מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

עזרה בפענוח כתבי יד

שיח עורכי ספרים והעוסקים במלאכת הקודש. שאלות, הצעות, עזרה בקריאת כת"י, פתרון וסיוע לבעיות טכניות הקשורות בהפעלת המחשב והתכנות הנלוות
אמרתי אחכמה

Re: [עזרה בפיענוח] כתב יד אב"ד סטאוויסק

הודעהעל ידי אמרתי אחכמה » ה' ספטמבר 12, 2013 9:42 pm

הוצאת-אמת כתב:וע"כ בפתח הדיבור

צ"ל: וע"כ בפתח השער

אמרתי אחכמה

הודעהעל ידי אמרתי אחכמה » ה' ספטמבר 12, 2013 9:48 pm

הוצאת-אמת כתב: אשר מהם ומה[...] ה[....] חרץ

אולי: אשר מהם ומפיהם המונם חרץ

אמרתי אחכמה

הודעהעל ידי אמרתי אחכמה » ה' ספטמבר 12, 2013 9:52 pm

הוצאת-אמת כתב:על לבי כשאת [...]

אולי: על לבי נשאתיה

אשבמבש

הודעהעל ידי אשבמבש » ה' ספטמבר 12, 2013 10:36 pm

הוצאת-אמת כתב:בהקדמתינו לחא"ח [...]

כמדומה שצ"ל בהקדמתינו לחא"ח ע"ד

הוצאת-אמת

הודעהעל ידי הוצאת-אמת » ו' ספטמבר 13, 2013 12:47 am

יש"כ גדול לכל העונים והמסייעים

כרם

הודעהעל ידי כרם » ב' ספטמבר 16, 2013 12:12 am

הוצאת-אמת כתב: ואין איש שם על לב לעיין בם גם דרך עיונא בעלמא, לשמינית תסתיים שמעתיה,

כתוב לשמיני', והכונה "לשמיניה".

כרם

הודעהעל ידי כרם » ב' ספטמבר 16, 2013 9:19 pm

הוצאת-אמת כתב: וכמו שכבר אותה בל[..] בהקדמתינו לחא"ח

(וכמו שכבר אותה גלינו בהקדמתינו לחא"ח

כרם

הודעהעל ידי כרם » ב' ספטמבר 16, 2013 9:23 pm

אמרתי אחכמה כתב:
הוצאת-אמת כתב:האחרונים השו"ע וה[....] בלי דעת עומק הדין ומקורו מהש"ס דרך שקלא וטריא כו' ע"ש [..] כאמרם מה לנו רובי דיעות השו"ת [...] לנו בדברי בעלי השו"ע

האחרונים השו"ע והש"ך כו' בלי דעת עומק הדין ומקורו מהש"ס דרך שקלא וטריא כו' ע"ש.) כאמרם מה לנו רובי דיעות השו"ת יפה לנו בדברי בעלי השו"ע

השו"ת, די לנו בדברי בעלי השו"ע

כרם

הודעהעל ידי כרם » ב' ספטמבר 16, 2013 9:27 pm

הוצאת-אמת כתב: ובדבריו אלו חיים [..] [....]

ובדבריו אלו חיזק זרועותיי

כרם

הודעהעל ידי כרם » ב' ספטמבר 16, 2013 9:29 pm

אמרתי אחכמה כתב:
הוצאת-אמת כתב: אשר מהם ומה[...] ה[....] חרץ

אולי: אשר מהם ומפיהם המונם חרץ

אשר מהם ומהמהם המונם חרץ

אמרתי אחכמה

הודעהעל ידי אמרתי אחכמה » ב' ספטמבר 16, 2013 9:30 pm

'כרם' אתה ענק!

הוצאת-אמת

הודעהעל ידי הוצאת-אמת » ב' ספטמבר 16, 2013 10:35 pm

כרם כתב:
הוצאת-אמת כתב: ואין איש שם על לב לעיין בם גם דרך עיונא בעלמא, לשמינית תסתיים שמעתיה,

מהיכי תיתי?

