מפרשי האוצר
חיפוש גוגל בפורום:

תשובות לתועים בימינו?

דיונים ועניינים בענייני השקפה, מצוות מתחדשות, ארץ ציון וירושלים.
יושב סתר

Re: תשובות לאנוסים בימינו?

הודעהעל ידי יושב סתר » ד' אפריל 19, 2017 11:52 am

רק כעת ראיתי את האשכול הזה.
מצורף קובץ ארוך, רציני ומושקע מאד שנערך לפני 20 שנה ע"י הג"ר יעקב סגל מישיבת ברכת יוסף - קרית הרצוג המפורסם בגישתו למתמודדים בשאלות באמונה, את שם הקובץ שהודפס במהדורה מצומצמת הוא קרא "לתוהה האלמוני", הקובץ יצר בשעתו הרבה עניין בקרב העוסקים במלאכת הקודש, כעת שאני רואה שהוא מטפל בנושאים רבים שנידונו כאן בפורום, אני משחרר אותו לכאן. מומלץ בחום!
קבצים מצורפים
ט לתוהה האלמוני.doc
(477 KiB) הורד 766 פעמים

הרואה

הודעהעל ידי הרואה » ד' אפריל 19, 2017 1:42 pm

לדעתי הסגנון של סימני קריאה וכתיבה חרדית (מרנן ורבנן וכו') יכול לגרום סלידה לאנשים שממש מסתפקים. מה עוד שהוא לא בונה רק על דברים שבלתי ניתנים להפרכה.

סמל אישי של המשתמש
אוצר החכמה
מנהל האתר

הודעהעל ידי אוצר החכמה » ד' אפריל 19, 2017 2:10 pm

שעושה עמך! איך אומרים ב"נשמת": "אילו פינו מלא שירה כים, ולשוננו רינה כהמון גליו וכו'- אין אנחנו מספיקים להודות לך ה' אלוקינו ואלוקי אבותינו ולברך את שמך על אחת מאלף אלף אלפי אלפים ורבי רבבות פעמים הטובות שעשעת עם אבותינו ועמנו!!". [זהו מספר עם עשרים אפסים!! כמספר התאים- המורכבים יותר מכל מכונה- שיש בגוף? כמספר הכוכבים המאזנים את היקום? מי יכול לדמיין מספרים שכאלה?!].

האם גם אתם הבנתם את הכוונה בנשמת כך: אלף פעמים (3 אפסים) של אלף אלפי אלפים (9 אפסים) של ורבי רבבות פעמים (8 אפסים) שנותן 20 אפסים ?

דרומי

הודעהעל ידי דרומי » ד' אפריל 19, 2017 3:53 pm

הערה כללית לענ"ד (ואולי כבר העירו באשכול גדול זה על הכיוון):

רוב האנשים בימינו הם אגואיסטים גמורים, ולא השכל עומד בראש מעייניהם אלא תועלתם האישית והנאתם. כשיש בחור שטוען שיש לו ספיקות, לא תמיד כוונתו לספיקות במציאות הבורא ובאמיתת התורה, אלא ספיקות באמונתו ב... עצמו. הוא מחפש יותר רגש, יותר לבביות, יותר הרגשה טובה. ובמלים פשוטות יותר, הוא יודע שיש ה' ויש תורה ויש מצוות - אבל הוא לא מבין איך הוא עצמו משתלב בתוך כל זה והאמנם יש ערך למצוות שלו באופן פרטי. האם הקב"ה באמת צריך את פלוני בן אלמוני?! זה מה שמטריד אותו וזה הכיוון שאליו צריך לחפש תשובות. השוואה בין היהדות לבין דתות אחרות, עד"מ, היא מיותרת לגמרי כי לא על זה היה הספק מלכתחילה (וע"ד הידוע שקיבוצניק אחד חזר בנו מטיול במזרח הרחוק וסיפר לו כל מיני אמונות תפלות משם. נחרד הקיבוצניק וניסה לשכנע את בנו באמיתת הדת היהודית ואמונה בא-ל אחד. התפלא הבן ושאל: אתה אבא הרי אתאיסט בכלל! נענה הקיבוצניק ואמר: נכון, לדעתי אין בכלל אלקים (עפ"ל), אבל גם אם כן ישנו - אז יש רק אחד...).

