מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

אבי המהרש"א

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
מתעניין

אבי המהרש"א

הודעהעל ידי מתעניין » ג' פברואר 18, 2014 11:55 pm

במסכת סוכה דף י"א כתב המהרש"א:
וראיתי בגמרא מאבא מורי ז"ל שהגיה בכאן וכו'.
האם ידוע מי היה אבי המהרש"א?

ארי במסתרים

Re: אבי המהרש"א

הודעהעל ידי ארי במסתרים » ד' פברואר 19, 2014 12:01 am

מצאתי בכתובים אצלי ואין לי אחריות

מוהר"ה שמואל הלוי (איידליש) ז"ל בעל חידושי המהרש"א
בן מו"ה יהודה הלוי ז"ל
בן ר' שלמה זלמן הלוי בן ר' אברהם בן ר' משה מחכמי פולין בן ר' לייבוש מחכמי פולין בן ר' שלום מחכמי אשכנז בן ר' יוסף מחכמי אשכנז בן ר' גרשון מחכמי הקבלה בא"י בן ר' ירוחם מחכמי אשכנז בן ר' דוד בן ר' זלמן דוב בן ר' מנחם מענדל בן ר' יוסף יעקב בן ר' דוב בן ר' שמעון משפירא בן ר' אברהם מהל"ו צדיקים באשכנז בן ר' שמעון מרגנשבורג בן ר' דוב בעריש אשכנזי בן ר' זלמן בן ר' יהודה החסיד זצ"ל משפירא ורגנשבורג בעל ספר חסידים בן רבינו שמואל החסיד ז"ל משפירא בן רבינו קלונימוס הזקן ז"ל ממגנצא ושפירא בן ר' יצחק החסיד בן רבן אליעזר הגדול בן ר' יצחק בן ר' יהושע בן ר' אבין הגדול ממגנצא מזרעו של רבי יוסף הזקן בן רבי שמעון ממנש שיסד אזהרת אתה הנחלת.
כל זה מובא בספר 'אבות עטרה לבנים' לר"י ליפשיץ ורשא תרפ"ז בחלק אותות לבית אבות וזה צ"ע כי לפי"ז יתחייב שר"י החסיד היה לוי ולא שמענו ולא מצאנו בשום מקום. ואין לומר שר' יהודה הלוי אבי המהרש"א היה חתן ר' שלמה הנ"ל דהלא הוא היה חתן ר' צבי העלמאן. ויתכן דאחד מן הנזכרים היה חתן ולא בן

אבן זועקת

הודעהעל ידי אבן זועקת » ד' פברואר 19, 2014 12:16 am

ארי במסתרים כתב:וזה צ"ע כי לפי"ז יתחייב שר"י החסיד היה לוי ולא שמענו ולא מצאנו בשום מקום
ראיתי שוקשטיין טוען שהייחוס המצאה מהטעם הזה.