ותודה על כל התיקונים האחרים

הוצאת-אמת

הודעהעל ידי הוצאת-אמת » ב' ספטמבר 16, 2013 10:44 pm

הנה כל הקטע עם התיקונים [בעזרתם של חכמי ורבני הפורום תשוח"ח להם]

אספרה אל חוק, חיים לי לחוק בראש דברי אמת, איך שהגיד לי ידידי ואוהב נפשי איש ירא אלקים מרבים, הוא ניהו כבוד הרב החריף הותיק המפורסם מוה"ר (חנוך) [יוסף] זונדיל נ"י מסלאנט, (ה)[ש]היה מתאכסן [ב]צל קורתי בנוסעו לארצנו הקדושה, איך שרב רבנן הגאון המנוח מוה"ר רבי חיים וולאזין נ"ע היה חופף ומתרעם על חכמי בני דורו על שאינם נותנים אל לבם לגשת למלאכת הקודש לקבץ דיעות השו"ת ולאחדם יחד עם דברי השולחן ערוך, אשר על כן דברי הפוסקים היותר מובהקים ותורתם חתומה, שבחיבורי טוהר של שו"ת שלהם מונחת בקרן זוית ובמחשכים הושיבני, ומורי זמנינו מאומה אינם יודעים בזולת נושאי כלי השולחן ערוך כמו הטורי זהב והש"ך שזכו להיות נדפסין עם השולחן ערוך, לא יותר, וידוע הוא שרוב המעשה וחיקור הדין הוא בספרי השו"ת אשר שם שם לו כל מחבר כל עיונו הדק דרך שקלא וטריא מקרב איש ולב עמוק, ואין איש שם על לב לעיין בם גם דרך עיונא בעלמא, לשמינית תסתיים שמעתיה, (וכמו שכבר אותה גלינו בהקדמתינו לחא"ח על דבר המורים הנסמכים רק על דברי האחרונים השו"ע והש"ך כו' בלי דעת עומק הדין ומקורו מהש"ס דרך שקלא וטריא כו', ע"ש). כאמרם מה לנו רובי דיעות השו"ת, די לנו בדברי בעלי השו"ע ונושאי כליהם, וכהנה וכהנה העיד הרב הוותיק הנזכר בפני רבים מה ששמע מפי רבו הגדול הגאון המנוח תנצב"ה. ובהראותי להרב את יקר תפארת חיבוריי אלה על השולחן ערוך, רפתה רוחו ונענע לי בראשו, כאמרו שעל זה היה היה כוונת הגאון לקבץ נדחי כל הדיעות מהמון הפוסקים והתשובות, ולעשותן זר זהב סביב השולחן ערוך, והיה יהיו לאחדים בידי כל יושבי על מדין, ובדבריו אלו חיזק זרועותיי, וכאומר לדבק טוב, וע"כ בפתח השער יעלה לענדם עטרה לכל אותן המחברים שקדמוני ולעשותם מטע לשם על פי סדר האלפא ביתא, בית עקד הספרים אשר מהם ומהמהם המונם חרץ, אדר היקר לי יקרתי, ומאבני מקומם אבני זכרון לבני ישראל על לבי נשאתיה

כרם

הודעהעל ידי כרם » א' ספטמבר 29, 2013 2:05 am

הוצאת-אמת כתב:
כרם כתב:

מהיכי תיתי?

ותודה על כל התיקונים האחרים

האם יש הסבר למלים "לשמינית תסתיים שמעתיה"?
למלים "לשמיניה תסתיים שמעתיה" יש הסבר.

