מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

איפה מוזכר לראשונה נוסח יה"ר שאחר אמירת תהלים, וביאור המילים 'ולאסירים פקח קוח'

דעת תפילה ופירושה, חקר ועיון בנוסחאות ומנהגי התפילה, לשונם ומקורם של פייטנים
אראל

איפה מוזכר לראשונה נוסח יה"ר שאחר אמירת תהלים, וביאור המילים 'ולאסירים פקח קוח'

הודעהעל ידי אראל » ג' אוגוסט 17, 2021 7:09 am

אחי שיחי' שואל אותי לדעת, מה המקור הראשון שמוזכר ה'יהי רצון' בזכות מזמורי תהלים וכו', הנוסח הארוך לומר אחר אמירת תהלים, שנדפס בסוף ספרי התהלים
וגם מה פירוש המילים 'ולאסירים פקח קוח', ומאיפה נלקח סגנון מילים הללו??

נזכרתי מן חבר שלי בישיבה שסיפר לי אז [מלפני כעשרים וחמש שנים] שניגש פעם לכ"ק אדמו"ר רבי ליביש לייזער שליט"א מפשעווארסק, והציע לפניו שאלה הנ"ל, איפה המקור הראשון שנזכר היהי רצון הנ"ל, והשיב לו על אתר, שמקור הראשון הוא בספר 'צידה לדרך',

שאלתי, האם זה נכון?

בקרו טלה

Re: איפה מוזכר לראשונה נוסח יה"ר שאחר אמירת תהלים, וביאור המילים 'ולאסירים פקח קוח'

הודעהעל ידי בקרו טלה » ג' אוגוסט 17, 2021 7:23 am

אראל כתב:וגם מה פירוש המילים 'ולאסירים פקח קוח'

viewtopic.php?f=7&t=16477&p=155023#p155023

אראל

Re: איפה מוזכר לראשונה נוסח יה"ר שאחר אמירת תהלים, וביאור המילים 'ולאסירים פקח קוח'

הודעהעל ידי אראל » ג' אוגוסט 17, 2021 7:28 am

נפשט ב"ה חדא, ייש"כ

עתה תירוץ על שאלתי הראשונה, בבקשה

ייש"כ לכולכם

לבנון

הודעהעל ידי לבנון » ד' אוגוסט 18, 2021 11:38 pm

ספר שערי ציון, ר' נתן נטע הנובר, פראג תכ"ב

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ה' אוגוסט 19, 2021 12:25 am

גם אני כאראל שמעתי מחבר זה [והוא גבר בגוברין משמש כהיום כדומ"ץ באחת מק"ק] ששאל לאדמו"ר מפשווארסק
והשיב לו בצידה לדרך (לתלמיד ר' יהודה בן הרא"ש)
ותמוה לי ושמא השומע שמע וטעה ושאל לו על מטבע לשון אחד מלשונות של התפלה ועל זאת באה התשובה, ואין לי מבוא לשאלו כי דר מעבר לים ואין לי דרך להתקשר אליו

בקרו טלה

הודעהעל ידי בקרו טלה » ה' אוגוסט 19, 2021 12:41 am

אראל כתב:נזכרתי מן חבר שלי בישיבה שסיפר לי אז [מלפני כעשרים וחמש שנים] שניגש פעם לכ"ק אדמו"ר רבי ליביש לייזער שליט"א מפשעווארסק, והציע לפניו שאלה הנ"ל, איפה המקור הראשון שנזכר היהי רצון הנ"ל, והשיב לו על אתר, שמקור הראשון הוא בספר 'צידה לדרך'

מעיין כתב:גם אני כאראל שמעתי מחבר זה

אולי היה הכוונה לחלוקה לימים
קבצים מצורפים
צידה לדרך.pdf
(566.96 KiB) הורד 147 פעמים
נערך לאחרונה על ידי בקרו טלה ב ה' אוגוסט 19, 2021 12:54 am, נערך 2 פעמים בסך הכל.

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ה' אוגוסט 19, 2021 12:47 am

שם מוזכר חלוקת ספר תהלים לימי השבוע היינו חלוקה לשבע [הנקרא יום תהלים], וביהי רצון שאחר תהילים מוזכר חלוקה לחמש ספרים שישן נושן הוא

עזריאל ברגר

Re:

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' דצמבר 21, 2021 5:47 pm

מעיין כתב:חלוקה לחמש ספרים שישן נושן הוא

כדאיתא בקידושין לג,א שאמר רבי שמעון בנו של רבי יהודה הנשיא לאביו "שני חומשים שניתי לו בספר תהלים", וכתבו התוס':
שני חומשין. פי' בקונט' לשון חומש הספר וי''מ חמשה חומשין יש בו כמו בשל תורה אשרי האיש (תהלים א) כאיל תערוג על אפיקי מים (שם מב) אך טוב לישראל (שם עג) תפלה למשה (שם צ) יאמרו גאולי (שם קז) לכל אחד מן הספרים אלו מסיים באמן לבד מן האחרון שהוא סוף תהלים

ולפירושם - יוצא שחלוקת התהילים לחמשה ספרים היא קדמונית עוד מסוף ימי התנאים, אם לא לפני כן.

רב ייבי

Re: Re:

הודעהעל ידי רב ייבי » ג' דצמבר 21, 2021 7:50 pm

עזריאל ברגר כתב:
מעיין כתב:חלוקה לחמש ספרים שישן נושן הוא

כדאיתא בקידושין לג,א שאמר רבי שמעון בנו של רבי יהודה הנשיא לאביו "שני חומשים שניתי לו בספר תהלים", וכתבו התוס':
שני חומשין. פי' בקונט' לשון חומש הספר וי''מ חמשה חומשין יש בו כמו בשל תורה אשרי האיש (תהלים א) כאיל תערוג על אפיקי מים (שם מב) אך טוב לישראל (שם עג) תפלה למשה (שם צ) יאמרו גאולי (שם קז) לכל אחד מן הספרים אלו מסיים באמן לבד מן האחרון שהוא סוף תהלים

ולפירושם - יוצא שחלוקת התהילים לחמשה ספרים היא קדמונית עוד מסוף ימי התנאים, אם לא לפני כן.

אגב גררא, האם יש איזה ענין בחלוקה זו? כלומר האם יש חילוק בין חומש זו לאחרת?

מעיין

הודעהעל ידי מעיין » ג' דצמבר 21, 2021 8:57 pm

אולי לגבי כתיבת חומשין (יו"ד רפ"ג) שא"צ להיתר של עת לעשות לד'

חזור אל “עיון תפילה וחקר פיוט”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 23 אורחים