הסרפד

הודעהעל ידי הסרפד » ד' פברואר 19, 2014 2:12 am

ארי במסתרים כתב:מצאתי בכתובים אצלי ואין לי אחריות

מוהר"ה שמואל הלוי (איידליש) ז"ל בעל חידושי המהרש"א
בן מו"ה יהודה הלוי ז"ל
בן ר' שלמה זלמן הלוי בן ר' אברהם בן ר' משה מחכמי פולין בן ר' לייבוש מחכמי פולין בן ר' שלום מחכמי אשכנז בן ר' יוסף מחכמי אשכנז בן ר' גרשון מחכמי הקבלה בא"י בן ר' ירוחם מחכמי אשכנז בן ר' דוד בן ר' זלמן דוב בן ר' מנחם מענדל בן ר' יוסף יעקב בן ר' דוב בן ר' שמעון משפירא בן ר' אברהם מהל"ו צדיקים באשכנז בן ר' שמעון מרגנשבורג בן ר' דוב בעריש אשכנזי בן ר' זלמן בן ר' יהודה החסיד זצ"ל משפירא ורגנשבורג בעל ספר חסידים בן רבינו שמואל החסיד ז"ל משפירא בן רבינו קלונימוס הזקן ז"ל ממגנצא ושפירא בן ר' יצחק החסיד בן רבן אליעזר הגדול בן ר' יצחק בן ר' יהושע בן ר' אבין הגדול ממגנצא מזרעו של רבי יוסף הזקן בן רבי שמעון ממנש שיסד אזהרת אתה הנחלת.
כל זה מובא בספר 'אבות עטרה לבנים' לר"י ליפשיץ ורשא תרפ"ז בחלק אותות לבית אבות וזה צ"ע כי לפי"ז יתחייב שר"י החסיד היה לוי ולא שמענו ולא מצאנו בשום מקום. ואין לומר שר' יהודה הלוי אבי המהרש"א היה חתן ר' שלמה הנ"ל דהלא הוא היה חתן ר' צבי העלמאן. ויתכן דאחד מן הנזכרים היה חתן ולא בן

זיוף מפורסם
(כמדומה שהאדמו"ר מראדזין כתב עליו בצפונות, ושם ראיתיו)

ארי במסתרים

הודעהעל ידי ארי במסתרים » ד' פברואר 19, 2014 8:31 am

עד איזה דור הזיוף?

מ.ל.

הודעהעל ידי מ.ל. » ד' פברואר 19, 2014 12:32 pm

על מוצאו של המהרש"א ניתן לעיין גם בספרו של ר' ראובן מרגליות "תולדות אדם", (פרק א. נמצא באוצר ובהיברובקוס)

הסרפד

הודעהעל ידי הסרפד » ד' פברואר 19, 2014 4:08 pm

ארי במסתרים כתב:עד איזה דור הזיוף?

כמדומה שהזיוף הוא בדורות שבין ר' יהודה אבי המהרש"א עד לר' יהודה החסיד

ירון

הודעהעל ידי ירון » ד' פברואר 19, 2014 5:56 pm

ככל הידוע לי המידע הבדוק הוא שם אביו של המהרש"א מחתימתו.

למעלה מזה מסורת יחוס כללית לרבי יהודה החסיד, כאשר ההנחה היא שהשלמת הדורות היא המצאה, כפי שהסביר בזמנו אנגלרד במאמרו. בין היתר בגלל שרבי יהודה החסיד לא היה "לוי", ומסורת היחוס היא בן אחר בן.

יש עוד מסורת יחוס, של המהרש"א לר' עקיבא כ"ץ הנשיא מאובין, שמקורה במג"י למהר"ל (פרילס), וכן דבריו של רי"ל מסרוצק, שאבי המהרש"א היה חתנו של ר' צבי הלמן דוד המהר"ל (מקווה שאני לא טועה בפרטים). גם לשתי מסורות יחוס אלה אין מקור נוסף.

משיב

הודעהעל ידי משיב » ה' פברואר 09, 2017 7:53 pm

איתא בצוואת רבי יהודה החסיד: 'לא יקרא איש מזרעו את בנו יהודה ולא שמואל'
וכתב ע"ז בשו"ת שם אריה יו"ד סי' כז: 'שלא רצה שיקראו על שמו ועל שם אביו, והביא כי כאשר דברו בועד ארבע ארצות מצוואת רבינו זו, עמד הגאון מהרש"א ואמר: אני מבני בניו של רבי יהודה החסיד וזה שמי שמואל ושם אבי יהודה'.

תבא

הודעהעל ידי תבא » ה' פברואר 09, 2017 9:50 pm

משיב כתב:איתא בצוואת רבי יהודה החסיד: 'לא יקרא איש מזרעו את בנו יהודה ולא שמואל'
וכתב ע"ז בשו"ת שם אריה יו"ד סי' כז: 'שלא רצה שיקראו על שמו ועל שם אביו, והביא כי כאשר דברו בועד ארבע ארצות מצוואת רבינו זו, עמד הגאון מהרש"א ואמר: אני מבני בניו של רבי יהודה החסיד וזה שמי שמואל ושם אבי יהודה'.

