מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הרב גוסטמן זצ"ל

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
מן הדרום

הרב גוסטמן זצ"ל

הודעהעל ידי מן הדרום » ב' מאי 02, 2016 11:53 am

אני מחפש סיפורים, וכו' על אדם ענק זה אודה למי שיעלה דברים

עדיאל ברויאר

Re: הרב גוסטמן זצ"ל

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » ב' מאי 02, 2016 5:15 pm

סיפורים ששמעתי ממו"ר הרב טל שליט"א, שלמד "חברותא" עם הרב גוסטמן לעת זקנותו:

1. באחת הפעמים שלמדו, הוצרכו לדברי הריטב"א באיזה מקום. הרב גוסטמן שמח מאוד לגלות שהוא זוכר את הריטב"א מילה במילה למרות שהוא לא ראה את דבריו למעלה מ50 שנה (ככל הזכור לי - 52 שנה).

2. ר' משה פיינשטיין התקשר לרב גוסטמן להתייעץ/לדון איתו בהלכה.

3. הוא למד (את מסכת עירובין? סוגיות ממנה?) בחברותא עם החזו"א (אאל"ט, מו"ר מסופק האם זו הייתה ממש חברותא, או שהיו רגילים להיפגש ולדון בלימודיהם באותה מסכת).

4. (במעומעם זכור לי שסיפר שהרב גוסטמן העיד שר' שמעון שקופ היה ממש בוכה בברכת אהבה רבה/אהבת עולם, בתפילה על התורה. ותיקוותי שאיני מטעה)

על דרכי הלימוד:

1. אחרי שביררו איזה עניין, הוא היה אומר למו"ר: "עכשיו תאמר את זה ביידיש", והכוונה הייתה - עכשיו תאמר את הבירור שעלה במילים שלך (לראות שזה מתיישב על ליבך, ואולי גם בשביל הזכרון).

2. דרכו של הרב גוסטמן הייתה לדקדק היטב היטב בראשונים, וע"י זה היה מגדיר את שיטותיהם בנפרד זה מזה. ובמקומות שרבים היו כותבים שהרשב"א הקשה כך וכך, וכן הקשה הריטב"א, הרב גוסטמן היה שם לב להבדלים דקים בניסוח שגרמו לו להעמידם בשיטות קרובות אך שונות מעט. וכך, בסוגיות רבות היה מגדיר עשר שיטות שונות בראשונים, וכדו'.

3. הרב גוסטמן למד אצל ר' שמעון שקופ, אבל על אף הערצתו לרבו, הוא היה חולק עליו, ולא ראה בזה שום פגיעה בכבודו.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ב' מאי 02, 2016 5:51 pm

.
נערך לאחרונה על ידי לייטנר ב ב' מאי 02, 2016 6:21 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

אליבא דהלכתא

הודעהעל ידי אליבא דהלכתא » ב' מאי 02, 2016 6:02 pm

א. אני שמעתי שהגר"ש טל שליט"א סיפר יום אחד לרב גוסטמן שהוא סיים מסכת יבמות, והרב גוסטמן אמר לו שמעתה הוא 'אֵן אַנדֶער שמואל' (שמואל אחר).
ב. ועוד סיפר שהרב גוסטמן היה זוכה לביקורים די תכופים של הגרש"ז אוירבך, והם היו מדברים בלימוד במתיקות עצומה ובחביבות מגולה, שונה לחלוטין מהסגנון הקולני שמוכר בישיבות.
ג. ועוד סיפר סיפור מפורסם יחסית, שהרב גוסטמן היה משקה בעצמו את העציצים של הישיבה, והסביר שזה נעשה מתוך הוקרת הטוב לשיח שהציל אותו בשואה.
ד. ועוד סיפר שפעם אחת הרב גוסטמן אמר לו שיש לו הוכחה שלרבי מגור ה"אמרי אמת" לא היתה רוח הקודש: הרבי שלח אליהם שאלה והוא ענה בשם בית הדין, ואז הרבי החזיר לו מכתב "לכבוד הרב הגאון, וכו''" - "איך הרבי לא ידע שאני לא כזה רב גאון?" ומכאן הוא הוכיח שאין לו רוח הקודש...
ה. ועוד סיפר שהרב גוסטמן היה דואג לו באופן אישי, והיה מסוגל לשאול אותו שאלות כמו: למה באת בלי סוודר? או: האם אתה ישן טוב בלילה?