הוד_והדר

עזרה בפיענוח כתב יד

הודעהעל ידי הוד_והדר » ו' אוקטובר 11, 2013 7:49 am

מכנה שמו על הצדיקים כשהם חיים לפי שהן בקדושיו [וכו']. והנה הנביא הנ"ל לימד לנו איך נרצה למ..[א] בודויינו, ואמר אמרו אליו כל תשא עון וקח

מי יכול לפענח המלה החסירה

תודה רב לכל המסייעים
קבצים מצורפים
scan0001 (Medium).jpg
scan0001 (Medium).jpg (72.93 KiB) נצפה 9925 פעמים

קלונימוס הזקן

Re: עזרה בפיענוח כתב יד

הודעהעל ידי קלונימוס הזקן » ו' אוקטובר 11, 2013 9:05 am

כתוב כאן בלא ספק למרנא
אך פיענוח המילה שלאחריה בודיינו, שגוי, ואיני יודע מהו בגלל האות השניה המטושטשת
אם תביא חלק גדול יותר מהדף, נוכל לנסות ללמוד מההקשר

הבטחתי

הודעהעל ידי הבטחתי » ו' אוקטובר 11, 2013 10:36 am

כתוב שם בוידויינו, אלא שהי' נדבקה לד' שאחריה. והמילה הקודמת אכן היא למרנא

קלונימוס הזקן

הודעהעל ידי קלונימוס הזקן » א' אוקטובר 13, 2013 2:15 am

מעתה הכל ברור: איך נְרַצֶה למרנא בוידויינו...

הוד_והדר

הודעהעל ידי הוד_והדר » א' אוקטובר 13, 2013 7:33 pm

תודה לכל המסייעים

בן ראובן

בקשת פענוח

הודעהעל ידי בן ראובן » ג' אוקטובר 22, 2013 6:28 am

אודה למי שיוכל לסייע בפענוח המלים המסומנות.
קבצים מצורפים
Scan0002.jpg
Scan0002.jpg (172.33 KiB) נצפה 9971 פעמים

כרם

Re: בקשת פענוח

הודעהעל ידי כרם » ג' אוקטובר 22, 2013 5:26 pm

שים לב: המלה הראשונה בריבוע התחתון = זהה למלה השניה בשורה שתחתיה.
המלה השניה בריבוע התחתון = זהה מאד למלה החמישית בשורה שתחתיה.

הריבוע העליון: שהואיל.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ג' אוקטובר 22, 2013 5:29 pm

אכן.
המילה הראשונה שהופיע(?).

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל
שם מלא: פלוני אלמוני

הודעהעל ידי מאיר סובל » ג' אוקטובר 22, 2013 5:40 pm

הריבוע התחתון: אם אל [צ"ל: א"ל] ע"א...

בן ראובן

הודעהעל ידי בן ראובן » ג' אוקטובר 22, 2013 6:33 pm

תודה לכל המסייעים.

הריבוע העליון: "שהואיל" או "שהופיע" אינם מתאימים. ואולי "שהיסוד".

הריבוע התחתון: המלה הראשונה היא אכן ככל הנראה "אם". המלה השניה אכן נראית כמו "אל" אך הפענוח "א"ל" אינו מתיישב.

המלה החמישית בשורה התחתונה היא "יכל" (הוא כותב בקביעות "יכל" במקום "יכול"), ולכאורה קשה לפענח כך את המלה השניה בריבוע התחתון (האות הראשונה אינה נראת כיו"ד). אבל המשמעות מתאימה ובהעדר רעיון אחר אולי אפענח כך.

אבי ישועה

למומחים ומתמחים: אתגר לפיצוח 3 - פענוח כתב יד

הודעהעל ידי אבי ישועה » ו' דצמבר 06, 2013 9:46 am

מדובר בכתב יד שלא נדפס מעולם, חובר ע"י גאון וקדוש זצוק"ל לפני כשלוש מאות שנה.
מצו"ב כתב היד בקובץ ופענוח הקטע בהקלדה, וסימנתי המילים שלא הצלחתי לפענח:
גם מי שמבין בנושא ויש לו הערות לקטע זה, יוכל להועיל.
תודה רבה!!!

