מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

אמירת 'מה נשתנה' לגוי

הלכות חג בחג, חקרי מנהג, מאמרים לעיון והורדה
אשרי יושבי ביתך

אמירת 'מה נשתנה' לגוי

הודעהעל ידי אשרי יושבי ביתך » ד' מרץ 24, 2021 4:29 pm

הנה שמעתי לפני כמה שנים ממו"ר מרן הגר"י זילברשטיין שליט"א, שנשאל בחייל יהודי שומר תומו"צ שהוצרך לשהות בליל הסדר במוצב רחוק ללא שום יהודי, מלבד חייל דרוזי גוי אחד ששמר עמו יחדיו. ונסתפק אם יכול חברו הדרוזי לשאול ממנו את ארבעת הקושיות דמה נשתנה, והוא ישיב לו. והשיב לו הגרי"ז בלשון מליצה - 'כל בן ניכר לא יאכל בו', ואין להכניס גוי בענייני ליל הסדר. ואשר על כן ישאל הוא את עצמו.

ויל"ע באמת האם יש חשש כל שהוא בזה, לשאול 'מה נשתנה' לגוי,
דאולי אדרבה, עי"כ יהיה פרסומי ניסא על הצלת עם ישראל מידי המצרים.
אשמח לשמוע תגובות החברים שליט"א.

מן הדרום

Re: אמירת 'מה נשתנה' לגוי

הודעהעל ידי מן הדרום » ד' מרץ 24, 2021 4:56 pm

לא ממש אותה שאלה , אבל כך הובא בקשר לשאלה האם יש איסור לימוד תורה לגוי בסדר?

הג"ר יוסף ליברמן, ראש ישיבת “כולל שומרי החומות”, רב דקהל חסידי סדיגורא ירושלים ומח"ס שו"ת משנת יוסף, מחדש שליל הסדר סיפור יציאת מצרים ועשר מכות שונה מאשר לימוד תורה רגיל, שהרי מפורש בתורה על משה רבנו (שמות יח, ח) "ויספר משה לחותנו את כל אשר עשה ד' לפרעה ולמצרים על אודות ישראל, את כל התלאה אשר מצאתם בדרך ויצילם ד'". ופירש רש"י שסיפר ליתרו את כל הנסים שעשה הקב"ה להם במצרים, כדי למשוך את לבו לקרבו לתורה. סיפור יציאת מצרים שייך גם לגוים, שהרי גם להם הראה הקב"ה נפלאותיו, וכדכתיב (שמות ו, ה) "וידעו מצרים כי אני ד' בנטותי את ידי על מצרים והוצאתי את בני ישראל מתוכם". ובספורנו (ז, ד): "ששניהם [מכת בכורות וטביעת מצרים בים סוף] בלבד היו על צד עונש להם מדה כנגד מדה. אבל שאר המכות היו אותות ומופתים להשיבם בתשובה, כאמרו בזאת תדע כי אני ד', בעבור תדע כי אני ד' בקרב הארץ, למען תדע כי לד' הארץ, למען שיתי אותותי אלה בקרבו, ולמען תספר וידעתם. אתה ישראל והמצרים. וגם כשהטביעם בים לעשות באופן שהנשארים במצרים יכירו וידעו כאמרו וידעו מצרים כי אני ד'". וכן כתיב (שמות טו, יד) "שמעו עמים ירגזון". שיתגדל שמו יתברך על כל באי עולם, אפילו על הגויים. וכפי הנראה נאסר ללמדו רק דיני וחוקי התורה וטעמיהם, וכמשמעות הקרא "ומשפטים בל ידעום" (וכ"כ בחידושי אגדות מהרש"א שם). אבל סיפור יציאת מצרים, או סדר בריאת העולם וכדו', שאינם דינים ומצות או טעמים, אלא עובדות ומאורעות שהתורה כתבתן כפי איך שהיו, את זה אין איסור ללמדו (מובא בספר מרגניתא טבא עמ' תעה-תעז).

יוסף חיים אוהב ציון
שם מלא: יוסף חיים

הודעהעל ידי יוסף חיים אוהב ציון » ד' מרץ 24, 2021 6:22 pm

יש בכה"ח לא לתת מצה לגוי, ויל"ע אם זה קשור.

יושב בשער

הודעהעל ידי יושב בשער » ג' מרץ 30, 2021 10:35 pm

השנה ראיתי בפירוש היעבץ להא לחמא עניא, שנתקן בל' ארמי משום שמזמינים העכו"ם, ע"ד מפרנסין עניי עכו"ם עם עניי ישראל מפני דרכי שלום. סימוכין מזה שמותר להזמין עכו"ם לסדר.

יושב בשער

הודעהעל ידי יושב בשער » ג' מרץ 30, 2021 10:48 pm

וגוף דברי הרב ליברמן שליט"א לכאו' מיוסדים על דברי השלטה"ג עבו"ז ו' ע"א מדפי הרי"ף יעו"ש

חזור אל “פסח”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 56 אורחים