עוד על האי גברא רבא, כאן (ובקישורים המצורפים בסוף העמוד):

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%99%D7 ... 7%9E%D7%9F

וכן:
http://www.inn.co.il/Articles/Article.aspx/4975
http://chabadpedia.co.il/index.php/%D7% ... 7%9E%D7%9F
וגם אני הקטן אשמח שעוד מחברי הפורום יעלו מזכרונותיהם וידיעותיהם. ודבריהם הם זכרונם.

אליבא דהלכתא

הודעהעל ידי אליבא דהלכתא » ב' מאי 02, 2016 6:09 pm

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ב' מאי 02, 2016 6:13 pm

י. אברהם

הודעהעל ידי י. אברהם » ב' מאי 02, 2016 7:53 pm

הרב שמואל רולניק (מחבר כמה ספרים) משכונת מטרסדרף הוא מתלמידיו

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ג' מאי 03, 2016 5:45 pm

מה שנכון נכון כתב:http://forum.otzar.org/forums/viewtopic.php?f=19&t=9849

במחילה, את האשכול ההוא ורוחו נא תעזוב וכאן כדאי שיהיה אשכול לזכרו ולתולדותיו

שמעתי מאדם ידען:

פעם עמד על רגליו ושוחח בטלפון הציבורי זמן ארוך, כשהציעו לו כסא הגיב בתמיהה "איך רעד דאך מיט ר' מיישה" (אני מדבר הרי עם ר' משה - פיינשטיין - ואיך אפשר לשבת)

עוד שמעתי ממנו שהסיפור הידוע עם העציצים ור' חיים עוזר שאיך שלא יהיה קצת טראגי שזה הדבר היחיד שאנשים יודעים על ת"ח מופלג כזה הכל הבל ולהד"ם האם מישהו יכול לאשש/ לפרוך את הסיפור?

בספר 'ראש הישיבה' על הגרש"ר יש ראיון ארוך ומאלף שנערך עמו על הגרש"ר (הוא היה הרבי שלו בצעירותו)

כתביו נגנבו ובפתיחת ספרי 'קונטרסי שיעורים' יש חרמות שצריכים להחזיר את הכתבים לחתנו יבדל"א, אך כנראה ללא הועיל

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ג' מאי 03, 2016 5:51 pm

לעומקו של דבר כתב:פעם עמד על רגליו ושוחח בטלפון הציבורי זמן ארוך, כשהציעו לו כסא הגיב בתמיהה "איך רעד דאך מיט ר' מיישה" (אני מדבר הרי עם ר' משה - פיינשטיין - ואיך אפשר לשבת)

סיפור כזה מסופר על ר' יהונתן שטייף.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ג' מאי 03, 2016 6:12 pm

לעומקו של דבר כתב:
מה שנכון נכון כתב:http://forum.otzar.org/forums/viewtopic.php?f=19&t=9849

במחילה, את האשכול ההוא ורוחו נא תעזוב וכאן כדאי שיהיה אשכול לזכרו ולתולדותיו

דבריך מתחברים לאותה מיטת סדום ידועה.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ג' מאי 03, 2016 6:27 pm

לא מתחברים ולא מתנתקים, האשכול ההוא ('פרופסורים מספרים על הרב') קיים, אפשר כאן לקיים אשכול אחר.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ג' מאי 03, 2016 9:04 pm

יש סיפור איך ניחם את פרופ' אומן על נפילת בנו בכורו במלחמת לבנון הראשונה. (על ההבדל בין לאבד ילדים בשואה לבין לאבד אותם בהגנה על א"י). מסתמא ידוע.

כלבאשבוע

הודעהעל ידי כלבאשבוע » ד' מאי 04, 2016 3:01 pm

יש סיפור נפלא שנפגש עם הסטייפלר זצ"ל.
יבואו חכמים וירחיבו.