מבני בניו אינו מחייב זכרים דוקא.

שיף

הודעהעל ידי שיף » ה' פברואר 09, 2017 9:54 pm

משיב כתב: עמד הגאון מהרש"א ואמר: אני מבני בניו של רבי יהודה החסיד וזה שמי שמואל ושם אבי יהודה'.

בני בניו היינו מצאצאיו ולאו דווקא בן אחר בן עד לר'"י החסיד

סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
שם מלא: הק' ראובן חיים קליין
יצירת קשר:

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » ש' פברואר 11, 2017 8:02 pm

לפני כמה שנים שאלתי ממערכת לדופקי בתשובה:
יש אומרים שרבינו יהודה הלוי (אביו של המהרש"א) ורבינו שמואל הלוי (אביו של בעל הט"ז) היו אחים ויש מפקפקים על דבר זה. מה הצד לומר כזה ומה הצד לומר כזה וכאיזה מהם הוא האמת? ועוד ראיתי ששיהם היו מצאצאי רבי יהודה החסיד בן אחר בן ונמצא לפי זה שריה"ח היה לוי אך אני לא שמעתי ולא ראיתי במקום אחר שהיה ריה"ח לוי, האם יש מקור מלבד ענין לומר שריה"ח היה לוי?

והם ענו לי:
ענין יחוס המהרש"א והט"ז ז"ל מגילת יוחסין בספר מהרש"ם הכהן [מאת שמואל הכהן הולנדר ]והאחים הגאונים ר' יהודה הלוי מפאזנא וקראקא שהי' אבי המהרש"א והג' ר' שמואל הלוי אבי זקני הטו"ז ה שניהם נכדי הספר חסידים ז"ל וכ"כ בספר מדרכי משה דאבי במהרש"א מצאצאי ר' יהודה חסיד וכ"כ באשל הגדולים בעמ' רמ"ט רבינו מהרש"א זצ"ל היה מבני בניו של רבינו יהודה חסיד זצ"ל בן רבינו שמואל זצ"ל בעל ספר חסידים כמ"ש בס' שם ארי' הג"מ ארי' ליבוש באלחובר וז"ל ושמעתי מהרב המנוח הישיש מו"ה מרדכי מרגליות אבד"ק מטנאב שהיה לו בקבלה מאבותיו אשר בזמן מהרש"א באסיפת גדולי הדור שהי' בעת הזאת ובתוכם היה הגאון מהרש"א ז"ל ודברו על אדות צוואת רי"ח ועמד הגאון מהרש"א על רגליו ואמר אני מבני בניו בצואת רבינו יהודה החסיד כתוב שלא יקרא איש את בנו לא יהודא ולא שמואל ואני שמי שמואל ושם אבי יהודה.
ומצאנו עוד מקורות ויש שהסתפקו בכך ולא בידינו להכריע.

סדנא דארעא

הודעהעל ידי סדנא דארעא » ג' ספטמבר 22, 2020 6:08 pm

הוספות קצרות לנושא זה:

• מקור הדבר שהמהרש"א והט"ז היו בני אחים, אינו מהמהרש"מ הכהן, אלא הוא קדום יותר, כי כן הובא במגילת יוחסין של מהר"ל מפראג (הובא בס' תולדות אדם) ובס' כלילת יופי (ח"ב דף נ') ועוד ספרים.
  • טענת המפקפקין על הנ"ל, וסוברים שלא היו בני אחים, הובא במאמרו של הג"ר חיים ישכר דוב גראס זצ"ל ר"מ ומ"מ במונקאטש בתחילת ספר חדות שמחה להרה"ק מפשיסחא שכתב "ודע דמש"כ בסו"ס מגלת יוחסין למהר"ל... כי ר' יהודה הלוי הי' אחיו של הרב ר' שמואל הלוי אבי הטו"ז, שיבוש הוא, והטו"ז ביו"ד סי' שכ"ג ובאהע"ז סי' י"ב מזכיר להמהרש"א ואינו מתארו כלל בש"ב".
  • בענין מה שהובא מס' אבות עטרה לבנים - יחוסו של המהרש"א אל ר"י החסיד - ז"ל הגרחי"ד גראס הנ"ל בסוף מאמרו הנ"ל: "אמנם סדר היחוס שנדפס בס' אבות עטרה לבנים עד ר' יהודה החסיד, דע דזה קיבל ממני ששלחתי לו ההעתקה מס' שבעה קני המנורה ששם נאמר כן והערותי דלדעתי אין בו ממש, ומי יודע מבטן מי יצא סדר הזה, אבל הרהמ"ח הנ"ל לא השגיח והדפיסו בלי שום הערה כאלו הי' דבר ברור...".

סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
שם מלא: הק' ראובן חיים קליין
יצירת קשר:

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » ג' ספטמבר 22, 2020 9:11 pm

ומה עם יחוס הט"ז לרבי יהודה החסיד?

סדנא דארעא

הודעהעל ידי סדנא דארעא » ה' אוקטובר 15, 2020 7:26 pm

ירון כתב:יש עוד מסורת יחוס, של המהרש"א לר' עקיבא כ"ץ הנשיא מאובין, שמקורה במג"י למהר"ל (פרילס), וכן דבריו של רי"ל מסרוצק, שאבי המהרש"א היה חתנו של ר' צבי הלמן דוד המהר"ל (מקווה שאני לא טועה בפרטים). גם לשתי מסורות יחוס אלה אין מקור נוסף.

מה בדבר יחוס המהרש"א אל רבי עקיבא כ"ץ הנשיא מאובן. האם ידוע סדר היחוס בדיוק?
ראיתי כמה ספרי יוחסין שמביאים שאביו של המהרש"א - ר' יהודה הלוי, היה נכדו של רבי שבתי שעפטיל הלוי הורוויץ דיין ופו"מ דק"ק פראג, אשר זוגתו הרבנית מרת יוכבד, היא בתו של רבי עקיבא כ"ץ הנשיא מאובן.
ובס' אלף מרגליות לר"מ וונדר (בערכו עמ' 108) הביא שיש אומרים (לא נ"ל מציאותי) שהמהרש"א הי' נכדו של השל"ה שהי' נכדו של רבי שבתי שעפטיל הנ"ל - חתן ר"ע מאובן. [עוד הביא שבשלשלת היוחסין כתב שהי' נכדו של רבי שעפטיל בנו של השל"ה בעל ווי העמודים]. ועל אף שהביא כי הדבר אינו תואם את סדר הזמנים וכי צ"ל כנ"ל, אולם בסדר היוחסין שסידר (ראה שם עמוד 101 ומצו"ב) הביא זאת כך כאילו כך מקובל.
אשמח לכל מידע בענין.
יחוס מהרשא ושארית יוסף.jpg
יחוס מהרשא ושארית יוסף.jpg (504.02 KiB) נצפה 6079 פעמים

ירון

הודעהעל ידי ירון » ו' אוקטובר 16, 2020 11:39 am

סדנא דארעא כתב:
ירון כתב:יש עוד מסורת יחוס, של המהרש"א לר' עקיבא כ"ץ הנשיא מאובין, שמקורה במג"י למהר"ל (פרילס), וכן דבריו של רי"ל מסרוצק, שאבי המהרש"א היה חתנו של ר' צבי הלמן דוד המהר"ל (מקווה שאני לא טועה בפרטים). גם לשתי מסורות יחוס אלה אין מקור נוסף.

