מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הגאון רבי דוב בעריש גוטליב זצ"ל - בעל יד הקטנה

על חכמים ורבנים, צדיקים ויראים, אנשי השם אשר מעולם. לילך באורחות צדיקים ולדבוק במעשי ישרים.
סמל אישי של המשתמש
יציב פתגם

הגאון רבי דוב בעריש גוטליב זצ"ל - בעל יד הקטנה

הודעהעל ידי יציב פתגם » ג' יולי 26, 2016 7:41 am

אני מחפש פרטים עליו ועל משפחתו, וכן על חיבתם של גדולי הדורות כלפי ספרו הנודע "יד הקטנה"

מתפעל

Re: הגאון רבי דוב בעריש גוטליב זצ"ל - בעל יד הקטנה

הודעהעל ידי מתפעל » ג' יולי 26, 2016 9:18 am

לא שמעתי עליו, על מה זה יד הקטנה?

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ג' יולי 26, 2016 11:28 am

יציב פתגם כתב:אני מחפש פרטים עליו ועל משפחתו, וכן על חיבתם של גדולי הדורות כלפי ספרו הנודע "יד הקטנה"

עי' אנצי' לחכמי גליציה, א, גוטליב, ר' דב בריש ב"ר יעקב, עמ' 640-638.
ראה הסכמת השו"מ ושאר גדולים לספרו 'יד הקטנה', ואמליץ באופן אישי על קריאת הקדמת המחבר הגדושה ביסודות ובמשלים נאים.

מה שנכון נכון

הודעהעל ידי מה שנכון נכון » ג' יולי 26, 2016 3:01 pm

כמדומני שיש פרטים על הנ"ל במהדורות החדשות (לחלקים מהספר).

סמל אישי של המשתמש
יציב פתגם

הודעהעל ידי יציב פתגם » ד' יולי 27, 2016 1:01 am

מצבת נכדתו הרבנית לאה זיסל בת ר' יצחק יהודה אשת הרה"ק רבי דוד הלברשטאם מקשאנוב זי"ע (בזיוו"ש) - בביה"ח בקשאנוב

P1010903.JPG
P1010903.JPG (94.56 KiB) נצפה 3380 פעמים

מי היה ר' יצחק יהודה הלזה? וכיצד הוא היה קשור לבעל היד הקטנה?

מתפעל

הודעהעל ידי מתפעל » ד' יולי 27, 2016 12:19 pm

יציב,
תוכל להביא דוגמאות מ"חיבתם של גדולי דורות" לספר?

סמל אישי של המשתמש
יציב פתגם

הודעהעל ידי יציב פתגם » ד' יולי 27, 2016 8:11 pm

הרה"ק רבי נחמן מברסלב התפעל מהנוסח המקורי שבעל יד הקטנה מסכם ענינים בלשון תפלה, וכדברי תלמידו הרה"ק רבי נתן מברסלב: "כשדיבר עמי וגילה לי הדרך לעשות מהתורות תפלות כנדפס (בלקוטי תנינא, סי' כה), אמר לי שטוב לכתוב לעצמו התפלות. ואז ראיתי והבנתי בתנועותיו הקדושות שהוא דבר נפלא ונורא מאד לעשות מהתורות תפלות, וכמו שאמר שנעשין מזה שעשועים גדולים למעלה וכו'. גם פעם אחת היה מדבר עם אחד והיה מתגעגע מאד שיעשו מהתורות תפלות, ואמר: אני חפץ מאד שיעשו מהתורות תפלות, אך איני יודע למי מוסרים זאת. ופעם אחד הראה לי בספר אחד שהיה אצלו שנתחבר בסמוך הנקרא יד הקטנה, ובסוף מבאר שם כמה ענינים בלשון תפלה שמדבר להשם יתברך ומתחיל כל ענין: 'אלקי' וכו' 'אלקי' וכו'. וקרא אותי וצוה לעיין בו בפנים, ורמז לי אז כמדבר: ראה שזה המחבר מדבר כמה ענינים מדרושיו להשם יתברך בלשון תפלה. ורמז לי שתשוקתו מאד לעשות כן מתורותיו הקדושות לעשות מכל התורות תפלות..." (שיחות הר"ן, אות קמה).

הגאון הנצי"ב מוואלו'זין כותב בתשובתו: "בני הה"ג שי' הראה לי בספר יד הקטנה ח"ב ד"ה מילה חוקר בזה כל צרכו, וחזקה ע"ז המחבר שלא הוציא מת"י דבר שאינו מתוקן" (שו"ת משיב דבר, ח"ב סי' נב).

ספר זה היה חביב במיוחד על מרן החפץ חיים, וכפי שהעיד חתנו הגרמ"מ זקס שחותנו הגאון החשיב את הספר כהספר החביב עליו ביותר והיה רגיל להתבטא: "דאָס איז דער באליבסטער ספר ביי מיר" (ממבוא לספר יד הקטנה, מהדורת ירושלים תשס"ט), ואף מביאו עשרות פעמים בספריו משנה ברורה וחפץ חיים.

כנראה הלך מרן הח"ח בעקבות היד הקטנה שצוה להעלים את שמו מספרו, וכפי שמספר בנו הג"ר אריה ליב הכהן זצ"ל בקונטרס קיצור תולדות החפץ חיים (נדפס במכתבי הרב חפץ חיים, ניו יורק תשי"ג, עמ' 13) בזה"ל: "את שמו על ספרו חפץ חיים ושמירת הלשון - לא זכר, אחשוב, כי אחז דרך בעל הספר היקר יד הקטנה שהוקירו מאד, ויש בו הרבה פרקים מדיני לשון הרע ורכילות, ומר אבא מביאו בספרו כמה פעמים, וגם הוא לא הזכיר את שמו על ספרו הנכבד ועברו יותר מיובל שנים שלא ידעו בעמנו שם המחבר וכעת נודע כי היה סוחר אבל אדם גדול בתורה וצדיק בדרכיו".

חזור אל “משפחות סופרים וימות עולם”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 174 אורחים