כמו כן, יש לי לספר על הקשר שהיה לו עם הגרא"ח צימרמן זצ"ל ועוד חזון למועד.

צביב

הודעהעל ידי צביב » ד' מאי 04, 2016 3:06 pm

שני הסיפורים האחרונים שהוזכרו כאן
נמצאים באשכול הישן שהוזכר כאן

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » ד' מאי 04, 2016 3:11 pm

כלבאשבוע כתב:יש סיפור נפלא שנפגש עם הסטייפלר זצ"ל

אני משער שאתה מתכוון לסיפור הבא (הרב טל מסר אותו בשם מישהו שנכח במקום. אל תדייקו בפרטים) -
הרב גוסטמן התמנה להיות דיין בבית הדין של ר' חיים עויזר בגיל צעיר. בהיותו בארץ, הוא נכנס לסטייפלר, ששאל אותו לשמו, והוא השיב "גוסטמן". הסטייפלר שאל "מוילנא?", והוא השיב כן. הסטייפלר אמר לו "היה לך אבא גדול", כשבעצם הוא התכוון אליו אלא שהוא לא חשב שהוא יכול להיות כ"כ צעיר...

צביב

הודעהעל ידי צביב » ד' מאי 04, 2016 3:32 pm

שמעתי שאמר ... והסטיפלר קם לכבודו

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ד' מאי 04, 2016 3:37 pm

עדיאל ברויאר כתב:אני משער שאתה מתכוון לסיפור הבא (הרב טל מסר אותו בשם מישהו שנכח במקום. אל תדייקו בפרטים) -
הרב גוסטמן התמנה להיות דיין בבית הדין של ר' חיים עויזר בגיל צעיר. בהיותו בארץ, הוא נכנס לסטייפלר, ששאל אותו לשמו, והוא השיב "גוסטמן". הסטייפלר שאל "מוילנא?", והוא השיב כן. הסטייפלר אמר לו "היה לך אבא גדול", כשבעצם הוא התכוון אליו אלא שהוא לא חשב שהוא יכול להיות כ"כ צעיר...

אני שמעתי סיפור כזה עם הטשעבינר רב. זה יותר הגיוני, משום שלא מסתבר שהסטייפלר שהיה ליטאי וראש ישיבה בביאליסטוק לא ידע בשעתו מי היה הרב גוסטמן.

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ד' מאי 04, 2016 3:38 pm

עדיאל ברויאר כתב:3. הוא למד (את מסכת עירובין? סוגיות ממנה?) בחברותא עם החזו"א (אאל"ט, מו"ר מסופק האם זו הייתה ממש חברותא, או שהיו רגילים להיפגש ולדון בלימודיהם באותה מסכת).

לשם הבהרה - כמובן בווילנא, ולא בא"י אליה הגיע הרבה לאחר פטירת החזו"א

עדיאל ברויאר כתב:2. דרכו של הרב גוסטמן הייתה לדקדק היטב היטב בראשונים, וע"י זה היה מגדיר את שיטותיהם בנפרד זה מזה. ובמקומות שרבים היו כותבים שהרשב"א הקשה כך וכך, וכן הקשה הריטב"א, הרב גוסטמן היה שם לב להבדלים דקים בניסוח שגרמו לו להעמידם בשיטות קרובות אך שונות מעט. וכך, בסוגיות רבות היה מגדיר עשר שיטות שונות בראשונים, וכדו'.

ועל כן יצא ספרו מלא וגדוש ומורכב כ"כ (מה שגורם למיעוט הלומדים בו)

אגב, הרב טל למד עמו באותה תקופה בה למד במעלות התורה?

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » ד' מאי 04, 2016 3:49 pm

לעומקו של דבר כתב:אגב, הרב טל למד עמו באותה תקופה בה למד במעלות התורה?

לא, כמה שנים לפני כן, בתקופה שבה הוא למד בישיבת הכותל

אגב, אימרה נוספת שהוא מסר בשמו: עדיף להשאיר קושייה בלי תירוץ מאשר לתרץ תירוץ דחוק

בברכה המשולשת
שם מלא: רועי הכהן זק

הודעהעל ידי בברכה המשולשת » ד' מאי 04, 2016 4:08 pm

עדיאל ברויאר כתב:
לעומקו של דבר כתב:אגב, הרב טל למד עמו באותה תקופה בה למד במעלות התורה?

