מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

יין מהודר וכן מיץ ענבים לפסח

הלכות חג בחג, חקרי מנהג, מאמרים לעיון והורדה
דרומי

יין מהודר וכן מיץ ענבים לפסח

הודעהעל ידי דרומי » ג' מרץ 21, 2017 11:14 am

ראיתי בפורום זה שדנים הרבה על סוגיית מיץ ענבים ויין מגתו וכו' לגבי כשרות יין לקידוש והבדלה וכו'.

שאלתי כעת היא אחרת, והיא לענין עצם כשרות היין - מה בדיוק המרכיבים בכשרות היין ולפי מה נדע איזה יין מהודר בכשרותו יותר מאחרים.

לפי מה שהבנתי עד כה, יין ישראלי צריך בדיקה ופיקוח בעיקר על הענבים שממנו הוא מיוצר שלא יהיו בחשש ערלה (תרומות ומעשרות אפשר להפריש גם לבד כך שזה פחות בעיה), ואילו ביין של חו"ל דורש בדיקה מיוחדת החשש של נגיעת גוי וכו'.

לאחרונה שמעתי לגבי יין לפסח כי יש הנמנעים מיין שמעורב בו אלכוהול חיצוני, גם אם האלכוהול כשר לפסח, וזאת ע"פ תשובות של פוסקים קדמונים שכתבו להימנע משימוש באלכוהול חיצוני מחששות שונות. האמנם יש יינות שאין בהם תוספת אלכוהול כלל? ומה עם מיץ ענבים?

אשמח לכל מידע בנושא זה בעיקר בצד הטכני: מה מדת ההקפדה על ערלה, כיצד יודעים באיזה יין מעורב אלכוהול וכו'. לענ"ד לא כדאי להיכנס כאן ליינות ביתיים המיוצרים בכמות קטנה ואינם שווים לכל נפש (כי אינם זמינים / כי אינם טעימים... ועוד), אלא להתמקד במצב בשוק היינות של החברות הגדולות המפורסמים והזמינים לכל אחד בחנויות.

משה ובני ישראל

Re: יין מהודר וכן מיץ ענבים לפסח

הודעהעל ידי משה ובני ישראל » ג' מרץ 21, 2017 12:38 pm

לכאורה נראה לי שהדיון יתפתח יותר מהר אם תעשה סתם סקר איזה יין אתם לוקחים לארבע כוסות. אני למשל לוקח יינות דלי אלכוהול כגן אפרת קל, מוריה לייט, קליל. וסומך על הכשר העדה החרדית.

הארי החי

הודעהעל ידי הארי החי » ב' מרץ 22, 2021 3:38 am

נראה שלא התפתח האשכול ... ואולי יתפתח מחמת דבר שנתחדש בה...

האם ידוע [או נכתב כבר על כך בעבר] מה המעליותא למשל ביין 'זמרת הארץ' (מרש"ח סאלאווייציק) - חוץ מהקפידות בעניני תרו"מ וערלה [שסביר להניח שיש בזה מעליותא], מה מעלותיו בזה שהוא 100% יין - האם ייצורים אחרים שכותבים 100% יין אינם כן?

ואני שואל ל"ד לפסח אלא גם לכל השנה

לבי במערב
מיקום: עקב צמצום שהותי כאן בע"ה, לענינים נחוצים - נא לפנות בהודעה פרטית. תודה מראש.

הודעהעל ידי לבי במערב » ב' מרץ 22, 2021 3:47 am

ענינו של אשכול דנן עלה מחדש השתא בסמוך, ויעו"ע כאן (אחה"מ).

הארי החי

הודעהעל ידי הארי החי » ב' מרץ 22, 2021 4:11 am

שש ושמח

הודעהעל ידי שש ושמח » ב' מרץ 22, 2021 5:59 pm

הארי החי כתב:נראה שלא התפתח האשכול ... ואולי יתפתח מחמת דבר שנתחדש בה...

האם ידוע [או נכתב כבר על כך בעבר] מה המעליותא למשל ביין 'זמרת הארץ' (מרש"ח סאלאווייציק) - חוץ מהקפידות בעניני תרו"מ וערלה [שסביר להניח שיש בזה מעליותא], מה מעלותיו בזה שהוא 100% יין - האם ייצורים אחרים שכותבים 100% יין אינם כן?

ואני שואל ל"ד לפסח אלא גם לכל השנה

יש בב"ב אחד שמשווק יין שהוא ללא תוספות "נעשה ע"י אברכים" וכו', ובאמת הוא כנראה מאד מהודר, אבל כששאלתי אותו הוא אמר לי שבסוג אחד הוא מוסיף קצת סוכר, כמדומני פחות מאחוז [למרות שתלוי אצלו אישור מהמעבדה שאין שום סוכר גם בסוג הזה ... הוא טוען שכמות כ"כ קטנה המעבדה לא מזהה], ובסוג אחר הוא מוסיף אלכוהול שאינו מענבים [אולי חצי אחוז].

הארי החי

הודעהעל ידי הארי החי » ב' מרץ 22, 2021 8:24 pm

האם יש באמת שום בעי' הלכתית במוסיף כמות כה קטנה של סוכר או אלכוהול?

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ב' מרץ 29, 2021 5:08 pm

הארי החי כתב:האם יש באמת שום בעי' הלכתית במוסיף כמות כה קטנה של סוכר או אלכוהול?

אין שום בעי' הלכתית בסוכר ובאלכוהול גם כשהם בפני עצמם.
אבל להידורים וחומרות - קשה למצוא גבולות.

חזור אל “פסח”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 65 אורחים