מה בדבר יחוס המהרש"א אל רבי עקיבא כ"ץ הנשיא מאובן. האם ידוע סדר היחוס בדיוק?
ראיתי כמה ספרי יוחסין שמביאים שאביו של המהרש"א - ר' יהודה הלוי, היה נכדו של רבי שבתי שעפטיל הלוי הורוויץ דיין ופו"מ דק"ק פראג, אשר זוגתו הרבנית מרת יוכבד, היא בתו של רבי עקיבא כ"ץ הנשיא מאובן.
ובס' אלף מרגליות לר"מ וונדר (בערכו עמ' 108) הביא שיש אומרים (לא נ"ל מציאותי) שהמהרש"א הי' נכדו של השל"ה שהי' נכדו של רבי שבתי שעפטיל הנ"ל - חתן ר"ע מאובן. [עוד הביא שבשלשלת היוחסין כתב שהי' נכדו של רבי שעפטיל בנו של השל"ה בעל ווי העמודים]. ועל אף שהביא כי הדבר אינו תואם את סדר הזמנים וכי צ"ל כנ"ל, אולם בסדר היוחסין שסידר (ראה שם עמוד 101 ומצו"ב) הביא זאת כך כאילו כך מקובל.
אשמח לכל מידע בענין.
יחוס מהרשא ושארית יוסף.jpg

אין למיטב זכרוני סדר דורות. מובא כמסורת בעלמא במג״י למהר״ל, יש לבדוק אם במקור או בהוספות רי״ל מסרוצק, שזו נקודה חשובה. לדעתי כל מה שהגיע אח״כ הוא נסיונות לקחת את המסורת הזו, בעצמה באמינות לא ברורה, ולהלביש לצאצאי המהרש״א יחוס למשפחת הורוויץ, ואם אפשר כמה שיותר קרוב לשל״ה...
לענין אלף מרגליות, הרב וונדר במובהק לא רצה להכריע בין מסורות וטענות יחוס שונות. הוא קיבץ אותן והציג את החלופות. בכך הפך ספרו זה לאבן יסוד בחקר יוחסין, וברבות השנים גם למקור ממנו ניתן להגיע למקורות השניוניים והראשוניים, ולנסות לברר מה נכון. כך בטקסט, וכך בתרשימים - אין בהם פסיקה שלו מה נכון.

סדנא דארעא

הודעהעל ידי סדנא דארעא » ו' אוקטובר 16, 2020 12:12 pm

תודה רבה. האם יודע מאן דהוא מי אמר או מה המקור שיש טוענים שהמהרש"א הי' נכד השל"ה?

לארץ ולדרים

הודעהעל ידי לארץ ולדרים » ו' אוקטובר 16, 2020 12:19 pm

סדנא דארעא כתב:האם יודע מאן דהוא מי אמר או מה המקור שיש טוענים שהמהרש"א הי' נכד השל"ה?

זה לא כ"כ מסתדר הם בני אותו גיל בערך

סדנא דארעא

הודעהעל ידי סדנא דארעא » ו' אוקטובר 16, 2020 12:34 pm

נכון מאוד. ולכן רוב ככל כותבי היחס, לא מביאים זאת, אמנם כפי שהבאתי יש שאומרים כך, כפי שהביא ר"מ וונדר, וברצוני לדעת מה המקור הראשון לזה, אם יש...

לארץ ולדרים

הודעהעל ידי לארץ ולדרים » ו' אוקטובר 16, 2020 12:45 pm

לארץ ולדרים כתב:
סדנא דארעא כתב:האם יודע מאן דהוא מי אמר או מה המקור שיש טוענים שהמהרש"א הי' נכד השל"ה?