לא, כמה שנים לפני כן, בתקופה שבה הוא למד בישיבת הכותל

אגב, אימרה נוספת שהוא מסר בשמו: עדיף להשאיר קושייה בלי תירוץ מאשר לתרץ תירוץ דחוק

זה נאמר גם בשם הגראז"מ

חוקר_ומקובל

הודעהעל ידי חוקר_ומקובל » ד' מאי 04, 2016 4:22 pm

צביב

הודעהעל ידי צביב » ד' מאי 04, 2016 4:25 pm

עמקן כתב:
עדיאל ברויאר כתב:אני משער שאתה מתכוון לסיפור הבא (הרב טל מסר אותו בשם מישהו שנכח במקום. אל תדייקו בפרטים) -

אני שמעתי סיפור כזה עם הטשעבינר רב. זה יותר הגיוני, משום שלא מסתבר שהסטייפלר שהיה ליטאי וראש ישיבה בביאליסטוק לא ידע בשעתו מי היה הרב גוסטמן.

התמנה לדיין כשהסיפלר עוד היה בחו''ל?

מן הדרום

הודעהעל ידי מן הדרום » ב' מאי 30, 2016 12:08 am

יש למישהו תמונות [מענינות]?

עדיאל ברויאר

הודעהעל ידי עדיאל ברויאר » ב' יולי 04, 2016 9:16 pm

מאמר על הרב גוסטמן שאמור להתפרסם בגליון הקרוב של כתב העת 'אסיף' (גליון ד). קיבלתיו על מנת להעלותו כאן, לרגל היארצייט.
קבצים מצורפים
harav gustman.pdf
(10.7 MiB) הורד 498 פעמים

ח''ל קאליסק

הודעהעל ידי ח''ל קאליסק » ג' יולי 05, 2016 10:22 am

הייתי שמח מאוד לברר אודות המעשה עם הגרח''ע גראדזינסקי זצ''ל שהלך לטייל עמו ביערות הסמוכות לוילנא ותוך כדי הראה לו באצבעו אודות שיחים ועשבים הראויים למאכל ואלו שאינם ראויים לימים עם כניסתם של הנאצים לוילנא נמלט הרב גוסטמן ליערות והמידע הזה הצילו והחיה את נפשו

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

הודעהעל ידי חלמישצור » ג' יולי 05, 2016 11:06 pm

ח"ל, במאמר הנ"ל שהעלה עדיאל ברויאר מתעסק הלה, בין השאר, גם במעשה זה

מחולת המחנים

הודעהעל ידי מחולת המחנים » ה' יולי 07, 2016 8:10 pm

האם יש לאחד מחו"ר הפורום תמונה טובה של הרב גוסטמן זצ"ל?

בתודה מראש

מצליח

הודעהעל ידי מצליח » ו' יולי 08, 2016 4:43 am

יודע אני שאשמע כקיצוני, אבל חוששני שהדפסת דעותיו מהרב גוסטמאן ז"ל הוא אחד מהתעמולים לגיוס בני הישיבות, וכמו שלאחרונה טיפלו כמה לבעל שו"ת שרידי אש מחמת השקפותיו שיכולים לנצל בעידנא הדין, ודו"ק כי קצרתי.
אבקש מחילה מכל מי שפגעתי.

ראש

הודעהעל ידי ראש » ו' יולי 08, 2016 8:39 am

מחולת המחנים כתב:האם יש לאחד מחו"ר הפורום תמונה טובה של הרב גוסטמן זצ"ל?

בתודה מראש

viewtopic.php?f=19&t=9849&p=93251&hilit=%D7%92%D7%95%D7%A1%D7%98%D7%9E%D7%9F#p90527

צולניק

הודעהעל ידי צולניק » ב' יולי 11, 2016 2:31 pm

מתוך מוסף 'לקראת שבת'
קבצים מצורפים
הרב גוסטמאן.pdf
(209.61 KiB) הורד 731 פעמים

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ד' יולי 13, 2016 9:59 pm

עדיאל ברויאר כתב:מאמר על הרב גוסטמן שאמור להתפרסם בגליון הקרוב של כתב העת 'אסיף' (גליון ד). קיבלתיו על מנת להעלותו כאן, לרגל היארצייט.

