מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

בחירות לעירייה למי שעקר מקום מגוריו

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
איתן
שם מלא: איתן קלמנס

בחירות לעירייה למי שעקר מקום מגוריו

הודעהעל ידי איתן » ה' אוקטובר 25, 2018 8:22 pm

כבר למעלה משנה וחצי שעזבתי את ירושלים ועברתי לגור לביתר עילית. אמנם ב ת.ז. אני עדיין רשום בירושלים, וטכנית אני יכול להצביע בבחירות בה.
ירושלים יקרה לליבי, אך כלום יש לי זכות להצביע בעיר שאני כבר לא גר שם. למה שאהיה רשאי להצביע לרשות מקומית שאני כבר לא שייך לה. ומה ביני בין מחלוקת תושבים מי אמור להיבחר לעירייה שם.

דרומי

Re: בחירות לעירייה למי שעקר מקום מגוריו

הודעהעל ידי דרומי » ה' אוקטובר 25, 2018 8:27 pm

בכהאי גוונא בוודאי אומרים דינא דמלכותא דינא, ויש לברר מהו החוק.

איתן

הודעהעל ידי איתן » ה' אוקטובר 25, 2018 9:35 pm

הרשויות לא יכולות לברר על כל אזרח ואזרח האם הוא אכן גר במקום שהוא רשום. במקרה הזה היה גם צריך לתת לי אפשרות להוכיח שאני כבר גר בביתר ורשאי להצביע בתוכה, אף שעדיין לא שיניתי את הכתובת במשרד הפנים. כל זה היה מסבך בחירות מעל ומעבר.

אלא המדינה הולכת בדרך הפשוטה: מצביעים בעיר שרשומים בה. עברת דירה? תעדכן את הכתובת, ואז תוכל להצביע ביישוב החדש.

אני כמעט בטוח שזה יהיה תקין לגמרי מבחינה חוקית אם אני אצביע בירושלים. אבל זה רק משום שחוק נוסח "על דרך הרוב" בלי להתחשב בפרטים חריגים. ואילו לכאורה לפי הטעם ומהות הבחירות לרשויות המקומיות איני ראוי להצביע אלא במקום שאני גר כעת.

לכאורה יוצא שנפלתי בין הכסאות. בביתר אני לא יכול להצביע הסיבה טכנית. בירושלים - מסיבה מהותית.

חכמים שבדרום

הודעהעל ידי חכמים שבדרום » ה' אוקטובר 25, 2018 10:01 pm

מהרצינות התהומית בה נידונים הדברים, נראה כי גם כאשר תעלה על שולחנו של ראש העיר שייבחר שאלות בנוגע לפתיחת עסקים בשבת או מקומות של פריצות והוללות, הוא ישגר את השאילתה לפורום זה בכדי לדעת האם דינא דמלכותא דינא חל בכל מקרה או לאו.

פלגינן

הודעהעל ידי פלגינן » ה' אוקטובר 25, 2018 10:01 pm

איתן כתב:כבר למעלה משנה וחצי שעזבתי את ירושלים ועברתי לגור לביתר עילית. אמנם ב ת.ז. אני עדיין רשום בירושלים, וטכנית אני יכול להצביע בבחירות בה.
ירושלים יקרה לליבי, אך כלום יש לי זכות להצביע בעיר שאני כבר לא גר שם. למה שאהיה רשאי להצביע לרשות מקומית שאני כבר לא שייך לה. ומה ביני בין מחלוקת תושבים מי אמור להיבחר לעירייה שם.

אתה יכול לבקש לצאת ידי חובה על ידי אחד מאותם רבים שהעבירו כתובתם לירושלים לצורך הבחירות, בשכנותי יש מאות חדשים לכבוד המצווה הקדושה.

איתן

הודעהעל ידי איתן » ה' אוקטובר 25, 2018 10:15 pm

המדינה לא מושלמת בלשון המעטה. התורה נדרסת בכל פינה... אני לא מצפה הרבה מהפוליטיקאים. במיוחד מהחילונים שבהם. אבל עדיין צריך לבחור את הרע במיעוטו
בנושאי הכלכלה גם החרדים יגידו שלתורה אין מה לומר, והכל אמור ללכת עם טובת המגזר או דילים. וכו' וכו' אמנם זה יותר שייך לבחירות לכנסת ולא לרשויות המקומיות.
אבל מה שאפשר לשנות - צריך לעשות השתדלות.

לא צריך סרקזם. אני לא רואה בזה "מצווה הקדושה". גם לא חושב שקול שלי כשלעצמו משפיע. אבל ראוי לעשות השתדלות שלירושלים יהיה אופי יותר דתי והיא גם תהיה קצת יותר בבחינת "בנויה". זה הכל.

הכתב והמכתב

הודעהעל ידי הכתב והמכתב » ו' אוקטובר 26, 2018 1:57 am

איתן כתב:כבר למעלה משנה וחצי שעזבתי את ירושלים ועברתי לגור לביתר עילית. אמנם ב ת.ז. אני עדיין רשום בירושלים, וטכנית אני יכול להצביע בבחירות בה.