והיה ביום ההוא יתקע בשופר גדול. הסוד שימתקו כל הדינים שהם שתי פעמים מנצפ"ך, שכל אחד גימטריה פ"ר, הם פ"ר דינים, [ו]שתי פעמים פ"ר עם העשר אותיות של מנצפ"ך, גימטריא תק"ע.
וזה שכתוב (אסתר ט, כט) 'לקיים את אגרת הפורים', כתב האר"י ז"ל אגרת גימטריא שכ"ה פ"ר, כי פ"ר הוא גבורות מנצפ"ך גימטריא פ"ר, גם ש"ך דינים הם חמש פעמים די"ן מאדנ"י, כי (הקצאת) [ה' גבורות] הם חמש פעמים 'דין', וכשמקבלת השכינה מאל"ף דאה[י"ה] נעשה חמש פעמים אדנ"י, ונעשה מן ש"ך - שכ"ה, (וזה) [ואז] מתהפך הדינים, ונעשה מנער גימטריא ש"ך - נערה גימטריא שכ"ה, לרמז על מיתוק הדינים, וזהו שאמר הכתוב (שם ז, י) 'וחמת המלך שככה', ואז יש סוד זיווג עליון שני אז נמתיק הדינים ויש יחוד אל המלך, וכ"ז כמקודם, אמר לה הקב"ה 'הסבי עיניך מנגדי שהם הרהיבני' (שה"ש ו, ה) מתוקף הדינים בתוקף הרי שגי' הוי"ה אלהי"ם, שגבר הוי"ה על אלהי"ם, החסדים על הדינים הבאים מל"ב צרופי אלהי"ם, וכל אחד כלול מעשר, גימטריא ש"ך. [ו]גם ה'פורים' רמז על שתי פעמים 'פר' שהוא שתי פעמים מנצפ"ך, כלם יומתקו על ידי החמשה אלפי"ן דאהי"ה, ונעשה מש"ך שכ"ה, וניצולו כל ישראל. וזהו שאמר 'אגרת הפורים' גימטריא שכ"ה, וניצלו [מ]פ"ר, וקל להבין.
וזהו שאמר הכתוב (משלי שם) 'ונרגן מפריד אלוף', רצה לומר הרשע מפריד 'אלף' של אהי"ה המאיר באדנ"י, ונעשה מאדנ"י 'דין'. וזהו שאמר איוב (איוב טז, יב) 'שלו הייתי ויפרפרני', עיין הפטרת תזריע.
קבצים מצורפים
אתגר לפענוח 3 חלק שני.PNG
הקושי נמצא בקובץ זה
אתגר לפענוח 3 חלק שני.PNG (207.94 KiB) נצפה 9878 פעמים
אתגר לפענוח 3 חלק ראשון.PNG
הקושי נמצא בחלק האחר, ולהשלמת הענין הצגתי גם חלק זה
אתגר לפענוח 3 חלק ראשון.PNG (104.11 KiB) נצפה 9878 פעמים

בן ראובן

הודעהעל ידי בן ראובן » ו' דצמבר 06, 2013 12:05 pm

בקשה נוספת:

פענוח.jpg
פענוח.jpg (84.02 KiB) נצפה 9898 פעמים

תודה מראש לכל המסייעים.

דניאל

Re: למומחים ומתמחים: אתגר לפיצוח 3 - פענוח כתב יד

הודעהעל ידי דניאל » ו' דצמבר 06, 2013 1:13 pm

אבי ישועה כתב:והיה ביום ההוא יתקע בשופר גדול. הסוד שימתקו כל הדינים שהם שתי פעמים מנצפ"ך, שכל אחד גימטריה פ"ר, הם פ"ר דינים, [ו]שתי פעמים פ"ר עם העשר אותיות של מנצפ"ך, גימטריא תק"ע.
עיין במהרח"ו שעה"כ עניין ר"ה דרוש ח' (סוף דף צ"ח) .