ובדידי הוה עובדא. פעם מתקשר אלי איזה קרוב משפחה ומספר לי שהוא ורעייתו נמצאים אצל רופאה בכירה מאוד לצורך מסויים, והתיידדו עמה וכו', ומספר לי אותו קרוב שאותה רופאה אמרה לו שאם בעלה יידע את הטעם למצות תפילין יקיים מצוה זו מידי יום. מיד הונחו כל הדברים על הצד וגוייסו טובי המוחות כדי לנסח את הטעם והרעיון של מצות תפילין באופן שישכנע את אותה רופאה ובעלה. וכי יש לך מצוה גדולה מזו?

ובכן, מה קרה בסוף? התחיל הנ"ל להסביר את הניסוח שהושם בפיו בענין חשיבותה ומעלתה של מצות תפילין. אך התברר שאותה רופאה, שהיתה נראית הגיונית ושכלית, מחפשת משהו אחר לגמרי... היא קוטעת אותו ואומרת לו: בקיצור, אתה רוצה להגיד שלהניח תפילין זה כמו נרות שבת... לא הבין האיש מה הקשר בין שמיטה להר סיני, והרופאה המשיכה להסביר את כוונתה: כמו שכאשר מדליקים נרות שבת זה זמן שבו אפשר לבקש מאלוקים את כל מה שצריך, כך כשמניחים תפילין זה זמן שבו אפשר לבקש מה שצריך... אם כך, הבנתי את הרעיון. בקיצור, התברר שאנחנו חיפשנו רעיונות פילוסופיים מיסטיים, והיא חיפשה פשוט לדעת איך מבקשים מבורא עולם בריאות וכסף... ותו לא מידי.

יושב סתר

הודעהעל ידי יושב סתר » ד' אפריל 19, 2017 5:40 pm

הרואה כתב:לדעתי הסגנון של סימני קריאה וכתיבה חרדית (מרנן ורבנן וכו') יכול לגרום סלידה לאנשים שממש מסתפקים. מה עוד שהוא לא בונה רק על דברים שבלתי ניתנים להפרכה.

יש צדק מסויים בדבריך, אולם זה מחמם את הלב לקרוא מילים של אדם חם "בוער" באמונתו ובעבודתו. זה לבד עושה משהו ל"תוהה האלמוני". [המאמר נכתב לא לחילונים או מחפשים דרך אלא לבחור שביקש לפרוק עול וממילא השפראך החרדי דוקא כן ערב לאוזנו]

יושב סתר

הודעהעל ידי יושב סתר » ד' אפריל 19, 2017 7:25 pm

עוד מכתביו של הרב סגל הנ"ל.
[יצויין שבכירים בארגוני הקירוב עומדים עמו בקשר צפוף]
קבצים מצורפים
3 מכתבים לחרדי מבולבל.docx
(140.57 KiB) הורד 580 פעמים

ברקים רב

הודעהעל ידי ברקים רב » ד' אפריל 19, 2017 9:17 pm

זה "הרב סגל" שמטריד בטלפונים?

יושב סתר

הודעהעל ידי יושב סתר » ה' אפריל 20, 2017 12:20 am

ברקים רב כתב:זה "הרב סגל" שמטריד בטלפונים?

אני מקוה שאתה לא שואל ברצינות....
מדובר בראש ישיבה כבר 30 שנה, ת"ח גדול

יושב סתר

הודעהעל ידי יושב סתר » ה' אפריל 20, 2017 11:27 pm

.
נערך לאחרונה על ידי יושב סתר ב ב' יוני 15, 2020 3:14 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

עקביה

הודעהעל ידי עקביה » ו' אפריל 21, 2017 8:26 am

יש הרבה מה לקבל מדברי הרב סגל, אבל יש בדבריו גם משהו צורם.
נראה שהוא מניח מראש שהתוהה הוא אידיוט, או עכ"פ חסרות לו ידיעות בסיסיות. אין כל ספק שעל כל שאלה שתעלה בראשו של התוהה ישנה תשובה פשוטה שאין כל קושי לשלוף ברגע, ובכל מקרה גדולי ישראל ודאי יודעים את התשובות לכל השאלות.
חוששני שאין זה כך בפועל, והגישה הזאת אולי טובה לחלק מהתוהים, אבל מן הסתם לא לחכמים שבהם.

