מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

הכיתוב 'ללא גלוטן'

הלכות חג בחג, חקרי מנהג, מאמרים לעיון והורדה
דרומי

הכיתוב 'ללא גלוטן'

הודעהעל ידי דרומי » א' מרץ 14, 2021 10:44 am

לא נחשדו ישראל לאכול בפסח מוצרים שאין עליהם חותמת מפורשת 'כשר לפסח' בהכשר מוסמך.

אולם שאלתי היא לגבי הימים שלפני פסח, ובפרט השנה בערב פסח שחל בשבת, כאשר הבית כבר נקי וכשר לפסח, האם אפשר לסמוך על הכיתוב 'ללא גלוטן' שעל מוצר מסויים כדי לתיתו לילדים לאוכלו בחופשיות ללא חשש מהפירורים שיתפזרו.

לדוגמא, הממתק הנקרא 'מקופלת', שכתוב עליו 'ללא גלוטן', ללא חותמת מיוחדת של כשל"פ, והוא מתפורר למדי.

שמש

Re: הכיתוב 'ללא גלוטן'

הודעהעל ידי שמש » א' מרץ 14, 2021 10:50 am

נכב''ב.
כאן לגבי גלוטן והיעדרו:

https://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=27&t=32839

viewtopic.php?t=26624

https://forum.otzar.org/viewtopic.php?t=9092&start=40

וכאן (גם) בעניין החשש (המופרז) מפירורים:

https://simla.otzar.org/viewtopic.php?f ... 8f695760ea

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » א' מרץ 14, 2021 11:10 am

יישר כח!

למעשה נמצאים אצלי כרגע כמה חבילות של 'מקופלת' ופריכיות אורז שאין עליהם חותמת כשל"פ.

אני מבין לכאורה שאין בזה כל חשש של 'בל יראה ובל ימצא' (להכניס את זה לפה בפסח כמובן לא אתן לאף אחד).

אם אני טועה אשמח שיתקנו אותי.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' מרץ 16, 2021 3:47 pm

דרומי כתב:יישר כח!

למעשה נמצאים אצלי כרגע כמה חבילות של 'מקופלת' ופריכיות אורז שאין עליהם חותמת כשל"פ.

אני מבין לכאורה שאין בזה כל חשש של 'בל יראה ובל ימצא' (להכניס את זה לפה בפסח כמובן לא אתן לאף אחד).

למיטב זכרוני דנתי בזה בעבר עם כמה רבנים, וכל מי שדיברתי איתו הסכים שמוצר שאיננו מכיל לפי רכיביו אף א' מחמשת מיני דגן (לאפוקי דברים שנעשים משיבולת שועל ללא גלוטן), ומוצהר עליו ללא גלוטן ויש עליו הכשר כלשהו לפסח - אין בו שום חשש של בל יראה ובל ימצא, ומותר לכתחילה להחזיק אותו בבית בפסח.
נערך לאחרונה על ידי עזריאל ברגר ב ד' מרץ 17, 2021 2:16 am, נערך פעם 1 בסך הכל.
סיבה: הוספה חשובה

שקלאוו

הודעהעל ידי שקלאוו » ג' מרץ 16, 2021 8:19 pm

ישנם מוצרים נדירים שמכילים עמילן חיטה ללא גלוטן חיטה, והיוצא שישנו כיתוב ללא גלוטן (או ללא אזהרת אלרגנים) אע"פ שלדינא זהו חמץ גמור או תערובת חמץ.
המדובר בעיקר בתרופות, אבל גם במוצרים כמו פודינג וכו'.

השימוש בעמילן חיטה ללא גלוטן מתרחב בשנים האחרונות, ותהליך ההפרדה זול יותר. ויתכן שבקרוב יותר ויותר מוצרים כאלה יגיעו למדף, וצריך להזהר ביותר.

נוריאל עזרא
שם מלא: נוריאל עזרא

הודעהעל ידי נוריאל עזרא » ג' מרץ 16, 2021 8:36 pm

שקלאוו כתב:ישנם מוצרים נדירים שמכילים עמילן חיטה ללא גלוטן חיטה, והיוצא שישנו כיתוב ללא גלוטן (או ללא אזהרת אלרגנים) אע"פ שלדינא זהו חמץ גמור או תערובת חמץ.
המדובר בעיקר בתרופות, אבל גם במוצרים כמו פודינג וכו'.

השימוש בעמילן חיטה ללא גלוטן מתרחב בשנים האחרונות, ותהליך ההפרדה זול יותר. ויתכן שבקרוב יותר ויותר מוצרים כאלה יגיעו למדף, וצריך להזהר ביותר.

כדבריך ממש נכתב כאן:
https://www.celiac.org.il/%D7%9C%D7%97% ... 7%A1%D7%97

"הרב יהודה גולדפישר
רב משיב בפרויקט שאלות ותשובות בהלכה ורפואה -
מכון שלזינגר לחקר הרפואה ע"פ התורה שע"י בי"ח שערי צדק

נכתב בהתייעצות עם פרופ' מיכאל וילשנסקי -
מנהל יחידת גסטרואנטרולוגיה ילדים מרכז רפואי הדסה(הבהרה זו כנראה בהקשר לשאלות הבאות(בקישור) שעוסקות במוצרים לחולי צליאק בפסח ועוד)

לתגובות ושאלות - ygold48@gmail.com

1) האם כל מוצר ללא גלוטן הוא כשר לפסח?

לא. ישנם מוצרי מזון שהם ללא גלוטן אך יש בהם רכיבי חמץ.

גלוטן הוא חלבון שנמצא בחיטה, אך יש בחיטה רכיבים נוספים שניתן להפרידם באופן שלא יהיה חשש גלוטן, אולם הם חמץ גמור, כדוגמת 'עמילן חיטה' ו'קליפת גרעין החיטה'. העובדה שמוצר מסוים הוא ללא גלוטן אינה מעידה על כך שהוא כשר לפסח, יש לוודא שאכן המוצר כשר לפסח.

כיון שאף במוצר ללא גלוטן עלולים להיות רכיבי חמץ, לכן מי שנוהג למכור לגוי לפני הפסח מוצרים שספק אם יש בהם רכיבי חמץ, יזדקק למכור אף מוצר זה, אלא אם יתברר שאין בו רכיבי חמץ. "

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' מרץ 17, 2021 2:13 am

עזריאל ברגר כתב:
דרומי כתב:יישר כח!

למיטב זכרוני דנתי בזה בעבר עם כמה רבנים, וכל מי שדיברתי איתו הסכים שמוצר שאיננו מכיל לפי רכיביו אף א' מחמשת מיני דגן (לאפוקי דברים שנעשים משיבולת שועל ללא גלוטן), ומוצהר עליו ללא גלוטן - אין בו שום חשש של בל יראה ובל ימצא, ומותר לכתחילה להחזיק אותו בבית בפסח.

בדקתי עכשיו ברשימותי, ומתברר שזה היה רק לגבי דברים שיש עליהם הכשר כלשהו לפסח, ועפ"ז תיקנתי בגוף ההודעה המקורית.

חזור אל “פסח”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 63 אורחים