידי אבן זועקת » ש' אוקטובר 19, 2013 9:19 pm

מאיר סובל כתב:בפורום מכובד כזה, אין מקום לרשימות משפחולוגיות סתמיות, ואם אין פה "יחוס", כי התורה אומרת שיחוס עובר דרך אבות בלבד, מה הענין לפרט? זה שעשוע בזכרונות סתם. כנלע"ד עם כל הכבוד הראוי.

עתניאל בן קנז כתב:אולי תסביר לי מה הענין של 'בת אחר בת'. האם מצאת איזה מקור לדבר, מישהו המחשיב זאת, או סתם קוריוז?

נו נו נו

שכחתם משנה בקידושין פרק ד
משנה ד
הנושא אשה כהנת, צריך לבדוק אחריה ארבע אמהות שהן שמונה, אמה ואם אמה, ואם אבי אמה ואמה, ואם אביה ואמה, ואם אבי אביה ואמה. לויה וישראלית, מוסיפין עליהן עוד אחת:

ארי במסתרים

הודעהעל ידי ארי במסתרים » ש' אוקטובר 19, 2013 10:21 pm

רימנובער אייניקעל כתב:אחות הרה"צ רבי משה הלברשטאם זצ"ל הוא בת אחר בת להרה"ק רבי שלום מבעלזא זי"ע

היימישער כתב:ומה אתה אומר על רעיון של מתכונת, בן אחר בת אחר בן וכו', או להיפך...

אכן!
אחות רבי משה הלברשטאם זצ"ל היא בת אחרי בן אחרי בת להמגיד מקוז'ניץ זי"ע :)

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל

הודעהעל ידי מאיר סובל » א' אוקטובר 20, 2013 12:07 am

אבן זועקת כתב:
מאיר סובל כתב:בפורום מכובד כזה, אין מקום לרשימות משפחולוגיות סתמיות, ואם אין פה "יחוס", כי התורה אומרת שיחוס עובר דרך אבות בלבד, מה הענין לפרט? זה שעשוע בזכרונות סתם. כנלע"ד עם כל הכבוד הראוי.

עתניאל בן קנז כתב:אולי תסביר לי מה הענין של 'בת אחר בת'. האם מצאת איזה מקור לדבר, מישהו המחשיב זאת, או סתם קוריוז?

נו נו נו

שכחתם משנה בקידושין פרק ד
משנה ד
הנושא אשה כהנת, צריך לבדוק אחריה ארבע אמהות שהן שמונה, אמה ואם אמה, ואם אבי אמה ואמה, ואם אביה ואמה, ואם אבי אביה ואמה. לויה וישראלית, מוסיפין עליהן עוד אחת:

לא בודקים מה היחוס שלהן אלא אם אין פסלות!
זה לכו"ע, גם לישראלים, שלמשפחותם לבית אבותם כתיב, שיחוס הולך אחר האבא, ופסלות הולך אחר הפסול (בין אב ובין אם).
הלא תבין לבד שההייליגער איינקל שליט"א דפה, לא התכווין לכתוב פסלות!

תוכן

הודעהעל ידי תוכן » א' אוקטובר 20, 2013 11:14 am

כתגובה לכמה מההערות למעלה, הרי אני מוסר מודעה שאני נהנה לקרוא רשימות מסוג זה, ואני מניח שכמוני יש עוד אחד או שנים, כך שיש טעם לפרסם דברים אלו.

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל

הודעהעל ידי מאיר סובל » א' אוקטובר 20, 2013 12:55 pm

גם אני נהנה! ושלא יובן שהפילפול הכא הוא בגלל שזה לא מעניין אותי לכן אני חס על "בזבוז מקום האשכול בפורום"... אדרבה.
אבל מאחר וזה לענ"ד רק בגדר מעניין של שעת הפנאי, ושל משפחולוגיה, רציתי ללבן בדרך מו"מ של דיון ובידור האם יש פה ענין של "יחוס", או שזה רק כנ"ל.

הכהן

הודעהעל ידי הכהן » א' אוקטובר 20, 2013 6:02 pm

רימנובער אייניקעל כתב:ולמעשה בבתי מדרש מונקאטש עד היום לא כותבים עליו שם אשה.

מוחקים גם מהס"ת שמות נשים?

דניאל

הודעהעל ידי דניאל » א' אוקטובר 20, 2013 9:55 pm

בצ"א חי"ג סי' ע"ט הוכיח דלית כאן בית מיחוש.