יאיר

הודעהעל ידי יאיר » ו' אפריל 21, 2017 10:34 am

יושב סתר כתב:רק כעת ראיתי את האשכול הזה.
מצורף קובץ ארוך, רציני ומושקע מאד שנערך לפני 20 שנה ע"י הג"ר יעקב סגל מישיבת ברכת יוסף - קרית הרצוג המפורסם בגישתו למתמודדים בשאלות באמונה, את שם הקובץ שהודפס במהדורה מצומצמת הוא קרא "לתוהה האלמוני", הקובץ יצר בשעתו הרבה עניין בקרב העוסקים במלאכת הקודש, כעת שאני רואה שהוא מטפל בנושאים רבים שנידונו כאן בפורום, אני משחרר אותו לכאן. מומלץ בחום!

viewtopic.php?p=206986#p206986

לכשיבקע

הודעהעל ידי לכשיבקע » ב' יוני 15, 2020 12:57 am

יושב סתר כתב:עוד מכתביו של הרב סגל הנ"ל.
[יצויין שבכירים בארגוני הקירוב עומדים עמו בקשר צפוף]

האם הוא עצמו כתב. משום שלענ''ד יש להחליף את הלמ''ד בשם הקובץ ל-מ''ם.
סימני קריאה מרובים, השתלחות אישית, התחמקות ברורה מטענות שנראות אמיתיות וחוסר יכולת מובהק להתמודד ברצינות עם הנושא.

דברי רבותינו הראשונים זללה''ה יצוקים בסלע, אם יש צורך אפשר להגישם, ולא לכתוב 'אפילו ד''ר רוברטסון מאוניברסיטת ברקלי אמר שיש גלגולים' ולסמוך על הקורא שלא יחשוב אולי יש אלף שאומרים שאין.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ג' יוני 16, 2020 7:22 pm

אני רואה שחביבים עליך דברים הכתובים בספר, אז אני מצרף קטע מתוך ספר יזכור על קהילת הורודלה. השוחט בהורודלה ר' יעקב צ'סנר, כשמו כן היה - איש תם יושב אהלים:
ר' יעקב שו"ב האמין כי כל יהודי הנהו תמים וצנוע כמוהו. נזכר אני בליל שבת חרפי אחד, לאחר סעודת השבת יצאנו, אני עם מספר חברים, לטיול קל ... תוך הטיול התחיל שלג כבד לרדת. החלטנו להכנס לבית הכנסת דחסידי ראדזין. לבית הכנסת הגיע גם ר' יעקב שו"ב והתחיל לקרוא קריאת שמע בהתלהבותו המיוחדת. הקשבנו ברטט וביראת הכבוד לקריאתו. כמה טוב ונעים למאמין כמוהו! העירונו אחד לשני. משגמר את קריאתו ניגש אלינו, שפשף יד ביד כדרכו ותוך חיוך של שביעת רצון ותום כמעט ילדותי, פתח בשיחה איתנו ואמר: "שמעתי שאתם חוזרים בתשובה וכו', וכו'". כששיחתנו הפכה לויכוח, ענה לנו ר' יעקב: "למה לנו להתווכח?! אביא לכם מאמר חז"ל ידוע ומשכנע, ובטחני שגם אתם תסכימו לאמיתות הדברים: בעת קבלת התורה הביא השי"ת את כל הנשמות העתידות להיוולד עד סוף כל הדורות, וכל הנשמות הכריזו עם כל ישראל באותו מעמד 'נעשה ונשמע!' , ומה יש עוד להתווכח?!". הכריז בניצחון. ובחיוך של מנצח ומלא שביעות רצון, הוסיף: אני מודה לד' על שהמציא לי את המאמר המתאים, ועל ידי כך יכלתי לקיים את דברי חז"ל שאמרו: "דע מה שתשיב..." , והפטיר: "שבת שלום!" ופנה לתלמודו"