גם מ"ש עה"פ שלו הייתי ויפרפרני כוונתו למ"ש האר"י חפש על האוצר ותמצא.

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » א' דצמבר 08, 2013 12:23 am

בעיני זה לא כ"כ נראה מלפני 300 שנה.

אוהב אוצר

הודעהעל ידי אוהב אוצר » א' דצמבר 08, 2013 12:33 am

הצילום השני נראה לי 'בכתבו'
לגבי הראשון, המסגרת הראשונה זה נראה 'שהוס..
והמילה השניה בריבוע השני, נראה שהאות הראשונה היא ש' השאר יכול להיות י'

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל

הודעהעל ידי מאיר סובל » א' דצמבר 08, 2013 1:02 am

בכתבו על איסורי הנאה. פשוט שכך.

ולא הבנתי מה לא מסתדר לכב' בשאלה הקודמת אם אמר לו עד אחד?

בן ראובן

הודעהעל ידי בן ראובן » א' דצמבר 08, 2013 3:19 am

תודה למסייעים.

"בכתבו" הוא אכן הפענוח הטבעי. אבל לכאורה לא מסתדר לא עם המשמעות ולא עם סגנון הכותב.

בנושא הראשון, הדיון שם הוא אם סגי בעד אחד לקיים חתימתו על שטר של איסור מדין ע"א נאמן באיסורין. "הא דסגי עד אחד אם אמר לו עד אחד לקיים" זה פשוט חסר מובן. מי אמר למי?

סמל אישי של המשתמש
מאיר סובל

הודעהעל ידי מאיר סובל » א' דצמבר 08, 2013 4:28 am

במחכ"ת ישים פסיק!
הא דסגי עד אחד, אם אמר וכו'
זה כמו פירוש, או כלומר.

בן ראובן

הודעהעל ידי בן ראובן » א' דצמבר 08, 2013 4:34 am

מה פירוש "אם אמר לו עד אחד לקיים"? מי אמר למי לקיים?

אבי ישועה

הודעהעל ידי אבי ישועה » א' דצמבר 08, 2013 10:08 am

המחבר נפטר לפני כשלוש מאות שנה
כתב היד לא מתוארך

הוד_והדר

עזרה בפיענוח כתב יד

הודעהעל ידי הוד_והדר » ג' דצמבר 10, 2013 1:33 am

אני מעתיק תפלה מכתיבת יד ויש כמה תיבות שאני מתקשה בפיענוחם, הבא על העזרה יבורך
חלקתי את הדברים לג' חלקים

חלק א

בקשה יפה וטובה להתפלל בכל יום עם וידוי.
אתה הוא אל דעות, אל מסתתר מעיני כל חי, ואוצר נפש כל חי בידך, ולא יראך אדם וחי, ולך תברך נשמת כל חי, אתה הוא אדון כל האדון, רב על כל רב, מלך על כל מלך, צור כל יצור, אתה הבורא ולא נבראת, אתה היוצר ולא נוצר, אתה ראשון ולא נושן, אתה ראש לכל ראש, סוף לכל סוף, רואה ולא נראה, יודע כל ב[..], נותן ולוקח, דיין ועד מחדש עינים ומחליפם, מנהיג עולם במדת רחמים, נוצר חסד, טוב לרעים ולטובים, מאד מרחם על בריותיו, עובר על פשעים, גומל טובה לחייבים, משביע רעבים, משקה צמאים, שומר פתאים, מהולל בכל מיני הלולים, משובח בכל מיני תשבחות, מונזר בכל מיני נזר ועטרות, מבורך במקהלות צבאות גדודיך, כל רוחות ונשמות ישבחוך, מרזא הכל מבלי מה, גוחי מבטן ומנהלי מקוטן ומעעיר עד היצאותני הלום, והקטן זאת בעיניך צורי, ותתן לי מגן ישעך, ותפרע ותרכני והמליטני מריבי עם, ותחדש לי בכל יום ישועות ונפלאות, ותשמרני וחזקוני בהכשלי, ותענני טרם אקרא, ותחנני טרם אתפלל, ותאזרני חילי, ותגדל חסדך ממני עד אין חקר, אין חקר לנפלאותיך ואין שעור לנוראותך, ואין יוכל עבד לאדון זה לפתוח לפניך בם, תם לאשאיב ידי על פה, ולהתפלש בעפר ואפר, ולפי ספקי ואוות כחי ספרתי מעט קט ולא אחד מיני אלף, כי אם ימלל גבורתיך, נערב לי זכרך ונעם לנפשי נועם דבריך, ואינני ראוי לדבר ולהרים פני אליך ו.יעפי גבר עלי, ואיך גוף מטונף יברך את השם הגדול והקדוש והטהור, לולי סמכתי על דבר כבוד שמך, ונשענתי על טעמיך שאמרת על יד נביאך: קחו עמכם דברים ושובו אל ה' ואמרו אליו כל תשא עון וקח טוב ונשלמה פרים שפתינו.