זה לא כ"כ מסתדר הם בני אותו גיל בערך

ליתר דיוק המהרש"א קצת יותר מבוגר

סמל אישי של המשתמש
מזרק טהור

הודעהעל ידי מזרק טהור » א' אוקטובר 25, 2020 12:25 pm

עסקתי בענף הזה,
סבו של המהרש"א דרך אמו,היה ר' צבי הלמן(דודו של המהר"ל מפראג), איני רואה היתכנות שהם משתייכים למשפחת הלוי הורוביץ.
לגביי הט"ז ואבי המהרש"א:למיטב בדיקותיי הדבר נכון,שניהם נכדיו של ר' שלמה זלמן הלוי

הבאר ההיא

הודעהעל ידי הבאר ההיא » ב' נובמבר 02, 2020 1:58 am

מזרק טהור כתב:עסקתי בענף הזה,
סבו של המהרש"א דרך אמו,היה ר' צבי הלמן(דודו של המהר"ל מפראג), איני רואה היתכנות שהם משתייכים למשפחת הלוי הורוביץ.
לגביי הט"ז ואבי המהרש"א:למיטב בדיקותיי הדבר נכון,שניהם נכדיו של ר' שלמה זלמן הלוי

הרב מזרק טהור אני מבין מדבריך שאביו של המהרש"א הוא נכדו של רש"ז הלוי, והמהרש"א עצמו הוא כבר נין בעוד הט"ז הוא עצמו נכד האם הבנתי נכון?

סמל אישי של המשתמש
מזרק טהור

הודעהעל ידי מזרק טהור » ב' נובמבר 02, 2020 1:28 pm

ראשית,תיקון ברשותך:איני רב
לא,ר' יהודה הלוי סגל(אביו של המהרש"א)ואביו של הט"ז(ר' שמואל הלוי סגל)היו אחים,בניהם של הרש"ז
קראתי במקור אחד שקיים פקפוק בדבר,אך בשאר המקורות כתוב שהם היו אחים

סמל אישי של המשתמש
מזרק טהור

הודעהעל ידי מזרק טהור » ב' נובמבר 02, 2020 1:30 pm

מחפש מידע על ר' משה פארניטשאווער, זצ"ל
תודה רבה
קבצים מצורפים
משה.jpg
משה.jpg (221.48 KiB) נצפה 5764 פעמים

סמל אישי של המשתמש
מזרק טהור

הודעהעל ידי מזרק טהור » ב' נובמבר 02, 2020 1:37 pm

מזרק טהור כתב:
הבאר ההיא כתב:
מזרק טהור כתב:עסקתי בענף הזה,

הרב מזרק טהור אני מבין מדבריך שאביו של המהרש"א הוא נכדו של רש"ז הלוי, והמהרש"א עצמו הוא כבר נין בעוד הט"ז הוא עצמו נכד האם הבנתי נכון?

ראשית,תיקון ברשותך:איני רב
לא,מתנצל טעיתי:ר' יהודה הלוי סגל(אביו של המהרש"א)ואביו של הט"ז(ר' שמואל הלוי סגל)היו אחים,בניהם של הרש"ז
קראתי במקור אחד שקיים פקפוק בדבר,אך בשאר המקורות כתוב שהם היו אחים

הבאר ההיא

הודעהעל ידי הבאר ההיא » ב' נובמבר 02, 2020 2:27 pm

יישר כוחך.
האם ידוע על יחוסו של ר' שלמה זלמן הלוי ?

סמל אישי של המשתמש
מזרק טהור

הודעהעל ידי מזרק טהור » ב' נובמבר 02, 2020 2:36 pm

בבקשה
קבצים מצורפים
הלוי.jpg
הלוי.jpg (581.1 KiB) נצפה 5746 פעמים

הבאר ההיא

הודעהעל ידי הבאר ההיא » ב' נובמבר 02, 2020 2:45 pm

האם זה לא הייחוס לרבי יהודה החסיד שטוענים עליו שהוא אינו נכון כי לא מצאנו שר"י החסיד היה לוי ?

