מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בקשת עיצה

שיח עורכי ספרים והעוסקים במלאכת הקודש. שאלות, הצעות, עזרה בקריאת כת"י, פתרון וסיוע לבעיות טכניות הקשורות בהפעלת המחשב והתכנות הנלוות
השואל מרבו

בקשת עיצה

הודעהעל ידי השואל מרבו » ד' יולי 06, 2016 8:01 pm

אודה מאוד למי שיעזור לי בפתרון הבעיה דלהלן:

בספר של אחד האחרונים שאני מהדיר (עומד לראות אור עולם בעז"ה בכחודש), כפי המקובל, את הוספות/תקוני המהדיר אני מכניס בסוגריים מרובעות, ואת הדברים שנראה לי שהם טעות - בסוגריים עגולות. אלא שבדפוס המקורי של הספר, גם המחבר נוהג להקיף את דבריו בסוגריים מרובעות פה ושם. א"כ איך ידע הלומד איזה סוגריים מרובעות הם מהמחבר ואיזה הם מהמהדיר? זו לא הבעיה, מכיון שבדפוס המקורי של הספר הסוגריים של המחבר הם באות קטנה יותר משאר הספר, וכך יהיה במהדורה החדשה. הבעיה היא, בסוגריים בתוך סוגריים של המחבר. לעשות גם שמה את הוספות המחבר באות עוד יותר קטנה מהאותיות של הסוגריים עצמם - זהו כבר מידי קטן. אז מה לעשות?
נערך לאחרונה על ידי השואל מרבו ב ד' ספטמבר 07, 2016 8:13 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

יבנה

Re: בקשת עיצה

הודעהעל ידי יבנה » ד' יולי 06, 2016 11:08 pm

השואל מרבו כתב:אודה מאוד למי שיעזור לי בפטרון הבעיה דלהלן:

בספר של אחד האחרונים שאני מהדיר (עומד לראות אור עולם בעז"ה בכחודש), כפי המקובל, את הוספות/תקוני המהדיר אני מכניס בסוגריים מרובעות, ואת הדברים שנראה לי שהם טעות - בסוגריים עגולות. אלא שבדפוס המקורי של הספר, גם המחבר נוהג להקיף את דבריו בסוגריים מרובעות פה ושם. א"כ איך ידע הלומד איזה סוגריים מרובעות הם מהמחבר ואיזה הם מהמהדיר? זו לא הבעיה, מכיון שבדפוס המקורי של הספר הסוגריים של המחבר הם באות קטנה יותר משאר הספר, וכך יהיה במהדורה החדשה. הבעיה היא, בסוגריים בתוך סוגריים של המחבר. לעשות גם שמה את הוספות המחבר באות עוד יותר קטנה מהאותיות של הסוגריים עצמם - זהו כבר מידי קטן. אז מה לעשות?

יש עוד סוגי סוגריים <>{} שניתן להשתמש בהם.

השואל מרבו

הודעהעל ידי השואל מרבו » ה' יולי 07, 2016 10:02 am

סוגריים אלו מכבידות על העין.

ישראל אליהו

הודעהעל ידי ישראל אליהו » ה' יולי 07, 2016 10:16 am

להשאיר את גודל הסוגריים, ולציין בהערה למטה שגם זה מהמחבר

השואל מרבו

הודעהעל ידי השואל מרבו » ה' יולי 07, 2016 1:07 pm

ייש"כ. זה כנראה מה שאעשה.

פלתי

הודעהעל ידי פלתי » ה' יולי 07, 2016 1:45 pm

אפשר להשאיר בכולם סוגריים מרובעים, רק את דברי המהדיר לכתוב בפונט אחר דק יותר או כתב רש"י.
אגב פתרון בתי"ו צ"ל.

השואל מרבו

הודעהעל ידי השואל מרבו » ה' יולי 07, 2016 3:30 pm

פלתי כתב:אפשר להשאיר בכולם סוגריים מרובעים, רק את דברי המהדיר לכתוב בפונט אחר דק יותר או כתב רש"י.

צריך א"כ לעבור שוב על כל החומר.

אגב פתרון בתי"ו צ"ל.

והוא עוד מכנה את עצמו "מהדיר"... נו, אולי אני גם צריך "פטרון" למהדורה...

סמל אישי של המשתמש
נהר שלום

הודעהעל ידי נהר שלום » ב' יולי 11, 2016 1:35 am

השואל מרבו כתב:אודה מאוד למי שיעזור לי בפטרון הבעיה דלהלן:

סתם...

השואל מרבו

הודעהעל ידי השואל מרבו » ד' ספטמבר 07, 2016 8:17 pm

שאלה נוספת:

את כל הספר חלקתי לאותיות כאשר בתחילת כל אות יש כותרת. אולם יש מקום אחד שיש קטע קטן מאוד - 3-4 שורות - כמעט ללא תוכן, והוא רק כותב "בענין... עי' מש"כ לעיל". אני עשיתי בקטע זה אות וכותרת, אבל העירו לי שזה קצת מצחיק. מה אתם הייתם עושים?

חד ברנש

הודעהעל ידי חד ברנש » ד' ספטמבר 07, 2016 8:54 pm

צריך להיות עקבי, גם כשזה נראה לא כ"כ יפה.

השואל מרבו

הודעהעל ידי השואל מרבו » ד' ספטמבר 07, 2016 11:20 pm

חד ברנש כתב:צריך להיות עקבי, גם כשזה נראה לא כ"כ יפה.

אני גם סבור כך, אבל כאן זה לא רק לא כ"כ יפה אלא קצת לא לענין לעשות כותרת על כמה שורות ללא תוכן - רק ציונים.

תבא

הודעהעל ידי תבא » ד' ספטמבר 07, 2016 11:46 pm

השואל מרבו כתב:

אני גם סבור כך, אבל כאן זה לא רק לא כ"כ יפה אלא קצת לא לענין לעשות כותרת על כמה שורות ללא תוכן - רק ציונים.

וזה גם לא סותר לעקביות, כי כותרות מציבים רק כשיש תוכן. לכן לענ"ד להמנע.

השואל מרבו

הודעהעל ידי השואל מרבו » ה' ספטמבר 08, 2016 9:09 am

תבא כתב:
השואל מרבו כתב:

וזה גם לא סותר לעקביות, כי כותרות מציבים רק כשיש תוכן. לכן לענ"ד להמנע.

אולם א"כ יחשבו שזה המשך של הענין הנ"ל?

צבי וחמיד

הודעהעל ידי צבי וחמיד » ה' ספטמבר 08, 2016 9:20 am

תמיד אפשר 'לסחוט' תוכן גם מכמה שורות ציונים. להשאיר קטע שלא שייך לכותרת שלפניו יותר בעי' מכותרת שאינה בעומק הלומדעס'..

השואל מרבו

הודעהעל ידי השואל מרבו » ה' ספטמבר 08, 2016 9:36 am

צבי וחמיד כתב:תמיד אפשר 'לסחוט' תוכן גם מכמה שורות ציונים. להשאיר קטע שלא שייך לכותרת שלפניו יותר בעי' מכותרת שאינה בעומק הלומדעס'..

ברור שאפשר לסחוט תוכן, והבעיה היא לא מחמת העומק של הדברים אלא בעיקר מחמת שהכותרת תופסת מקום כמעט כמו התוכן בעצמו (את זה שזה רק ציונים הוספתי רק בשביל להחמיר את הבעיה, אבל עיקר הבעיה היא כנ"ל).

חזור אל “לשכת הסופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 113 אורחים