מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

נביאים כתובים

ביאורים ועיונים, חדושים ובירורים, בתורה בנביאים בכתובים ובתרגומים, ובמפרשיהם, ראשונים ואחרונים, ויבינו במקרא.
ארגמן

נביאים כתובים

הודעהעל ידי ארגמן » ד' מרץ 08, 2017 10:52 pm

מי מכיר מקור המפרש מה הגדרת 'נביאים' ומה 'כתובים'? למה ספרים מסויימים לא נכללים בנביאים אלא בכתובים.

אני מצאתי רק מאירי בהקדמה שמסביר על פי הגמ' (מגילה ג') בנוגע לדניאל שהוא בכתובים כי הוא לא היה נביא (אם אני לא טועה זה מה שהוא אומר).

אך מה לגבי השאר? אני בטוח שיש בזה דברים כתובים (תרתי משמע) וברורים.

סעדיה

Re: נביאים כתובים

הודעהעל ידי סעדיה » ד' מרץ 08, 2017 11:11 pm

חידושי הגרי"ז מנחות דף ל.

אפשר

הודעהעל ידי אפשר » ה' מרץ 09, 2017 12:10 am

כמדומה הראשונים בראש השנה דף לב ע"א. וקצת בב"ב יד ע"ב.

אפרקסתא דעניא

הודעהעל ידי אפרקסתא דעניא » ה' מרץ 09, 2017 6:45 pm

.
נערך לאחרונה על ידי אפרקסתא דעניא ב ב' מרץ 13, 2017 1:15 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ב' מרץ 13, 2017 12:40 pm

זכור לי כי האברבנאל מאריך בענין זה. ואיני זוכר היכן

בקרו טלה

הודעהעל ידי בקרו טלה » ב' מרץ 13, 2017 1:32 pm

אברבנאל שמות - פרק טו פסוק א [וכן כתב בכו"כ מקומות]
וכבר כתב הרב המורה בפרק מ"ה חלק שני, כשספר מדרגות הנבואה, שכבר תבוא הנבואה במדרגה אחת ממדרגותיה, ופעם אחרת תבואהו הנבואה במדרגה אחרת למטה ממנו. כי כמו שהנביא לא ינבא כל ימיו בהדבקות, אבל ינבא עת, ותפרד הנבואה ממנו עתים. כן ינבא עת אחת בצורת מדרגה העליונה מהנבואה, וינבא עת אחרת במדרגה למטה ממנה או ברוח הקודש בלבד. ומזה תדע ותשכיל, שכל שירה שתמצא בדבר הנביאים, הוא דבר שהם מעצמם היו מסדרים אותה ברוח הקודש, לא שראו אותה בנבואה. לא כן בשאר המראות, כי המראות כלם הם נבואות גמורות, ואינם ממדרגת רוח הקודש כפי דרך הרב המורה. אבל השירה, איזו שתהיה, היא ברוח הקדש מפועל הנביא רצונו ובחירתו שסדר אותה. כי אינו מהבטל, כמו שזכרתי, שהנביאים, עם היותם פעמים משיגים מראות נבואיות אמתיות בעת יקיצתם, בהיותם בלתי מנבאים ידברו דברים ברוח הקדש ביופי המליצה וצחות הלשון. הלא תראה שמואל הנביא, שכתב ספרו וספר שופטים בנבואתו (בבא בתרא יד, ב), ולכן הושמו ספריו מכלל ספרי הנביאים. ועם כל זה לא נמנע מלכתוב מגילת רות (שם) ברוח הקודש מבלי נבואה, ולכך הושמה מכלל הכתובים. וכן ירמיהו, כתב בנבואה ספרו וספר מלכים, וכתב ברוח הקדש מגילת קינות (שם דף טו, א). ולכך היו ספריו מכלל ספרי הנביאים, והיתה מגילת קינות מכלל ספרי הכתובים:

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ה' מרץ 23, 2017 11:40 am

ההערה לגבי דניאל שלא היה נביא מפורשת בגמרא שם ורש"י מפרש שלא מצינו שנשתלח בנבואה לישראל.
לפי זה נראה שהנביאים קבלו נבואה על מנת למסרה לישראל ונבואה שהוצרכה לדורות נכתבה ואילו כותבי הכתובים לא קבלו את הנבואה על מנת למסרה בפה

חזור אל “מקרא ותרגום”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 84 אורחים