סמל אישי של המשתמש
רימנובער אייניקעל

הודעהעל ידי רימנובער אייניקעל » ה' אוקטובר 24, 2013 9:49 am

ארי במסתרים כתב:
רימנובער אייניקעל כתב:אחות הרה"צ רבי משה הלברשטאם זצ"ל הוא בת אחר בת להרה"ק רבי שלום מבעלזא זי"ע

היימישער כתב:ומה אתה אומר על רעיון של מתכונת, בן אחר בת אחר בן וכו', או להיפך...

אכן!
אחות רבי משה הלברשטאם זצ"ל היא בת אחרי בן אחרי בת להמגיד מקוז'ניץ זי"ע :)

אכן! רק שכחת להוסיף את השרף ממאגלניצא זיע"א והיא לך יחוסה. אחות רבי משה הלברשטאם זצ"ל בת רבי יעקב מטשאקעווע בן מרת רוחמה בת רבי נפתלי ממעליץ בן הרבנית של רבי יודעלע ממעליטץ .בת השרף מ'מוגלעניצא בן מרת פערל בת הרה"ק המגיד מקוזניץ זיע"א.
נערך לאחרונה על ידי רימנובער אייניקעל ב ו' אוקטובר 25, 2013 8:48 am, נערך פעם 1 בסך הכל.

איטשע

הודעהעל ידי איטשע » ה' אוקטובר 24, 2013 6:07 pm

רימנובער אייניקעל כתב: והיא לך יחוסה. אחות רבי משה הלברשטאם זצ"ל בת רבי יעקב מטשאקעווע בן מרת רוחמה בת רבי נפתלי ממעליץ בן הרבנית של רבי יודעלע ממעליטץ .בת השרף מ'מוגעלניצא בן מרת פערל בת הרה"ק המגיד מקוזניץ זיע"א.

זה הרי אינו בת אחר בת...

סמל אישי של המשתמש
רימנובער אייניקעל

הודעהעל ידי רימנובער אייניקעל » ו' אוקטובר 25, 2013 8:25 am

איטשע כתב:
רימנובער אייניקעל כתב: והיא לך יחוסה. אחות רבי משה הלברשטאם זצ"ל בת רבי יעקב מטשאקעווע בן מרת רוחמה בת רבי נפתלי ממעליץ בן הרבנית של רבי יודעלע ממעליטץ .בת השרף מ'מוגעלניצא בן מרת פערל בת הרה"ק המגיד מקוזניץ זיע"א.

זה הרי אינו בת אחר בת...

התייחסתי לתגובת היימישער לשיטתו ,שאחות רבי משה הלברשטאם היא בת אחר בן אחר בת אחר בן וכו' עד המגיד מקוזניץ על זה אמרתי שהוא הדין על השרף ממוגלניצא זיע"א

סמל אישי של המשתמש
רימנובער אייניקעל

הודעהעל ידי רימנובער אייניקעל » ו' אוקטובר 25, 2013 8:40 am

הכהן כתב:
רימנובער אייניקעל כתב:ולמעשה בבתי מדרש מונקאטש עד היום לא כותבים עליו שם אשה.

מוחקים גם מהס"ת שמות נשים?

המשנה אומרת חכמים הזהרו בדבריכם ,אשר על כן להזהר מלעשות חוכא וטלולא מפסקו של גאון ישראל וקדושו הרה"ק בעל המנחת אלעזר מ'מונקאטש זצוק"ל, וכידוע שבילדותו ישב בחיקו של הרה"ק מצאנז זי"ע והעיד עליו שהוא יהיה אונגערישער גדול. והזהרו בגחלתן שלא תכוה שנשיכתן נשיכת נחש,ועקיצתן עקיצת עקרב.

סמל אישי של המשתמש
שמח

הודעהעל ידי שמח » א' נובמבר 24, 2013 4:11 am

כעת חשבתי כי באמת יש ענין גדול לדעת הייחוס בת אחר בת והוא:
היות וחז"ל אמרו "רוב בנים דומים לאחי האם"
ואם כן למי היו דומים אותם "אחי האם"?
לאחי האם שלהם!!!
ואחי אמם הרי היו דומים לאחי אמם וכך למעלה בקודש
ואם כן כאשר אנו יודעים הייחוס בת אחר בת, הרי יודעים למי אנו דומים...

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 323 אורחים