מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

שבע שנים וארבעים ומאת שנה

ביאורים ועיונים, חדושים ובירורים, בתורה בנביאים בכתובים ובתרגומים, ובמפרשיהם, ראשונים ואחרונים, ויבינו במקרא.
השואל מרבו

שבע שנים וארבעים ומאת שנה

הודעהעל ידי השואל מרבו » ד' יוני 01, 2016 9:23 am

"ויהי ימי יעקב שני חייו שבע שנים וארבעים ומאת שנה"

יש לי שאלה שמציקה לי הרבה זמן, ולא מצאתי מי ששואל אותה.

איפה שהתורה כותבת מספר עם מאות עשרות ויחידות - היא או כותבת את הנספר (כגון "שנה" בפסוק הנ"ל) רק בסוף, או אחרי גם המאות גם העשרות וגם היחידות (שבע שנים ארבעים שנה ומאת שנה) או אחרי העשרות והמאות בלבד. אבל שהתורה תכתוב רק אחרי היחידות ורק אחרי המאות ולא תכתוב אחרי העשרות - עד כמה שראיתי - לא נמצא כזה בכל התורה! הלא דבר הוא.

אודה מאוד לכל מי שיעזור לי.

זקן ששכח

Re: שבע שנים וארבעים ומאת שנה

הודעהעל ידי זקן ששכח » ד' יוני 01, 2016 9:47 am

ר' חיים פלטיאל, בראשית כג א:

ומתוך תירוץ זה מתורץ ק' דלעיל. מיהו ק' דגבי יעקב אבינו לא פרט שנה בכולם דכתיב ביה שבע שנים וארבעים ומאת שנה ולא פרט שנה בארבעים וידוע הוא שצדיק גמור היה. ותי' הר' אהרון בה"ר יוסף כהן זצ"ל דהא [ד]צריך ליתן טעם גבי שרה למידרש כל כלל ופרט היינו משום דאין דרך להזכיר גבי אשה אפי' השנים וכאן האריך להזכיר כל פרט לבדו ע"כ ש"מ דאתא למדרשא. ועוד שלא תמצא שספר הכתוב מיתת נשים אפי' צדקניות ולא הזכיר רק שרה ורחל ודבורה מנקת ומרים ויש טעם בכולם בשרה על שהוציא על קבורה דמים יקרים ודבורה למה נקרא שמה אלון בכות מרים על שם הבאר שפסק כשמתה רחל למה לא נקברה במערה, ומי' שנותיהן לא נמנו כמו בשרה שהיא ראשית לכל הצדקניות.
ראה עוד (ולא בכולם הוא ע"ד פשט): בן פורת יוסף. ערבי נחל. אוהב ישראל. ליקוטי מהרי"ל. טעמא דקרא לגרח"ק. ועוד.

השואל מרבו

הודעהעל ידי השואל מרבו » ד' יוני 01, 2016 9:57 am

אני לא חושב שזה מתרץ את שאלתי. הוא רק מסביר מ"ש יעקב משרה, אבל אינו מסביר מ"ש יעקב מכל מקום אחר. (בשאר המקומות שציינת - עדיין לא עיינתי.)

זקן ששכח

הודעהעל ידי זקן ששכח » ד' יוני 01, 2016 10:57 am

יתכן, אבל אני התייחסתי לדבריך שכתבת: 'ולא מצאתי מי ששואל אותה'.
ועל כך הבאתי כמה מקורות שהתיחסו לשאלה זו.

חזור אל “מקרא ותרגום”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 67 אורחים