סמל אישי של המשתמש
מזרק טהור

הודעהעל ידי מזרק טהור » ב' נובמבר 02, 2020 2:50 pm

הבאר ההיא כתב:האם זה לא הייחוס לרבי יהודה החסיד שטוענים עליו שהוא אינו נכון כי לא מצאנו שר"י החסיד היה לוי ?

אם זכור לי נכון את אשר אמר לי ידידי היקר מאד נפתלי ווקשטיין:המהרש"א הנו צאצאו של שמואל הנביא,אמו של המהרש"א הייתה צאצאית של ר' יהודה החסיד

במחקרי,עדיין לא הגעתי לענף הזה,לכן לא התעמקתי ברשימה,

הבאר ההיא

הודעהעל ידי הבאר ההיא » ב' נובמבר 02, 2020 2:58 pm

בדיוק על כך אני מדבר ייחוסו של רש"ז הלוי שאתה הבאת מגיע עד ר"י החסיד, בעוד ברור שהמהרש"א לא היה בן אחר בן עד ר"י החסיד וכמו שגם כתבת בשם וקשטיין
ולכן הייחוס הזה הוא לאו בר סמכא.

סמל אישי של המשתמש
מזרק טהור

הודעהעל ידי מזרק טהור » ב' נובמבר 02, 2020 3:10 pm

מזרק טהור כתב:
הבאר ההיא כתב:האם זה לא הייחוס לרבי יהודה החסיד שטוענים עליו שהוא אינו נכון כי לא מצאנו שר"י החסיד היה לוי ?

אם זכור לי נכון את אשר אמר לי ידידי היקר מאד נפתלי ווקשטיין:המהרש"א הנו צאצאו של שמואל הנביא,אמו של המהרש"א הייתה צאצאית של ר' יהודה החסיד

במחקרי,עדיין לא הגעתי לענף הזה,לכן לא התעמקתי ברשימה,

בדקתי כעת בויקיפדיה,
https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7 ... 7%95%D7%A1

ר' יהודה החסיד היה בנו של ר' שמואל החסיד נכדו של ר' קלונימוס הזקן.קיימת רשימה ארוכה לפי המהרש"ל של משפחת קלונימוס.אף אחד לא מתואר כלוי
יתכן:
א: שהקשר לר' קלונימוס הזקן הוא דרך אם קדמונית
ב:שמישהו זייף רשימה בין המהרש"א לר' יהודה החסיד כבן אחר בן

הבאר ההיא

הודעהעל ידי הבאר ההיא » ב' נובמבר 02, 2020 3:29 pm

למיטב זכרוני רבי שמואל חסיד היה בן של רבי קלונימוס הזקן ור"י החסיד הוא זה שהיה נכד כך שאין אפשרות להוסיף אם באמצע,
אבל גם אם אני טועה בזה זה לא נפק"מ כי ר"י החסיד עצמו מוזכר במספיק מקומות ולא מוזכר שהיה לוי,
לכן נראה שהאופציה השניה היא הנכונה וזה זיוף, וכמדומה שכבר הזכירו את זה באשכול למעלה.

סמל אישי של המשתמש
מזרק טהור

הודעהעל ידי מזרק טהור » ב' נובמבר 02, 2020 3:44 pm

הבאר ההיא כתב:למיטב זכרוני רבי שמואל חסיד היה בן של רבי קלונימוס הזקן ור"י החסיד הוא זה שהיה נכד כך שאין אפשרות להוסיף אם באמצע,
אבל גם אם אני טועה בזה זה לא נפק"מ כי ר"י החסיד עצמו מוזכר במספיק מקומות ולא מוזכר שהיה לוי,
לכן נראה שהאופציה השניה היא הנכונה וזה זיוף, וכמדומה שכבר הזכירו את זה באשכול למעלה.

אתה צודק,
נראה שקיים כאן זיוף,רק השאלה המתבקשת מאיזה דור החל הזיוף,אין לי תשובה.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 144 אורחים