וידוי 1 (Small).jpg
וידוי 1 (Small).jpg (106.48 KiB) נצפה 9910 פעמים

הוד_והדר

הודעהעל ידי הוד_והדר » ג' דצמבר 10, 2013 1:36 am

[חלק ב]

ואתה אלקי, מחסי סלעי ומגיני משגבי ומנוסי, יערב לפניך שיחי, ואל תשיבני ריקם מלפניך, וחוסה מסברי, ועל תכלימני ואל תחפרני ואל תשיבני ריקם מלפניך, וחוסה והגן עלי, ופנה אלי בהמון רחמיך ויהמו רחמיך עלי ותסייעני על עשיית רצונך, והדריכני באמיתך, ושלח לי עזרי מאתך ותצילני מכף כל אויב ואורב בכל מקום אשר אהיה שם, וחלצני ממיתה משונה, ושים עלי חנך הטוב, והחיים חיים טובים, וכתבוני וחתמני עם הצדיקים עושה רצונך, וזכרני ברצון עמך ופקדני בישועתיך, ואל תשלט יצר הרע ולא אדם רע ולא אשה רעה, והטיבה לי מטובך ותיטיב אחריתי מראשיתי, ותהיה בסעדי ושימני בכלל יריאיך וחושבי שמך, ובבקשה לפני כסא כבודך, חוס על הגוף שגפו, חמול על הגויה שבראת, ורחם על הנפש שחמלת, רצה הדברים ששמעת, ענה לשון המצפצף שעה הניב פגועה, האזינה המילים המוכרחים שיתם בקטורת באפך, וכלכל על מזבחך, וית..ה דברי עבדך עם שירות ותשבחות מלאכיך ויקומו, כי אשר אדם לו עוז בך, ואשרי יושבי ביתך, ואשרי מי שאתה בעזרו ועליך סמכו, מי יתן לי לעמוד לפניך יומם ולילה להודות להלל לשבח ולפאר ולרומם שמך, כי טוב להודות לך ולזמר לשמך עליון, כי מה ידידות משכנותיך ה' צבאות, ומה יקרו רעיך ומה עצמו פלאותיך, יהי חסדך נא עלי, ויהיו לרצון אמרי פינו והגיון לבנו לפניך ה' צורנו וגואלנו. כי מה אתאונן, ומה אומר לפניך, ומה אצטדק ועונותי עכבו ראשי, במה אקדם ה' פניך ובמה איכף לך, ואתה היודע ועד כי אדם אין צדיק בארץ אשר יעשה טוב ולא יחטא, ולא יצדק לפניך כל חי, מה כחי ומה חסדי ומה צד.. ומה יושבי לפניך. ואם צדקתי מה אתך לך, ומה מידי ת..., ואם רבו פשעי מה אעשה לך ה' אלקינו, צדק אתה שהשארתי פליטה כהיום הזה, הרני לפניך כאשמתי, כי אין לעמוד לפניך על זאת, המרבה לסלוח סלח .. ...... עבור על פשעי, שומע עתירות העתר לי על ... ... אשר לא כלו, קויתי לרחמיך, צפיתי לחסדיך, חכיתי לישועתיך, ... ... .... תחפרני ושלא תכלימני ושלא תשיבני ריקם מלפניך, ותשמע ותפן ותאמר סלחתי, כי אתה מצרי לדורשים קרוב לקוראים, מנוס לכורתים מפלט ומקלט לנסים. תתברך תתרומם על כל ברכה ותהלה.