אליעזר ג

הודעהעל ידי אליעזר ג » ה' יוני 18, 2020 1:37 am

אברהם ישראל כתב:שלום חברים
אני מתכתב עם כמה אנוסים. פירוש חרדים בלבוש ובלב אתאיסטים. חלקם עדיין שומר מצוות חלקם מחלל שבת בסתר
שאלה- הוא שואל. האם יש הוכחה לאמיתות התורה מחוץ לתורה. דהיינו מבלי להביא ראיות מהתורה.
כגון ארכיאולוגיה של תקופת יציאת מצרים שמסופר שהיו מכות מצרים וניסים וכו'
ארכיאלוגיה שמראה שעם גדול היה במדבר 40 שנה בזמן יציאת מצרים דהיינו לפני 3400 שנה

פשוט לא מתקבל בליבו שרשרת הדורות של עם ישראל. ממעמד הר סיני כל התנ"ך משנה גמרא וכו'. לדעתו אפשר לשכתב זאת בלא שזה היה באמת. דברי בלע. אבל בכפירה זו הוא נפל לצערי.

אם יקבל תשובת מספקות הוא יחזור להאמין. הוא אדם אמיתי מאוד לא נקודה של תאוות וכו' לא עבדו ע"ז אלא להתיר להם את העריות. הוא פשוט בצער גדול שאינו מוצא לדעתו שום הוכחה מחוץ לתורה?
עד גיל 25 היה בישיבה. כעת בן 30 הסיפור שלו זה שנתיים. הוא ואשתו. ובניו בחיידר.

גם אם הוא סובר שאפשר לשכתב, קשה להאמין שהוא סובר שמסתבר שזה שוכתב, לכן אדם ישר לא אמור להפוך מדבר כזה לאתאיסט, אלא מקסימום שתהיינה לו ספקות באמונה .לעניין זה הוא צריך לשאול את עצמו ראשית אם אפשר לעשות זאת למה לא נשמע כדבר הגדול הזה ,כלומר אין שום מקבילה היסטורית של דבר כזה? ולהעמיק בסיבה לכך, שאדם אומנם במסגרת אמונותיו הבסיסיות יכול לקבל כל מיני דברים ,אבל דבר שנוגד את אמונותיו הבסיסיות הוא לא יקבל ותמימים שהם בגדר פתי מאמין לא היו שורדים בשום תקופה היסטורית מבחינה כלכלית ומבחינות אחרות. היום ישנם כבר מחקרים חיצוניים כרצונו, על השרידות האפשרית של קונספירציות המראים שטווח הזמן של אפשרות קיומה בשום מצב אינו חורג מעשרות שנים בודדות והרי זו המשמעות של דבריו ביחס לתורה .
אחר כך שיפנה לחריגות והבלתי סבירות המיוחדת של ההיסטוריה של העם היהודי והעובדה שפרטי חריגות זו נבאו מראש .וכמובן עוד תחומי ראיות מצטרפים.
בכלל יש אבסורד מובנה במחשבה שפפירוס שמצאו אי שם לא יכול להיות מיוצר בתקופתו או תקופות מאוחרות יותר מסיבות קונספרטיביות ושרשרת ספרים שמהווה כרנולוגיה מלאה עם עשרות אלפי פרטים החייבים להתאים זה לזה, כן יכולים.

בכל אופן פטור בלא כלום לעניין הבקשה הארכאילוגית אי אפשר, אז ניתן דוגמה לטעימה, בצד הירדני של ים המלח מתנהלות חפירות של מספר ערים ענקיות במושגים של התקופות ההן. שנחרבו באופן פתאומי במאורע שהחום בו הגיע לאלפי מעלות והפך חול לזכוכית, שמוצאים את שרידיה בכל המתחמים . התארוך של החוקרים מתאים לגמרי לתקופת חורבן סדום . אם הוא קורא אנגלית ויביע עניין, אוכל לשלוח כתובת של אתר האינטרנט של המשלחת הארכיאולוגית.

התמים

הודעהעל ידי התמים » ו' יוני 19, 2020 7:08 pm

עם כל הכבוד לרב סגל, דבריו בהחלט אינם מיועדים לאדם משכיל

אפרקסתא דעניא

הודעהעל ידי אפרקסתא דעניא » א' יוני 21, 2020 9:11 pm

ר' אליעזר

אפשר קישור לעניין הפיכת סדום?