מאמר יפה וממצה, תודה

(את הסיפור שהבאתי על ר' משה, קצת קלקלו:
לעומקו של דבר כתב:פעם עמד על רגליו ושוחח בטלפון הציבורי זמן ארוך, כשהציעו לו כסא הגיב בתמיהה "איך רעד דאך מיט ר' מיישה" (אני מדבר הרי עם ר' משה - פיינשטיין - ואיך אפשר לשבת)

ושם ציטטו "איך רעד מיט ר' מיישה", זה מפספס את הפאנץ', ה'דאך' - הרי - מבטא את התמיהה שבדבר. בתרגום מילולי "איך אני יכול לעמוד, הרי אני מדבר עם ר' משה".

חלמישצור כתב:ח"ל, במאמר הנ"ל שהעלה עדיאל ברויאר מתעסק הלה, בין השאר, גם במעשה זה

איפה? לא מצאתי. תודה.

סמל אישי של המשתמש
חלמישצור
שם מלא: צוריאל חלמיש

הודעהעל ידי חלמישצור » ה' יולי 14, 2016 1:52 pm

לעמקו,
כאן: http://asif.co.il/?wpfb_dl=7370
עמ' 17 ובהע'

לעומקו של דבר

הודעהעל ידי לעומקו של דבר » ה' יולי 14, 2016 11:45 pm

חלמישצור כתב:לעמקו,
כאן: http://asif.co.il/?wpfb_dl=7370
עמ' 17 ובהע'

תודה.

מן הדרום

הודעהעל ידי מן הדרום » ו' יולי 15, 2016 1:36 am

דובר כאן על קורות חייו, מה באשר לשיטתו בלימוד/ פסיקה? האם מישהו עסק בזה , בסגנון סופרים וספרים של הרב זוין?, ואם לא, אולי שהציבור כאן ינסה לכתוב ולהעיר בענין זה

פרי יהושע

הודעהעל ידי פרי יהושע » ב' יולי 18, 2016 2:15 pm

מן הדרום כתב:דובר כאן על קורות חייו, מה באשר לשיטתו בלימוד/ פסיקה? האם מישהו עסק בזה , בסגנון סופרים וספרים של הרב זוין?, ואם לא, אולי שהציבור כאן ינסה לכתוב ולהעיר בענין זה

שיטתו ידועה מספריו, קודם עמידה על כל קוץ ותג הן בלשון המשנה והגמ' ובלשונות רבותינו הראשונים, ועל יד כך מצא הרבה חילוקים בין שיטות ראשונים לדעתו בכל סוגי' עפ"י מה שדייק בלשונם, הסברות שאמר לעתים סברות מחודשות מאד שאולי לא תמיד יתקבלו על רוב הלומדים וגם הא היה מודע לכך והיה אומר שכעת יגיד סברא מחודשת שאולי לא כולם יסכימו איתה. דהיינו משהו רעיוני יותר ע"ד רבו המובהק ר' שמעון שקופ זלה"ה, צריך ואולי רצוי להביא דוגמאות אבל מאפס הפנאי אסתפק כעת בזה. יהי זכרו ברוך.

אגב זכור לי פעם אחת שראיתי את הגר"ב ז'ולטי זלה"ה רבה של ירושלים שהתפלל בבית מדרשו והיה ניכר בשעת אמירת ק"ש וברכותיה התרגשות וחדווה על פניו של הגר"ב זולטי מההשראה של התפילה במחיצתו של רב האי גאון זה.

ואגב צד אחד אולי פחות מוכר אצלו, ראיתי אותו פעם אחת שהוזמן לחתונה בבית הכנסת הגדול ולא היה מוכן להיכנס לתוך המקום בגלל מעין החרם שהטיל הרב מבריסק זלה"ה על היכל שלמה.

