מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

'שרף' בלשון המקרא

חקר מסורה, ענייני דקדוק, טעמי המקרא, חיפוש מקורות, בירור ועיון בלשון הקודש והתרגומים, מפורש ושום שכל.
סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
שם מלא: הק' ראובן חיים קליין
יצירת קשר:

'שרף' בלשון המקרא

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » ה' ספטמבר 21, 2023 12:01 pm

חכם אחד שאלוני:
אני מחפש מילה בלשון מקרא טהורה עבור למוהל הצמחים, נשמת אפם של העצים. נראה שהמילה "שרף" נושאת משמעות זו, אך היא ארמית ולא מכתבי הקודש. המילה "צרי" מופיעה פעמים רבות בתנ"ך, אך נראה כי היא מתייחסת לשרף הריחני שנמשך במיוחד מעץ בלסם [בשמת, אפרסמון (הערה: בלסם נשמע באופן חשוד כמו בושם)]. שים לב שרבן שמעון בן גמליאל אכן משווה אותם באמירת "הצרי אינו אלא שרף", אך מסייג את ההשוואה מיד בהוספת "הנוטף מעצים הקטף". הקטף מתפרש בדרך כלל כבלסם, כנ"ל.

שורה התחתונה: האם יש מונח כללי למוהל העצים, הנוזל הפנימי שמפיץ תזונה בכל צמח על פני כדור הארץ?

אני לא יודע מילה כזו בלשון המקרא, אבל אולי אחד מחברי הפורום יודע...

באמונתו

Re: 'שרף' בלשון המקרא

הודעהעל ידי באמונתו » ה' ספטמבר 21, 2023 4:40 pm

ר_חיים_הקטן כתב:חכם אחד שאלוני:
אני מחפש מילה בלשון מקרא טהורה עבור למוהל הצמחים, נשמת אפם של העצים. נראה שהמילה "שרף" נושאת משמעות זו, אך היא ארמית ולא מכתבי הקודש. המילה "צרי" מופיעה פעמים רבות בתנ"ך, אך נראה כי היא מתייחסת לשרף הריחני שנמשך במיוחד מעץ בלסם [בשמת, אפרסמון (הערה: בלסם נשמע באופן חשוד כמו בושם)]. שים לב שרבן שמעון בן גמליאל אכן משווה אותם באמירת "הצרי אינו אלא שרף", אך מסייג את ההשוואה מיד בהוספת "הנוטף מעצים הקטף". הקטף מתפרש בדרך כלל כבלסם, כנ"ל.
שורה התחתונה: האם יש מונח כללי למוהל העצים, הנוזל הפנימי שמפיץ תזונה בכל צמח על פני כדור הארץ?

אני לא יודע מילה כזו בלשון המקרא, אבל אולי אחד מחברי הפורום יודע...

עפ"י רש"י שמות ל':ל"ד, הנה נָטָף מכוון לשרף - מוהל העץ ("לְׂשַד" לפי העברית החדשה):
נטף – הוא צרי, ועל שם שאינו אלא שרף הנוטף מעט מעצי הקטף קרוי: נטף, ובלעז גוּמָא, והצרי קורין לה טְרְיאקלא.
רש"י כותב: ובלע"ז גומא, שהיא שרף - מוהל כל עץ, עיין https://www.sefaria.org.il/Otzar_Laazei ... l&lang2=he, גם במצורף פה, ועדיין נמצא בשימוש בשפה הצרפתית.
קבצים מצורפים
אוצר החכמה_לעזי רש-י בתנ-ך - גרינברג, יוסף אלחנן_56.pdf
(831.81 KiB) הורד 36 פעמים
leazey02.pdf
(771.64 KiB) הורד 32 פעמים

חזור אל “דקדוק ומסורה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 20 אורחים