אליעזר ג

הודעהעל ידי אליעזר ג » א' יוני 21, 2020 11:06 pm

אפרקסתא דעניא כתב:ר' אליעזר

אפשר קישור לעניין הפיכת סדום?

https://tallelhammam.com/

מקדש מלך

הודעהעל ידי מקדש מלך » ב' יוני 22, 2020 6:34 am

לייטנר כתב:אני רואה שחביבים עליך דברים הכתובים בספר, אז אני מצרף קטע מתוך ספר יזכור על קהילת הורודלה. השוחט בהורודלה ר' יעקב צ'סנר, כשמו כן היה - איש תם יושב אהלים:
ר' יעקב שו"ב האמין כי כל יהודי הנהו תמים וצנוע כמוהו. נזכר אני בליל שבת חרפי אחד, לאחר סעודת השבת יצאנו, אני עם מספר חברים, לטיול קל ... תוך הטיול התחיל שלג כבד לרדת. החלטנו להכנס לבית הכנסת דחסידי ראדזין. לבית הכנסת הגיע גם ר' יעקב שו"ב והתחיל לקרוא קריאת שמע בהתלהבותו המיוחדת. הקשבנו ברטט וביראת הכבוד לקריאתו. כמה טוב ונעים למאמין כמוהו! העירונו אחד לשני. משגמר את קריאתו ניגש אלינו, שפשף יד ביד כדרכו ותוך חיוך של שביעת רצון ותום כמעט ילדותי, פתח בשיחה איתנו ואמר: "שמעתי שאתם חוזרים בתשובה וכו', וכו'". כששיחתנו הפכה לויכוח, ענה לנו ר' יעקב: "למה לנו להתווכח?! אביא לכם מאמר חז"ל ידוע ומשכנע, ובטחני שגם אתם תסכימו לאמיתות הדברים: בעת קבלת התורה הביא השי"ת את כל הנשמות העתידות להיוולד עד סוף כל הדורות, וכל הנשמות הכריזו עם כל ישראל באותו מעמד 'נעשה ונשמע!' , ומה יש עוד להתווכח?!". הכריז בניצחון. ובחיוך של מנצח ומלא שביעות רצון, הוסיף: אני מודה לד' על שהמציא לי את המאמר המתאים, ועל ידי כך יכלתי לקיים את דברי חז"ל שאמרו: "דע מה שתשיב..." , והפטיר: "שבת שלום!" ופנה לתלמודו"

מבין ריסי עיניו של הכותב ניכר שאכן השיב להם כהלכה...

צביב

הודעהעל ידי צביב » ב' יוני 22, 2020 9:07 am

לא ראיתי כל האשכול.

יש כמה דרכים,
דרך אחת בהסבר, ובדרך זו כותב גם רבי יעקב עדס שליט''א.
דרך אחת שהכל מתחיל מבעיה נפשית, ( כעין זה בקרינא דאיגרתא)
בשומר אמונים, מחשבות אלו כשחסר בטהרת הנפש,

כיום יש אלפי ''חכמים'' שעוסקים בהכחשת שואה,
הרי כש''חכמים'' מפרסמים מאמרי ''חכמה'' אינו אלא מקום למחקר פסיכולוגי למה חושבים כך.

הרי לענין סדר הבריאה אמרו חז''ל אם יבואו כל חכמי העולם לא יוכלו לברוא בריה אחת.
והתירוץ של החכמים, לפני חצי מליארד שנים הצליחו,
והאבן בראה לעצמה עינים, כדי להתאים לסביבה.
קשה איך נעשה כך לפני חצי מליארד שנים,
והתשובה שיש להוסיף עוד חצי מליארד שנים...