היאך מעשרין את התבן ואת המלח

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ו' אוקטובר 26, 2018 12:45 pm

אכן הרצינות כאן מזכירה לי סיפור ידוע בחסיד אחד ששמע מחבירו איזה מלת גנאי שלא הורגל בה, וברוב עדינותו בא לספר לרבו על כך, למען יעשה משהו לתיקון המצב.

אולם ברוב עדינותו לא הצליח להוציא את המלה ה'מגונה' מפיו, וכך עמד מול רבו כשהוא מסובך ומתפתל ולא מצליח להביע את כוונתו בבירור.

פקעה סבלנותו של הרב והטיח בו את אותו מלת 'גנאי', - "נו... זאג שוין"!

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ב' אוקטובר 29, 2018 11:50 am

שתי התגובות האחרונות אינן מובנות לי

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ב' אוקטובר 29, 2018 1:51 pm

כדכד כתב:שתי התגובות האחרונות אינן מובנות לי

פשוט מאוד.
מי שמבחינה חוקית יכול להשפיע על המאזן בעיר הקדש המושפלת עד שאול תחתיה, והוא עושה לעצמו חשבונות דקים מן הדקים כדי להמנע עפ"י 'מדת חסידות' ובעיות 'מצפוניות', הרי זה בהחלט מזכיר את השאלה של האיך מעשרים וכו'

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ב' אוקטובר 29, 2018 2:09 pm

תראה, יש לי תשובה בשבילך, אבל זה תלוי במי אתה בוחר...

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ב' אוקטובר 29, 2018 4:38 pm

חיימשה כתב:
כדכד כתב:שתי התגובות האחרונות אינן מובנות לי

פשוט מאוד.
מי שמבחינה חוקית יכול להשפיע על המאזן בעיר הקדש המושפלת עד שאול תחתיה, והוא עושה לעצמו חשבונות דקים מן הדקים כדי להמנע עפ"י 'מדת חסידות' ובעיות 'מצפוניות', הרי זה בהחלט מזכיר את השאלה של האיך מעשרים וכו'

זה לא שייך
השאלה אם מותר לו לבחור בירושלים היא שאלה הגיונית מאד משום שהוא לא גר שם ואין לזה קשר לאותו ששאל כיצד מעשרם את המלח שהיה זה רק כדי למצוא חן בעיני אביו. המרכאות שהכנסת במלים מצפוניות ומידת חסידות הם לא במקום (חוץ מזה שהצד להמנע הוא לא ממדת חסידות אלא מדינא)

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ב' אוקטובר 29, 2018 4:46 pm

הרב כדכד, אולי תבאר יותר מהיכן דנתוני, האם זה עפ"י חו''מ, מוסר, ועל איזה דין יעבור אם יצביע

כדכד

הודעהעל ידי כדכד » ב' אוקטובר 29, 2018 4:57 pm

כתבתי שהשאלה הגיונית.
לא כתבתי שאני יודע מה התשובה עליה.
הצד שאסור לו להצביע הוא מצד שאסור לשקר (איני יודע איפה מופיע) והצד שמותר לו להצביע הוא מצד שיתכן שהוא נחשב כתושב ירושלים מצד תעודת הזהות ואולי זה מה שקובע.
אתה צודק שאם אכן הוא רשאי להצביע בירושלים אז ראוי שיעשה כך ולא באתי לדחות טיעון זה אלא את מי שרצה לומר שאין מה לעסוק בשאלה הזו.

ישא ברכה

הודעהעל ידי ישא ברכה » ב' אוקטובר 29, 2018 9:15 pm

זה שאלה חמודה, גם אם לא ברובד המעשי אז ברובד התאורטי.

אם הבחירות הם כמו ועד הבית, אכן לכאורה לא מוסרי להשתתף אם אינך תושב העיר.
אם בהיותך תושב העיר סיבת הצבעתך היא דתית, כדי שהעיר תתנהל בצורה דתית יותר וזהו רצון הבורא, ואתה כופה את שכנך החילוני לחיים דתיים יותר, א"כ מה לי תושב העיר ומה לי אינו תושב, ביכולתך לחזק את צביונה הדתי של העיר.

משולש

הודעהעל ידי משולש » ב' אוקטובר 29, 2018 9:39 pm

ישא ברכה כתב:זה שאלה חמודה, גם אם לא ברובד המעשי אז ברובד התאורטי.

אם הבחירות הם כמו ועד הבית, אכן לכאורה לא מוסרי להשתתף אם אינך תושב העיר.
אם בהיותך תושב העיר סיבת הצבעתך היא דתית, כדי שהעיר תתנהל בצורה דתית יותר וזהו רצון הבורא, ואתה כופה את שכנך החילוני לחיים דתיים יותר, א"כ מה לי תושב העיר ומה לי אינו תושב, ביכולתך לחזק את צביונה הדתי של העיר.

השאלה הזו כרוכה בשאלה האם מותר לזייף תעודת זהות או להצביע בשם המתים.

חיימשה

הודעהעל ידי חיימשה » ג' אוקטובר 30, 2018 1:50 am

אין כאן לא שקר ולא זיוף.
הבחירות מתקיימות לפי חוקי המדינה, ועפ'' י חוק זה הוא רשאי להצביע ולהשפיע. הדבר ידוע ומפורסם שהוא כן, וממילא אין כאן אפילו חשש גניבת דעת.

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 219 אורחים