מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

כאשר התעו אותי א-להים

ביאורים ועיונים, חדושים ובירורים, בתורה בנביאים בכתובים ובתרגומים, ובמפרשיהם, ראשונים ואחרונים, ויבינו במקרא.
יוסף אומץ1
יצירת קשר:

כאשר התעו אותי א-להים

הודעהעל ידי יוסף אומץ1 » א' אוקטובר 30, 2022 8:57 pm

אאע"ה אומר לאבימלך: כאשר התעו אותי א-להים.
לדעת הסוברים שהוא שם חול, קושיא מעיקרא ליתא, אך רש"י והאבע"ז וכן במסכת סופרים ועוד, אמרו שהוא שם קודש!
ולכאורה קשה איך אאע"ה טוען ואומר, התעה אותי ה'! ועוד תגדל הקושייה, לדברי מרן האוה"ח הק', שאברהם אבינו הלך לא כדי לקב

האוה"ח הקדוש (לך לך) אומר: עוד ירצה להיות שאמר לו ה' הבטחות תועליות הרבה כשילך לו מארצו וכו' אם כן הגם שילך יסבור הרואה כי אין להחזיק לו טובה על זה שאפילו קל שבקלים כשיראה כל התועליות ימהר ליסע לזה הודיע הכתוב צדקותו של אברהם כי מה שהלך לא לצד הבטחות האמורות אלא לעשות דבר ה'.

אם כן, מדוע אברהם אבינו אומר אח"כ לה' בברית בן הבתרים: "וַיֹּאמֶר אַבְרָם אֲדֹנָי יֱהוִה מַה תִּתֶּן לִי וְאָנֹכִי הוֹלֵךְ עֲרִירִי וּבֶן מֶשֶׁק בֵּיתִי הוּא דַּמֶּשֶׂק אֱלִיעֶזֶר"
על אף שה' יתברך הבטח לו שיזכה לזרע "ואגדלה שמך", אז איך מסתדרים דברי האוה"ח הק' שאפילו קל שבקלים ילך ללא שום קושיא

באמונתו

Re: כאשר התעו אותי א-להים

הודעהעל ידי באמונתו » ה' נובמבר 17, 2022 11:09 pm

יוסף אומץ1 כתב:אאע"ה אומר לאבימלך: כאשר התעו אותי א-להים.
לדעת הסוברים שהוא שם חול, קושיא מעיקרא ליתא, אך רש"י והאבע"ז וכן במסכת סופרים ועוד, אמרו שהוא שם קודש!
ולכאורה קשה איך אאע"ה טוען ואומר, התעה אותי ה'! ועוד תגדל הקושייה, לדברי מרן האוה"ח הק', שאברהם אבינו הלך לא כדי לקב

האוה"ח הקדוש (לך לך) אומר: עוד ירצה להיות שאמר לו ה' הבטחות תועליות הרבה כשילך לו מארצו וכו' אם כן הגם שילך יסבור הרואה כי אין להחזיק לו טובה על זה שאפילו קל שבקלים כשיראה כל התועליות ימהר ליסע לזה הודיע הכתוב צדקותו של אברהם כי מה שהלך לא לצד הבטחות האמורות אלא לעשות דבר ה'.

אם כן, מדוע אברהם אבינו אומר אח"כ לה' בברית בן הבתרים: "וַיֹּאמֶר אַבְרָם אֲדֹנָי יֱהוִה מַה תִּתֶּן לִי וְאָנֹכִי הוֹלֵךְ עֲרִירִי וּבֶן מֶשֶׁק בֵּיתִי הוּא דַּמֶּשֶׂק אֱלִיעֶזֶר"
על אף שה' יתברך הבטח לו שיזכה לזרע "ואגדלה שמך", אז איך מסתדרים דברי האוה"ח הק' שאפילו קל שבקלים ילך ללא שום קושיא

יש במפרשים, ש"התעו אותי א-לוהים", פירוש, שהא-לוהים ניסה אותו בהתעותו. מדובר בניסיון לאברהם.

מכון חכמי ליטא

הודעהעל ידי מכון חכמי ליטא » ה' נובמבר 17, 2022 11:18 pm

יוסף אומץ1 כתב:אאע"ה אומר לאבימלך: כאשר התעו אותי א-להים.
ולכאורה קשה איך אאע"ה טוען ואומר, התעה אותי ה'!

נא לבאר לנו איך הבנת פירוש הפסוק, ומי הוא המפרש כדבריך

סמל אישי של המשתמש
ר_חיים_הקטן
שם מלא: הק' ראובן חיים קליין
יצירת קשר:

הודעהעל ידי ר_חיים_הקטן » ו' נובמבר 18, 2022 1:20 pm

עיין בפירוש שד"ל שם.

הבאר ההיא

הודעהעל ידי הבאר ההיא » ו' נובמבר 18, 2022 1:28 pm

יוסף אומץ1 כתב:ולכאורה קשה איך אאע"ה טוען ואומר, התעה אותי ה'!

תועה הוא אדם שהולך ואינו יודע את הדרך שהוא הולך בה ואינו יודע לאן הוא הולך.

אאע"ה הצטווה 'לך לך אל הארץ אשר אראך' ולכאו' לפי פשוטו כשיצא לדרך עדיין לא ידע מהי הארץ הנבחרת והלך כתועה בדרך עד שהראהו הקב"ה שילך לארץ כנען.

חזור אל “מקרא ותרגום”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 119 אורחים