וידוי 2 (Small).jpg
וידוי 2 (Small).jpg (76.04 KiB) נצפה 9908 פעמים

וידוי 3 (Small).jpg
וידוי 3 (Small).jpg (87.97 KiB) נצפה 9908 פעמים

הוד_והדר

הודעהעל ידי הוד_והדר » ג' דצמבר 10, 2013 1:37 am

[חלק ג]
ואחר כך אומר וידוי זה:
אלקי בושתי ונכלמתי להרים אלקי פני אליך, כי עונותי רבו למעלה ראש, ואשמותי גדלו עד לשמים, ושגגותי וזדוני עד אין מספר, ושמעתי ליצרי הרע, והקשיתי ערפי ונתתי לנפשי חפצה ותאותה, והרצתי רגלי ללא רצונך, והגעתי קרסולי ללא חפצך, והושבתי מגני וירבי במושבות שאין לך חפץ בהם (חפץ), והכעסתי הנפש הקדושה בעשיית חפץ היצר, ומלאתי בטני ממה שאין ראוי לי, שמחתי לבי מריק והבל, ופרשתי לשוני ללא הכשר, ודברתי בפי כל נבלה וזמה, והטיתי אזני ללא אגין לשמוע, והטעתי עיני לראות ושלחתי ידי לכל איסור, וטנפתי הנשמה הקדושה והנפוחה בקדושה, ועצרתי על דת היקרה מפנינים, והסרתי גופי מדרך הטוב והכושר לדרך הכושל במחשבות הרעות, ובעלילותי הנשחתות ובתחבולותי ובעשתונותי אשר לא טובות, ומסרתיהו לרימה ותולעת אשר לא נופח, ונתתיה לשחוק ולעג, והמרתי כבודי לקלון ושמתיו בוש ונכלם, ונח.ה מ.לוי תוחלת, וידעתי שלא נפלא ממך כל דבר, ולא נכחד ממך כל מאומה, ואמנם גלמי ראו עיניך ועל ספרך מעשי כלם יכתבו, והם חרותים וחקוקים כדי להקבילני בהם ולהכלימני מהם, ולהלקותני קנס על כל אחת ואחת, ואוי לי על זאת, אשא בשרי בשיני ונפשי אשים בכפי, ואספרה ואלילה ואבכה שולל וערום ואש...ף .... משומם. אנא אלך מרוחך ואנה מפניך אברח, ואין מנגדך .... ואין נסתר מנגד עיניך. עתה אלקי, תהא הודאתי זאת לפניך כקרבן וכאשם, ואל תרף ידך ממני, כי אני עבדך, ואל תפן אל מעשי הרעים שעשיתי, ומעשי כלא חשובין, כי מי יאמר זך אני בלי פשע, חף אנכי ולא עון לי, ואיך יהיה העבד כאדוניו, ובמה יתגדל ויתנשא, הלא בעברו עם פשע, וכל שכן אדון האדונים. יהי רצון מלפניך ה' אלהי ואלהי אבותי, שיתעוררו המוני רחמיך ויהמו לרחמני ולחנני, ולסלוח עונותי, שעל זאת אני בוטח, ועל כך הבטחת בעזבם דרך הרשע, ואמרת: יעזוב רשע דרכו ואיש מחשבותיו וישוב אל ה' וירחמהו ואל אלקינו כי ירבה לסלוח. ועוד אמרת: ומודה ועוזב ירוחם. אל שוב ורחמן, חוס ורחם עלי, וקבל תפלתי ברחמים אמן. יהיו לרצון אמרי פי והגיון לבי לפניך ה' צורי וגואלי.