פלוריש
שם מלא: אריאל דוד

הודעהעל ידי פלוריש » ב' יולי 18, 2016 8:10 pm

האם נדפסו ממנו עוד דברים חוץ מקונטרסי שיעורים ומהאגרות שהובאו בשרשור? בקבצים כלשהם וכדו?
האם חוץ מבלמדנות יש עוד נושאים בתורה (למשל בהלכה, חוץ מהסימן בספרו על הגליא מסכת)?

תודה

פי האתון

הודעהעל ידי פי האתון » ה' יולי 21, 2016 1:56 pm

קראתי פעם שלאחר השואה תפס נאצי והרגו במו ידיו

האם יש מקור למעשה זה?

מצליח

הודעהעל ידי מצליח » ה' יולי 21, 2016 7:06 pm

בקונטרס שהועלה מופיע המעשה.

עמקן

הודעהעל ידי עמקן » ד' אוגוסט 03, 2016 8:42 am

עדיאל ברויאר כתב:מאמר על הרב גוסטמן שאמור להתפרסם בגליון הקרוב של כתב העת 'אסיף' (גליון ד). קיבלתיו על מנת להעלותו כאן, לרגל היארצייט.

העברתי הקובץ ליהודי שהיה מתפלל בהישיבה של הרב גוסטמן בארה"ב והיה מקורב אליו מאד במשך כמה שנים, שלמד בעצמו בישיבת ר' חיים ברלין אצל הגר"י הוטנר. הוא מפקפק על הרבה מהכתוב בנוגע לתקופת הרב גוסטמן בארה"ב, בפרט מש"כ שהרב הוטנר שמע ממנו שיעורים.

משוש דורים

הודעהעל ידי משוש דורים » ג' דצמבר 20, 2016 12:16 am

שמעתי מאחד מנכדי ר' יהודה קולדצקי ראש ישיבת היישוב החדש, מעשה נפלא על הגרי"ז גוסטמן (ואפשר להעתיקו גם בהאשכול על ר"י קולדצקי).
כידוע, ר"י קולדצקי (להלן רי"ק) למד בגרודנא אצל הגרש"ש, והגרי"ז גוסטמאן היה בעת ההיא מזקני התלמידים (עלטעררס), והארי שבחבורה.
רי"ק היה מכונה בישיבה יידל סקידלר (ע"ש מוצאו), וכבחור צעיר היה מתאמץ לדבר בלימוד עם הגרי"ז גוסטמן.
רי"ק עלה לארץ, והגרי"ז עבר את אימי השואה ואחריה היגר לארה"ב. כל אותם השנים לא היה ביניהם שום תקשורת.
בשנת תשל"א עלה הגרי"ז לארץ, ורי"ק שהחשיב עצמו כתלמיד חבר שלו, שמע שארי עלה מבבל ובא עם אשתו לבקרו, (הגרי"ז התאכסן אז במלון המלכים ברחביה).
וכך תיאר רי"ק: דפקתי על הדלת, והגרי"ז השיב יבוא, נכנסתי הושטתי יד לשלום, הוא שאלני מי אתה? השבתי, אני יידל סקידלר למדתי בגרודנא בין השנים אלו ואלו, הוא השיב, איני מכירך, אמרתי לו, ישבתי במקום פלוני בישיבה, ולמדתי חברותא עם פלוני ופלוני, והוא בשלו, איני מכירך.
יצאתי מן החדר בפחי נפש, וכשהתחלתי לרדת במדרגות נזכרתי במו"מ של הלכה שהיה לי עמו בגרודנא, שבתי על עקבותי נכנסתי שוב לחדר, ופתחתי בשאלה ששאלתיו באותם הימים בגרודנא, תיכף ומיד ננער הגרי"ז הושיט לי ידו ואמר בהתעוררות, שלום עליכם יידל סקידלר.

התלאות והזוועות שעברו על הגרי"ז גוסטמאן, השכיחו ממנו את חבריו ומיודעיו, אך לא את התורה שלמד עמם, כשהזכירו לו את דברי התורה מאותם הימים נזכר על ידם גם בהם.
ללמדנו מהי דבקות בתורה.

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 147 אורחים