מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

מלכותך ראו בניך, זה א-לי!!! - מה ראו על הים שלא ראו קודם

הלכות חג בחג, חקרי מנהג, מאמרים לעיון והורדה
ידידיה

מלכותך ראו בניך, זה א-לי!!! - מה ראו על הים שלא ראו קודם

הודעהעל ידי ידידיה » ג' אפריל 03, 2012 11:27 pm

ובנוסף, בברכות ק"ש בערבית לכאורה חוזרים פעמיים על קריעת הים, "המעביר בניו וכו' וראו בניו גבורתו וכ'" ומיד שוב: מלכותך ראו בניך וכו', מאי היא.

בישורון יח מובא בשם רבי חיים בהגרי"ז מבריסק (עיי"ש מקורותיו, במכילתא וברש"י) שהיות וכל מים שבעולם נבקעו בקריעת הים, סירב הים להיבקע אף שמשה בא בשם ה' מפני שהמים צוו בששת ימי בראשית לא לזוז ממקומם ורק כאשר בא אדון מחולל (חולי) הארץ ובוראה נס הים מפניו שהפה שאסר וכו'.

ולפי"ז נ"ל שמלבד עצם הניסים המתוארים ב"המעביר בניו" נוסף שם גם "מלכותך ראו בניך", שהרי בדורות שע"ז היתה בתוקפה עסקינן, ולכן אף שעשה להם ה' ניסים גדולים מי יימר שזהו ה' אחד בורא העולם, שמא כמה אלוהים בעלי כוחות יש ע"י שיתוף, וזהו אחד מהם אך יש חזק ממנו שהוא בורא הכל,
אך הדיו"ד בין הים למשה וסוף המעשה הראה לנו כי ה' שלנו הוא הוא הבורא, "מלכותך ראו בניך בוקע ים לפני משה" "זה אלי", - כן כן קלי שלי הוא הוא המלך "ענו ואמרו".
וא"כ שה' הוא הוא הבורא, נרגענו גם באינסופיותו וסר החשש שמא הוא שליח שקיבל אלוהות זמנית (כאמונות השיתוף למיניהם) "ה' ימלוך לעולם ועד"

יה"ר שיקויים בנו במהרה גאל ישראל.

שבטיישראל

Re: מלכותך ראו בניך, זה א-לי!!! - מה ראו על הים שלא ראו קודם

הודעהעל ידי שבטיישראל » ג' אפריל 03, 2012 11:42 pm

לא הבנתי מהו חידושו של חיימק'ה דער רב'ס
הלא מדרש מפורשת היא ?

ידידיה

הודעהעל ידי ידידיה » ד' אפריל 04, 2012 11:15 am

אצלי היה חידוש בחיבור בין המעשה של סירוב הים למשה ומנוסתו, לבין דברי רש"י שכל המים שבעולם נבקעו וממילא העניין משתייך לציווי מימי בראשית. אפשר שאכן דברים מפורשים הם, איני יודע.
מ"מ ודאי שהוא הוסיף את הההארה שלפי זה נפלא מאד מה שנוסף בתהילים מלפני אדון חולי ארץ, ומה שייכות יש כאן לכך שהאדון חולל את הארץ.

אגב, לפי דברי בהודעה הראשונה כאן מובן גם הכפילות בתהילים שם מלפני אלו-ה יעקב, והרי כבר אמר מלפני אדון? אלא שאותו הרגע היה אצלנו החיבור בין אדון חולי ארץ לבין אלו-ה יעקב, ובשמחה רבה אמרו כולם, מי כמוכה באלים ה'.

גם זה הבל

הודעהעל ידי גם זה הבל » ד' אפריל 04, 2012 2:10 pm

אך הדיו"ד בין הים למשה וסוף המעשה הראה לנו כי ה' שלנו הוא הוא הבורא, "מלכותך ראו בניך בוקע ים לפני משה" "זה אלי", - כן כן קלי שלי הוא הוא המלך "ענו ואמרו".
וא"כ שה' הוא הוא הבורא, נרגענו גם באינסופיותו וסר החשש שמא הוא שליח שקיבל אלוהות זמנית (כאמונות השיתוף למיניהם) "ה' ימלוך לעולם ועד"

(הוספה שחשבתי עליה פעם. דלכאו' קשה מה ענין זה קלי וכו' לה' ימלוך "לעולם ועד" איפה ראו שם את המלוכה לעולמי עד?
וחשבתי לעצמי שלכן בדיוק אז שנפתחן לפניהם ז' רקיעים הם אמרו את זה כי כשראו את גדלות הבורא ושאינו לא גוף ולא מוגבל בשום מגבלה אז ישר כולם אמרו "זה" ק-לי, ימלוך לעולם ועד)

חזור אל “פסח”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 45 אורחים