לענין מסורת התורה.
לפני כמה מאות שנים הבינו חכמי העולם שיש סתירות בספריהם,
וזה פשוט, כי דבריהם בנויים על יסוד הליצנות,
ובזה רצו למצוא סתירות גם בספרי היהודים,
וזה אינו, כי השקר הוא שקר, והאמת היא אמת

כיון שמדובר בתורה אלוקית
הרוצה לבחון, עליו לדעת את הדרכים לבחון תורה אלוקית.
( (וכיון שהיא אלוקית, גם אם לומדים אותה בכל אופן ימצאו אמת,)
( אלא שיש להזהר מסם המות שבתורה,,,))

לענין תורת ההתפתחות
החלק המדעי שבה אינו סותר בהכרח את האמונה,
לכאורה ''שבעים כוחות שבאדם'' שכתב הגר''א ג''כ מויסד על דרך זו,

במשנה בעשרה מאמרות נברא העולם וכו'
מבואר שאפשר לברוא ללא השתלשלות, ונברא בהשתלשלות ( התפתחות)
( בדרך דרוש) להיפרע מהרשעים שחושבים שאם יש התפתחות לא רואים את הבורא,
ולתת שכר טוב לצדיקים שבמעשיהם מעמידים את בנין ההשתלשלות.
נערך לאחרונה על ידי צביב ב ב' יוני 22, 2020 2:24 pm, נערך פעם 1 בסך הכל.

לייטנר

הודעהעל ידי לייטנר » ב' יוני 22, 2020 9:44 am

מקדש מלך כתב:
לייטנר כתב:אני רואה שחביבים עליך דברים הכתובים בספר, אז אני מצרף קטע מתוך ספר יזכור על קהילת הורודלה. השוחט בהורודלה ר' יעקב צ'סנר, כשמו כן היה - איש תם יושב אהלים:

מבין ריסי עיניו של הכותב ניכר שאכן השיב להם כהלכה...

שפיל לסיפא של המשפט שאותו הדגשת.
כמובן שהכותב (כמו שאר חבריו) פרקו עול מצוות, ובוודאי כשכתב תיאור זה... מצד שני, עשרות שנים מאוחר יותר הוא זכר את המעמד

עזריאל ברגר

Re: תשובות לתועים בימינו?

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' אוקטובר 28, 2020 9:24 pm

א. אשכול בנושא "הוכחות לתורה מן השמים" - viewtopic.php?f=51&t=46099
ב. יש הרבה אשכולות בענין הדילוגים בתורה, והדברים חוזרים על עצמם שוב ושוב.
כנראה עוד מעט אעשה איחוד גדול, ואעביר לשם גם את הדיונים מכאן.

שומע ומשמיע

הודעהעל ידי שומע ומשמיע » ד' אוקטובר 28, 2020 9:40 pm

עזריאל ברגר כתב:א. אשכול בנושא "הוכחות לתורה מן השמים" - viewtopic.php?f=51&t=46099

יישר כוחך. האם נתקלת באיזו תשובה למה ששאלתי כאן.

לעולם יהיה אדם

הודעהעל ידי לעולם יהיה אדם » ד' אוקטובר 28, 2020 9:52 pm

שומע ומשמיע כתב:יישר כוחך. האם נתקלת באיזו תשובה למה ששאלתי כאן.

הרב מקדש מלך טוען כאן viewtopic.php?p=669430#p669430 שזה עניין קדום, אם הוא צודק אולי כן נמסר במסורת התורה.
לגבי מה העניין בזה, השאלה אייך מבינים את המושג לית מילתא דלא רמיזא באורייתא.

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' אוקטובר 28, 2020 10:24 pm

עזריאל ברגר כתב:א. אשכול בנושא "הוכחות לתורה מן השמים" - viewtopic.php?f=51&t=46099

העברתי מכאן כ50(!) הודעות לאשכול viewtopic.php?f=7&t=7972

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ד' אוקטובר 28, 2020 10:26 pm

האם כך מחזירים בתשובה? - viewtopic.php?f=17&t=23982
היחס לספרי הקירוב של הרב זמיר כהן ודומיו - viewtopic.php?t=21937

עזריאל ברגר

הודעהעל ידי עזריאל ברגר » ג' נובמבר 03, 2020 9:25 am

הדיון על אבולוציה וסטטיסטיקה (והרב נ.) - הועבר לאשכול נפרד: viewtopic.php?f=51&t=53741

חזור אל “אספקלריא”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ו־ 92 אורחים