וידוי 4 (Small).jpg
וידוי 4 (Small).jpg (69.58 KiB) נצפה 9908 פעמים

הוד_והדר

הודעהעל ידי הוד_והדר » ג' דצמבר 10, 2013 3:59 pm

אולי בכל זאת יש היודע לעזור בפיענוח הדברים המצויינים

תודה

כרם

הודעהעל ידי כרם » ג' דצמבר 10, 2013 5:44 pm

הוד_והדר כתב:אני מעתיק תפלה מכתיבת יד ויש כמה תיבות שאני מתקשה בפיענוחם, הבא על העזרה יבורך
חלקתי את הדברים לג' חלקים

חלק א

בקשה יפה וטובה להתפלל בכל יום עם וידוי.
אתה הוא אל דעות, אל מסתתר מעיני כל חי, ואוצר נפש כל חי בידך, ולא יראך אדם וחי, ולך תברך נשמת כל חי, אתה הוא אדון כל האדון, רב על כל רב, מלך על כל מלך, צור כל יצור, אתה הבורא ולא נבראת, אתה היוצר ולא נוצר, אתה ראשון ולא נושן, אתה ראש לכל ראש, סוף לכל סוף, רואה ולא נראה, יודע כל ב[..], נותן ולוקח, דיין ועד מחדש עינים ומחליפם, מנהיג עולם במדת רחמים, נוצר חסד, טוב לרעים ולטובים, מאד מרחם על בריותיו, עובר על פשעים, גומל טובה לחייבים, משביע רעבים, משקה צמאים, שומר פתאים, מהולל בכל מיני הלולים, משובח בכל מיני תשבחות, מונזר בכל מיני נזר ועטרות, מבורך במקהלות צבאות גדודיך, כל רוחות ונשמות ישבחוך, מרזא הכל מבלי מה, גוחי מבטן ומנהלי מקוטן (1)[b][u]ומעעיר עד (1/א)היצאותני[/b][/u] הלום, (2)והקטן זאת בעיניך צורי, ותתן לי מגן ישעך, (3) ותפרע [b][u]ותרכני[/u][/b] והמליטני מריבי עם, ותחדש לי בכל יום ישועות ונפלאות, ותשמרני וחזקוני בהכשלי, ותענני טרם אקרא, ותחנני טרם אתפלל, ותאזרני חילי, ותגדל חסדך ממני עד אין חקר, אין חקר לנפלאותיך ואין שעור לנוראותך, ואין יוכל עבד לאדון זה לפתוח לפניך בם, תם לאשאיב ידי על פה, ולהתפלש בעפר ואפר, ולפי ספקי ואוות כחי ספרתי מעט קט ולא אחד מיני אלף, כי אם ימלל גבורתיך, נערב לי זכרך ונעם לנפשי נועם דבריך, ואינני ראוי לדבר ולהרים פני אליך (4)[b][u]ו.יעפי [/u][/b]גבר עלי, ואיך גוף מטונף יברך את השם הגדול והקדוש והטהור, לולי סמכתי על דבר כבוד שמך, ונשענתי על טעמיך שאמרת על יד נביאך: קחו עמכם דברים ושובו אל ה' ואמרו אליו כל תשא עון וקח טוב ונשלמה פרים שפתינו.

וידוי 1 (Small).jpg

1 ומנוער או ומנעורי
1/א הביאותני
2 ותקטן
3 ותפרני ותרבני
4 וטינופי
נערך לאחרונה על ידי כרם ב ד' דצמבר 11, 2013 4:06 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

הוד_והדר

הודעהעל ידי הוד_והדר » ג' דצמבר 10, 2013 6:05 pm

תודה כרם

חזור אל “לשכת הסופרים”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 25 אורחים